Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Maryjny i adoracyjny

Niezwykle wzruszającym akcentem podkreślającym świętość Chrystusa obecnego pod postaciami eucharystycznymi, była uroczystość poświęcenia Maryjnego ołtarza adoracyjnego w Międzywodziu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 42/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Międzywodzie

Dajana Kurantowicz

Abp Andrzej Dzięga święci Maryjny ołtarz adoracyjny

Abp Andrzej Dzięga święci Maryjny ołtarz adoracyjny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystia jest centrum życia duchowego Kościoła i każdego człowieka wierzącego. To ona karmi nas na wieczność, ale także dodaje siły i mocy Ducha Świętego do godnego kroczenia ścieżkami doczesności. Adoracja Najświętszego Sakramentu łączy nasze serca z Sercem Zbawiciela i wskazuje na najważniejsze treści naszego ludzkiego pielgrzymowania.

Idea modlitwy o pokój

Inspiracja ku temu, by w tym malowniczym Maryjnym kościele nad Bałtykiem, w Międzywodziu zaistniał Maryjny ołtarz, zrodziła się w sercu ks. kan. Zbigniewa Szymańskiego, proboszcza tej parafii, od lat zatroskanego o rozwój kultu Matki Bożej i wyposażanie świątyni w kolejne cenne akcenty ku Jej czci. Uroczystościom 28 września przewodniczył arcybiskup senior Andrzej Dzięga wraz z gronem kapłanów i bardzo licznie zebranych parafian, a także ofiarodawców ołtarza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Głęboka w swojej treści ceremonia poświęcenia ołtarza jest owocem działalności w Polsce Stowarzyszenia „Comunita Regina della Pace”. Mówił o tym, po poświęceniu przez ks. arcybiskupa ołtarza, Bogusław Olszonowicz wiceprezes Stowarzyszenia i twórca zespołu religijnego Duval. – Istotą działań utworzonego w 2008 r. Stowarzyszenia jest apostolstwo modlitewne Adoracji Eucharystycznego Chrystusa oraz wspieranie wszelkich inicjatyw podejmowanych na rzecz budowania pokoju i pojednania między ludźmi. Doświadczenie skutków wojny w Jugosławii oraz przejawy widocznego braku porozumienia między narodami, religiami i wyznaniami sprawiło, że założyciele Stowarzyszenia podjęli działania szerzące ideę modlitwy o pokój. Jest to także odpowiedź na apel papieża Benedykta XVI wyrażony 1 stycznia 2007 r. w Orędziu na Światowy Dzień Pokoju: „Pragnę, aby każdy chrześcijanin poczuł, że jego zadaniem jest być budowniczym pokoju i wytrwałym obrońcą godności osoby ludzkiej i jej niezbywalnych praw”. Zainspirowani również postawą niezłomnej wiary orędownika pokoju – św. Jana Pawła II, który napisał: „Maryja jest Niewiastą Eucharystii w całym swoim życiu. Kościół, patrząc na Maryję jako na swój wzór, jest wezwany do Jej naśladowania także w odniesieniu do Najświętszej Tajemnicy”, podjęliśmy dążenia, których wyrazem stała się idea „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, tzn. utworzenia na świecie dwunastu ośrodków Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w intencji Pokoju. Aktualnie Światowe Centra Modlitwy o Pokój istnieją w następujących miejscach: kaplica Wieczystej Adoracji przy kościele Groty Mlecznej w Betlejem; sanktuarium Maryi Królowej Pokoju w Oziornoje w Kazachstanie; kościół parafialny św. Jakuba w Medjugorie; bazylika Matki Bożej Pokoju w Yamoussukro w Wybrzeżu Kości Słoniowej; sanktuarium Matki Bożej z Kibeho w Rwandzie; sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Namyang w Korei Południowej; sanktuarium św. Jana w Dagupan na Filipinach; kaplica Wieczystej Adoracji w bazylice NMP Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask w Niepokalanowie, pierwsza polska Gwiazda.

Duchowy znak

W imieniu Stowarzyszenia Bogusław Olszonowicz przekazał ks. Zbigniewowi Szymańskiemu certyfikat podkreślający godność tego Maryjnego ołtarza oraz zobowiązania, które płyną z wytrwałej modlitwy zanoszonej w tym miejscu. Materialnym znakiem duchowego dzieła są tworzone dla każdego z Centrów z osobna, ołtarze adoracji Najświętszego Sakramentu wraz z monstrancją nawiązującą do wizerunku Matki Bożej. Swoim pięknem służą oddaniu czci żywemu Bogu, a bogatą symboliką religijną pomagają w modlitwie.

Ołtarze Adoracji powstają w Gdańsku, w pracowni artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Nie są one wykonywane, lecz pisane jak ikona i są owocem pracy i modlitwy całego zespołu projektowego. Dziełu „12 Gwiazd” towarzyszy inicjatywa utworzenia Łańcucha Modlitwy o Pokój, którego ogniwami stają się wszyscy podejmujący modlitwę i adorację Najświętszego Sakramentu w intencji pokoju.

Dostojny celebrans w słowie Bożym ukazał wpierw dzieje odkupienia ludzkości poczynając od upadku pierwszych rodziców, przez misję starotestamentalną proroków aż do przyjścia Zbawiciela świata, który przyszedł, aby zgładzić grzechy świata. W tej zbawczej mozaice uświadomił rolę Maryi, Jej postawę troski o zbawienie każdego człowieka. Mocno uwypuklił Jej postawę adoracyjną Służebnicy Pańskiej, która została tak mocno ukazana w poświęconym ołtarzu w świątyni w Międzywodziu.

Przypomnieć chrzest

Reklama

– Przed Tobą tabernakulum, a na ołtarzu ofiara Mszy św., czyli Chrystusowa męka, śmierć i zmartwychwstanie a w tym blasku widnieje Chrystus obecny w tym tabernakulum. Maryja jakby utrzymywała w dłoniach i jakby dawała Tobie Chrystusa. Wiele razy gdy patrzę, jak kapłani udzielają Komunii św. jakbym widział dłonie kapłańskie złączone z dłonią Maryi Niepokalanej. Patrz w tę scenę, która tu jest umieszczona w otulinie tabernakulum, jak Maryja pełna łaski, życia, świętości, czystości, pełna Ducha przyjmuje Chrystusa. Przychodź tutaj, ciesz się Nią, dziękuj i raduj, a niech Twoja modlitwa o łaskę pokoju na całym świecie popłynie stąd na krańce Ziemi – powiedział abp Dzięga.

Ksiądz arcybiskup nawiązał także do 900. rocznicy chrztu mieszkańców Pomorza przypominając postać św. Ottona oraz wypływające z przyjęcia sakramentu chrztu św. zobowiązania, które mamy na co dzień realizować. W ten sposób podprowadził myśli i serca zgromadzonych ku odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.

Po odrzuceniu grzechu i wyznaniu wiary z zapalonymi świecami – paschałami wszyscy podchodzili do marmurowej chrzcielnicy, aby przypomnieć sobie swój własny chrzest czyniąc znak krzyża na swoim czole. Koronując uroczystość w Międzywodziu gospodarz parafii ks. kan. Zbigniew Szymański nawiązał do roli jaką odgrywa tutejsza świątynia, szczególnie w sezonie wakacyjnym, gdy tysiące wiernych z całej Polski karmią się tutaj Eucharystią, a od tej chwili będzie to umocnione poświęconym ołtarzem adoracyjnym i zwielokrotnieniem godzin adoracji Najświętszego Sakramentu.

2024-10-15 14:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież o hipokryzji i autodestrukcji świata pogrążonego w wojnach

2024-12-20 19:14

[ TEMATY ]

wywiad

papież Franciszek

hipokryzja

Vatican News

Papieski wywiad dla argentyńskiej telewizji Orbe 21

Papieski wywiad dla argentyńskiej telewizji Orbe 21

W rozmowie z argentyńską telewizją Orbe 21 Papież Franciszek podejmuje m.in. temat zbliżającego się Roku Jubileuszowego. Wyraża zaniepokojenie „powszechną tendencją do samozniszczenia poprzez wojnę” i wskazuje na potrzebę dialogu i szacunku w wielu kontekstach życia politycznego i duchowego.

Kanał Orbe 21 został założony przez obecnego Papieża jako diecezjalna telewizja, w czasach, gdy był on arcybiskupem Buenos Aires. Trwający ponad trzy kwadranse wywiad, który przeprowadziła z nim Maria Bernarda Llorente, został zarejestrowany w Domu św. Marty kilka dni po zakończeniu tegorocznego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów.
CZYTAJ DALEJ

Komendant więzienia Rebibbia: papieska wizyta to wyraz uznania dla naszej misji

2024-12-20 16:43

[ TEMATY ]

Rzym

więzienie

papież Franciszek

Vatican Media

Rzymski zakład karny Rebibbia Nuovo Complesso

Rzymski zakład karny Rebibbia Nuovo Complesso

Sarah Brunetti, komendant policji więziennej w rzymskim zakładzie karnym Rebibbia Nuovo Complesso, podkreśla, że wizyta Papieża, który 26 grudnia otworzy tam Drzwi Święte, to wyraz uznania dla misji niesienia nadziei osadzonym. Wyraża się ona m.in. w motcie włoskich służb penitencjarnych: „Gwarantowanie nadziei jest naszym zadaniem”.

„Dziękuję Ojcu Świętemu za jego nieustanną uwagę i za to, że zawsze stawia świat więzienny w centrum [dzieł] miłosierdzia. Dzięki niemu czujemy się włączeni w ten projekt nadziei, który podczas najbliższego Jubileuszu zajmie bardzo ważne miejsce” – mówi w rozmowie z mediami watykańskimi Sarah Brunetti, komendant włoskiej policji więziennej w zakładzie karnym Rebibbia Nuovo Complesso.
CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: chciejmy przekształcać znaki czasu w znaki nadziei

2024-12-20 18:02

[ TEMATY ]

Dom Księży Seniorów

prymas Polski

Boże Miłosierdzie

flickr.com/ Episkopat News

„Można się starać, można pracować i działać, to wszystko jest ważne i potrzebne, ale najważniejsze jest przyjąć Bożą łaskę. Im więcej będzie Boga w naszym życiu, tym wiarygodniejszym będziemy znakiem nadziei dla innych” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas przedświątecznego spotkania w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

Doroczne spotkanie zgromadziło jak zawsze domowników - księży seniorów, siostry elżbietanki i pracowników świeckich, a także przyjaciół i darczyńców ADKS, księży i siostry zakonne, alumnów z rektorem seminarium ks. Tomaszem Krzysztofiakiem oraz delegację Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z prezesem ks. kan. Robertem Nurskim. Obecni byli także abp senior Henryk Muszyński i bp Radosław Orchowicz. Jak co roku księży seniorów odwiedzili także harcerze, przynosząc im Betlejemskie Światło Pokoju. W tym roku niesie ono z sobą przesłanie „Kochaj czynem”, które - jak zauważył dyrektor ADKS ks. Marcin Korybalski - doskonale koresponduje z papieskim wezwaniem na Rok Święty, by znaki czasu przekształcać w znaki nadziei.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję