Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze wzięli udział: ks. Marian Baran, o. Joachim Ciupa, ks. Dominik Kiełb, ks. Józef Kłosowski, ks. Mariusz Uryniak i ks. Tadeusz Polak. W uroczystości uczestniczyli również bliscy kandydatki do konsekracji, parafianie z Łączek Kucharskich, a także wdowy, które już wcześniej przyjęły uroczyste błogosławieństwo. Na początku Liturgii ks. Marian Baran, proboszcz parafii, powitał zebranych i wprowadził w uroczystość.
Homilię wygłosił bp Jan Wątroba, który podkreślił, że wdowy, które po śmierci mężów decydują się na życie według rad ewangelicznych, odpowiadają swoim życiem na miłość Chrystusa. Jest to wezwanie do odpowiedzialności, ofiarności, czujności i również do tego, by pozostać wiernym do końca. Rozpoczynając obrzęd błogosławieństwa, biskup zapytał kandydatkę, czy chce postępować drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, żyjąc według rad ewangelicznych? Następnie został odśpiewany Hymn do Ducha Świętego, a po nim biskup rzeszowski odmówił modlitwę błogosławieństwa. Kolejnym obrzędem liturgicznym było błogosławieństwo znaków stanu wdowieństwa, czyli krzyża i księgi Liturgii Godzin, które bp Wątroba wręczył wdowie. Obrzęd konsekracji zakończyła modlitwa wdowy za jej zmarłego męża.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po Komunii św. o. Joachim Ciupa, franciszkanin, który jest duszpasterzem wdów w diecezji rzeszowskiej, podkreślił, że wydarzenie konsekracji wdowy jest owocem długiego przygotowania, formacji i rozeznawania. Pogratulował również Wiesławie Miąso, a parafianom podziękował za obecność na Mszy św. i modlitwę.
Na zakończenie Wiesława Miąso wyraziła wdzięczność Panu Bogu za powołanie do stanu konsekrowanego wdowieństwa i zawierzyła Maryi Niepokalanej nowy etap swojej życiowej drogi. Podziękowała również biskupowi i kapłanom, którzy przyczynili się do rozeznania jej powołania. Wiesława Miąso z Łączek Kucharskich jest osiemnastą wdową w diecezji rzeszowskiej, która przyjęła błogosławieństwo i konsekrację.