Reklama
5
Obserwator
6-7
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Łukasza (Łk 20, 27-38 lub krótsza perykopa: Łk 20, 27. 34-38)
Gdy w naszym życiu pojawiają się trudne sytuacje, czasem sami próbujemy stawić im czoła. Niekiedy szukamy dobrych rad u innych ludzi. Zdarza się również, że za trudną sytuację obwiniamy Pana Boga.
Był najpierw żołnierzem, potem biskupem.
15-18
19
PATRONEM CYKLU WIELCY KAPŁANI JEST LINK4
Kilka dni temu minęła 200. rocznica urodzin Zygmunta Szczęsnego Felińskiego – człowieka, który mimo całej serii klęsk i upokorzeń stał się wzorem polskiego kapłana i patrioty.
20-21
życie kościoła
Dziś dociera do nas nie tylko ogłuszający zgiełk wojny. Ze świata, zranionego zbyt wieloma konfliktami, podnosi się wołanie o pokój, które staje się krzykiem.
22-25
punkt widzenia
Koniec końca historii – to określenie obecnej sytuacji na świecie, a zwłaszcza w Europie Środkowej. Wojna w Ukrainie sprawiła, że wszyscy zbroją się na potęgę, a zakupy dla polskiego wojska przyprawiają o zawrót głowy.
To, co się dzieje w ostatnich miesiącach we Włoszech, przypomina sytuację w Polsce w 2015 r., kiedy to środowiska, które przegrały wybory prezydenckie i parlamentarne, zaczęły lansować ideę „opozycji totalnej”.
30-32
moim zdaniem
Tak to właśnie z nami jest, że trudno nam uwierzyć...
33
Prasa zagraniczna
34
Gratias Domine
Zniszczenie i ciągłe zanieczyszczanie ziemi mogłoby wpłynąć na obniżenie bezpieczeństwa żywnościowego Polski. Na szczęście ziemię ojczystą mamy nieskażoną, bo polskie rolnictwo nigdy nie było tak intensywne jak na zachodzie Europy.
Stoimy u progu kolejnej wielkiej rewolucji przemysłowej. Choć inwazja Rosji na Ukrainę unaoczniła nieskuteczność polityki energetycznej Unii Europejskiej, to zmian, które zaczęły się dokonywać, już nic nie cofnie. Na szczęście polska nauka i przemysł zaczęły się do nich przygotowywać już wcześniej.
38-41
sprawy rodzinne
Czy skrót NPR coś ci mówi? A wiesz, że pod tą nazwą kryje się znacznie więcej, niż może się wydawać?
42-43
46-47
dobre rady
Jeszcze niedawno kawa miała złą opinię. Stawiano ją w jednym szeregu z innymi używkami i ostrzegano przed jej spożyciem.
Sześć wskazówek, które pomogą ci myśleć pozytywnie.
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
Poezja, dziś nieco zapomniana i pomijana, pozostaje chyba najpiękniejszą formą słowa pisanego. O słuszności tej tezy przekonuje nas nowy tomik wierszy Justyny Chłap-Nowakowej, który właśnie ukazuje się nakładem wydawnictwa Biały Kruk.
Muzyczne życie nie znosi próżni. Co prawda do Bożego Narodzenia pozostały prawie 2 miesiące, ale muzyczne wydarzenia toczą się swoim tempem.
W kolejnej odsłonie naszego cyklu zapraszamy Państwa na dwa spektakle: Bezdech i Wesele. Skrajnie różne od siebie, ale oba traktujące o sprawach bliskich nam wszystkim. Część spektakli emitowanych w listopadzie można obejrzeć na platformie vod.tvp.pl.
53-65
Niedziela Plus
„Jeszcze Polska tutaj nie zginęła” – to tytuł wystawy poświęconej 100-leciu istnienia Związku Polaków w Niemczech, której autorem jest Piotr Łach, prezes Stowarzyszenia „Semper Fidelis Polonia”.
W 361 r. założył pierwszy klasztor w Galii – w Liguge. Dziesięć lat później, mimo jego sprzeciwu, lud wybrał go hierarchą Tours. Kim był biskup, który początkowo nie chciał być biskupem?
W zabytkowej części Katowic – Nikiszowcu parafia św. Anny obchodziła podwójny jubileusz.
Suwalska nekropolia przy ulicach Bakałarzewskiej i Zarzecze jest wyjątkowa. Cmentarz jest największym świadectwem wielokulturowej przeszłości miasta.
W Polsce jest ponad 10 tys. parafii. W ok. jednej trzeciej z tych wspólnot znajdują się parafialne zespoły Caritas. Znamy zwycięzców konkursu „Aktywna Parafia” 2022.
Delegacja lazarytów z Polski liczyła siedemnaście osób; na jej czele stał biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk, a wśród reprezentantów byli członkowie zakonu z: Bydgoszczy, Krosna, Przemyśla, Rzeszowa, ze Strzelec Opolskich, z Zamościa oraz Warszawy.
Katolicka Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kartuzach wraz z Kartuskim Centrum Kultury po raz kolejny zorganizowały dla najmłodszych Bal Wszystkich Świętych.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko doskonale odnajdywał się wśród prostych ludzi – powiedział w kościele Świętych Polskich Braci Męczenników bp Krzysztof Włodarczyk.
Znamy laureatów tegorocznej nagrody Hyacinthus Opoliensis.
Niedziela bielsko-żywiecka
O tym, że wierni są odbiciem duchowej świątyni, mówił bp Roman Pindel w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Kobiernicach, gdzie dokonał konsekracji kościoła.
Czy w historii europejskiej polityki znajdzie się przykład człowieka, o którym można powiedzieć, że jest autorytetem i świętym na nasze czasy?
Relikwie św. Małgorzaty Marii Alacoque zostały wprowadzone do kościoła św. Bartłomieja Apostoła w Czańcu.
Niedziela częstochowska
W parafii św. Urszuli Dziewicy i Męczennicy w Soborzycach bardzo silne są więzy i koligacje rodzinne – mówi ks. Wojciech Próchnicki.
Czasami zaglądam do kontenerów z papierami i znajduję tam sporo wyrzuconych książek – martwi się antykwariusz Zbigniew Biernacki.
Setna odsłona „Muzycznych delicji” jest znakomitym pretekstem, by odsłonić kulisy powstania fenomenu i okazją do rozmowy z pomysłodawcą i prowadzącym już kultowe spotkania z muzyką w częstochowskim OPK Gaude Mater.
Niedziela podlaska
Istotą nabożeństwa czterdziestogodzinnego jest adoracja Najświętszego Sakramentu. W naszym kościele przez trzy dni od piątku do niedzieli wierni mogli dziękować i wypraszać łaski od Jezusa Miłosiernego.
Słowa hymnu Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci radośnie rozbrzmiały w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, gdzie pod hasłem „Będziecie moimi świadkami” zgromadziło się ok. 150 dzieci z okazji I Diecezjalnego Kongresu Misyjnego Dzieci.
Czuwania modlitewne to dla członków Kół Żywego Różańca ważne cykliczne wydarzenia. W tym roku odbywały się w Sanktuarium Maryjnym w Ostrożanach oraz w Sanktuarium Maryjnym w Miedznie.
Niedziela kielecka
Wyższe Seminarium Duchowne w Kielcach, najstarsza uczelnia w mieście, zainaugurowało uroczyście kolejny roku akademicki 2022/2023.
Jesteśmy ludźmi wierzącymi. My stanowimy Kościół, który scalany jest mocą Ducha Świętego, i musimy zabiegać o naszą wiarę. Kościół jest o tyle silny, o ile jego członkowie są ludźmi głębokiej i mocnej wiary – mówił bp Kazimierz Gurda w parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach, dziękując za 385-lecie jej istnienia.
Po umocnienie, siłę, nadzieję i jedność księża naszej diecezji przybyli do bazyliki w Miechowie, aby uczestniczyć w dorocznej pielgrzymce kapłanów diecezji kieleckiej do sanktuarium Grobu Bożego.
Niedziela małopolska
Gromadzimy się zapewne z bólem serca, ze łzami oczach… – powiedział ks. Jacek Budzoń, rozpoczynając Mszę św. w intencji zmarłych.
Ten list i to spotkanie zmieniły w moim życiu wszystko – stwierdza Paweł Zastrzeżyński – reżyser filmowy, scenarzysta i publicysta.
Od niemal roku katoliccy liderzy formują się w Domu Apostołów. Co udało się osiągnąć w ciągu ostatnich 12 miesięcy?
Niedziela lubelska
Pracownicy i wolontariusze Lubelskiego Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia w cierpiącym dziecku widzą Chrystusa.
Szkoła to piękne miejsce, w którym zdajemy egzamin z życia oraz egzamin z miłości – powiedział Marcin Rakowski, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Lublinie.
W obliczu wojny w Ukrainie nabiera znaczenia uczenie miłości do własnej ojczyzny.
Niedziela legnicka
16 października, w uroczystość św. Jadwigi Śląskiej, kiedy przypadała 44. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, przeżywaliśmy XXII Dzień Papieski.
Taka myśl przyświeca działalności jednostek Straży Pożarnej, a dokładniej ich działaniom na rzecz Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych (MDP).
Brody na Kresach, rok 1943. Irena Podbucka (wówczas Babicz) miała pół roku, kiedy z rodzicami Marią i Karolem, uchwycona została na wspólnym zdjęciu, jedynym zresztą.
Niedziela łódzka
O codzienności, relacjach i trudnościach seminarzystów z Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi mówi ks. dr hab. Sławomir Szczyrba w rozmowie z kl. Michałem Wodzickim.
Biskup Aleksander Jazłowiecki zachęcał łodzian do wsparcia Ukrainy.
Na miano perły sztuki sakralnej naszej archidiecezji z pewnością zasługuje znajdująca się w świątyni Matki Boskiej Jasnogórskiej w Łodzi kaplica Wszystkich Świętych.
Niedziela przemyska
Patriotyzm to nie tylko słowa, ale przede wszystkimi obowiązek wobec ojczyzny, który od dziś chcemy sumiennie realizować. To początek naszej drogi – powiedziała szeregowa Agnieszka Kojder.
Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej odbyło ostatnią w tym roku wspólną wyprawę terenową.
O potrzebie i funkcjonowaniu etapu przygotowania podstawowego kandydatów do kapłaństwa w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu z jego prefektem ks. Łukaszem Jastrzębskim rozmawia ks. Maciej Flader.
Niedziela rzeszowska
Rzeszowska Szkoła Sióstr Prezentek, której patronuje św. Jan Paweł II, jest liderem wśród podkarpackich szkół.
Ropczyce i Sędziszów Małopolski mają piękne karty historii w latach formowania Legionów Piłsudskiego, a także walk o Lwów i granice zachodnie odradzającej się Polski.
Wiara w Boga bywa trywializowana – na życzenie i z udziałem samych wyznawców
Niedziela sandomierska
Tarnobrzeska parafia znalazła się na szlaku peregrynacji relikwii bł. Carlo Acutisa, które nawiedzają wszystkie diecezje polskie.
W Muzeum Zamkowym w Sandomierzu odbyła się gala wręczenia miejskiej nagrody Bonum Publicum im. Aleksandra Patkowskiego.
W Sandomierzu o przyszłości sadownictwa w związku z wprowadzeniem „Zielonego Ładu” rozmawiali sadownicy, samorządowcy i naukowcy.
Niedziela sosnowiecka
Obchodom tegorocznego XXII Dnia Papieskiego przyświecało hasło „Blask prawdy” – to tytuł jednej z encyklik Jana Pawła II Veritatis splendor z 1993 r.
Tryptyk w głównym ołtarzu, kronika fotograficzna i kalendarz to pamiątki jubileuszu parafii św. Łukasza Ewangelisty.
Ich służba jest bardzo potrzebna Kościołowi. Spotkać ich można w każdej parafii, posługujących podczas Mszy św. i nabożeństw.
Niedziela świdnicka
Sanktuarium Maryi Śnieżnej na Górze Iglicznej obchodziło jubileusz 240. rocznicy poświęcenia świątyni. Jednak to dopiero początek świętowania.
Na dzień skupienia do sanktuarium św. Józefa w Świdnicy, Wydział Duszpasterski, ojcowie paulini i ks. Krzysztof Cora zaprosili nauczycieli, pedagogów i wychowawców.
Obchodzący wspomnienie św. Huberta leśnicy i myśliwi okręgu wałbrzyskiego, spotkali się na pikniku zorganizowanym przy parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na osiedlu Młodych.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Długa, trudna i żmudna była droga Polski do niepodległości. To powinno zmuszać wszystkich Polaków do refleksji i myślenia o dobru naszego ojczystego domu, czyli dobru nas wszystkich.
Katecheci w szkołach podstawowych przeprowadzili katechezy, podczas których przypomnieli uczniom genezę tajemnic światła i ich znaczenie.
Ziemia bardzo trudnego spotkania człowieka z Bogiem, ludzi między sobą.
Niedziela toruńska
Duszpasterstwo Akademickie „Studnia” zorganizowało cykl spotkań o relacjach damsko-męskich.
Złote liście wirują w powietrzu, delikatnie opadając na rowerzystów, których pojazdy stoją jak na defiladzie. Na harcerzy, wojsko, kombatantów, uczniów. A przede wszystkim na symboliczne mogiły tych, którzy znaleźli tu śmierć u progu II wojny światowej.
W czwartkowe wieczory w parafii św. Antoniego w Toruniu można trafić na ciekawe spotkania. Jakie na przykład?
Niedziela warszawska
O wolności wewnętrznej bł. Prymasa Tysiąclecia, wozach pancernych pod Pałacem Kultury i Nauki oraz tajnych stenogramach SB z Michałem Kondratem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Wspólna nauka, praca i modlitwa, to sposób, w jaki studenci z warszawskich uczelni działają w miejscu, które nazywają swoim domem. Tu budują swoje przyjaźnie, czasem odnajdują miłość na całe życie i odkrywają głębię życia duchowego.
August Zalewski był najdłużej sprawującym urząd prezydentem na uchodźstwie. 12 listopada jego prochy zostaną złożone w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.
Niedziela wrocławska
Nie zamykajcie jego relikwii w szafie, nie chowajcie ich przed ludźmi. Na dzisiejsze czasy ten patron jest nam potrzebny – powiedział podczas uroczystości metropolita lwowski.
Za nami obchody dziesięciolecia parafialnego zespołu Caritas. W tym czasie wykonana została ogromna praca na rzecz pomocy potrzebującym.
W listopadzie zapraszamy na serię kulinarną wraz z ks. Witoldem Hylą, proboszczem parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu – Klecinie. W pierwszym odcinku zachęcamy do przyrządzenia śledzia według lokalnej receptury.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Maturzyści z naszej diecezji za wstawiennictwem św. Jana Pawła II prosili o siłę do dalszej pracy i o szczęśliwą przyszłość.
We wspomnienie św. Józefa Bilczewskiego lubaczowska konkatedra została rozpromieniona barwami strojów, muzyką i pieśnią.
W niedzielne popołudnie, w 44. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, w ramach XXII Dnia Papieskiego, w Dubie w powiecie Zamojskim odbył się 4. Bieg Papieski Ziemi Zamojskiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Biskup Adrian Put udzielił błogosławieństwa dwunastu przedstawicielkom liturgicznej posługi kobiet tzw. precentorkom.
Zawsze mówię, że gdybym nie był ministrantem, to nie byłbym w oazie, w Ruchu Światło-Życie i pewnie nie byłbym też księdzem – wspomina ks. Andrzej Hładki.
Dla młodzieży jest dużo miejsca w Kościele. Wystarczy tylko stworzyć warunki do spotkań i chcieć – zachęca ks. Tomasz Dulski ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy.