Reklama

Niedziela Sandomierska

Wzór dla młodych ludzi

Tarnobrzeska parafia znalazła się na szlaku peregrynacji relikwii bł. Carlo Acutisa, które nawiedzają wszystkie diecezje polskie.

Niedziela sandomierska 45/2022, str. I

[ TEMATY ]

Tarnobrzeg

bł. Carlo Acutis

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Na wspólną modlitwę przybyło wielu młodych z całej diecezji

Na wspólną modlitwę przybyło wielu młodych z całej diecezji

W parafii św. Barbary młodzi z naszej diecezji spotkali się na wspólnej modlitwie przy relikwiach bł. Carlo Acutisa, jednego z patronów Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie.

– Relikwie z diecezji radomskiej przyjechały do nas wczoraj wieczorem, dlatego też zdecydowaliśmy się na ich wprowadzenie już podczas porannej Mszy św., aby przez cały dzień adorowali je wierni naszej parafii, ale także mieszkańcy Tarnobrzega. I rzeczywiście, na chwilę modlitwy przychodzili dorośli oraz całe klasy ze swymi katechetami, wychowawcami z okolicznych szkół – informował ks. Dariusz Sidor, proboszcz parafii św. Barbary.

Postać i przesłanie błogosławionego językiem współczesnej młodzieży przybliżyli zgromadzonym uczniowie Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Tarnobrzegu, którzy wraz z nauczycielkami przygotowali program artystyczny, na który złożyły się wypowiedzi młodego Włocha, pieśni, w tym słynny hymn pomocy ofiarom powodzi w 1997 r. oraz odczytane przez dyrektorkę szkoły Joannę Szmuc świadectwo matki błogosławionego Carlo Acutisa.

W oczekiwaniu na Mszę św., wieńczącą peregrynację relikwii, grupa charytatywna, działająca przy parafii, wraz z harcerzami przygotowała słodki poczęstunek. Eucharystię poprzedziło okolicznościowe nabożeństwo poprowadzone przez grupę młodzieży z Gorzyc, którzy dzień wcześniej gościli w swojej parafii relikwie błogosławionego.

Centralnym punktem wydarzenia była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej. Eucharystię koncelebrowali księża odpowiedzialni za duszpasterstwo dzieci i młodzieży, kapłani posługujący w okolicznych parafiach oraz duszpasterze przybyli z młodymi ze swoich parafii.

Biskup sandomierski mówił w homilii o radosnym świadectwie wiary włoskiego błogosławionego. Wskazując na jego przywiązanie do Eucharystii, zachęcił młodzież do pokochania Mszy św. oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. W ten sposób Jezus stanie się rzeczywiście obecny w codziennym życiu, przemieniając je – jak mówił Carlo Acutis – w „autostradę do Nieba”.

Reklama

– Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w tym spotkaniu modlitewnym przy relikwiach bł. Carlo, bo nam młodym ludziom dziś potrzeba takich wzorów, które możemy naśladować. A on był naszym rówieśnikiem i doskonale znał problemy, którymi żyjemy. Błogosąłwiony Carlo Acutis mówi do nas, abyśmy nawet w najgorszych momentach nie odchodzili od Boga, ale Mu ufali – powiedziała Agnieszka.

Do końca listopada relikwie bł. Carlo Acutisa odwiedzą 23 diecezje w całej Polsce. Peregrynacja jest jednym z elementów przygotowania do 37. Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Lizbonie od 1 do 6 sierpnia 2023 r.

2022-10-28 20:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Projekt dron

Niedziela sandomierska 24/2022, str. V

[ TEMATY ]

szkoła

Tarnobrzeg

UM Tarnobrzeg

Tegorocznej edycji towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego

Tegorocznej edycji towarzyszyła wystawa sprzętu wojskowego

W Zespole Szkół nr 1 w Tarnobrzegu będą się szkolić przyszli inżynierowie bezzałogowych statków powietrznych.

W trakcie Konferencji Obrony i Bezpieczeństwa Defence24Day, która w dniach 24-25 maja odbywała się w Warszawie, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek podpisał list intencyjny dotyczący Edukacyjnego Projektu Dronowego. Patronatem naukowym przedsięwzięcie objęła Wojskowa Akademia Techniczna. Efektem oficjalnie zadeklarowanej współpracy będzie stworzenie i realizacja Edukacyjnego Projektu Dronowego, który ma służyć na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży, propagować wiedzę z zakresu wojskowości oraz bezpieczeństwa państwa, jak również ma na celu przygotowanie kadr w ramach potrzeb polskiej myśli technicznej, polskiej nauki i gospodarki oraz polskiego społeczeństwa. Słowem, główną ideą projektu jest utworzenie w Zespole Szkół nr 1 im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu klasy wojskowej: Technik Informatyk z innowacją, budowa i eksploatacja bezzałogowych statków powietrznych. Patronat medialny nad projektem sprawuje portal Defence24, patronat naukowy Wojskowa Akademia Techniczna, merytoryczny WB Electronics. – Nawet laik w dziedzinie wojskowego uzbrojenia, obserwujący co dzieje się za naszą wschodnią granicą, wie, jakim skutecznym narzędziem w tej wojnie są bezzałogowe statki powietrzne. O tureckich bezzałogowcach, dronach Bayraktar, słyszał każdy. Bezzałogowe statki powietrzne wykorzystywane są przede wszystkim przez siły zbrojne, ale sprzęt ten ma również zastosowanie cywilne, między innymi do przeprowadzania badań naukowych. Nasz kraj większość specjalistycznych dronów, w tym na potrzeby Sił Zbrojnych RP, kupuje za granicą. To pokazuje, jak olbrzymie jest zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę, która będzie umieć projektować i budować bezzałogowe statki powietrzne. Uruchamiając taki kierunek w naszej szkole, objęty naukowym patronatem Wojskowej Akademii Technicznej, stajemy się bardzo konkurencyjni na rynku edukacyjnym. Już dziś zapraszam młodzież do podjęcia nauki w Zespole Szkół nr 1 w Tarnobrzegu – mówił Dariusz Bożek, prezydent Tarnobrzega.

CZYTAJ DALEJ

Polski głos na zgromadzeniu w Pradze: nie ulegajmy pokusie budowy innego Kościoła

2023-02-07 12:45

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Przed uleganiem pokusie budowy „innego Kościoła” przestrzegł prof. Aleksander Bańka w imieniu polskiej delegacji podczas kontynentalnego zgromadzenia synodalnego w Pradze. To europejskie spotkanie trwa w stolicy Czech w dniach 5-12 lutego. Wskazał na konieczność znalezienia takich „rozwiązań pastoralnych, które nie naruszając spójności doktrynalnej, pozwolą adekwatnie odpowiedzieć na współczesne wyzwania duszpasterskie”.

Z Polski w zgromadzeniu uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądccki, koordynator prac synodalnych w Polsce abp Adrian Galbas SAC z Katowic, s. Mirona Turzyńska OSF z archidiecezjalnego zespołu synodalnego w Gnieźnie oraz prof. Aleksander Bańka z Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich, delegat Kościoła w Polsce na Synod.

CZYTAJ DALEJ

Uczestnicy Europejskiego Zgromadzenia Synodalnego modlą się za ofiary trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-07 20:23

[ TEMATY ]

modlitwa

Renata Czerwińska

Kościoły Europy wyrażają swoją bliskość z ludnością południowej Turcji i północnej Syrii, mocno doświadczonych trzęsieniem ziemi w nocy 6 lutego – czytamy w deklaracji uczestników Europejskiego Kontynentalnego Zgromadzenia Synodalnego w Pradze.

„Ogromna liczba zabitych, która prawdopodobnie będzie nadal rosła, zniszczenia, cierpienie tak wielu ludzi, mocno nas dotknęły i poruszyły nasze dusze” – czytamy w deklaracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję