Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 36/2023, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„RAZEM MIEĆ NADZIEJĘ”
Dlaczego wybrał Mongolię?

Drodzy bracia i siostry, w najbliższy czwartek wyruszę w kilkudniową podróż do centrum Azji – do Mongolii. Jest to wizyta bardzo upragniona. Będzie to okazja, aby wziąć w ramiona Kościół niewielki liczebnie, ale tętniący wiarą i miłosierdziem. Będzie to również okazja do bliskiego spotkania ze szlachetnym, mądrym narodem o wielkiej tradycji religijnej, który będę miał zaszczyt poznać, zwłaszcza w kontekście wydarzenia międzyreligijnego – powiedział papież Franciszek 27 sierpnia po modlitwie Anioł Pański. Pielgrzymkę zaplanowano na dni od 31 sierpnia do 4 września.

Słynne papieskie sformułowanie o potrzebie wyjścia na peryferie chyba najbardziej pasuje do tej – niespodziewanej zresztą – pielgrzymki do Mongolii. Katolików jest tam śladowa ilość – można ich policzyć może nie na palcach jednej ręki, ale co do jednego: jest ich 1450, w tym jeden kardynał, zresztą najmłodszy wiekiem na świecie – Giorgio Marengo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część komentatorów pytała, po co w ogóle papież tam jedzie. Mongolia jest krajem spokojnym. Nie trafia na czołówki przez naturalne czy wywołane przez człowieka tragedie, choć jak większość państw postkomunistycznych jest ciągle w stanie transformacji. Właśnie dlatego, że papież obrał ten kierunek, mimo iż ma już swoje lata, a jego zdrowotne ograniczenia są wszystkim znane, widać szczerość papieskich wypowiedzi. Franciszek nie jest papieżem wielkich liczb i nie przysłaniają mu one konkretnego człowieka, a właśnie do tego konkretnego jedzie jako proboszcz świata, sprawujący posługę dla garstki wiernych, mniejszej niż statystyczna polska parafia. Pewnie też dlatego, że Mongolia jest krajem biednym, a przez to nieco zapomnianym, gdzie jedna trzecia ludzi żyje poniżej progu ubóstwa, a 70% zasobów katolickich jest wykorzystywane do pracy charytatywnej. Przez wizytę Ojca Świętego katolicy poczują się – jak mówił w jednym z wywiadów kard. Marengo – w sercu Kościoła. Czekają i cieszą się z tej wizyty w sposób wyjątkowy, tak jak wyjątkowe były przygotowania do niej, a wypełniła je peregrynacja figury Matki Bożej. Nie jakiejś słynnej, ale swojej, znalezionej przez pewną ubogą Mongołkę, która zresztą nawet nie była chrześcijanką. W Mongolii przeważają buddyści. Jest trochę muzułmanów i wyznawców szamanizmu oraz garstka chrześcijan innych wyznań. Wszyscy zgromadzą się na połączonym spotkaniu ekumenicznym i międzyreligijnym 3 września.

Reklama

Oczywiście, pielgrzymka papieża ma zawsze wymiar międzynarodowy. Przynosi owoce nie tylko dla konkretnego kraju, ale również dla całego regionu, a nawet kontynentu. W Azji nie jest zbyt spokojnie. Dotyczy to przede wszystkim Półwyspu Koreańskiego, a także Tajwanu i sytuacji na morzu w Azji Południowo-Wschodniej. Mongolia – kraj, który nie ma żadnych zatargów, kraj pokojowy, jest dobrym miejscem jako trybuna pokojowego przekazu, o którym zapewne też myśli papież, bo nieprzypadkowo jako miejsce kolejnych ŚDM wybrano Koreę Południową. To z tego kraju pochodzi zresztą znaczna część misjonarzy pracujących w Mongolii. Z horyzontu nie znika również rosyjska agresja na Ukrainę. Mongolia leży między Rosją z północy a Chinami z południa. To w tych miejscach znajdują się klucze do zakończenia cierpień u naszego wschodniego sąsiada. Czy uda się do nich dotrzeć? Trudno powiedzieć, ale papież pokazuje, że robi dla Ukrainy wszystko, a nawet więcej.

WARTO OBEJRZEĆ
Polecamy nowe programy TV

Już jesienią zobaczymy dwa ciekawe programy. Magazyn religijny pt. Zrujnowani odbudowani – prezentuje świadectwa mężczyzn doświadczonych przez różne kryzysowe sytuacje. Opowiadają oni o swoich radykalnych przemianach, o upadkach, ale przede wszystkim o nadziei i niezłomnej woli przetrwania. W każdym odcinku poznajemy historię innego człowieka, który mimo że był na dnie, odnalazł siłę, by zerwać z przeszłością. Program będzie pokazywał także działalność męskich wspólnot w Polsce. W magazynie pojawią się m.in. Grzegorz Kleszcz – trzykrotny olimpijczyk w podnoszeniu ciężarów, medalista mistrzostw Europy, akademicki mistrz świata; Patryk Lempke – restaurator i były pilot rajdowy; Roman Zięba, który z różańcem w ręku przeszedł pieszo Amerykę. Program można oglądać w soboty o godz. 11.55 w TVP2. Premiera – 2 września.

Reklama

Welon, fura i brawura – to swego rodzaju religijne reality show, którego bohaterkami są trzy siostry zakonne, słynące z niekonwencjonalnych metod ewangelizacji oraz ogromnego zaangażowania w pomoc drugiemu człowiekowi. Siostry Teresa Pawlak, Anna Bałchan oraz Karina Pawłowska wyruszają na „Spotkanie na Lednicy”, „Przystanek Jezus” w Czaplinku czy na koncert „Jednego Serca Jednego Ducha” w Rzeszowie. I choć znają cel podróży, nie wiedzą, z kim będą podróżować, a do swoich pojazdów zaproszą je m.in.: strażak, przedsiębiorca, znana wokalistka, raper i radiowiec, i w trakcie jazdy podzielą się z nimi historiami z życia. Emisja w niedziele o godz. 11.30 w TVP1. Pierwszy odcinek 17 września.

LAUDATO SI’
Aktualizacja encykliki

Podczas spotkania z delegacją prawników z państw członkowskich Rady Europy papież Franciszek ujawnił, że pracuje nad aktualizacją encykliki Laudato si’, opublikowanej w 2015 r. Wkrótce Biuro Prasowe Watykanu podało szczegóły. Nie chodzi o kolejną encyklikę, ale o rodzaj papieskiego listu, który będzie się odnosił do ostatnich kryzysów klimatycznych. Można się było tego spodziewać, szczególnie po tym, co Franciszek mówił do największego w ostatnich latach zgromadzenia młodzieży w Lizbonie. Padły tam m.in. takie słowa: „Potrzebujemy ekologii integralnej, wsłuchiwania się w cierpienie planety wraz z cierpieniem ubogich; umieszczenia dramatu pustynnienia obok dramatu uchodźców; kwestii migracji obok spadku urodzeń; zajęcia się materialnym wymiarem życia w obrębie duchowości. Nie może być polaryzacji, ale konieczna jest wizja integralna”. To prawda. Wszystkie bolączki świata, zarówno bogatej Północy, jak i biednego Południa, są ze sobą złączone. Nie da się im zaradzić rozłącznie, trzeba na to zawsze patrzeć całościowo – holistycznie.

Reklama

LIZBONA
Komercja nie zwyciężyła

Światowe Dni Młodzieży przyniosły mniejsze wpływy gospodarce aglomeracji Lizbony, niż się spodziewano – wynika z komunikatu przekazanego przez bank centralny Portugalii (BdP). Niestety, przynajmniej na razie, nie podano szczegółowych danych, ograniczono się tylko do stwierdzenia, że mniejsze wpływy zanotowały hotelarstwo i branża restauracyjna, a większe – branża spożywcza, czyli sklepy i sklepiki. Co oznacza ta informacja? Ano to, że ŚDM nadal nie są, a i w przyszłości, da Bóg, nie staną się imprezą komercyjną. Młodzi z całego świata przyjeżdżają po to, żeby poczuć wspólnotę ze sobą i z Bogiem, a nie na wakacje, żeby posmakować życia

DUCHOWA ZBROJA
Abp Depo u Rycerzy Kolumba

„Zabierajmy głos w obronie godności ludzkiej oraz Bożych praw” – powiedział abp Wacław Depo, kapelan stanowy na Polskę Rycerzy Kolumba, w bydgoskim sanktuarium św. Rity. Metropolita częstochowski przewodniczył 22 sierpnia comiesięcznej modlitwie Rycerzy ku czci patronki w sprawach trudnych, po ludzku beznadziejnych, oraz poświęcił sztandar Rady.

Rycerze Kolumba są największą wspólnotą katolicką na świecie zrzeszającą mężczyzn. Dziś „duchową zbroję” przywdziewa 2 mln panów na całym świecie. Organizacja istnieje już prawie 150 lat, choć jej historia w Polsce jest znacznie krótsza. Dynamizm rozwoju RK na naszych ziemiach wskazuje, że duchowe rycerstwo już się tutaj zakorzeniło i Rycerze nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

2023-08-29 14:23

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 24/2022, str. 22-23

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Modlitwa z papieżem
Kiedy nastanie pokój?

CZYTAJ DALEJ

Papież w Wenecji: paradoksalnie, pobyt w więzieniu może oznaczać nowy początek

2024-04-28 09:16

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA

Paradoksalnie, pobyt w zakładzie karnym może oznaczać początek czegoś nowego, poprzez ponowne odkrycie nieoczekiwanego piękna w nas samych i w innych, czego symbolem jest wydarzenie artystyczne, które gościcie i do którego projektu aktywnie wnosicie swój wkład" - powiedział Franciszek do kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym Wenecja-Giudecca. W nim znajduje się Pawilon Stolicy Apostolskiej na 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki - La Biennale w Wenecji.

Papież zapewnił kobiety, osadzone w Zakładzie Karnym w Giudecca, że zajmują one szczególne miejsce w jego sercu.

CZYTAJ DALEJ

Powiedzieć Bogu „tak”

2024-04-29 09:09

[ TEMATY ]

modlitwa o powołania

Rokitno sanktuarium

Paradyż sanktuarium

piesza pielgrzymka powołaniowa

Katarzyna Krawcewicz

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

W pielgrzymce szło ponad 200 osób

27 kwietnia z Paradyża wyruszyła kolejna piesza pielgrzymka powołaniowa do Rokitna – w tym roku pod hasłem „Powołanie – łaska i misja”. Szlakiem wędrowało ponad 200 osób.

Pielgrzymi przybyli do Paradyża w sobotni poranek z kilku punktów diecezji. Na drogę pobłogosławił ich bp Tadeusz Lityński, który przez kilka godzin towarzyszył pątnikom w wędrówce. – Chcemy dziś Panu Bogu podziękować za wszelki dar, za każde powołanie do kapłaństwa, do życia konsekrowanego. Ale także chcemy prosić. Papież Franciszek 21 stycznia po zakończeniu modlitwy Anioł Pański ogłosił Rok Modlitwy, prosząc, aby modlitwa została zintensyfikowana, zarówno ta prywatna, osobista, jak też i wspólnotowa, w świecie. Aby bardziej stanąć w obecności Boga, bardziej stanąć w obecności naszego Pana – mówił pasterz diecezji. - Myślę, że pielgrzymka jest takim czasem naszej bardzo intensywnej modlitwy. Chciałbym, żebyśmy oprócz tych wszystkich walorów poznawczych, turystycznych, które są wpisane w pielgrzymowanie, mieli również na uwadze życie modlitwy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję