Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Strefa, która łączy

Trwająca cały dzień Strefa Młodych Festiwal w Sosnowcu zgromadziła 1500 osób z całej Polski.

Niedziela sosnowiecka 42/2024, str. I

[ TEMATY ]

Sosnowiec

Monika Książek/Niedziela

W kuluarach panowała radosna atmosfera

W kuluarach panowała radosna atmosfera

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Było to spotkanie młodych, którzy wyznają te same wartości. Odbyło się 5 października w Arenie Sosnowiec. Powstało po to, aby dać kolejną możliwość dzielenia się wiarą. Całość zorganizowała Fundacja Muza Dei – Centrum Nowej Kultury. Redakcja Tygodnika Katolickiego Niedziela objęła nad ogólnopolskim spotkaniem młodych patronat medialny.

Pomysł zorganizowania takiego wydarzenia jak Strefa Młodych Festiwal zrodził się już kilka lat temu. Pomysłodawcą był prezes fundacji Andrzej Dubiel. – Chodziło o to, by spotkania podobne do tych, jak Światowe Dni Młodzieży odbywały się także w Polsce. Po to, by gromadzić młodych z Polski w jednym miejscu raz w roku, cyklicznie. By mogli się spotkać oraz nawiązać relacje – tłumaczy Bartosz Zdechlikiewicz z „Muza Dei”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważnym momentem były także Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie oraz zorganizowana tam Polska Lizbona, czyli przestrzeń dla pielgrzymów z Polski, gdzie mogli uczestniczyć w koncertach i rozmowach z inspirującymi ludźmi. To właśnie wtedy pojawiła się koncepcja, żeby kontynuować takie spotkania w Polsce. – Na pewno nie chcemy dublować Światowych Dni Młodzieży. Chcemy natomiast stworzyć miejsce spotkania dla młodych ludzi. Po to, żeby mogli się więcej o sobie dowiedzieć – dodaje Bartosz Zdechlikiewicz.

Reklama

Jednym z głównych partnerów wydarzenia była diecezja sosnowiecka wraz z bp. Arturem Ważnym, który po części był też gospodarzem oraz Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży. Patronat honorowy objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

W programie na głównej scenie były koncerty i wywiady z gośćmi festiwalu. Ogromne zainteresowanie wzbudził wywiad z bp. Arturem Ważnym, który opowiadał młodym ludziom o swoich pasjach, które ma od swoich młodzieńczych lat i o drodze swojego powołania. A wszystko po to, żeby zainspirować słuchaczy do działania i motywowania siebie, aby rozwijali się i odkrywali swoje talenty. W wywiadzie udzielonym przez bp. Artura Ważnego dla portalu internetowego Niedziela, a przeprowadzonym przez red. Monikę Książek, biskup cieszył się ze spotkania z młodymi w hali Arena. Biskup powiedział m.in.: – Jestem tutaj pierwszy raz, stąd jestem zaskoczony rozmiarem tej hali i jej nowczesnością. A wypełniona młodymi ludźmi pachnie i jest widziana inaczej. To bardzo raduje, bo to pokazuje, że można w tych nowczesnych przestrzeniach, w nowym czasie, w nowych okolicznościach spotykać się z młodymi ludźmi, którzy te czasy będą budować, będą je współtworzyć. Widzę w nich dużo entuzjamu i radości, chociaż też pewno dużo tęsknot i trudów, ale to, że chcieli się tutaj zgromadzić w kościele – bo to jest taki kościół, chociaż to nie jest mur, to są ludzie – jest to dla mnie promykiem nadziei.

W programie festiwalu były również panele, gdzie np. s. Łucja Rado OP, ks. Sebastian Kosecki i Edzio Rap odpowiadali na pytania wysłane wcześniej przez młodych za pośrednictwem Instagrama.

Reklama

Była też odrębna „strefa tiktok” na pierwszym piętrze, gdzie młodzi mogli posłuchać rozmów o nieco mniejszym formacie. To właśnie tam pojawili się m.in. członkowie zespołu Luxtorpeda, o. Tomasz Maniura czy Irmina i Marcin Śliwińscy.

– Ale nie tylko oni. Również wiele innych znanych osób odpowiadało na krótkie pytania. Była też możliwość sfotografowania się z nimi na specjalnie przygotowanych ściankach Strefy Młodych oraz możliwość przeprowadzenia luźniejszej rozmowy. Chodziło o to, żeby pokazać im, jak każda znana osoba zaczynała rozwijanie swoich pasji – dodaje Bartosz Zdechlikiewicz. Na wyższych piętrach została zorganizowana strefa spowiedzi oraz wystawienia Najświętszego Sakramentu. Była to tzw. strefa adoracji.

– Jako organizatorzy byliśmy bardzo zadowoleni z frekwencji i dużej liczby osób, które były cały czas obecne przy Panu Jezusie. Młodzi ludzie bardzo pozytywnie nas zaskoczyli pod tym względem. Przez cały dzień to pomieszczenie wypełnione było po brzegi. Bardzo nas cieszy, że wśród młodych ludzi cały czas jest potrzeba bycia blisko Jezusa – wskazuje Bartosz Zdechlikiewicz. Przez cały dzień w różnych momentach wydarzenia uczestniczyło łącznie 1500 osób.

Następnego dnia w tym samym miejscu odbyły się Gala wręczenia nagród „Człowiek Nowej Kultury”, a także koncert galowy Festiwalu Nowej Kultury. Podobnie jak podczas premierowej odsłony Gali Człowieka Nowej Kultury, w tym roku przyznano dwie nagrody specjalne. Otrzymali je: bp Grzegorz Suchodolski oraz organizatorzy największego koncertu uwielbienia na świecie, koncertu Jednego Serca Jednego Ducha – Jan Budziaszek, ks. Andrzej Cypryś i ks. Mariusz Mik.

Podczas gali poznaliśmy laureatów w pięciu kategoriach. Tytuł Człowieka Nowej Kultury w kategorii Nowa Kultura w biznesie otrzymała Małgorzata Dąbrowska, twórczyni marki Boski Biznes. Agnieszka Cudzich, wokalistka, została laureatką w kategorii Nowa Kultura w sztuce. Twórca wspólnoty Betlejem – ks. Mirosław Tosza otrzymał statuetkę w kategorii Działalność społeczna Nowej Kultury, natomiast nagrodę w kategorii Inicjatywa Nowej Kultury otrzymał Bogusław Kiernicki, prezes Fundacji św. Benedykta – organizatora Narodowego Marszu Życia. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii Nowa Kultura w internecie oraz nagrodę publiczności. Pierwszą z nich otrzymała Aneta Liberacka – redaktor naczelna portalu Stacja7, a nagrodę publiczności otrzymali organizatorzy koncertu Chwała Mu – Irmina i Marcin Śliwińscy oraz Marcin Zieliński.

2024-10-15 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obóz przejściowy

Niedziela sosnowiecka 24/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

Sosnowiec

obóz przejściowy

Piotr Lorenc

Dziś w dawnych halach obozowych znajdują się magazyny i sklepy

Dziś w dawnych halach obozowych znajdują się magazyny i sklepy

Dzięki staraniom Klubu Gazety Polskiej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej koło Sosnowiec, obóz przejściowy przy ul. 1 Maja w Sosnowcu zostanie należnie upamiętniony. Na murach dawnego obozu lub obok nich na specjalnym obelisku zostanie umieszczona tablica. Obecnie trwają jeszcze ostatnie konsultacje z Instytutem Pamięci Narodowej w Katowicach i władzami samorządowymi Sosnowca.

Przypomnijmy – 4 września 1939 r. Niemcy wkroczyli do Sosnowca i już pierwszego dnia dokonali publicznych i pojedynczych egzekucji, w których zginęło kilkadziesiąt osób, zarówno Żydów, jak i Polaków. – W marcu 1940 r. utworzono przejściowy obóz w pofabrycznych halach zakładów Schoena przy ul. 1 Maja. Obóz ten został później przekształcony w więzienie policyjne – tłumaczy Piotr Dudała, Rycerz Kolumba, od lat zaangażowany w sprawę upamiętnienia miejsca pamięci narodowej. W kwietniu i maju Niemcy przeprowadzili tzw. intelligenzaktion, czyli akcję ludobójstwa skierowaną przeciwko polskiej elicie, głównie inteligencji. Aresztowano wówczas inżynierów, nauczycieli, techników i urzędników. Część z nich wróciła do domów, nielicznej części pozostałych osób udało się przeżyć obóz koncentracyjny w Dachau. „Jednym z pierwszych więźniów tego obozu był ojciec mego przyjaciela Andrzeja Dychały, jako członka Organizacji Białego Orła osadzono go w obozie przy ulicy 1 Maja, a później był jednym z pierwszych więźniów w Auschwitz. Tam, po krótkim pobycie, stracono go wraz z innymi więźniami. W obozie przebywała również moja matka, w uwierzytelnionym tłumaczeniu pisma Prokuratury Generalnej w Bytomiu można dowiedzieć się, że nazywał się on Stammlager in Sosnowitz” – napisał we wspomnieniach nieżyjący już Andrzej Waśniewski, pragnący ocalić pamięć o tym miejscu.
CZYTAJ DALEJ

Bydgoszcz: ordynariusz diecezji erygował Ośrodek Formacji Diakonów Stałych

2024-12-20 11:12

[ TEMATY ]

diakonat stały

archidiecezja.pl

W rocznicę wprowadzenia w diecezji bydgoskiej diakonatu stałego, bp Krzysztof Włodarczyk dekretem z 20 grudnia 2024 roku powołał do istnienia Ośrodek Formacji Diakonów Stałych i mianował kapłanów, którzy będą odpowiedzialni za jego funkcjonowanie.

Jednocześnie zatwierdził Statut działalności Ośrodka, a na siedzibę wyznaczył część budynku sąsiadującego z Domem Biskupim, przy ul. Farnej 8 w Bydgoszczy, wskazując tym samym na swój bezpośredni udział w formacji przyszłych duchownych, którzy, jak głosi starożytny traktat chrześcijański „Didascalia Apostolorum”, są „jak oczy i uszy, usta, serce i dusza biskupa” w Kościele lokalnym.
CZYTAJ DALEJ

Kto na tym zyskał?

2024-12-21 07:00

[ TEMATY ]

media publiczne

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Do przepisów prawa mamy dziś, jako społeczeństwo stosunek specyficzny. Postęp sprawił, że zaczęła się dla nas liczyć głównie skuteczność i sprawczość.

Widać to bardzo wyraźnie w dyskusji o losie mediów publicznych, przy okazji rocznicy ich siłowego przejęcia przez rząd. Obywatele, którzy popierają ugrupowania odwołujące się do europejskich standardów równowagi władz, kontroli medialnej nad rządem, praworządności itd. itp. do porządku dziennego przeszli nad tym, że tydzień po zaprzysiężeniu rządu koalicji PO-Lewica-PSL-P2050 bez nawet próby zmiany obowiązującej ustawy medialnej, na podstawie sejmowej uchwały, która źródłem prawa w Polsce nie jest – zmieniono skład rad nadzorczych i zarządów TVP, PAP i Polskiego Radia. Metodą faktów dokonanych zdeptano obowiązujące przepisy i to wbrew stanowisku KRRiT oraz orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Obóz oświecony cieszy się ze „zmiany” w mediach publicznych, uznając to cel tak bardzo słuszny, że wszelkie środki do jego osiągnięcia są usprawiedliwione.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję