Reklama

Rodzina

Bóg sam to wszystko musiał wymyślić
Dorośli pytają – dzieci odpowiadają

Niedziela Ogólnopolska 49/2022, str. 28-29

[ TEMATY ]

dzieci

GK

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdzie mieszkają święci?

Marysia, kl. II: Święci mieszkają w niebie, ale jak ono wygląda, trudno powiedzieć. Są tam szczęśliwi ludzie. Pewnie mają jakieś zadania, ale są szczęśliwi, bo są blisko Boga.

***

Jak wygląda niebo i kto do niego trafia?

Maks, kl. II: Wyobrażam sobie, że jest kolejka do nieba i zadają ci jakieś pytania. Jeżeli na nie nie odpowiesz, to masz drugą szansę, tylko idziesz od początku, a jeżeli odpowiesz dobrze, to trafiasz do nieba. Do nieba trafiają starsi ludzie, jeśli mieli dobre uczynki, pomagali wszystkim.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Grzesiek, kl. III: Niebo to niebieska, piękna otchłań, do której odchodzą wszyscy, którzy polegli i byli godni tej uroczystości. Towarzyszy im jedyny Bóg. W niebie jest o wiele lepiej niż w piekle, bo to jest nagroda, a nie kara. Są w nim ludzie, którzy szanowali Boga, modlili się i przestrzegali Dziesięciu przykazań Bożych.

Lena, kl. III: Niebo to jest miejsce, do którego trafia dobry człowiek, kiedy umrze. Czasami pojawiają się na nim chmury, czasami jest bezchmurne, jest błękitne lub granatowe. Mieszka tam Pan Bóg. Myślę, że można tam robić takie same rzeczy jak na ziemi.

***

Kim jest dziecko Boże?

Lena, kl. III: To jesteśmy my – jesteśmy dziećmi Bożymi.

Maks, kl. I: Dorośli też są dziećmi Bożymi – jesteście tylko trochę powiększeni.

***

Co to jest grzech?

Oliwia, kl. I: Kopanie, mówienie przekleństw, nieładne odzywanie się do mamy i jeszcze jak ktoś komuś zabierze pieniążek. Jak ktoś komuś będzie grzebał w torebce i jak ktoś kogoś popchnie w autobusie.

Maks, kl. I: W przedszkolu się tego uczyliśmy. Grzech to jest zrobić coś złego. Musisz to naprawić, a jeśli nie, to będziesz grzechowy i potem pójdziesz do piekła, jak będziesz mieć więcej grzechów.

Lena, kl. III: Grzech to jest coś takiego, jak się ktoś źle zachowuje, zrobi coś złego, np. kogoś skrzywdzi albo zwierzęta, zaśmieca planetę, wycinając drzewa z lasu albo coś podpalając.

Reklama

***

Co to jest i jak wygląda piekło?

Oliwia, kl. I: Tam są jakieś diabeły i są wrota, i są też kraty, za które wsadza się czasami złych ludzi. Może być też tak, że np. diabeł zrobi tak, że człowiek będzie na takim wielkim kole z przypinkami i już na zawsze tam zostanie. Do piekła trafi człowiek, który robi złe uczynki, ktoś, kto nie jest poświęcony.

Maks, kl. I: Tam jest pełno ognia, diabeł stoi na tronie, a ludzie muszą chodzić w kajdankach i muszą pracować, węgiel przynosić i robić większy ogień. Do piekła trafiają ludzie, co są źli i robią złe uczynki.

Marysia, kl. II: W piekle nie jest chyba zbyt miło. Ludzie chyba nie są zadowoleni w piekle. Mogą ich tam męczyć. Trafiają do niego źli ludzie.

Grzesiek, kl. III: Piekło należy do kar. Jest jeden wredny diabeł. Tam trafiają ludzie, którzy byli źli, którzy się nie spowiadali, którzy nie byli chrześcijanami np., którzy nie wierzyli w Boga, którzy uczynili coś bardzo złego, nawet nie wyobrażając sobie tego.

***

Ile lat ma Pan Bóg?

Oliwia, kl. I: Nie wiem. Gdybym była w Jego domu, tobym Go zapytała.

Maks, kl. I: Jakieś milion albo dwieście. Nie wiem. Można to określić, kiedy już jesteś w niebie. Kiedy idziemy do nieba, Pana Boga widzimy i może nam On to powiedzieć.

Marysia, kl. II: Bóg jest osobą, która chyba jest zawsze młoda – bo On może wszystko, może więc mieć tyle lat, ile chce.

Grzesiek, kl. III: Nieskończoność. Jego królestwo nigdy się nie zapadnie.

Alan, kl. III: Kilka tysięcy dwa i pół. Ciężko powiedzieć. Może tyle, ile ma świat od początku naszej ery, czyli od kiedy się urodził Pan Jezus – 2022? (...) Panu Bogu lata liczą się w innym czasie albo w ogóle Mu się nie liczą, bo po prostu ma nieskończone życie.

Reklama

***

Jaki jest Pan Bóg?

Maks. kl. I: Pan Bóg jest potężny; zrobił cały świat i umiał jeszcze zrobić ludzi i dinozarły. I sam to wszystko musiał wymyślić. Jest potężny i ma takie fajne cechy. Dał nam rozum i serca. Bardzo raczej jest kochający. Dał całej przyrodzie kwiatki i inne takie, wymyślił to sam.

Karolina, kl. III: Jest bardzo dobry dla innych i uczynny – za nas cierpiał i zmarł.

Alan, kl. III: Pan Bóg jest naszym Tatą, Ojcem wszystkich. Jest miły, kocha wszystkich dobrych ludzi. Złych wysyła do piekła, dobrych bierze do siebie.

***

Czym się zajmuje Anioł Stróż i jak go sobie wyobrażasz?

Oliwia, kl. I: Na przykład jak czasami nie widzę chusteczek, to czasami są u mnie w pokoju. To anioł mi podpowiada. Ma taką głowę jak ja i ma blond włosy, i taką suknię jak Maryja, która jest bardzo piękna. I ma też małe obcaski.

Maks, kl. I: Anioł Stróż pilnuje dzieci, żeby nic im się nie stało. Zawsze, kiedy chcesz zrobić coś głupiego, on ratuje ci życie. I on z tobą ciągle jest, rano i w nocy.

Lena, kl. I: Pomaga mi. Kiedy śpię, to on czuwa. On jest biały z takimi ładnymi skrzydłami.

Maks, kl. II: Anioł Stróż jest aniołem, który stoi przy twoim sercu i go broni. Wyobrażałem go sobie w snach. Miał niebieskie skrzydła, białe ubranie i żółtą koronkę na głowie. Kiedy się modlę, odmawiam Różaniec, stoję w jakimś miejscu, to czuję, że mam go przy sercu. Jak śpię – też, bo się modlę. Wydaje mi się, że on nie śpi, bo cały czas nade mną czuwa.

***

Kto to jest św. Mikołaj?

Marysia, kl. II: To był biskup, który znany był z tego, że bardzo lubił pomagać biednym ludziom. A to jakieś pieniądze, a to jedzenie podrzucał, ale nie chciał, żeby mu dziękowano, więc robił to w nocy i się osłaniał, żeby go nie było widać. Święty Mikołaj przynosi różne prezenty, np. zabawki, ale przynosi też miłość, biednym może przynieść potrzebne jedzenie czy środki do życia.

Reklama

Maks, kl. II: Święty Mikołaj mieszkał w Turcji. Były tam biedne dzieci, a on był bardzo bogaty i przynosił im prezenty, nie chciał tylko, żeby się dowiedziały, kto to zrobił.

Karolina, kl. III: To był bardzo dobry człowiek, który umiał się dzielić. Dzielił się wieloma rzeczami, żeby inni też mieli i wszyscy mogli zaznać szczęścia i różnych emocji, nie tylko smutku. Wierzymy w św. Mikołaja i wierzymy, że on nadal przynosi nam prezenty, ale tak naprawdę to nie jest udowodnione. Nie da się tego udowodnić. (...) Oddajemy dziś rzeczy dzieciom z Ukrainy, bo one są w trudnym stanie, którego my też kiedyś możemy doświadczyć.

Wypowiedzi uczniów Szkoły Podstawowej im. św. Jana de La Salle w Częstochowie nagrała Niedziela TV

2022-11-29 13:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UNICEF: STOP dzieciom żołnierzom

[ TEMATY ]

dzieci

The U.S.Army/Foter CC-BY

UNICEF pragnie, by do końca 2016 r. na świecie nie było już nieletnich żołnierzy. Położeniu kresu temu haniebnemu zjawisku służy zainicjowana właśnie akcja, w którą angażuje się ONZ i organizacje pozarządowe pracujące w krajach, gdzie wciąż obecne są dzieci żołnierze. „Szacuje się, że obecnie jest ok. 300 tys. dzieci zaangażowanych w różnego rodzaju konflikty zbrojne” – mówi Giacomo Guerrera przewodniczący UNICEF Italia.

CZYTAJ DALEJ

„Każdy próg ghetta będzie twierdzą” – 81 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim

2024-04-19 07:33

[ TEMATY ]

powstanie w getcie

domena publiczna Yad Vashem, IPN, ZIH

19 kwietnia 1943 r., w getcie warszawskim rozpoczęło się powstanie, które przeszło do historii jako największy akt zbrojnego sprzeciwu wobec Holokaustu. Kronikarz getta Emanuel Ringelblum pisał o walce motywowanej honorem, który nakazywał Żydom nie dać się „prowadzić bezwolnie na rzeź”.

„Była wśród nas wielka radość, wśród żydowskich bojowników. Nagle stał się cud, oto wielcy niemieccy +bohaterowie+ wycofali się w ogromnej panice w obliczu żydowskich granatów i bomb” – zeznawała podczas słynnego procesu Adolfa Eichmanna, jednego z architektów Holokaustu, Cywia Lubetkin ps. Celina. W kwietniu 1943 r. należała do dowództwa Żydowskiej Organizacji Bojowej, jednej z dwóch formacji zbrojnych żydowskiego podziemia w getcie. Zrzeszeni w nich konspiratorzy podjęli decyzję o podjęciu walki, której najważniejszym celem miała być „śmierć na własnych warunkach”. Tym samym odrzucili dominujące wcześniej przekonanie, że tylko stosowanie się do poleceń okupantów może uratować choćby część społeczności żydowskiej w okupowanej Polsce. W połowie 1942 r. było już jasne, że założeniem działań III Rzeszy jest doprowadzenie do eksterminacji narodu żydowskiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję