Reklama
Z Jasnej Góry
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Coraz częściej bolesny problem rozwodów dotyczy także osób wierzących. Niektóre z nich wchodzą w nowe związki. Jaka jest ich sytuacja w Kościele? Co mogą, a czego nie mogą czynić we wspólnocie wierzących?
Małżeństwo jest projektem budowania „kultury spotkania”. Dlatego właśnie zadaniem rodzin jest budowanie mostów między pokoleniami, aby przekazywać wartości, które budują człowieczeństwo. (...)
8-11
treści wiary
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
Wiara w Chrystusa i nadzieja, której On jest mistrzem i nauczycielem, pozwalają człowiekowi odnieść zwycięstwo nad samym sobą, nad tym wszystkim, co w nim jest słabe i grzeszne, a zarazem ta wiara i nadzieja prowadzą do zwycięstwa nad złem i skutkami grzechu w otaczającym nas świecie.
Myślimy, że nasze życie jest zwyczajne. Nie zakładamy, że może ono ulec zmianie. Czasem radykalnej, czasem stopniowej. Jak w przypadku Apostołów.
12-15
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 25, 1-13).
Życie chrześcijanina jest życiem wiarą. Wiara jednak domaga się dania świadectwa, które jest konkretnym głoszeniem nadziei i spełnianiem uczynków miłości.
Tematyka Pierwszego Listu św. Pawła do Tesaloniczan dotyczy Paruzji – powtórnego przyjścia Chrystusa, określanego mianem dnia Pańskiego.
W niedzielnej Mszy św. najbardziej pasjonujące jest to, że wszystko w niej mówi nam o Bogu, a dokładniej – Bóg mówi do nas, objawia się nam, szuka coraz lepszego kontaktu z nami. Gorąco pragnie udzielić nam siebie i czeka na wzajemność.
Dla tej szkockiej królowej ideałem była świętość, do której konsekwentnie dążyła.
17-20
życie kościoła
Prawda nie leży pośrodku, lecz – jak mawiał klasyk – leży tam, gdzie leży. Dotyczy to także zakończonej niedawno pierwszej sesji XVI Nadzwyczajnego Zgromadzenia Biskupów o Synodalności.
Reguła św. Franciszka nie jest nudnym i przestarzałym dokumentem Kościoła z czasów średniowiecza. Jest ponadczasowa – przekonuje o. prof. Zdzisław Kijas, franciszkanin konwentualny.
22-27
kościół lokalny - Wawrów
Nasz proboszcz przeprowadza remonty świątyń, ale przede wszystkim przeprowadził remonty naszych serc – tak o ks. Andrzeju Kołodziejczyku mówi parafianin z Wawrowa.
28-29
listy
Zdecydowałem się napisać do redakcji, ponieważ wraz z całą rodziną bardzo wiele mu zawdzięczamy.
36
niedziela z kulturą
Na ekrany kin trafił film będący swoistym śledztwem w sprawie oblicza utrwalonego na Chuście z Manoppello.
Parę niedziel temu moją uwagę zwróciło zdanie z Ewangelii. Sposób jego sformułowania długo nie dawał mi spokoju – z wielu względów językowych.
39-49
Kącik dla dzieci
50-51
Szczęśliwa rodzina
Prawo może pokazywać pewne wzorce i odgrywać rolę edukacyjną, ale historia pokazuje, że niektórych trendów społecznych nie udaje się powstrzymać, także przez przepisy prawa – mówi prof. Paweł Sobczyk.
1 października na terenie całej Unii Europejskiej zaczęła obowiązywać tzw. konwencja stambulska, która w teorii ma gwarantować kobietom ochronę przed przemocą. Tyle że szlachetne ideały znowu stały się narzędziem do walki z tradycyjnymi wartościami.
50-53
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Toksyczne relacje są widoczne na zewnątrz, ale kiedy już się w nich znajdziemy, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co dzieje się nie tak.
Jak reagować i do kogo się zwrócić o pomoc, gdy jesteśmy świadkami wulgarnych słów i wyzwisk wobec dzieci?
Co prawda mamy nowoczesne metody leczenia zawału serca, ale nadal bardzo ważna jest dobra współpraca pacjenta z lekarzem.
56-58
59
inicjatywa
Na przełomie listopada i grudnia odbędą się w Kiczorach w Beskidzie Żywieckim rekolekcje dla singli.
Janina Sobańska codziennie szepcze słowa modlitwy, oddając siebie i bliskich Bożej Opatrzności: „Zawierzam się Tobie: bądź ze mną, mów do mnie, prowadź mnie...”. Wierzy, że modlitwa ocaliła jej wnuka w 2017 r.
Sześćset dwa numery regularne, cztery numery specjalne, w których ukazały się setki artykułów, wywiadów i felietonów. Na jubileusz swego 50-lecia miesięcznik "W drodze" przygotował dla czytelników niepowtarzalny gratisowy numer.
60-61
Niedziela z kulturą
64
Niedziela Plus
...czym jest krzyżyk sercański, zwany też krzyżem Dehona?
Pobyt w rodzinnych stronach bł. Edmunda Bojanowskiego sprzyja nie tylko duchowemu skupieniu i pogłębianiu wiary, ale też poszerzaniu wiedzy na temat postaci tego wielkiego syna wielkopolskiej ziemi oraz zasłużonego dla chwały Kościoła sługi Bożego.
W ciągu 50 lat wierni diecezji tarnowskiej wsparli dzieło misyjne sumą ponad 120 mln zł!
Przy okazji Narodowego Święta Niepodległości zastanawiamy się, czy można uczyć patriotyzmu kolejne pokolenia. Na to pytanie odpowiadają uczestnicy sondy.
Był dobrym, pogodnym, pracowitym człowiekiem. Pomagał innym. Tak nas rodzice wychowali... – wspomina Stanisław Czuba.
Koncerty, wykłady i spektakle – w Bydgoszczy trwa 42. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej.
Ta świątynia przypomina nam o wyjątkowości spotkania człowieka z Bogiem, a jednocześnie o duchowym wymiarze tego spotkania – zaznaczył bp Krzysztof Zadarko.
Posadzony przez uczestników akcji „Orzeł” zajmuje niemal 5 ha. To, co widać z góry, robi wrażenie!
Niedziela bielsko-żywiecka
Hospicjum im. Łukasza Ewangelisty w Cieszynie w tym roku świętuje 25-lecie działalności.
Za nimi konsekracja kościoła. Przed nimi upamiętnienie kard. Karola Wojtyły.
Przekażcie to dziedzictwo duchowe w godne ręce, dobrze wychowanych dzieci, uformowanych do dojrzałego życia z Bogiem – mówił bp Roman Pindel w parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Łodygowicach podczas świętowania 650-lecia tej wspólnoty.
Niedziela częstochowska
Ciągle zderzamy się z rzeczywistością, w której trzeba zaczynać od elementarza. Szukamy sposobów na to, jak się porozumieć w świecie, w którym język religijny jest dla wielu językiem obcym – mówi ks. Sławomir Bednarski, proboszcz parafii Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Kleszczowie.
Franciszek Musiel był pierwszym biskupem drugiego tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce. W swoim życiu i nauczaniu był jednoznaczny i bezkompromisowy.
W Auli Magna Uniwersytetu Jana Długosza w Częstochowie odbyła się XIV Konferencja Towarzystwa Lekarskiego Częstochowskiego.
Niedziela podlaska
Biskup Piotr Sawczuk 30 października odwiedził pustelnię Zwiastowania w Poletyłach. Tam przewodniczył Mszy św., podczas której jeden z braci Monastycznych Wspólnot Jerozolimskich złożył śluby czasowe.
Obecnie człowiekowi coraz trudniej jest mówić o Kościele i w nim po prostu być. Warto jednak pamiętać, że zaangażowanie w życie wspólnoty wierzących jest szczególnym wyrazem miłości człowieka do Boga.
Biskup Piotr Sawczuk odwiedził parafię Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Kamionnie.
Niedziela kielecka
Bez głoszenia Słowa Bożego, które zawsze zwiastuje wiosnę duchowej odnowy, nie byłoby tej wspólnoty parafialnej – mówił bp Jan Piotrowski, który celebrował Mszę św. jubileuszową w kościele św. Józefa Oblubieńca NMP w Kielcach w 30-lecie erygowania parafii.
W Jubileuszowym Roku bł. Wincentego Kadłubka Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego pielgrzymowało do grobu swojego patrona do archiopactwa cystersów w Jędrzejowie, dziękując mu za wkład w polską historiografię. Jego 11-letnia działalność obfituje w szereg działań promujących historię diecezji kieleckiej.
„Piękno stworzenia. Człowiek i wartości w twórczości św. Jana Pawła II” to tytuł konkursu wojewódzkiego, u genezy którego leży wspólna inicjatywa bp. Mariana Florczyka i Anny Zielińskiej-Brudek, prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich.
Niedziela małopolska
To oni będą wyznaczać miejsce naszego społeczeństwa w Europie i świecie – przekonuje Paweł Piotrowski.
Kąpielisko Balaton nazywane jest sercem Trzebini. Na dnie zbiornika znajdują się m.in. dwie postaci świętych. Uznawano do tej pory, że figura kobieca to Matka Boża.
W naszej w rodzinie to jest wzorzec wychowania i zachowania – powiedział Dimos Zarkadas, prawnuk gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.
Niedziela lubelska
Wszyscy jesteśmy zaproszeni do tego, aby iść drogą świętości – powiedział ks. Andrzej Sternik.
Postawa eucharystyczna, jakiej od swoich uczniów domaga się Jezus, to postawa dzielenia się nie tylko chlebem, ale przede wszystkim miłością – powiedział abp Stanisław Budzik.
Życie na ziemi jest drogą i tylko drogą do nieba, bo człowiek jest dla nieba – mówiła Wanda Półtawska.
Niedziela legnicka
W sobotę 28 października w Domu Słowa w Legnicy odbyło się II Forum Liderów.
Na mapie diecezji pojawiło się nowe sanktuarium. Tym razem poświęcone św. Maksymilianowi Marii Kolbemu. Miejscem jego ogłoszenia stał się Lubin.
Czy współczesny świat ma szansę na globalne uzdrowienie jedynie dzięki naturalnej medycynie średniowiecznej mniszki?
Niedziela łódzka
Ważnym celem, który stoi przed nami, to wspólna refleksja nad tym, w jaki sposób odnowić oblicze naszych parafii, aby ukazywały prawdziwe oblicze Jezusa – podkreślił bp Ireneusz Pękalski.
To wszystko jest dzięki wam! Zobaczcie, jakie to niesamowite, kiedy w Kościele biskupi siadają w ławce, a młodzi przejmują nauczanie. To jest to „razem”! – mówił kard. Grzegorz Ryś.
Zamykamy żałobę, ale nie przestajemy pamiętać, nie przestajemy kochać – podkreśla łódzka psycholog Anna Bobowicz.
Niedziela przemyska
Potrzeba dzisiaj ludzi świętych – powiedział abp Adam Szal podczas Mszy św. w bazylice archikatedralnej.
„Wolność jest wielkim darem Bożym. Trzeba go dobrze używać” – powiedział św. Jan Paweł II.
Każdy jest wyjątkowy i ma w świecie swoje miejsce oraz zadanie – powiedział do zgromadzonych ks. Sebastian Picur.
Niedziela rzeszowska
W Rzeszowie została erygowana Chorągiew bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to pierwsza chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II w diecezji.
Modlitewne dziękczynienie za wybór ks. Karola Wojtyły na papieża trwało od 9 do 16 października i odbyło się w siedmiu parafiach miasta.
Biografia Jacka Krawczyka, sługi Bożego, wzbogaciła się ostatnio o kolejną publikację książkową. Najnowsze dzieło to Jacek Krawczyk, niezwykły student KUL.
Niedziela sandomierska
Mieszkańcy miasta obchodzili drugą rocznicę ustanowienia św. Jana Pawła II patronem miasta.
Sześciu seminarzystów Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło strój duchowny natomiast czterech alumnów zostało kandydatami do święceń diakonatu i prezbiteratu.
Wybrana przez Boga na apostołkę Jego miłosierdzia, była miłosierna wobec innych. Szczególną troską otaczała grzeszników – powiedział bp Krzysztof Nitkiewicz.
Niedziela sosnowiecka
W uroczystość Wszystkich Świętych abp Adrian Galbas, administrator apostolski, sprawował pierwszą Mszę św. w bazylice katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu. Wspólnie z nim liturgię sprawował ks. Jan Gaik, proboszcz miejsca.
Wszystko odbyło się błyskawicznie. 21 września ks. Przemysław Szot – dyrektor Caritas diecezji sosnowieckiej podpisał list intencyjny z burmistrzem Czeladzi Zbigniewem Szaleńcem, a 30 października zostało otwarte Zagłębiowskie Centrum Wolontariatu w Czeladzi.
Prace przy odbudowie, strawionego przez pożar, kościoła św. Floriana w Sosnowcu trwają cały czas. Nie ma chwili do stracenia, gdyż zima zbliża się wielkimi krokami.
Niedziela świdnicka
– Nie pozwólmy na to, żeby dzieciom, młodzieży i nam samym odbierano to, co piękne mamy w Kościele – mówił ks. Tomasz Kula podczas Mszy św. w uroczystość Wszystkich Świętych.
Z końcem października w diecezjalnym domu rekolekcyjnym św. Anieli w Bardzie, młodzi kapłani zgłębiali tajniki relacji międzyludzkich podczas kolejnego zjazdu w ramach studium wikariuszowskiego.
– Spodobało się Panu Bogu, aby na uroczystość Wszystkich Świętych mieć śp. Barbarę Owsianik u siebie w niebie – mówił bp Marek Mendyk podczas pogrzebu mamy kapłana.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Z niecierpliwością czekamy na to wielkie dzieło muzyczne, które będzie artystycznym i kulturalnym wydarzeniem, a także głębokim przeżyciem duchowym.
Z okazji 45. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, uczniowie szkół podstawowych przygotowali specjalne przesłanie.
W księgarni IPN, miejscu popularyzacji historii w Szczecinie, goście wspominali pontyfikat św. Jana Pawła II.
Niedziela toruńska
Mieszkańcy Torunia i okolic są świadomi, że pamięć o poległych za Polskę jest niezwykle ważna.
Kochając, człowiek czuje się szczęśliwy, bo robi to, do czego został stworzony – mówił brazylijski misjonarz o. Antonello Cadeddu, który po raz kolejny gościł w Toruniu.
Kolorowe różańce z kasztanów, makaronów, masy solnej, śrubek, żelków i co tylko było bliskie małym artystom. Rysunki wykonane z serca, z anielskimi piórami z waty posypanymi brokatem i przyczepioną tiulową suknią Matki Bożej.
Niedziela warszawska
O patriotyzmie, tolerancji religijnej i tym, co ma wspólnego kultura z ekonomią w nauczaniu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, z ks. dr. Jerzym Jastrzębskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Wstawiennictwo świętych jest głęboko zakorzenione w tradycji Kościoła. Wierni z parafii św. Stanisława Biskupa przy ul. Bema 73 przyzywają orędownictwa świętych patronów w codziennych potrzebach.
Warszawski zespół muzyki dawnej La Tempesta obchodzi 25-lecie działalności. Założona przez Jakuba Burzyńskiego grupa należy do jednej z najlepszych w kraju.
Niedziela wrocławska
Jesteśmy specyficzną częścią Polski w przeżywaniu wiary, więc musieliśmy pomyśleć o strategii i konkretnych działaniach dla naszej części Polski – mówi ks. Piotr Rozpędowski, organizator warsztatów „Projekt młodzież”.
Ważne jest, aby ten rok umocnił w was wiarę, nadzieję i miłość i przyniósł upragnione owoce w waszym życiu – mówił abp Józef Kupny.
O 25-leciu obecności paulinów we Wrocławiu i 10-leciu istnienia sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła oraz o wyzwaniach stojących przed parafią z o. Tomaszem Chmielewskim, nowym przeorem i proboszczem – rozmawia Marzena Cyfert.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Chóry Ziemi Biłgorajskiej i Zamojskiej spotkały się w kościele św. Bartłomieja Apostoła w Goraju na corocznym Koncercie Pieśni Maryjnej.
Odbyły się religijno-patriotyczne uroczystości związane z odsłonięciem tablicy upamiętniającej mieszkańców Woli Obszańskiej zamordowanych podczas II wojny światowej.
Premiera filmu dokumen-talnego pod tym tytułem miała miejsce w ostatnią sobotę października, w kinie „Stylowy” w Zamościu.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Domu Młodych przy sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie w dniach 3-5 listopada odbyły się rekolekcje dla podopiecznych objętych stypendialnym Programem „Skrzydła” Caritas. Był to czas modlitwy, integracji i warsztatów.
Tylko dzięki Bożej Opatrzności i życzliwości wielu osób, z którymi od początku się tutaj spotykałam, udało mi się i wciąż udaje realizować zadanie, do którego zostałam posłana – mówi s. M. Elżbieta Glinka.
W parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Przytoku od maja odbywają się spotkania biblijne.