Reklama

Głos z Torunia

Obudzić do misji

Od 1 października każdego 1. dnia miesiąca dzieci z ognisk misyjnych w naszej diecezji modlą się za mieszkańców Afryki. To owoc Misyjnego Synodu Dzieci, w którym uczestniczyła reprezentacja diecezji toruńskiej.

Niedziela toruńska 41/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Papieskie Dzieła Misyjne

Archiwum autora

Delegacja diecezji toruńskiej z siostrami – sekretarz generalną Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci i sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

Delegacja diecezji toruńskiej z siostrami – sekretarz generalną Papieskiego  Dzieła Misyjnego Dzieci i  sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci

Jubileusz stulecia Dzieła Misyjnego Dzieci i synod otwarty przez papieża Franciszka stał się okazją do zwołania Misyjnego Synodu Dzieci. Uczestniczyły w nim delegacje dzieci zaangażowanych w ogniska misyjne z 33 diecezji.

Dziecięcy synod „Z Ojcem Świętym budzimy do misji” odbył się 17 września w kampusie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Naszą diecezję reprezentowali: Zuzanna Krzepicka i Oliwia Nadarzyńska pod opieką katechety Pawła Budzyńskiego (parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie k. Brodnicy), Julia Dembińska i Nikola Rakowska pod opieką katechetki Moniki Dąbrowskiej (parafia Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim) oraz Marta Chojnacka i Marta Mrowca pod opieką katechetki Urszuli Machaj (parafia św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu). Delegacji towarzyszył ks. Krzysztof Kownacki, delegat diecezjalnego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych.

Spotkanie z misjonarzami

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania uczestników synodu przez władze Katedry Misjologii UKSW na czele z ks. prof. Jarosławem Różańskim. Profesorowie życzyli owocnego spotkania synodalnego. Następnie mali misjonarze, ubrani w koszulki PDMD w kolorach kontynentalnych, śpiewając hymn synodu, przeszli do Auli Jana Pawła II, gdzie otwarcia wydarzenia dokonał dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński wraz z sekretarz krajową Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, misjonarką klaretynką s. Moniką Juszką. Zaprosili delegatów diecezji do wspólnego świętowania stulecia papieskości Dzieła Misyjnego Dzieci i podzielenia się doświadczeniem pomocy dzieciom w krajach misyjnych. Przedstawili s. Robertę Tremarelli ze zgromadzenia Służebnic Misjonarek Najświętszego Sakramentu, sekretarz generalną PDMD z Watykanu, która podziękowała polskim dzieciom z ognisk PDMD za zaangażowanie w pomoc rówieśnikom na wszystkich kontynentach.

Jezus nas posyła

Uczestnicy synodu zostali podzieleni na 10 grup. Nasza delegacja wraz z dziećmi z diecezji bielsko-żywieckiej trafiła do grupy afrykańskiej. Mieliśmy możliwość podzielić się tym, co dla misji już robimy w swoich parafiach i zastanowić się, jak jeszcze bardziej możemy ożywić ducha misyjnego w lokalnych wspólnotach Kościoła.

Reklama

Po pracy w grupach odbyła się wspólna zabawa w auli. Śpiew animował kompozytor hymnu Błażej Drab. Dzieci miały okazję pośpiewać wraz ze scholą Chór Aniołów z Lublina pod dyrekcją Agnieszki Tomczyk, zawiązując synodalną wspólnotę.

W południe przeszliśmy na Mszę św. do kościoła w Lasku Bielańskim. Mszy św. przewodniczył abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski, który jako przedstawiciel papieża w Polsce podziękował polskim dzieciom za gorliwe dbanie o rozwój Kościoła w całym świecie, a szczególnie na terenach misyjnych. Nawiązując do Ewangelii, wezwał uczestników: – Bądźcie dobrą glebą dla ziarna Ewangelii, jego owoce przekazujcie innym, bo pragnieniem Jezusa jest zbawić wszystkich. Jezus posłał pierwszych apostołów, a teraz posyła każdego z was.

Modlimy się za Afrykę

Po Mszy św. na uczestników czekali misjonarze i wolontariusze misyjni, którzy przybliżyli kultury ludów, wśród których posługują lub posługiwali. Byli też saperzy z prawdziwą wojskową ścieżką, strażacy z wozem strażackim, policja z kolegą komisarza Alexa i inni ciekawi goście. Odbył się również misyjny flash mob w wykonaniu uczennic ze Szkoły Podstawowej im. Ignacego Loyoli w Łodzi.

Na zakończenie Synodu Koronkę do Miłosierdzia Bożego poprowadził bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Uczestnicy zostali posłani do swoich diecezji ze szczególną misją, aby ożywiali ducha misyjnego w swoich parafiach i diecezjach. Każda diecezja otrzymała świecę koloru kontynentalnego, aby danego dnia miesiąca modlić się za misjonarzy i mieszkańców przydzielonego im kontynentu. Diecezja toruńska wylosowała do modlitwy 1. dzień miesiąca. Od 1 października modlimy się za mieszkańców Afryki.

– Kochani mali misjonarze, dziewczęta i chłopcy, posyłam was w imię Chrystusa, abyście byli Jego świadkami każdego dnia, w każdej chwili. Niech towarzyszy wam Boże błogosławieństwo – tymi słowami posłał uczestników synodu na misyjne drogi życia bp Jan Piotrowski. Warto zaznaczyć, że Polska jest pierwszym państwem, w którym został zorganizowany Misyjny Synod Dzieci na szczeblu krajowym.

2022-10-04 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Akcja "Dzieci komunijne dzieciom misji" w tym roku w wyjątkowej formie

[ TEMATY ]

Papieskie Dzieła Misyjne

Przemysław Awdankiewicz

Do wspólnego przeżywania Eucharystycznych Czwartków, podczas których będzie można wysłuchać świadectw rodziców i dzieci pierwszokomunijnych oraz opowieści misjonarzy o tym, jak dzień Pierwszej Komunii przeżywany jest w krajach misyjnych, zapraszają Papieskie Dzieła Misyjne. Nowa edycja akcji "Dzieci komunijne dzieciom misji", w tym roku w wyjątkowej formie, rusza 21 maja.

Akcja Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce „Dzieci komunijne dzieciom misji” znana jest od wielu lat. Jednak w tym roku (21 maja) rusza w zmienionej formie ze względu na wyjątkową sytuację świata i trwającą pandemię.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

Powstaje grupa wsparcia!

2022-11-26 19:30

plakat organizatorów

    Z inicjatywy Fundacji Opes139 w Tarnowie powstaje kolejna grupa wsparcia dla rodziców po stracie dziecka w wyniku poronienia, śmierci okołoporodowej i martwego urodzenia.

    Jeśli jesteś rodzicem po stracie i potrzebujesz bezpiecznego miejsca, by o tym porozmawiać, potrzebujesz wsparcia i zrozumienia po stracie swojego dziecka. Poroniłaś i nie umiesz sobie z tym poradzić i żyć na nowo. Chcesz wyjść do świata i opowiedzieć o swojej stracie, o swoim dziecku. Chcesz przyjrzeć się na nowo relacjom z otoczeniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję