Reklama
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Dzisiaj młody człowiek potrzebuje wsparcia i drogowskazu – przekonywał ks. dr Paweł Gałuszka, wprowadzając w tematykę II Międzynarodowego Kongresu dla Małżeństwa i Rodziny.
Dlaczego zdarza się, i to coraz częściej, że młodzi katolicy nie wybierają drogi wspólnego życia, jaką jest małżeństwo sakramentalne?
8-11
14
liturgia tygodnia
Adwent jest czasem oczekiwania przede wszystkim na powtórne przyjście Chrystusa. Choć przygotowujemy się do świąt Bożego Narodzenia, to nie to jest najważniejsze. Odmawiana przez nas – zapewne codziennie – modlitwa Ojcze nasz przypomina nam, że nasza ojczyzna nie jest tu, na ziemi, że to nie są miejsce i czas naszej ostatecznej egzystencji. Nasza rzeczywistość musi się odmienić.
Postać Jessego na kartach Biblii pojawia się po raz pierwszy w zakończeniu Księgi Rut. Znajdujemy tam wzmiankę, że był on potomkiem Obeda, syna zrodzonego ze związku Rut i Booza, który mieszkał w Betlejem w Judei. Sytuacja zrodzonego z takiego związku chłopca była szczególna, gdyż matka Obeda pochodziła z pogańskiego narodu Moabitów.
Trzeba zauważyć, że słowa św. Augustyna zawierają w sobie dwa ważne dla naszego życia pojęcia: miłość i wolność. Problem polega na tym, że wielu ludzi pojęcie miłości łączy wyłącznie z miłością siebie samego, a wolność rozumie jako czynienie wszystkiego bez żadnych granic.
15-18
życie kościoła
Arcybiskup Claudio Gugerotti został nowym prefektem Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich. Zastąpi na tym stanowisku kard. Leonarda Sandriego, Argentyńczyka, który 18 listopada skończył 79 lat. Nowy prefekt jest Włochem.
Dobrze się stało, że kard. Stanisław Dziwisz, w którego stronę w ostatnim czasie niesłusznie poleciało wiele „kamieni” medialnych, udzielił wywiadu, w którym zareagował na dziennikarskie pogłoski.
Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) bije na alarm: dziś chrześcijanie są prześladowani bardziej niż kiedykolwiek! Nowy raport o wolności religijnej na świecie w rozmowie z Niedzielą prezentuje Alessandro Monteduro
22-25
sprawy rodzinne
Chodzi o to, żeby przekazać dzieciom z entuzjazmem optymistyczną nowinę: Bóg to wierny, kochający, sprawdzony i oddany Przyjaciel. Nigdy cię nie opuści, nawet wtedy, kiedy sam Go zdradzisz, stanie w twojej obronie.
Gdzie mieszkają święci?
26-29
34-35
listy
Przesiadałam się z metra do autobusu, gdy zaczepił mnie, tuż przy przystanku, elegancko ubrany młodzieniec. Niemal wcisnął mi do ręki swój identyfikator i zalał potokiem słów.
37
Gratias Domine
Ludzie coraz świadomiej podchodzą do kwestii zakupów i coraz częściej zwracają uwagę na to, co kupują i co jedzą. Czasami jednak, wybierając produkt teoretycznie bardziej „eko”, wyrządzają sobie większą krzywdę, niż gdyby zostali przy starych nawykach. Niestety, szkodzą też środowisku.
Choć świadomość ekologiczna Polaków jest coraz większa, a każdego roku miliony złotych są przeznaczane na edukację, to wciąż nie brakuje osób, które śmiecą. Problemem jest także wyrzucanie odpadów niezgodnie z ich przeznaczeniem. Niestety, wciąż nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nam to szkodzi.
Zanieczyszczenie środowiska jest jednym z czynników kancerogennych. Jest to grupa substancji i patogenów, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej, szczególnie u osób mających do tego predyspozycje genetyczne
40-43
dobre rady
Żylaki były znane już w starożytności – pierwszą wzmiankę na ich temat znaleziono na egipskim papirusie sprzed 3,5 tys. lat.
Najlepsze przyjaciółki czy tylko rodzeństwo dobrze prezentujące się na zdjęciach? Między siostrami istnieje wiele różnych relacji.
Jak założyć zbiórkę pieniędzy na rzecz kogoś bliskiego?
Sięgają po niego nie tylko pszczelarze, ale wszyscy, którym bliskie są naturalne lecznictwo, przyroda i tradycja.
44-47
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Najnowsza publikacja Białego Kruka jest nie tylko wciągającą lekturą, lecz także ostrzeżeniem.
Na warszawskim cmentarzu Powązkowskim pożegnaliśmy Jerzego Połomskiego. Ikonę nie tylko polskiej piosenki i polskiej kultury, ale kultury w ogóle.
Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i...?
51-64
Niedziela Plus
Niedziela bielsko-żywiecka
Święci mogą być punktem odniesienia. Chodzi o to, że patrząc na ich życie, potrzebujemy powiedzieć sobie, że można iść w ten sam sposób. Potrzebujemy kogoś, kto dla nas będzie wzorem – mówił ks. Kamil Kuchejda podczas diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży.
Z rąk bp. Piotra Gregera w kościele NSPJ ponad 256 młodych otrzymało błogosławieństwo do pełnienia funkcji lektora.
Jakie są formy pomocy duszom czyśćcowym? Czy trzeba bać się czyśćca? O tym wszystkim dowiedziało się kilkudziesięciu uczestników rekolekcji w Brennej.
Niedziela częstochowska
W tym dniu, oprócz modlitwy, będziemy się dzielić dobrami materialnymi – mówi kl. Jakub Glinka.
W środowy listopadowy wieczór 70 osób z parafii św. Józefa Rzemieślnika w Częstochowie oraz osoby spoza niej dokonały konsekracji św. Józefowi. Eucharystia z aktem oddania zwieńczyła drogę 33 dni z tym świętym.
Mam satysfakcję z tego powodu, że jestem potrzebny Panu Bogu również przy ołtarzu – cieszy się Ignacy Frania.
Niedziela podlaska
Zgodnie z wieloletnią tradycją w drohiczyńskiej katedrze modlono się za zmarłych biskupów, rządców diecezji i kapłanów, którzy na przestrzeni minionych lat pełnili duszpasterską posługę w diecezji drohiczyńskiej.
W ramach obchodów Święta Niepodległości przy Szkole Podstawowej w Tołwinie w gminie Siemiatycze poświęcono drewniany, 5,5-metrowy krzyż.
Dzień 11 listopada w Rudce miał potrójnie uroczysty charakter. Oprócz obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odsłonięto mural przestawiający Wiktora Maksymiliana Józefa Ossolińskiego oraz uczczono 30 lat działalności gminy Rudka.
Niedziela kielecka
Procesja do katedry, tańce na pl. Artystów w Kielcach, konferencje oraz Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Jana Piotrowskiego – tak młodzi z diecezji kieleckiej świętowali Światowy Dzień Młodzieży, szykując się do wyjazdu do Lizbony. Wszystkie te wydarzenia odbyły się w wigilię uroczystości Chrystusa Króla.
Postać Jana Bębenka na zawsze wrosła w historię parafii Brzegi, a na pewno w serca jej mieszkańców. Jego gra na organach, profesjonalizm, śpiew i formacja przez muzykę trwały nieprzerwanie od 1964 do 2022 r. Od 5 czerwca organista z Brzegów grywa już, w co nie wolno wątpić, anielskim chórom i św. Cecylii – patronce chórzystów i organistów.
Bieda może być nie tylko materialna, ale również moralna, duchowa, i w tym sensie może dotykać każdego z nas, dlatego potrzebna jest wzajemna otwartość i modlitwa za siebie – powiedział bp Andrzej Kaleta w Światowy Dzień Ubogich w Kielcach.
Niedziela małopolska
Działa cały czas, doświadczamy z jego strony opieki i wsparcia – zapewnia ks. Józef Gubała, proboszcz parafii św. Mikołaja w Krakowie.
Widząc, jak bardzo św. Hildegarda pomogła mnie i innym, stwierdziłam, że więcej osób powinno usłyszeć o programie zdrowia mniszki – mówi Barbara Kraus, założycielka Klubu św. Hildegardy przy sanktuarium św. Józefa w Krakowie-Podgórzu.
Po raz kolejny w Łapanowie jednoczy nas osoba św. Jana Pawła II i jego nauczanie – powiedziała Dorota Matlęga, rozpoczynając koncert.
Niedziela lubelska
Niezależnie od tego, co się dzieje w świecie, trzeba robić swoje – mówi Małgorzata Lipczyńska z oazy dorosłych Ruchu Światło-Życie.
Błogosławiony bp Władysław Goral promieniował potęgą ducha, pokojem i nadzieją.
Adwent jest dobrym czasem do odnowy życia, nawet jeśli jest ono mocno pogmatwane.
Niedziela legnicka
Lubin stał się miejscem diecezjalnego spotkania młodych przed Niedzielą Chrystusa Króla.
8 grudnia odbędzie się poświęcenie nowego ołtarza dla kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Chojnowie. Z autorem projektu, ks. dr. Stanisławem Szupieńko, rozmawia ks. Piotr Nowosielski.
10 listopada blisko 150 dzieci wraz z duszpasterzami i opiekunami przyjechało do Chojnowa do parafii świetych Piotra i Pawła na diecezjalne spotkanie Eucharystycznego Ruchu Młodych.
Niedziela łódzka
Osoby angażujące się w naszą akcję będą mogły „przytulić mamę” na dwa sposoby – mówi s. Magdalena Krawczyk.
Modląc się o ich wstawiennictwo, łącząc ich i swoje cierpienia z ofiarą Chrystusa, doświadczymy miłosierdzia i doznamy nadziei – powiedział ks. Adam Wtulich, proboszcz.
W archidiecezji łódzkiej są cztery parafie, które prawdziwego św. Mikołaja – biskupa Miry, dobroczyńcę i męczennika – mają na co dzień.
Niedziela przemyska
W archidiecezji przemyskiej odbyła się peregrynacja relikwii bł. Carla Acutisa.
Przybyły wraz z wiernymi, którzy musieli opuścić swoje ziemie w wyniku przymusowej, wysiedleńczej Akcji H-T z 1951 r. Dawały im nadzieję na powrót do swoich domów.
W przyszłym roku będziemy obchodzić 100-lecie erygowania parafii św. Józefa w Przemyślu. Jednak już teraz podjęto duchowe przygotowania do świętowania tej rocznicy.
Niedziela rzeszowska
Wiele można powiedzieć o tzw. dzisiejszej młodzieży, ale są wśród niej i tacy, którzy nie boją się krzyczeć „Jezus Chrystus jest naszym Królem!”.
U bram Watykanu w Auditorium Conciliazione w Rzymie odbył się 16 listopada Festiwal Psalmów Dawidowych „Honorując Sprawiedliwych i Ocalonych”.
Ja zapamiętałem Jana Pawła II jako człowieka, który po wielu wiekach jako pierwszy miał odwagę zmierzyć się ze złem w życiu Kościoła. Pamiętam, kiedy papież wezwał Kościół do radykalnego rachunku sumienia, do tego, co nazwał oczyszczeniem pamięci.
Niedziela sandomierska
W Muzeum Zamku Tarnowskich rozdano nagrody w organizowanych w mieście konkursach.
W Gorzycach odbył się finał VI Festiwalu Piosenki Patriotyczno-Religijnej organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Przedstawiciele francuskiego miasta Pont-a-Mousson przekazali pieniądze na pomoc dla parafii w Maniewiczach w Ukrainie.
Niedziela sosnowiecka
Dom to ludzie, nie ściany. Bezdomność to nie tylko brak dachu nad głową, to również brak osób obok – uważa ks. Mirosław Tosza, założyciel wspólnoty Betlejem.
Fundacja Instytut Mediów dba o seniorów. Czyni to nie tylko publikując artykuły o tym, jak troszczyć się o zdrowie, zarówno duchowe, jak i fizyczne na łamach tygodnika i internetowego portalu Niedzieli, ale także organizując warsztaty prozdrowotne dla seniorów.
Archiwum diecezjalne posiada wiele zabytkowych dokumentów, ale jest też inicjatorem ważnej akcji – zbiórki pamiątek związanych z Janem Pawłem II.
Niedziela świdnicka
Wielość grzechów popełnianych przez ludzi Kościoła zdaje się zaprzeczać prawdzie, że jest on święty – powiedział bp Adam Bałabuch podczas Nieszporów rozpoczynających nowy rok liturgiczny i duszpasterski.
Wrocławski biblista, wykładowca i pedagog, profesor nauk teologicznych ks. Mariusz Rosik przez cztery dni głosił słowo Boże mieszkańcom diecezji świdnickiej.
W październiku na Jasnej Górze zainicjowano cykl konferencji „Kościół w XXI wieku”, której pierwsza sesja – „Prześladowany jak katolik” rozpoczęła bardzo potrzebną dyskusję. Kolejna – 10 grudnia.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
W kościele Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego al. Krzysztof Dorau przyjął święcenia diakonatu z rąk biskupa pomocniczego prof. Henryka Wejmana.
Około trzech tysięcy lat temu autor psalmu 74 nie mógł przewidzieć, że jego słowa nabiorą powtórnie znaczenia w XX wieku.
Już za kilka miesięcy powstanie kolejny symbol Szczecina, miasta, które się rozwija, i w którym można się pięknie rozwijać.
Niedziela toruńska
Czy to możliwe, że twoje nastoletnie dziecko wróci ze spotkania w kościele wraz z innymi młodymi i przez cały wieczór będzie o nim opowiadać? Takie cuda się zdarzają, a młodzież z naszej diecezji widziała je na własne oczy.
Niech państwo nie próbują brać tego na logikę – ostrzega dr Sergiusz Anoszko. – To zupełnie inna mentalność.
W toruńskiej katedrze odbyły się obchody ku czci św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, na które przybyły chóry i schole z całej diecezji.
Niedziela warszawska
O adwentowym spotkaniu oraz nadziejach i wyzwaniach duszpasterstwa kobiet z o. Pawłem Drobotem rozmawia Monika M. Zając.
Duszpasterstwo Akademickie św. Anny przychodzi z pomocą wszystkim studentom, którzy pragną wzrastać duchowo.
Wspólne stawanie w obecności Boga pozawala dostrzec to, co buduje miłość oraz to, co ją psuje.
Niedziela wrocławska
To drugi pomnik historii w powiecie brzeskim. Tytuł ma już Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, teraz trafił on do sanktuarium św. Jakuba Apostoła.
Już 30 lat Jezus mieszka w kaplicy na poddaszu „Dużego Domu”.
Adwent jest czasem przygotowania do świąt Narodzenia Pańskiego. W kościołach planuje się przygotowanie szopek bożonarodzeniowych i innych dekoracji. O podjęciu działań w tej kwestii opowiada ks. Marcin Milian.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Dzieci z parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim wyruszyły na pielgrzymkę „Śladami św. Mikołaja”. Pielgrzymka była nagrodą za udział w październikowych Różańcach.
Mieszkańcy ziemi biłgorajskiej uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Każde maryjne święto i uroczystość przypominają mi rolę Matki. Przede wszystkim Tej Niebieskiej Matki.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Święty Mikołaj słynie z tego, że bardzo dyskretnie dzieli się dobrem. Jest uważany za świętego, który udziela pomocy w każdej potrzebie – mówi ks. Stanisław Brasse.
Ważne jest, żeby ksiądz był otwarty na młodzież, ale też musi być młodzież, za którą pójdą inni – mówi Jakub Kusiowski.
Mamy bogaty repertuar: od pieśni kościelnych, przez muzykę sakralną, poważną, marszową, filmową, po rozrywkową – mówi Hubert Gajewski, dyrygent i kierownik muzyczny Orkiestry Fermata Band.