Zaczyna się Wielki Post
W środę 25 lutego rozpoczyna się w całym Kościele okres Wielkiego Postu. Dla wspólnot młodzieżowych to również czas szczególnej modlitwy i okazji do świadectwa. Tradycyjnie już w wielu parafiach młodzi przygotowują nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Dla młodych centralnym przeżyciem tego okresu będą rekolekcje wielkopostne organizowane w systemie szkolnym. Zgodnie z przepisami młodzież szkolna ma prawo do trzech wolnych dni na odprawienie tych rekolekcji. Ważnym punktem ćwiczeń wielkopostnych będzie też powstrzymanie się od zabaw i tańców w tym szczególnie pokutnym okresie.
Ruszyła X edycja „Ośmiu Wspaniałych”
Już po raz X ruszyła edycja konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Patronat nad konkursem w Częstochowie przyjęli bp Antoni Długosz i prezydent miasta Tadeusz Wrona. „Wobec narzekania na młodzież - piszą organizatorzy konkursu - postanowiono ukazać inne jej oblicze. Inicjatywa polega na zauważeniu wyróżniających się w czynieniu dobra. Jest ich bardzo wielu w różnych szkołach - na wsiach i w miastach, wyróżniają się na polu charytatywnym i społecznym. Dzięki nim odsłania się szeroki obszar młodzieżowego dobra”. Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie internetowej: www.swiatnatak.pl
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Seminarium o uzdrowieniu wewnętrznym
Reklama
Przez wszystkie czwartki Wielkiego Postu w auli Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus” przy kościele św. Wojciecha odbywać się będą modlitwy i katechezy na temat uzdrowienia wewnętrznego. Jest to kolejny blok formacyjny rocznego Seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Spotkania mają charakter otwarty. Rozpoczynają się od Mszy św. o godz. 19.00, po której odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu oraz katecheza i świadectwa. Spotkania przeznaczone są głównie dla młodzieży starszych klas szkół średnich, studentów i absolwentów wyższych uczelni.
Spotkania nauczycieli akademickich
1 lutego br. w sali konferencyjnej Kurii Metropolitalnej odbyło się spotkanie nauczycieli akademickich. Wstępem do wspólnej dyskusji był wykład ks. dr. Mariana Szymonika na temat: Antropologia adekwatna Jana Pawła II. Uczestnicy spotkania zapoznali się z wizją człowieka według koncepcji Karola Wojtyły. Uznano za bardzo potrzebne w dzisiejszym świecie uniwersyteckim prezentowanie właściwej wizji człowieka. Kolejne spotkanie dla nauczycieli akademickich ze wszystkich wyższych uczelni Częstochowy odbędzie się 22 lutego, o godz. 20.15 w Domu Biskupim (Al. NMP 54). Spotkanie, którego gospodarzem będzie metropolita częstochowski abp dr Stanisław Nowak, będzie przygotowaniem do duchowego przeżycia Wielkiego Postu.
Automaty do prezerwatyw w akademikach
Kilka tygodni temu w częstochowskich akademikach umieszczono automaty z prezerwatywami. Prezerwatywy mają rzekomo chronić młodych przed zarażeniem wirusem HIV. Jako pierwszy postarał się o takie automaty akademik należący do Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Zadziwia fakt, że zamiast uczyć przyszłych nauczycieli czystej i odpowiedzialnej miłości, władze akademika wolą ograniczyć się do ewentualnych zabezpieczeń, aby od tej odpowiedzialności uciec. Czyżby następnym pomysłem wychowawczym były automaty ze sterylnymi strzykawkami, aby zatroszczyć się o tych, którzy i tak już biorą narkotyki?