Mszy św. dziękczynnej 23 lipca z udziałem Księdza Jubilata i bp. Edwarda Białogłowskiego, przewodniczył bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski. W koncelebrze licznie uczestniczyli także kapłani pracujący dawniej w trzęsowskiej parafii i posługujący tutaj obecnie oraz wychowankowie ks. prał. Tadeusza Kuliga. Słowo Boże wygłosił ks. dr Paweł Synoś.
Dziękczynienie i życzenia
Do wspólnej modlitwy włączyli się również goście: rodzina Księdza Jubilata, przedstawiciele władz: poseł na Sejm RP Zbigniew Chmielowiec z małżonką, Ewa Draus – wicemarszałek województwa podkarpackiego, Józef Kardyś – starosta kolbuszowski, Elżbieta Wróbel – wójt gminy Niwiska, Eugeniusz Galek, Lesław Budzisz – wójt gminy Cmolas i jego zastępca, samorządowcy, dyrektorzy szkół i licznie zgromadzeni parafianie. Podczas Liturgii obecne były poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. Zygmunta Nowakowskiego w Trzęsówce oraz OSP z Jagodnika, Ostrów Baranowskich i Trzęsówki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Na początku Eucharystii goście, a także przedstawiciele wspólnoty parafialnej i strażaków podziękowali Jubilatowi za jego kapłańską posługę, za staranie, by wszyscy stali się solą tej ziemi, za pouczające kazania, troskę o wspólnotę i wszelkie dobro otrzymane dzięki niemu, życząc jednocześnie opieki Bożej na dalsze lata. Do życzeń dołączył chór z pieśnią Życzymy, życzymy…
Świadectwo złożone życiem
Reklama
W homilii ks. Paweł Synoś podkreślił, że tegoroczna uroczystość odpustowa ma szczególny charakter, jest bowiem nie tylko uczczeniem patronki wspólnoty – św. Anny, ale także dziękczynieniem za dar 70 lat kapłaństwa ks. Tadeusza Kuliga, najstarszego kapłana seniora diecezji rzeszowskiej i tarnowskiej. Ksiądz Prałat w trudnym czasie wojny, a później pośród ciemności komunizmu usłyszał obietnicę i wezwanie od Boga do życia kapłańskiego. W 1948 r. zaczął wypełniać powołanie „Pójdź za mną…”.
Fundamentem i motywacją wypełnienia Bożych obietnic jest wiara. Ta wiara trwała u Abrahama, który doczekał się syna i u Dawida, którego tron został potwierdzony na wieki, dzięki wierze św. Anna wymodliła potomka. Taką wiarą była naznaczona posługa Księdza Jubilata, najpierw w Ujściu Solnym, a następnie w Starym Wiśniczu. W 1961 r. ks. Kulig szczęśliwie trafił do Trzęsówki, a od 1962 do 2002 pełnił w tej wspólnocie obowiązki proboszcza. Dzięki Bożej łasce ks. Tadeusz Kulig do dziś pracuje tu jako kapłan – jest seniorem całej tutejszej wspólnoty. W czasie długoletniej służby niejeden raz był wystawiany na próbę, a rozwiązania problemów nie przychodziły łatwo; tak dzieje się w życiu każdego wierzącego. W czasie 70 lat kapłaństwa swoim życiem i wiarą odpowiadał na usłyszane niegdyś wezwanie. Dziś widzimy, jak wiele dobra dokonało się dzięki jego posłudze. Źródłem spełnienia Bożych obietnic są nasze oczy i uszy, choć one z upływem lat gorzej widzą i słyszą, to wyostrzają zmysł wiary – w ten sposób z upływem czasu łatwiej dostrzec w naszym życiu działanie Boga i Jego łaskę oraz potrzeby i troski drugiego człowieka. Bóg składa każdemu z nas obietnicę szczęścia i życia wiecznego. Obyśmy odpowiedzieli na to wezwanie pozytywnie, oby nasze oczy widziały, a uszy słyszały słowa Jezusa, gdyż to jest warunek naszego zbawienia – zakończył kaznodzieja.
Reklama
Na zakończenie Eucharystii bp Jan Wątroba odczytał życzenia jubileuszowe od bp. Kazimierza Górnego, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Następnie zaznaczył, że jubileusz to wielkie święto wierności Panu Bogu, wierności „wypróbowanej” i dziękczynienia za wszelkie otrzymane. Na dalsze lata służby duszpasterskiej bp Jan Wątroba życzył Księdzu Jubilatowi wielu Bożych łask i dużo sił.
Zaczęło się w rodzinie
„Czymże ja jestem przed Twoim obliczem? Prochem i niczem” – odpowiedział Ksiądz Jubilat dodając, że idąc za głosem Boga, możemy dokonać wielkich rzeczy. Podziękował wszystkim za przybycie, Bogu za wspaniały, rodzinny dom z obowiązkami i zasadą „Módl się i pracuj”, za postawę modlitewną swojego ojca i wuja, doświadczonych przez wojnę. Podziękował także bp. Edwardowi Białogłowskiemu za rzucone niegdyś ziarno zachęty do budowy kościoła, które szybko zaowocowało obecną świątynią. Na zakończenie ks. Krzysztof Szczęch, proboszcz parafii, podziękował za liczną obecność kapłanów, wiernych i wspólną modlitwę, którzy w ten sposób wyrazili swoją miłość do Boga, kapłaństwa i do Księdza Jubilata.
Sumę odpustową poprzedził koncert organowy Justyny Świątoniowskiej, Bogumiły Kutachy i chóru parafialnego pod dyrekcją Małgorzaty Chmielowiec.