Reklama

Niedziela w Warszawie

Wlał nadzieję w serca

Mija 40 lat od II pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. Wizyta ta miała bogaty program, ale chyba najbardziej zapamiętano pobyt papieża w Warszawie.

Niedziela warszawska 25/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum Biały Kruk/Zbigniew Bujak

Na Mszę św. sprawowaną przez papieża na ówczesnym Stadionie Dziesięciolecia przybyło ponad milion osób

Na Mszę św. sprawowaną przez papieża na ówczesnym Stadionie Dziesięciolecia przybyło ponad milion osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Do pielgrzymki papieża w 1983 r. mogło dojść rok wcześniej, w 1982 r., albo... w ogóle nie dojść. Komuniści zrobili sporo, żeby do niej nie dopuścić. Kluczowe znaczenie miało spotkanie abp. Józefa Glempa z gen. Wojciechem Jaruzelskim w listopadzie 1982 r.

Ustalono wstępny termin pielgrzymki i jej najważniejsze warunki. O szczegółach mówiono w dalszych rozmowach. Wykorzystywano rozmaite preteksty, by usunąć kolejne miasta z programu. Pielgrzymka omijała m.in.: Lublin, Łódź, Piekary Śląskie i Szczecin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komuniści kontestowali niektóre punkty wizyty, np. to, by papież w Poznaniu udał się pod pomnik Ofiar Czerwca 1956 i żeby spotkał się z Lechem Wałęsą, liderem „Solidarności”. Starano się ograniczyć frekwencję w czasie uroczystości, pod pretekstem konieczności zapewnienia papieżowi bezpieczeństwa.

W kraju uciśnionym

Oficjalnym celem był udział papieża w obchodach 600-lecia obecności Obrazu Jasnogórskiego na polskiej ziemi, beatyfikacja s. Urszuli Ledóchowskiej, br. Alberta Chmielowskiego i o. Rafała Kalinowskiego. Jednak hasło pielgrzymki: „Pokój tobie, Ojczyzno moja”, mówiło wprost, co jest najważniejsze.

Organizatorzy przyjazdu Jana Pawła II drżeli, jak to się wszystko odbędzie. Niektórzy byli sceptyczni, czy jest czas i miejsce, żeby papież przyjeżdżał. Stan wojenny był tylko formalnie zawieszony, wciąż obowiązywało wiele jego rygorów. Zniesiono go dopiero po pielgrzymce, w lipcu.

– Słuchaliśmy wszyscy tego pierwszego przemówienia papieża na lotnisku i od razu poczuliśmy, że wszystkie nasze wątpliwości zupełnie opadały, bo papież mówił dokładnie tak, jak należało mówić w tym momencie w uciśnionym kraju – mówił Niedzieli ks. Jan Sikorski, w latach 80. duszpasterz internowanych, należący do komitetu organizacyjnego pielgrzymki.

Pielgrzymka trwała osiem dni, miała bogaty program, w spotkaniach z Janem Pawłem II wzięło udział około 7 mln Polaków, najwięcej na krakowskich Błoniach – niemal ponad 2 mln osób, ale chyba najbardziej wspominano potem pobyt papieża w stolicy.

Reklama

Bliscy duchem

Wysiadając 16 czerwca z samolotu na Okęciu, Jan Paweł II złożył, jak cztery lata wcześniej, pocałunek na ojczystej ziemi. Tym gestem rozpoczynał wizyty we wszystkich odwiedzanych przez siebie krajach. Chwilę potem w przemówieniu powitalnym tłumaczył, że pocałunek złożony na polskiej ziemi ma jednak szczególny sens.

– To jakby pocałunek złożony na rękach matki – albowiem Ojczyzna jest naszą matką ziemską – powiedział. I matką szczególną. – Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza w ostatnich stuleciach. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej – mówił.

Jan Paweł II cytował Ewangelię, nie pozostawiając wątpliwości, do kogo się zwraca.

– Proszę, aby szczególnie blisko raczyli być ci, którzy cierpią. Proszę o to w imię słów Chrystusa: „byłem chory, a odwiedziliście Mnie; byłem w więzieniu, a przyszliście do Mnie”. Nie mogę odwiedzić wszystkich chorych, uwięzionych, cierpiących – ale proszę ich, aby duchem byli blisko mnie – mówił.

Po ulicach stolicy

Po przemówieniu na Okęciu był przejazd pełną ludzi aleją Żwirki i Wigury, homilia w warszawskiej archikatedrze, krótki, acz znaczący, pobyt w kościele Ojców Kapucynów przy ul. Miodowej i wreszcie spotkanie z grubo ponad milionem wiernych na Stadionie Dziesięciolecia.

Wzdłuż tras przejazdu papamobile na ulicach stolicy ustawiały się tłumy. Oprócz kwiatów, ludzie kładli wzdłuż trasy obrazki, różańce, rozkładali zakazane transparenty „Solidarności” i flagi narodowe.

Machali chorągiewkami i transparentami: „Boże, ufamy Ci” albo: „Ojcze Święty, pobłogosław”. I Papież chętnie tego błogosławieństwa udzielał. Pozdrawiał, uśmiechał się do pielgrzymów, podawał im ręce.

Reklama

W homilii wygłoszonej w katedrze warszawskiej na Starym Mieście, w czasie Mszy św. poświęconej tajemnicy krzyża, powiedział słowa, które musiała zmrozić komunistów.

– Wraz ze wszystkimi moimi rodakami, zwłaszcza z tymi, którzy najboleśniej czują smak zawodu, upokorzenia, cierpienia, pozbawienia wolności, krzywdy, podeptanej godności człowieka, staję pod krzyżem – mówił.

Wcześniej modlił się przy sarkofagu kard. Stefana Wyszyńskiego, w homilii przypomniał, że przed dwoma laty pobyt w szpitalu po zamachu uniemożliwił mu udział w pogrzebie.

O nich pamiętał

Wymowna była wizyta Jana Pawła II w kościele Ojców Kapucynów przy Miodowej. Papież pozdrawiał tylko zgromadzonych (artystów, działaczy Prymasowskiego Komitetu Pomocy, studentów, robotników). Zapamiętano zdjęcie, które doskonale pokazało tamtą atmosferę. Maja Komorowska uśmiecha się do papieża, Aleksandra Śląska ociera łzy wzruszenia, obok skupieni Klemens Szaniawski i Jan Englert.

W centrum uwagi znalazła się poetka Barbara Sadowska, matka Grzegorza Przemyka, zamordowanego kilka tygodni wcześniej przez milicję maturzysty. Jan Paweł II objął osieroconą przez syna matkę, z głową przykrytą czarnym welonem.

Ks. Sikorski w czasie tego spotkania miał okazję zamienić dwa zdania z Ojcem Świętym, powiedział, że internowani modlą się za niego. – Papież spojrzał na mnie: „A tak, ja o nich pamiętam, powiedz im, że jutro będę właśnie o nich mówił” – opowiadał potem ks. Sikorski.

Kiedy przemawiał na stadionie, grupa internowanych rozwinęła ogromny transparent. – Nie wiem, jak im się to udało przenieść, no i rzeczywiście Ojciec Święty do nich skierował słowa – wspominał ks. Sikorski.

Bóg zwyciężył

W czasie głównej uroczystości na ówczesnym Stadionie Dziesięciolecia, przybyło tam, jak obliczano, ponad milion, może nawet półtora mln osób. Gdy Jan Paweł II wspomniał w homilii o więźniach sumienia najpierw zapadła cisza, a potem rozległy się oklaski.

Reklama

Nawiązując do okrągłej rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej, o drodze do zwycięstwa moralnego, zwracał uwagę, że prowadzi do niego wewnętrzne nawrócenie, doskonalenie się. W kolejnych wystąpieniach, wbrew nadziejom komunistów, papież kierował słowa wprost do sterroryzowanego społeczeństwa.

Znajdowały się tam czytelne odniesienia do „Solidarności” jako ruchu społecznego, a także do ogólnoludzkiego braterstwa w cierpieniu – oceniał po latach dr hab. Rafał Łatka. Wpisywały się one w motyw wolności narodu, zbiorowości i każdego człowieka.

Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny miała bardzo istotny wpływ na polską rzeczywistość społeczno-polityczną – ocenia Rafał Łatka – szczególnie dla podtrzymania oporu wobec komunistycznej dyktatury i wlania w serca Polaków nadziei.

2023-06-14 08:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ten wybór był błogosławieństwem

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2012, str. 2

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Archiwum

O owocach papieskiego pontyfikatu mówił bp T. Rakoczy w katedrze św. Mikołaja

O owocach papieskiego pontyfikatu mówił bp T. Rakoczy w katedrze św. Mikołaja

Kolejne lata pokazały, że wybór Jana Pawła II na stolicę Piotrową był wielkim błogosławieństwem nie tylko dla naszej ojczyzny, ale także dla całego Kościoła, jednoczącej się Europy i całego świata - powiedział bp Tadeusz Rakoczy podczas tegorocznego, 12. Dnia Papieskiego, któremu przyświecało hasło „Jan Paweł II - papież rodziny”.
14 października bielsko-żywiecki ordynariusz wraz z bp. Piotrem Gregerem przewodniczył liturgii w katedrze św. Mikołaja celebrując diecezjalne obchody tego święta. Modlitwa w bielskiej świątyni zainaugurowała także 28. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej organizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w Stolicy Podbeskidzia.
W homilii biskup podkreślił ogromny wkład Papieża z Polski w dziele głoszenia Chrystusa. Przywołując obraz zamkniętej przez wiatr księgi na trumnie zmarłego w 2005 r. Papieża, podkreślił, że nie została zamknięta księga owoców pontyfikatu Jana Pawła II. Apelował, by nie poprzestawać na wspomnieniach, lecz by inspirując się myślą i dokonaniami Papieża Polaka spłacać dług wdzięczności za otrzymany dar.
We Mszy św. wzięli także udział stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, którzy w tym dniu promowali swoją fundację i zbierali datki na fundusz stypendialny. - Pragniemy stawiać Janowi Pawłowi II żywy pomnik pomagając tysiącom młodych i zdolnym Polkom i Polakom, aby mogli uczyć się i studiować. Ofiary, które składamy na ten cel w całej Polsce, to dobra inwestycja, gdyż jest to inwestycja w człowieka - mówił o dziele fundacji bp Rakoczy.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Ewangelia (J 15, 9-17)

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję