Korzyści z działania w grupie
Duży może więcej – to główny argument przemawiający za zrzeszaniem się rolników w grupy producentów. Współpraca ma wiele zalet. Po pierwsze, zrzeszeni rolnicy mają możliwość sprzedaży swoich produktów w ramach dużych, jednorodnych partii towaru – pod względem zarówno odmiany, jak i jakości, sposobu produkcji oraz przygotowania do handlu. Po drugie, działanie zespołowe ułatwia sprzedaż produktów, uzyskiwanie za nie wyższych cen, wynegocjowanie korzystniejszych warunków kontraktów. Po trzecie, po połączeniu swoich kapitałów producenci mogą wspólnie inwestować i razem zakupić potrzebną infrastrukturę, np. obiekty do przechowywania czy przygotowania produktów rolnych do handlu. Po czwarte, taka kooperacja pozwala obniżyć koszty produkcji, np. przez wspólne użytkowanie maszyn i urządzeń, hurtowe, czyli tańsze, zakupy środków do produkcji rolnej. Po piąte, grupa ma większy potencjał w organizowaniu kampanii promocyjnych, które wpływają na kreowanie marki wytwarzanych przez nią produktów i zwiększanie ich wartości handlowej.
Kto może złożyć wniosek
Reklama
Program skierowany jest do nowych grup producentów rolnych, uznanych od 1 grudnia 2021 r. na podstawie Ustawy z 15 września 2000 r. o grupach producentów rolnych i ich związkach. Grupy te muszą się składać z osób fizycznych, które prowadzą działalność jako mikro-, małe lub średnie przedsiębiorstwo. O dofinansowanie mogą się starać również organizacje producentów uznane na podstawie przepisów Ustawy z 11 marca 2004 r. o organizacji niektórych rynków rolnych albo Ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o organizacji rynku mleka i przetworów mlecznych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wsparcia nie mogą otrzymać producenci drobiu, wyrobów z mięsa drobiowego i jego podrobów oraz owoców i warzyw.
Warunki uzyskania wsparcia
W pierwszej kolejności podmiot zrzeszający rolników musi uzyskać osobowość prawną wraz z rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym – rejestrze przedsiębiorców. Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o uznanie za grupę producentów rolnych lub organizację producentów wraz z planem biznesowym w oddziale regionalnym ARiMR. Od daty uznania na potencjalnym beneficjencie ciąży obowiązek realizacji zatwierdzonego biznesplanu. Dopiero wówczas grupa lub organizacja producentów może złożyć wniosek o przyznanie pomocy finansowej.
Forma oraz wysokości udzielanej pomocy
Pomoc jest realizowana w formie rocznych płatności przez okres pierwszych 5 lat następujących po dacie uznania grupy producentów rolnych lub organizacji producentów. Wysokość wsparcia wynosi: w pierwszym roku – 10% przychodów netto, w drugim roku – 9%, w trzecim roku – 8%, w czwartym roku – 7%, w piątym roku – 6%.
Limit przyznawanych środków finansowych to 100 tys. euro w każdym roku 5-letniego okresu.
Miejsce składania wniosku
Wnioski do 30 grudnia 2022 r. będą przyjmować oddziały regionalne ARiMR. Dokumenty można składać osobiście lub przez upoważnioną osobę. Można je również przesłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej, a także w formie dokumentu elektronicznego za pośrednictwem platformy ePUAP.
Więcej informacji: na portalu internetowym – www.gov.pl/web/arimr , pod numerem bezpłatnej infolinii – 800 380 084 oraz w punktach informacyjnych w biurach powiatowych i oddziałach regionalnych ARiMR.