Reklama
5
Obserwator
6-7
treści wiary
Październik to czas, w którym chyba wszyscy czciciele Matki Bożej jeszcze częściej i chętniej sięgają po różaniec.
Nie ma prawdziwej pobożności bez wypełniania wymagań moralnych wynikających z wiary.
12-14
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 17, 11-19)
W życiu każdego człowieka bardzo ważną rolę odgrywa rozmowa. Jeśli mamy rozmawiać z kimś ważnym i od tej rozmowy zależy nasza przyszłość, to solidnie się do niej przygotowujemy. Żeby nasza rozmowa była owocna, szukamy również odpowiednich słów, aby w jasny sposób wyrazić swoje myśli.
Nasz bohater był dowódcą wojska króla syryjskiego. Biblia opisuje go jako człowieka szanowanego z powodu zwycięstw odniesionych przez Aramejczyków.
Znamy zapewne definicję cudu. Sami też na różne sposoby interpretujemy wydarzenia i sytuacje, które nas spotykają, niektórym z nich przypisujemy nadprzyrodzoność. Nieraz mówimy o szczęściu czy bardziej młodzieżowo: o farcie, gdy wychodzimy cało z różnych opresji czy wypadków – uznajemy wówczas, że to przypadek albo właśnie cud.
Jej dzieło "Księga życia" pomogło odkryć Boga św. Edycie Stein.
15-18
PATRONEM CYKLU WIELCY KAPŁANI JEST LINK4
Duchowny, uczony, patriota – te trzy krótkie słowa określają wielką postać ks. Hugona Kołłątaja. Myli się jednak ten, kto tego renesansowego człowieka zamknie w sztywnych ramach.
20-21
życie kościoła
60. rocznica zwołania Soboru Watykańskiego II, to impuls do tego, aby zamiast potępiać i krytykować sobór powrócić do jego ducha i wsłuchać się w jego nauczanie.
Czy cokolwiek z tego co dzieje się teraz w Wielkiej Brytanii może się przełożyć na nową falę chrześcijańskich nawróceń? To się dopiero okaże.
22-27
punkt widzenia
Wsparcie dla rodzin, zahamowanie fali migracyjnej, podniesienie płacy minimalnej, energetyka jądrowa oraz zmiana kursu względem Brukseli – to postulaty partii, która wygrała wybory we Włoszech, a nie Prawa i Sprawiedliwości. Polska może mieć zatem silnego sojusznika w UE.
Uruchomienie Baltic Pipe oznacza, że do Polski popłynie gaz ze złóż na norweskim szelfie kontynentalnym. To strategiczna inwestycja dla bezpieczeństwa naszego kraju i całej Europy Środkowej.<
W Niemczech jest ok. 30 tys. elektrowni wiatrowych. Czy Niemcy są bezpieczne energetycznie? Nie, są jednym z najbardziej uzależnionych od rosyjskich węglowodorów krajem w UE – mówi Anna Zalewska, eurodeputowana z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.
Wola wynaturzonego neocara Rosji, by zająć Ukrainę, to jedna z najgorszych decyzji w całej historii tego kraju.
30-33
prasa zagraniczna
34
historia
Jaki jest najprostszy sposób na oblanie studenta historii? Wystarczy zadać mu pytanie: co wydarzyło się w Polsce między 5 a 14 października 1582 r.? Sęk w tym, że nic się wtedy nie wydarzyło, ponieważ takie daty nie istnieją.
Obrona Grodna była najdłuższą obroną zorganizowanego punktu oporu na Kresach przeciwko jednostkom sowieckim we wrześniu 1939 r.
36-39
42-43
dobre rady
Śliwa tarnina to ciernisty krzew, który rośnie na polach, łąkach i na skraju lasu. Jesienią jest oblepiony owocami w kolorze granatowym.
Dym z papierosa pozostawia uporczywy zapach, ponieważ przenika nie tylko ubrania palącego, ale i jego otoczenie.
Przeziębienie jest bardzo „demokratyczną” chorobą. Co prawda najczęściej chorują dzieci, ale nie omija ono dorosłych i seniorów.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
dobre rady
Rodzice nie pracują, a dziecko wymaga interwencji lekarskiej. Czy dziadkowie mogą ubezpieczyć wnuka?
Czasami współpraca z fachowcem układa się, delikatnie mówiąc... nie po naszej myśli. Pobrał zadatek na wykonanie usługi i do dziś się z niej nie wywiązał, nie odbiera naszych telefonów. Kiedy możemy zrezygnować ze współpracy z nim? Jak to zrobić, by odzyskać pieniądze?
50
niedziela z kulturą
Niemcy w latach 1933-45 były wyjątkowo zbrodniczym państwem. Należy to przypominać zwłaszcza teraz, kiedy w przestrzeni publicznej toczy się debata o wypłacie reparacji wojennych należnych Polsce.
Filip Wojciechowski jest jednym z niewielu pianistów na świecie, którzy z jednakowym sukcesem spełniają się zarówno w muzyce klasycznej, jak i w jazzie.
Triumf chrześcijańskich żołnierzy nad wojownikami islamu znalazł upamiętnienie m.in. na obrazach.
53-65
Niedziela Plus
Piękny jest nasz charyzmat! Z jednej strony jest Bóg, który powołuje, a z drugiej – człowiek, który szuka Boga. Naszą rolą jest pomóc im się spotkać – mówi s. Alicja ze zgromadzenia apostolinek w Skierniewicach w rozmowie z Justyną Kunikowską.
Wiemy, że Kościół jest Kościołem ludzi słabych i grzesznych, a Kościół bez skazy to jedynie eschatologiczna nadzieja – zwrócił się do wiernych ks. inf. Marek Smogorzewski.
Żebrak Łazarz ma dzisiaj twarz migranta i uchodźcy – powiedział podczas Eucharystii bp Krzysztof Zadarko.
Wizja i dzieło czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego jest sprawdzonym pomysłem na życie i odnowę Kościoła.
Można się na nim modlić w różnych intencjach, czas i miejsce nie mają znaczenia. Zobaczmy, jak wygląda kult Różańca św. w Poznaniu i okolicach.
Była świadkiem śmierci sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Zakończyła się XXIX edycja Hosanna Festival. Do części konkursowej zakwalifikowało się piętnastu wykonawców.
Chciałbym, aby i nasza diecezja włączyła się w tę ogólnopolską inicjatywę procesji różańcowych w parafiach – zachęca ks. Szymon Mucha.
Minęło 100 lat od czasu, kiedy w Damasławku powstała świątynia.<
Niedziela bielsko-żywiecka
Ustanowienie parafii, koronacja obrazu Matki Bożej dająca początek sanktuarium oraz rekonsekracja świątyni – te trzy jubileusze przeżywała salezjańska parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu.
Grupa wiernych z 4 sąsiadujących ze sobą dekanatów pielgrzymowała do Łasku. Dlaczego?
Słysząc głos docierający do nas z wysokości wieży czy dzwonnicy mamy – chociaż na moment – przystanąć w biegu dnia codziennego, aby sobie przypomnieć o swojej tożsamości dziecka Bożego, powołanego ostatecznie do szczęśliwej wieczności – mówił bp Piotr Greger w Wiślicy, gdzie pobłogosławił dzwon.
Niedziela częstochowska
Jesteśmy z innej parafii, ale uwielbiamy przychodzić tutaj na Msze św. – mówi z uśmiechem Aleksander Brdąkała.
Oczekiwanie na narodziny dziecka to najpiękniejszy czas w życiu kobiety. Niestety, zdarza się, że burzy go zły wynik diagnozy badań prenatalnych, przez który rodzice dowiadują się, że ich dziecko może urodzić się śmiertelnie chore.
Mamy październik, a to oznacza, że po pierwsze, studenci wracają do nauki, a po drugie, pełną parą rusza Duszpasterstwo Akademickie Emaus w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Modlitwa dziękczynienia płynęła z ust zebranych w świątyni w Szkopach, wdzięcznych Bogu za 100 lat istnienia parafii.
Członkowie wspólnot Odnowy w Duchu Świętym zgromadzili się w Bielsku Podlaskim, aby przeżywać Archidiecezjalny Dzień Jedności Odnowy w Duchu Świętym.
W Rudce została odsłonięta tablica poświęcona mieszkańcom gminy, którzy zostali wywiezieni na tę nieludzką ziemię.
Niedziela kielecka
Mali i duzi, rodziny, seniorzy, osoby konsekrowane, wychowawcy, księża, miłośnicy regionu, spotkali się na XXIII Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym.
To, że sierpień dawno skończył się, a z nim miesiąc modlitwy o trzeźwość, nie znaczy, że wszystko wraca do normy. Statystyki cierpień zadanych przez alkohol, wypadki z udziałem pijanych kierowców – nie zatrzymały się.
Ci „zawołani” to Marianna i Wacław Stradowscy, którzy w pewną okupacyjną noc dali schronienie pięciorgu Żydom: braciom Pasternak oraz małżeństwu z dzieckiem. Zapłacili najwyższą cenę.
Niedziela małopolska
U nas ludzie się spotykają, wspierają i wzajemnie umacniają – zapewnia Grażyna Kominek, prezes Akcji Katolickiej Archidiecezji Krakowskiej.
To jest sprawdzony orędownik w modlitwach za kapłanów i o nowe powołania – zapewnia ks. dr Jacek Soprych, rektor WSD w Tarnowie.
We wspomnienie św. Wacława odbyła się instalacja nowego proboszcza katedry wawelskiej. Został nim ks. dr Paweł Baran.
Niedziela lubelska
Matka Boża Latyczowska czeka na pielgrzymów w sanktuarium w Lublinie.
Świątynia jest darem Boga dla nas, a jednocześnie naszym darem dla Pana Boga – powiedział abp Stanisław Budzik.
Polacy zdają egzamin z dzielenia się dobrem – powiedział bp Mieczysław Cisło.
Niedziela legnicka
24 września w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie odbył się doroczny dzień skupienia służby liturgicznej diecezji legnickiej.
Pieśń Miłości – to tytuł oratorium, którego premierowe wykonanie odbyło się 24 września w kościele Matki Bożej Łaskawej i św. Sebastiana w Polkowicach.
25 września odbyła się I Pielgrzymka Sołtysów z Dolnego Śląska do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
Niedziela łódzka
Łódzcy klerycy na początku każdego roku akademickiego udają się do swojej patronki, by prosić o orędownictwo u Boga na czas kolejnego roku studiów.
Przejeżdżając przez centrum Pabianic z daleka widać dwie wieże neogotyckiej świątyni Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Warto się zatrzymać i wejść do środka.
Jest dużo ważnych rzeczy, o których warto pogadać z młodymi i nie robić ich dla nich, ale z nimi! – tłumaczył metropolita łódzki.
Niedziela przemyska
W imię Boże rozpoczynamy nowy rok akademicki 2022/2023 – tymi słowami rektor Wyższego Seminiarum Duchownego w Przemyślu ks. dr Konrad Dyrda rozpoczął kolejny etap na drodze przemyskich kleryków do kapłaństwa.
W łańcuckiej farze odbyła się uroczystość konsekracji ołtarza, podczas której, w 30. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej, mieszkańcy złożyli insygnia królewskie: jabłko i berło.
Od wielu pokoleń Matka Boża Szkaplerzna roztacza swą opiekę nad miastem. O Jej sławie świadczą także liczne wota i pielgrzymi, którzy przybywają do sanktuarium z całej Polski.
Niedziela rzeszowska
Kuchnia dla ubogich, wypoczynek dla dzieci, spartakiady dla niepełnosprawnych, pomoc dla powodzian, hospicjum – to niektóre z charytatywnych działań Caritas w Jaśle.
Trwa jubileusz 200. rocznicy urodzin św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego.
W dębowieckim sanktuarium sprawowano uroczystości odpustowe ku czci Płaczącej Matki z La Salette.
Niedziela sandomierska
W Sejmie RP odbyła się debata ekspertów Flu&Covid-19 Forum 2022.
Historia klasztoru dominikanów w Tarnobrzegu wiąże się w sposób nierozerwalny z obecnością na tym terenie rodu Tarnowskich.
Ciekawy sposób na zapoznanie się z historią Jeziora Tarnobrzeskiego znaleźli włodarze miasta.
Niedziela sosnowiecka
Mocnym akcentem rozpoczęły się przygotowania do sakramentu bierzmowania w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie.
Był uosobieniem polskiego patriotyzmu, a także męczeństwa Kościoła katolickiego – taki napis widnieje na tablicy upamiętniającej abp. Jana Cieplaka.
Już po raz drugi Stowarzyszenie Fiori Musicali zorganizowało koncerty organowe i kameralne – w tym roku pod hasłem „Muzyczne Podróże 2022”.
Niedziela świdnicka
Wierni parafii katedralnej razem z duszpasterzami świętowali uroczystość św. Wacława, który, obok św. Stanisława, biskupa i męczennika, od ponad 700 lat odbiera w tym miejscu należną mu cześć.
W trzech miejscach diecezji świdnickiej środowisko Nowej Ewangelizacji zaprosiło przedstawicieli działających tutaj ruchów do modlitwy.
Na temat niedawno zakończonej konferencji poświęconej współczesnemu prześladowaniu katolików mówi Jacek Pawlik, prezes Akcji Katolickiej Diecezji Świdnickiej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Ministranci i lektorzy tegoroczny rok formacji rozpoczęli nie tylko modlitwą.
Na tę uroczystość przybyła nie tylko młodzież z Wolina, ale również ze Szczecina z parafii Świętej Rodziny wraz z s. Izą, służebniczką NMP.
Pragniemy dziękować za siostry, które tworzyły i nadal piszą historię naszej wspólnoty – napisała w liście s. Maria Christella Skwarek. Siostry felicjanki obchodzą w tym roku swój setny jubileusz.
Niedziela toruńska
Co robić, kiedy na dworze ściemnia się coraz szybciej? Wraz z jesiennymi szarugami wydaje się, że problemy, których doświadczamy, nigdy się nie skończą, a co więcej, jesteśmy z nimi zupełnie sami.
Z Aleksandrą Wojdyło rozmawia Joanna Kruczyńska.
Od 1 października każdego 1. dnia miesiąca dzieci z ognisk misyjnych w naszej diecezji modlą się za mieszkańców Afryki. To owoc Misyjnego Synodu Dzieci, w którym uczestniczyła reprezentacja diecezji toruńskiej.
Niedziela warszawska
O tym, jak szkoła może pomóc rodzicom, co jest filarem dobrej renomy szkół katolickich i czy mogą do nich chodzić tylko katolicy, z ks. dr. Sylwestrem Jeżem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Rozważanie Słowa Bożego stanowi centralny punkt spotkań młodzieży, która po okresie pandemicznej izolacji podjęła wysiłek reaktywacji swojej wspólnoty przy parafii św. Andrzeja Boboli.
Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, że model reprywatyzacji z handlarzami roszczeń nie miał żadnego oparcia w prawie. Oznacza to sukces Komisji ds. Reprywatyzacyjnych, bo nieruchomości powrócą do miasta.
Niedziela wrocławska
Patronalne święto św. Michała Archanioła było okazją do świętowania 300 lat od wybudowania kościoła parafialnego w Długołęce. Na uroczystości był obecny abp Józef Kupny, który podczas homilii odniósł się do angelologii.
W katedrze odbyło się Święto Rzemiosła Dolnośląskiego.
Prawie stu młodych ludzi wzięło udział w spotkaniu uczniów urszulańskich szkół średnich.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Dąbrowicy przeżywała jubileusz 95-lecia istnienia.
Już po raz 27. w Biłgoraju odbył się Konkurs Wiedzy o Kampanii Wrześniowej.
Społeczność szkoły podstawowej nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Biłgoraju przeżywała wyjątkową uroczystość. Na placu przed budynkiem szkoły został posadzony dąb, poświęcony aspirantowi policji Wacławowi Wolaninowi, który zginął w Katyniu.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka do Rokitna odbyła się tradycyjnie w pierwszą sobotę października.
O doświadczeniu, jak Pan Bóg wyrwał go z życiowego dna w momencie, kiedy po ludzku miał Mu najmniej do zaoferowania, opowiada Dariusz Stemplewski, dziś szczęśliwy mąż i ojciec.
Na co dzień posługują w Barnauł w Rosji, około pięć tysięcy kilometrów od domu rodzinnego. Są tam już od pięciu lat.