Reklama

Niedziela Kielecka

Dziedzictwo dla przyszłych pokoleń

Jubileusz 100-lecia istnienia Archiwum Państwowego w Kielcach to okazja do przyjrzenia się misji i pracy instytucji, która jest bardzo ważna dla środowiska naukowego w regionie, ale i w Polsce.

Niedziela kielecka 19/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum Państwowe

Wojciech Habdas

W czasie warsztatów uczniowie poznawali arkana pracy archiwisty

W czasie warsztatów uczniowie poznawali arkana pracy archiwisty

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archiwum Państwowe tworzy właściwe warunki do przechowywania i zabezpieczania powierzonych dokumentów, udostępnia je odwiedzającym, zabezpiecza zgromadzone dokumenty, przeprowadza restaurację i konserwację cennych egzemplarzy. – Nasza misja jest niezmienna, przede wszystkim chodzi o to, aby zachować dziedzictwo dokumentacyjne dla przyszłych pokoleń – mówi dyrektor Archiwum dr Wiesława Rutkowska.

Potrzebna mądra refleksja

To jednak część zadań wykonywanych na co dzień przez archiwistów. Dyrektor Rutkowska zauważa, że współcześnie pojawiają się zupełnie nowe wyzwania. – W czasach powszechności dokumentów, zwłaszcza elektronicznych tworzonych przez państwowe jednostki organizacyjne, jak i instytucje niepaństwowe, a także osoby prywatne, wielkim wyzwaniem jest wartościowanie tej dokumentacji, tzn. refleksja nad tym, co powinniśmy zachować dla przyszłych pokoleń, a co możemy zniszczyć, ponieważ magazyny archiwalne mają ograniczoną ładowność. Trudno jednak przewidzieć, jaka dokumentacja może okazać się przydatna w mniej lub bardziej odległej przyszłości. To właśnie archiwiści, często subiektywnie, decydują, jakie dokumenty zostaną zachowane wieczyście. Jest to wielka odpowiedzialność – tłumaczy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Unikatowe projekty, cenna spuścizna

Działalność archiwalna to również edukacja i popularyzacja. Instytucja realizuje projekty w niemal każdej dziedzinie. – Mamy ogólnopolski projekt wszystkich archiwów państwowych pn. „Archiwa Rodzinne Niepodległej”, dzięki któremu udało się przejąć również do zasobu naszego archiwum wiele cennych kolekcji i spuścizn osób prywatnych – opowiada dr Rutkowska. Inny, niezwykle ważny projekt powstał na początku pandemii. – Zrozumieliśmy, że znaleźliśmy się w ważnym momencie dziejowym, którego świadectwa należy zebrać i zabezpieczyć dla przyszłych pokoleń, tak powstał ogólnopolski projekt Archiwum Pandemii A.D. 2020. Społeczna kolekcja dokumentów pandemii wywołanej koronawirusem (SARS-CoV-2).

Reklama

W dziedzinie zabezpieczania zasobu prowadzimy od kilku lat digitalizację we własnym zakresie oraz współpracujemy z Instytutem YadVashem i Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie. Dzięki temu udało się wykonać miliony kopii zabezpieczających materiałów archiwalnych, które następnie udostępniane są w serwisie: szukajwarchiwach.gov.pl. Archiwiści opracowują również katalogi i albumy prezentujące źródła historyczne, są one dostępne w wersji cyfrowej na stronie internetowej AP, a w wersji papierowej w Archiwum.

– Z jakiego projektu Dyrektor instytucji jest najbardziej dumna? – Osobiście najbardziej dumna jestem ze „Świętokrzyskich Studiów Archiwalno-Historycznych”, naszego czasopisma, rocznika wydawanego już 11 lat we współpracy z KTN. Ponadto warto wspomnieć jeszcze o cyklicznych „Spotkaniach ze źródłem archiwalnym”, organizowanych ze współpracy z IH UJK od 2013 r. – mówi. Są to konferencje o bardzo różnej tematyce, ostatnio np. o Świętym Krzyżu, w czasie których zaproszeni specjaliści prezentują wyniki swoich badań, a archiwiści prezentują źródła archiwalne z zasobu AP do danego tematu. Zarówno spotkania jak i wydawnictwo cieszą się sporym uznaniem i popularnością, dlatego dyrektor planuje rozwijać te formy popularyzacji archiwum i zasobu archiwalnego.

Na 100-lecie AP w Kielcach przygotowano wystawę stacjonarną „100 dokumentów na stulecie Archiwum Państwowego w Kielcach”. Można zobaczyć wybrane dokumenty z okresu od XIV do XXI w., są to dokumenty pergaminowe i papierowe, materiały kartograficzne i ikonograficzne, dokumentacje techniczną oraz druki ulotne. Uwidacznia ona złożoność i bogactwo zasobu archiwalnego, który stanowi istotne źródło do badań nad historią życia społecznego, gospodarczego, politycznego i kulturalnego z perspektywy regionu, w którym żyjemy, jak i naszej Ojczyzny. Wystawa prezentowano do 28 kwietnia na rynku w Kielcach, obecnie znajduje się przy Archiwum.

Reklama

Razem w badaniach nad historią

Instytucja rozwija współpracę m.in. z Archiwum Diecezjalnym w Kielcach z dyr. ks. dr. Tomaszem Gocelem oraz środowiskiem naukowym badającym historię Kościoła. Organizowane były wspólne konferencje w ramach „Spotkań ze źródłem archiwalnym”, w ramach Międzynarodowego Dnia Archiwów (9 czerwca) lub 30 września w Dniu Archiwisty (patron tego dnia to św. Hieronima, archiwista, bibliotekarz). Wspólna sesja naukowa odbyła się w 2017 r. w ramach VII Powszechnego Zjazdu Archiwistów Polskich.

Efektem tej współpracy są artykuły naukowe prezentowane w „Świętokrzyskich Studiach Archiwalno-Historycznych”. Ukazały się np. o ks. Józefie Zdanowskim, historyku Kościoła, muzealniku, bibliotekarzu i archiwiście, a także książki w ramach Świętokrzyskiej Serii „Dzienniki, wspomnienia, pamiętniki, listy”, np. „Wielka Wojna nad Nidą. Kronika parafii Imielno (1912-1917)”. W 2016 r. wspólnie z AD w Kielcach przygotowaliśmy konferencję naukową poświęconą Kościołowi katolickiemu w źródle archiwalnym. Powstają także wystawy stacjonarne i on-line dokumentów poświęconych tematyce Kościoła. Gdy w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach prezentowane były obiekty sakralne, dużo oryginalnych źródeł pochodziło właśnie z zasobu AP.

Dla każdego, w każdym wieku

Archiwum Państwowe jest instytucją otwartą. Prowadzi szerokie działania edukacyjne adresowane do dzieci i młodzieży, dorosłych i popularyzujące historię i pracę z dokumentem. Są to cykliczne warsztaty archiwalne i lekcje ze źródłami archiwalnymi dla różnych grup wiekowych, od przedszkolaków począwszy, a na studentach czy nawet seniorach skończywszy. Bardzo popularne były lekcje o powstaniu styczniowym i dotyczące historii konkretnej miejscowości. – Niezmiennie dużą popularnością cieszą się warsztaty o tematyce genealogicznej, ale także konserwatorskie, podczas których uczymy, jak zabezpieczać rodzinne dokumenty czy fotografie przechowywane w domowych szufladach – opowiada dyrektor Rutkowska.

W jubileuszowych obchodach

Archiwum szeroko otwarło swoje podwoje dla odwiedzających. Były prelekcje, atrakcyjne warsztaty, wystawy, konferencje i gala z uhonorowaniem najbardziej zasłużonych archiwistów. 12 kwietnia w kościele Trójcy Świętej bp Andrzej Kaleta w koncelebrze z ks. Tomaszem Gocelem, sprawował Mszę św. w intencji byłych i obecnych pracowników tworzących AP w Kielcach, dziękując Bogu za 100 lat działalności instytucji w służbie społeczeństwu. W kościele zgromadzili się dyrektorzy AP w Kielcach, z Rzeszowa, z Radomia oraz z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, środowiska naukowe kieleckich uczelni wyższych, instytucji naukowych i kulturalnych. – Takie wydarzenia, jak to dzisiejsze, tworzą naszą historię. Ważne jest, aby za wydarzeniami i ludźmi tworzącymi historię tej instytucji, zauważyć Boga, który błogosławił, aby te wielkie dzieła mogły być realizowane. Dlatego to spotkanie niech będzie również modlitwą wdzięczności Panu – zachęcał Biskup w homilii.

2023-04-28 19:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archiwa Rodzinne Niepodległej

[ TEMATY ]

Częstochowa

Archiwum Państwowe

NDAP/K. Zgliński

Archiwum Państwowe w Częstochowie rozpoczyna nowy projekt – Archiwa Rodzinne Niepodległej.

Wraz z innymi Archiwami Państwowymi chcemy inspirować do aktywnych poszukiwań w domowych szufladach, na strychach, w piwnicach i zakamarkach, do międzypokoleniowych rozmów z najbliższymi i przywoływania wspomnień, do porządkowania i ochrony pamiątek oraz dokumentowania rodzinnej i lokalnej historii.

CZYTAJ DALEJ

Św. Joanna Beretta Molla. Każdy mężczyzna marzy o takiej kobiecie

Niedziela Ogólnopolska 52/2004

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Zafascynowała mnie jej postać, gdyż jest świętą na obecne czasy. Kobieta wykształcona, inteligentna, delikatna i stanowcza zarazem, nie pozwalająca sobą poniewierać, umiejąca zatroszczyć się o swoją godność, dbająca o swój wygląd i urodę, a jednocześnie bez krzty próżności.

Żona biznesmena i doktor medycyny, która nie tylko potrafiła malować paznokcie - choć to też istotne, by się podobać - ale umiała stworzyć prawdziwy, pełen miłości dom. W gruncie rzeczy miała czas na wszystko! Jak to czyniła? Ano wszystko układała w świetle Bożych wskazówek zawartych w nauczaniu Ewangelii i Kościoła. Z pewnością zdawała sobie sprawę z tego, że każdy z nas znajduje czas dla tych ludzi lub dla tych wartości, na których mu najbardziej zależy. Jeżeli mi na kimś nie zależy, to nawet wolny weekend będzie za krótki, aby się spotkać i porozmawiać. Jednak gdy na kimś mi zależy, to nawet w dniu wypełnionym pracą czas się znajdzie. Wszystko przecież jest kwestią motywacji. Ona rzeczywiście miała czas na wszystko, a przede wszystkim dla Boga i swoich najbliższych.

CZYTAJ DALEJ

Upamiętnienie Melchiora Teschnera

2024-04-28 20:58

[ TEMATY ]

koncert

Zielona Góra

Wschowa

Przyczyna Górna

Teschner

Krystyna Pruchniewska

koncert Cantus

koncert Cantus

Koncert odbył się w świątyni, w której przez ponad 20 lat pełnił posługę jako pastor Melchior Teschner, urodzony we Wschowie kompozytor i kaznodzieja.

Koncert poprzedziła wspólna modlitwa ekumeniczna. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Muzeum Ziemi Wschowskiej we współpracy z Parafią Rzymskokatolicką pw. św. Jadwigi Królowej. W kościele pw. św. Jerzego w Przyczynie Górnej należącym do parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie można było wysłuchać utworów skomponowanych przez Melchiora Teschnera.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję