Srebrny jubileusz La Tempesta uczciła, wykonując Nieszpory Maryjne Claudio Monteverdiego z 1610 r., w kościele Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. W dniu koncertu świątynia przy ul. Przyrynek 3 pękała w szwach. Wszystkie ławki oraz rozkładane krzesła w nawach bocznych były zajęte.
Podczas koncertu świątynię wypełniła muzyka emocjonalna i przesycona pierwiastkami sacrum – Magnificat, Hymn Maryjny, Pieśni nad Pieśniami, Psalmy Nieszporne. Mistrzowska gra na historycznych instrumentach, śpiew solistów i zaproszonego chóru In Laetitia wywołały zachwyt gości. Owacjom nie było końca.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Droga na scenę
Grupa powstała jesienią 1998 r. z inicjatywy Grzegorza Chorążego, ówczesnego pracownika Staromiejskiego Domu Kultury. SDK przez wiele lat organizował Letnią Szkołę Dawnego Tańca i Muzyki w Sandomierzu. Jednym z jej uczestników był Jakub Burzyński, wówczas student Akademii Muzycznej w Katowicach. Po kolejnej edycji warsztatów, Chorąży zaproponował Burzyńskiemu utworzenie zespołu muzyki dawnej.
Skompletowana jesienią 1998 r. grupa młodych warszawiaków od razu rozpoczęła próby. Pierwszy koncert miał miejsce w Łazienkach Królewskich na początku 1999 r. Kolejny, poświęcony już tylko muzyce sakralnej, artyści zagrali w kościele Nawiedzenia NMP.
Reklama
Przez lata skład zespołu się zmieniał. Na początku tworzyły go osoby niezajmujące się profesjonalnie muzyką. Byli wśród nich m.in.: dziennikarze, archeolodzy, psycholodzy, urzędnicy.
– Chcieliśmy robić to, co sprawiało nam radość i mogło ubogacić innych – opowiada „Niedzieli” Zuzanna Wygnańska, przez pierwsze lata w La Tempesta. – Kuba jest wspaniałym muzykiem, erudytą i dyrygentem. Potrafił stworzyć znany, liczący się w Polsce i za granicą zespół – dodaje Wygnańska, obecnie biorąca udział tylko w niektórych projektach, np. w „Mesjaszu” Haendla.
Dziś członkami La Tempesty są wyłącznie zawodowi muzycy, specjaliści muzyki dawnej. – Do projektów zapraszam znanych artystów z innych państw, jak i osoby z początków działalności. Używamy instrumentów z epoki kompozytora lub ich kopii – wyjaśnia Jakub Burzyński, od 25 lat dyrygent i kierownik artystyczny zespołu.
Warszawska La Tempesta ma na swoim koncie kilkaset koncertów i audycji muzycznych. Jest gospodarzem festiwalu „Barok w Radości”, prowadzi warsztaty muzyczne w Międzynarodowej Letniej Szkole Muzyki Dawnej na Zamku Sarny. Grupa nagrała ponad 25 płyt CD, bierze udział w nagraniu dzieł z archiwum klasztoru na Jasnej Górze, tzw. seria Musica Claromontana.
Znowu na Nowym Mieście
– Wykonujemy wyłącznie muzykę dawną, głównie renesansową i barokową, a ta najwybitniejsze dzieła wydała na gruncie sakralnym. Propagujemy twórczość Mikołaja Zieleńskiego – 2 albumy CD i film dokumentalny. Występujemy m.in. z utworami Vivaldiego, Bacha, Haydna – wymienia Burzyński, dodając, że w ramach obchodów 25-lecia wszystkie występy mają wspólny mianownik. Jest to wykonanie „Magnificat” przez różnych kompozytorów.
Jubileusz La Tempesta zakończy razem z chórem In Laetitia koncertem kolęd w kościele Nawiedzenia NMP na Nowym Mieście. Odbędzie się on 28 grudnia, początek o godz. 19.30.