Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Muzyczne podróże do lokalnych pereł

Już po raz drugi Stowarzyszenie Fiori Musicali zorganizowało koncerty organowe i kameralne – w tym roku pod hasłem „Muzyczne Podróże 2022”.

Niedziela sosnowiecka 41/2022, str. VIII

[ TEMATY ]

Muzyczne wieczory

Archiwum Festiwalu

Magdalena Cornelius-Kulig i Tadeusz Barylski podczas pierwszego koncertu

Magdalena Cornelius-Kulig i Tadeusz Barylski podczas pierwszego koncertu

Na festiwal zaproszono melomanów z północno-wschodniej części woj. śląskiego. Maszynistą w tym muzycznym pociągu, zatrzymującym się na czterech stacjach i zabierającym w cudowną przestrzeń harmonii i dźwięku, jest dyrektor festiwalu Tadeusz Barylski.

Festiwal rozpoczął się 18 września i w kolejne niedziele odbywał się w zabytkowych świątyniach diecezji sosnowieckiej i archidiecezji częstochowskiej. Za nami już koncert inauguracyjny w Szczekocinach (z udziałem mezzosopranistki Magdaleny Cornelius-Kulig), a także dwa kolejne – w Ogrodzieńcu i Leśniowie. Wykonawcami kolejnych recitali byli muzycy z Bielska-Białej i Katowic: Tomasz Ploch i Krzysztof Karcz. 9 października o godz. 10 odbędzie się koncert finałowy w pilickiej kolegiacie św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Na organach zagra wówczas, podobnie jak podczas inauguracji, dyrektor festiwalu.

Na repertuar festiwalu złożyły się znane dzieła muzyki klasycznej w najlepszym wydaniu – wysoka kultura jak najbliżej ludzi, z dobrym wprowadzeniem, by słuchacze mogli jeszcze lepiej ją odbierać. – Ta muzyka ma uwznioślać – podkreślił dyrektor festiwalu i dodał, że niewielkie świątynie, w których grają, są często lokalnymi perłami czekającymi na odkrycie przez turystów spragnionych nie tylko muzyki, ale piękna architektury, malarstwa, rzeźby i historii.

Reklama

Wiadomo, że podstawą musi być sprawny i dobry instrument, z którego wprawną ręką da się wyciągnąć anielskie brzmienia. – W Ogrodzieńcu, Szczekocinach i Leśniowie proboszczowie wiele zainwestowali w organy, mające dużą wartość historyczną i świetne brzmienie. Mam nadzieję, że na taki remont będą mogły w przyszłości liczyć także wyjątkowo cenne XIX-wieczne organy z pilickiej kolegiaty. Tym koncertem chciałbym podpowiedzieć włodarzom parafii, żeby zadbali o ich konserwację – zaznaczył Barylski.

Frekwencja była wysoka, co dowodzi, że na takie działanie jest spore zapotrzebowanie. Realizacja koncertów była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu woj. śląskiego, ale przede wszystkim dzięki pasji artystów, chcących dzielić się swoim talentem, sławiąc Boga i ciesząc ludzi.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Festiwal na najwyższym poziomie. Bez pomocy ludzi się nie odbędzie

[ TEMATY ]

festiwal

Muzyczne wieczory

Fot. zrzutka.pl Tomasz Barcik

Potrzebna pomoc na organizację festiwali.

Potrzebna pomoc na organizację festiwali.

Potrzebne jest wsparcie finansowe wieczorów muzycznych w Żywcu.

Parafia św. Floriana organizuje Floriańskie Wieczory Muzyczne, które odbywają się w Żywcu od 2013 roku. Obecnie przygotowana jest 9 edycja wydarzenia. Jednak jej realizacja pozostaje pod znakiem zapytania z powodu epidemii, a szczególnie braku środków finansowych.

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba przygotowują nowe wsparcie dla Ukrainy

2022-12-03 10:40

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

pomoc dla Ukrainy

Family News Service

Rycerze Kolumba uruchamiają kolejną inicjatywę pomocy dla Ukrainy. Przed Świętami Bożego Narodzenia dotrą tam specjalne paczki pomocy przygotowane przez największą bratnią organizację katolicką na świecie. - Do tej pory udało się przekazać już 100 tysięcy paczek dla rodzin w Ukrainie. To dla nas istotny kamień milowy w tym, co możemy zrobić, by złagodzić ból mieszkańców Ukrainy – mówi Family News Service Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Rycerzy Kolumba.

Paczki świąteczne to jedna z najnowszych inicjatyw pomocy dla Ukrainy. Już wcześniej pomoc była niesiona nie tylko potrzebującym na terenie Ukrainy, ale również uchodźcom, którzy znaleźli schronienie w innych państwach. Teraz kolejne wsparcie przygotowano w Parafii św. Klemensa na Warszawskiej Woli, gdzie działa Rada 17050 Zakonu Rycerzy Kolumba.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Kazimierz Nycz spotkał się z Patrickiem Kellym, przywódcą Rycerzy Kolumba

2022-12-03 12:47

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

kard. Kazimierz Nycz

Rycerze Kolumba

Metropolita warszawski rozmawiał w piątek z przywódcą międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba o pomocy Ukrainie. Rozmowa dotyczyła reakcji Kościoła i narodu polskiego na kryzys humanitarny związany z wojną za naszą wschodnią granicą.

Najwyższy Rycerz zaoferował wsparcie archidiecezji warszawskiej we wszelkich jej przedsięwzięciach dotyczących pomocy osobom poszkodowanym przez wojnę. Kelly zadeklarował, że organizacja zamierza wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to potrzebne oraz podkreślił ważną rolę współpracy ludzi dobrej woli z Polski i Ukrainy przy wsparciu katolików ze Stanów Zjednoczonych i z Kanady.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję