Reklama

Niedziela Podlaska

Niezwykła rocznica

Modlitwa dziękczynienia płynęła z ust zebranych w świątyni w Szkopach, wdzięcznych Bogu za 100 lat istnienia parafii.

Niedziela podlaska 41/2022, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

Piotr Zubka

Biskup sprawował Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej

Biskup sprawował Mszę św. w intencji całej wspólnoty parafialnej

Okazją do świętowania jubileuszu był dekret wydany przez pierwszego biskupa diecezji podlaskiej czyli siedleckiej 15 stycznia 1922 r. – dekret biskupa Przeździeckiego powołujący parafię w Szkopach.

Biskupa Sawczuka na początku Mszy św. powitali przedstawiciele parafii oraz miejscowy proboszcz – ks. Tomasz Szmurło, który jest siedemnastym z kolei proboszczem parafii Szkopy. Zwracając się do biskupa Piotra, powiedział: – Przybywasz dzisiaj do nas, by pod Twoim przewodnictwem w tej świątyni rozbrzmiało dziękczynne Ciebie Boga wysławiamy. Wraz z Tobą, Pasterzem Kościoła drohiczyńskiego pragniemy wyśpiewywać chwałę dobremu Bogu, który przez minione lata w tym miejscu otaczał swoją opieką wszystkich, którzy tu zanosili swoje modlitwy.

Oprócz pasterza powitano także kapłanów przybyłych z parafii diecezji drohiczyńskiej oraz siedleckiej, a wśród nich m.in. ks. prał. Andrzeja Krupę – dziekana sokołowskiego, ks. kan. Jarosława Rzymskiego – notariusza Kurii Diecezjalnej w Drohiczynie, a także poprzedniego proboszcza parafii, ks. Andrzeja Dryżałowskiego – obecnie emeryta mieszkającego w Drohiczynie.

W uroczystościach uczestniczyły rodziny związane z parafią, wójt gminy Repki Apolonia Stasiuk, Ochotnicza Straż Pożarna. Przybyli także mieszkańcy miejscowości: Szkopy, Repki, Baczki, Wierzbice Górne i Mołomotki.

Podczas uroczystości zebrani goście poznali historię parafii zarówno z ust ks. Tomasza Szmurło jak i biskupa Piotra, który w kazaniu skierowanym do zebranych mówił o początkach wspólnoty. Na zakończenie homilii pasterz diecezji powiedział: – Dziś dziękujemy Bogu za 100 lat istnienia rzymskokatolickiej parafii w Szkopach. Parafia zdążyła wpisać się już na trwałe i w duchowy i w architektoniczny krajobraz miejscowości. Kilka pokoleń żyjących tu chrześcijan się z nią utożsamia, bo tu był ich chrzest, czy ślub, czy bierzmowanie, tu się spowiadają, przyjmują Komunię św., tu słuchają słowa Bożego, tu się modlą i tu czują się wspólnotą Pańskich uczniów.

Reklama

Uczestnicy uroczystości mieli okazje obejrzeć dekret erygujący parafię, wydany przez bp. Przeździeckiego oraz pierwszą Księgę Chrztów parafii, wypożyczone z Archiwum Diecezji Drohiczyńskiej. Ciekawostką jest też, że pierwszego sakramentu chrztu udzielono w parafii już tydzień po jej erygowaniu – 22 stycznia 1922 r.

Mszę św. zakończyły uroczyste Ciebie Boga wysławiamy oraz podziękowania skierowane przez miejscowego proboszcza.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla Boga liczy się człowiek

Niedziela kielecka 29/2021, str. I

[ TEMATY ]

Jubileusz parafii

TER

Dziękowali Bogu za czterdzieści lat parafii

Dziękowali Bogu za czterdzieści lat parafii

Parafianie z Morawicy świętowali czterdziestolecie poświęcenia kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

W ostatnią niedzielę czerwca uroczystej Eucharystii przewodniczył bp Jan Piotrowski. Przy ołtarzu wraz z nim modlili się kapłani, którzy związani byli z morawicką parafią. Witając biskupa Jana, przedstawiciel parafii przypomniał historię powstania kościoła i trud, z jakim wznoszono jego mury.

CZYTAJ DALEJ

Świętość na wyciągnięcie ręki

2022-11-22 14:16

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica. Bp Adam Bałabuch - Kościół nie jest zamknięty na nikogo

2022-11-26 17:45

[ TEMATY ]

adwent

bp Adam Bałabuch

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

Bp Adam Bałabuch poświęcił wieniec adwentowy

- Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – mówił bp Adam Bałabuch podczas uroczystych Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.

Przewodniczący wieczornej liturgii, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, w sobotę 26 listopada pobłogosławił wieniec, przypominając, że jesteśmy ludźmi oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję