Reklama

Niedziela w Warszawie

Nie dajmy się zamknąć w kruchcie!

O Procesji Różańcowej za Życiem, aktualnych zagrożeniach życia i konieczności publicznego świadectwa katolików, z Pawłem Ozdobą rozmawia Monika Fulton.

Niedziela warszawska 51/2023, str. I-II

[ TEMATY ]

Warszawa

Monika M. Zając

Paweł Ozdoba - politolog i publicysta, prezes Centrum Życia i Rodziny, współorganizatora Procesji za Życiem, członek Inicjatywy Zjednoczeni 2022

Paweł Ozdoba - politolog i publicysta, prezes Centrum Życia i Rodziny, współorganizatora Procesji za Życiem, członek Inicjatywy Zjednoczeni 2022

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika Fulton: 10 grudnia ulicami Warszawy przeszła Pokutna Procesja Różańcowa za Życiem, nad którą Tygodnik „Niedziela” objął patronat. Jakiej ochrony wymaga życie człowieka w nowych warunkach społeczno-politycznych w naszym kraju?

Paweł Ozdoba: Obecnie obowiązujące w Polsce przepisy gwarantują w znacznym stopniu ochronę życia ludzkiego, szczególnie po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Natomiast istnieje duże zagrożenie, że parlamentarna większość, jak już to zapowiada, zniesie te przepisy, także stosując być może metody pozaprawne. Stąd też reakcja opinii publicznej musi być zdecydowana.

Do Sejmu wniesiono już dwa projekty ustaw przeciwko życiu: projekt zmian Kodeksu karnego, zakładający depenalizację czynów związanych z aborcją, a także projekt ustawy „o bezpiecznym przerywaniu ciąży”. Zagwarantowane miałyby być w nim świadczenia „opieki zdrowotnej” w postaci aborcji do 12. tygodnia ciąży, a w określonych przypadkach także później.

My, jako katolicy, musimy wyrażać swój sprzeciw dla tego typu pomysłów i inicjatyw. Stajemy po stronie życia, wspieramy je, bronimy prawa do życia każdego człowieka, wskazujemy na godność życia każdego człowieka i jednocześnie patrzymy władzy na ręce. Legalizacja śmiercionośnej procedury. jaką jest aborcja, byłaby ogromną klęską nie tylko dla cywilizacji chrześcijańskiej, ale także świadectwem ogromnej klęski narodu i człowieka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Można powiedzieć, że właśnie jako naród spoglądamy w bardzo niepewną przyszłość. Zwłaszcza jako katolicy. To znamienne, że nowa władza rozpoczyna swoją kadencję od ataku na życie najmniejszych. Dlatego Inicjatywa Zjednoczeni 2022 wychodzi przeciw tym zamachom?

Manifestacje publiczne, a w szczególności publiczne modlitwy, są niezwykle ważne i potrzebne. Dajemy wówczas publiczne świadectwo przywiązania do naszych fundamentalnych wartości. Pokazujemy, że stoimy na swego rodzaju publicznej straży prawa do życia. Politycy nigdy nie lubią, jeśli w związku z ich działalnością odbywają się jakieś manifestacje, protesty.

Reklama

Zainteresowanie mediów i wrzawa w debacie publicznej nie jest na rękę władzy...

W związku z tym, że politycy tak głośną mówią o tym, że chcą zalegalizować aborcję, co najmniej do 12. tygodnia ciąży, my tę społeczną wrzawę musimy podnosić, pokazywać hipokryzję polityków, którzy decydują się na legalizację zabijania nienarodzonych, a z drugiej strony np. mówią, że są katolikami. Takich przykładów w tzw. nowej większości parlamentarnej jest wiele.

W obliczu tych zagrożeń organizatorzy inicjatywy Zjednoczeni 2022 wyszli na ulice stolicy, aby wspólnie modlić się w intencji wynagradzającej za grzechy przeciwko życiu. W Dzień MB Loretańskiej, a na dwa dni przed wspomnieniem MB z Guadalupe, Patronki życia poczętego.

Różaniec za Życiem był przede wszystkim procesją modlitewną Za Życiem. Modliliśmy się za wstawiennictwem Matki Bożej na Różańcu o to, aby ochrona życia była w Polsce utrzymana, aby obowiązujące prawo nie zostało podeptane, przekreślone przez decyzje polityków. Aby w naszej Ojczyźnie życie było faktycznie chronione, aby nie było dopuszczane dehumanizowanie istot ludzkich właśnie w postaci legalizacji aborcji.

23 stycznia 1999 r. w Guadalupe św. Jan Paweł II apelował o obronę życia. Powiedział wtedy: „Kościół musi głosić Ewangelię życia i z proroczą mocą występować otwarcie przeciw kulturze śmierci. Tego domagamy się: życia i godności dla wszystkich dla wszystkich istot poczętych w łonach matek”. Procesje Za Życiem są konkretną odpowiedzią na ten apel?

Najważniejszy jest akt modlitewny. Ważne, aby miał on charakter publiczny, żebyśmy nie bali się demonstrować swoich przekonań religijnych na zewnątrz, poza murami kościoła. Środowiska liberalno-lewicowe od lat chcą zamknąć nas w tzw. kruchcie, ale my, jako katolicy, mamy nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek głoszenia Ewangelii publicznie i w ten sposób pokazywać współczesnemu światu, współczesnemu człowiekowi właściwą drogę, zgodną z prawem Bożym. I w ten sposób mamy reagować. Chcemy w ten sposób budzić sumienia Polaków.

Reklama

Świadectwo publiczne Polaków, katolików, jest wezwaniem do przebudzenia całego narodu?

Oczywiście, wzywamy do nawrócenia całego narodu, szczególnie w kontekście przekonania, że każdy ma prawo do życia, że każde życie jest bezcenne. Ale w dobie dzisiejszej promocji rozwiązłości, aborcji, subkultury LGBT i wszechogarniającej nas promocji postulatów środowisk liberalno-lewicowych, takie nawrócenie miałoby znamiona cudu. I o ten cud oczywiście się modlimy.

Jako Centrum Życia i Rodziny podejmujecie trud pracy organicznej, która wydaje się dziś jedną z najpilniejszych potrzeb. I choć wydaje się, że za obroną życia przemawia autorytet nauki, sprawiedliwego prawa, moralności, to jednak wciąż jakby ten głos zdrowego rozsądku był zakrzykiwany. Jak udaje się Wam zatem dotrzeć z przesłaniem o konieczności ochrony życia?

Staramy się pokazywać młodym ludziom, przekonywać ich, zachęcać do przyjęcia stanowiska, że każdy ma prawo do życia, że każde poczęte dziecko ma swoją własną, godność, przyrodzone prawa, na czele z niezbywalnym prawem do życia. I taką formułę staramy się realizować podczas różnego rodzaju spotkań: zwłaszcza podczas Marszów dla Życia i Rodziny, kiedy bardzo pozytywnie pokazujemy rodzinę, wskazując, że jest ona wielką wartością – fundamentem, na którym wciąż możemy się opierać.

Św. Jan Paweł II wzywał i zachęcał: „Chodzi o człowieka i nie można w tej sytuacji zamykać się w biernej rezygnacji” (Rzym, 26.02.1979). Jak można zatem włączyć się w Inicjatywę Zjednoczeni 2022?

Zachęcamy do tego, aby w swoich parafiach organizować tego rodzaju modlitwy publiczne, procesje różańcowe w intencji obrony życia. W zasadzie – wystarczy po prostu zorganizować się i podjąć się takiego dzieła w uzgodnieniu z duszpasterzami. Szczegóły i materiały do pobrania na stronie: rozanieczazyciem.pl.

2023-12-12 14:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Węgiersko-polska tablica odsłonięta w Sanktuarium bł. ks. Popiełuszki

[ TEMATY ]

Warszawa

bł. Jerzy Popiełuszko

Węgry

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu bp Piotr Jarecki poświęcił dwujęzyczną tablicę z wezwaniem do bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W ceremonii uczestniczyli Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier, Miklós Soltész, sekretarz stanu ds. Kościołów, mniejszości narodowych i pomocy humanitarnej prześladowanych chrześcijan w Kancelarii Premiera Węgier oraz przedstawiciele polskich władz państwowych i samorządowych.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Jarecki, warszawski biskup pomocniczy. Odnosząc się do liturgii, hierarcha wskazał, że spotyka się w niej to, co zmienne, z tym, co stałe. – Kohelet mówi, że żyjemy w rzeczywistości zmiennej. A to, co stałe wyznał Piotr, mówiąc: Ty jesteś Mesjasz. To jest zawsze stałe i niezmienne. Ale można dodać jeszcze jedną zmienną – jest czas komunizmu i czas końca komunizmu. I Węgrzy, i Polacy to przeżyli. Ale jest też coś stałego, o czym mamy obowiązek mówić: stały jest Jezusa Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy Człowiek. Naszym zadaniem jest wprowadzanie Jezusa w zmienność tego świata – mówił bp Jarecki, podkreślając, że jest to warunkiem tego, aby człowiek się nie zagubił, a społeczeństwa mogły się rozwijać. Przykładem i nauczycielem takiej postawy był bł. ks. Jerzy Popiełuszko, od którego trzeba uczyć się traktowania wiary nie jako sprawy jedynie prywatnej.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

2024-04-26 11:28

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

W odcinku odkryjemy historię tragicznego życia i upadku Friedricha Nietzschego, filozofa, który ogłosił "śmierć Boga", a swoje życie zakończył w samotności i obłędzie, nazywając siebie "biednym Chrystusem".

Chcę Ci pokazać , jak życiowe wybory i niewiedza mogą prowadzić do zgubnych konsekwencji, tak jak w przypadku Danniego Simpsona, który nie zdając sobie sprawy z wartości swojego rzadkiego rewolweru, zdecydował się na desperacki napad na bank. A przecież mógł żyć inaczej, gdyby tylko znał wartość tego, co posiadał. Przyłącz się do naszej rozmowy, gdzie zagłębimy się w znaczenie trwania w jedności z Jezusem, jak winna latorość z krzewem, i zobaczymy, jak te duchowe związki wpływają na nasze życie, nasze wybory i naszą przyszłość.

CZYTAJ DALEJ

Ks. dr hab. Sławomir Zych - zasłużony dla Powiatu Kolbuszowskiego

2024-04-28 22:10

Bartosz Walicki

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Zasłużeni dla Powiatu Kolbuszowskiego

Przyznaje się je osobom fizycznym lub prawnym, a także instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego oraz organizacjom społecznym i zawodowym, które poprzez swoją działalność zawodową i społeczną przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju powiatu kolbuszowskiego. Zaznaczyć należy, że wzór odznaki został zaopiniowany przez Komisję Heraldyczną działającą przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz uzyskał zgodę Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Jednym z wyróżnionych odznaką został kapłan diecezji rzeszowskiej, ks. dr hab. Sławomir Zych, dyrektor Ośrodka Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Komisję Odznaki Honorowej Powiatu Kolbuszowskiego postanowienie o przyznaniu odznaki podjął w dniu 27 marca br. Zarząd Powiatu w Kolbuszowej. Razem z ks. S. Zychem uhonorowani zostali: Józef Kardyś, Zbigniew Chmielowiec, Władysław Ortyl, Maciej Szymański, Zbigniew Strzelczyk i Andrzej Jagodziński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję