Reklama

Niedziela plus

Płock

Dni patrona

Wiemy, że Kościół jest Kościołem ludzi słabych i grzesznych, a Kościół bez skazy to jedynie eschatologiczna nadzieja – zwrócił się do wiernych ks. inf. Marek Smogorzewski.

Niedziela Plus 41/2022, str. V

[ TEMATY ]

Płock

diecezjaplocka.pl

Centralnym punktem była Msza św. z procesją

Centralnym punktem była Msza św. z procesją

W Pułtusku miały miejsce 25. Dni św. Mateusza – patrona miasta i jednej z parafii. Centralnym punktem obchodów była Msza św. w bazylice, której przewodniczył ks. inf. Marek Smogorzewski. W programie dni znalazł się m.in. konkurs biblijny o Ewangelii według św. Mateusza.

– Każdy rok naszego życia, a więc i pułtuskiego świętowania, znaczony jest osobistymi przeżyciami, doświadczeniami miasta, Kościoła, ojczyzny i świata. Pandemia, wojna na Ukrainie, kryzys gospodarczy, kondycja współczesnego Kościoła – to klimat, w którym zło i zamęt, troski i beznadzieja otaczają nas jak mgła, tak że nie bardzo wiemy, dokąd iść – podkreślił duszpasterz. I dodał: – Przychodzimy do Jezusa, czerpiemy siłę z Boga, bo kochamy swój Kościół mimo jego słabości.

– 25. Dni św. Mateusza, patrona parafii i miasta, były w jakimś sensie uroczystym podsumowaniem naszych działań i wysiłków duszpasterskich oraz kulturalnych, podejmowanych przez minione lata – zaznaczył ks. inf. Wiesław Kosek, proboszcz parafii św. Mateusza w Pułtusku. – Cieszy to, że społeczność miasta przyjmuje te dni z entuzjazmem i wiele osób włącza się w uroczystości. A skoro ludzie chcą uczestniczyć w tych wydarzeniach i to robią, to znaczy, że ta idea jest w ich sercach – podkreślił.

Reklama

Dni św. Mateusza obfitowały w wydarzenia o charakterze religijnym, a także sportowym i muzycznym. Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej wręczono medale „Za zasługi dla miasta Pułtuska”. Otrzymało je osiem instytucji i osób, w tym Zbigniew Wiernicki, pierwszy prezes oddziału parafialnego Akcji Katolickiej. Miała też miejsce promocja albumu pt. Dni Patrona Miasta Pułtuska świętego Mateusza pod red. dr. hab. Radosława Lola, profesora Akademii Finansów i Biznesu Vistula – Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku.

Z inicjatywy pułtuskiej kapituły kolegiackiej zorganizowano konkurs biblijny „Św. Mateusz i jego Ewangelia”. Odbyły się też Pułtuski Bieg Mateuszowy i Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Księdza Infułata. Wielu uczestników z całej Polski zgromadziły: ogólnopolski konkurs piosenek lat 60. i 70., koncert tenora Marka Torzewskiego w bazylice i koncert znanej wokalistki Anny Dąbrowskiej na scenie na Rynku.

2022-10-04 12:31

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości 85. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego

[ TEMATY ]

Płock

KRDP FM/facebook.com

Abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski przewodniczył 22 lutego w Płocku uroczystościom z okazji 85. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej. „Jezus żąda, byśmy czynili miłosierdzie” - podkreślił w katedrze płockiej. Mszę św. koncelebrowali biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy w Płocku Roman Marcinkowski. Obecny był również biskup nominat Mirosław Milewski.

Na wstępie Mszy św. bp Piotr Libera stwierdził, że nie sposób odpowiedzieć na intrygujące pytania, dlaczego Jezus Miłosierny 22 lutego 1931 roku wybrał Płock na miejsce swojego pierwszego objawienia. Odprawiona tego dnia Najświętsza Ofiara ma charakter uwielbienia Boga, który jest „łaskawy, pełen miłosierdzia”, dziękczynienia, że Bóg wybrał Płock, w którym „wszystko się zaczęło” i przebłagania za grzechy przeciwko Miłości miłosiernej.

CZYTAJ DALEJ

Najgorsza współczesna zabawka. Telefon w ręce od najmłodszych lat

2023-01-30 13:09

[ TEMATY ]

porady

smartfon

Adobe Stock

Coraz częściej spotykany obrazek to dziecko w wózku, które zamiast przyglądać się światu rzeczywistemu, skupia się na tym wirtualnym. Lekarze wielu specjalności ostrzegają, że to pułapka, która może mieć konsekwencję na resztę życia dziecka. Dowiedz się, jakie.

Jak wynika z raportu „Nastolatki 3.0”, opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK, polski nastolatek wpatrywał się w 2020 r. w ekran komputera lub smartfona ok. 12 godzin na dobę, częściowo z powodu zdalnych lekcji, które zajmowały ponad 7 godzin dziennie. Niemniej jednak czas spędzany przez młodzież i coraz młodsze dzieci w sieci rośnie z roku na rok.

CZYTAJ DALEJ

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-01-31 09:32

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

Grzegorz Gałązka

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Wizyta ekumeniczna

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję