Reklama

Grudziądzkie Centrum Caritas

Wolontariat i aktywizacja zawodowa

Niedziela toruńska 8/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z ks. Markiem Borzyszkowskim, dyrektorem Grudziądzkiego Centrum Caritas, rozmawia Rafał Parol.

Rafał Parol: - Projekt „Aktywizacja personalna, zawodowa i społeczna osób długotrwale bezrobotnych zagrożonych marginalizacją” pilotowany przez Caritas Polska dobiega końca i w związku z tym można pewnie pokusić się już o pewne wnioski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Marek Borzyszkowski: - Co do słuszności realizacji projektu akurat w Grudziądzu, nie trzeba podejmować żadnych dyskusji, bowiem w tym względzie wszyscy są zgodni. W mieście na prawach powiatu grodzkiego o 33% bezrobociu, gdzie brak, jak na razie, perspektyw na szybki rozwój gospodarczy, każdy podejmowany wysiłek na rzecz przeciwdziałania bezrobociu, a co za tym idzie marginalizacji społecznej, jest nad wyraz konieczny. Stąd przez cały czas funkcjonowania Biura Aktywizacji Bezrobotnych było duże zainteresowanie projektem, zarówno osób bezrobotnych, jak i instytucji zajmujących się kwestią bezrobocia np. Urzędu Miasta, Powiatowego Urzędu Pracy, mediów lokalnych itd.

- Do chwili uruchomienia Biura Aktywizacji Bezrobotnych Caritas w Grudziądzu kojarzyło się z posiłkami, dziećmi w świetlicy i na koloniach, także bezdomnymi i chorymi. W jaki sposób Biuro i rodzaj świadczonych w nim usług wpisało się w misję Grudziądzkiego Centrum Caritas?

Reklama

- Misją Caritas jest pomagać ludziom będącym w potrzebie, bez względu na wyznanie, rasę czy kolor skóry. Dotychczasowe formy pomocy organizowane w Grudziądzu przez Caritas dają niejako gotowe rozwiązania (posiłek, odzież). Oczywiście, nie zrezygnujemy z tej formy działalności, bo chcemy nadal pomagać ludziom, których nie stać nawet na podstawowe artykuły życia codziennego. Ale chcemy również pójść o krok dalej, chcemy coś zrobić, aby zaczęła maleć, a przynajmniej aby się nie powiększała, 750-osobowa kolejka po codzienny posiłek. Biuro Aktywizacji Bezrobotnych to nowatorskie metody pracy z osobą potrzebującą. To zmuszanie do pewnej samodzielności, aktywności, to motywowanie do zmiany dotychczasowego sposobu życia polegającego na biernej postawie. Akompaniatorzy, tzn. towarzyszący bezrobotnym przeszkoleni wolontariusze - na indywidualnych spotkaniach doradzają jak stworzyć własne CV, jak napisać list motywacyjny, projekt zawodowy, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. W Biurze są do dyspozycji: telefon, faks, ksero, komputer, internet, prasa lokalna i ogólnopolska, literatura specjalistyczna. Ideą tego programu jest towarzyszenie osobie bezrobotnej na jej drodze zmierzającej do aktywności zawodowej, dlatego na naszej ulotce promującej Biuro znalazło się hasło: „Jeśli masz trudności w poszukiwaniu pracy, skontaktuj się z akompaniatorem Biura Aktywizacji Bezrobotnych. Pomożemy Tobie, ale to Ty znajdziesz zatrudnienie dla siebie”.

- Co dzisiaj można powiedzieć o efektach działania Biura?

- Proszę pozwolić, że wezmę pod uwagę okres pierwszych 10 miesięcy działania Biura. W tym czasie do Biura przyszło 385 bezrobotnych poszukujących pracy. Wielu bywało po kilka razy, dlatego też suma wizyt wyniosła 1080, podczas których osoby te skorzystały z 3160 różnych rodzajów pomocy. Na podstawie analiz doszliśmy do wniosków, że około 20% spośród petentów Biura potrafi samodzielnie zredagować treść dokumentów aplikacyjnych (CV, list motywacyjny), około 15% osób jest w stanie samodzielnie poruszać się po obecnym rynku pracy, co 3 osoba deklaruje większe niż na początku zainteresowanie ofertami pracy, natomiast zaledwie 10% opracowało swój projekt zawodowy - głównie w oparciu o swoje poprzednie doświadczenie zawodowe lub wykształcenie. Około 30 osób, które korzystały z pomocy BAB w Grudziądzu, podjęło pracę zarobkową. Liczba ta może być wyższa, bowiem część osób od pewnego czasu nie pojawia się, a przynajmniej o niektórych wiemy, że podjęły pracę.

- Jakie korzyści, oprócz poczucia zrealizowanej misji, czyli pomocy ludziom będącym w potrzebie, osiągnęło Grudziądzkie Centrum Caritas realizując taki projekt?

Reklama

- Sam projekt, oprócz wielu korzyści społecznych i niewątpliwej pożyteczności publicznej, równie pozytywnie wpłynął na samo Grudziądzkie Centrum Caritas. Nowe doświadczenia zdobyte na bazie realizacji „unijnego projektu” stanowią solidne podstawy do tego, aby stale odpowiadać na pojawiające się potrzeby społeczne, realizując projekty inne, lecz niemniej potrzebne. Wzrosła też ranga Caritas jako poważnego partnera dla różnych instytucji i podmiotów, zarówno w Grudziądzu, jak i w województwie kujawsko-pomorskim. Caritas w Grudziądzu zyskał też grupę sprawdzonych, wyszkolonych osób, na bazie których można oprzeć i zaplanować dalsze funkcjonowanie Biura.

- Zakończyło się finansowanie Biura ze środków europejskich. Co będzie z kontynuacją tego dzieła?

- Na razie utrzymywane jest ze środków własnych Caritas. Już niedługo jednak otrzymamy środki z programu Phare 2001 Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego. Nadal będzie nam potrzebne wsparcie ludzi dobrej woli, gdyż musimy mieć zapewniony udział własny, tak więc pojawia się szansa na rozwój.

- Jaki będzie główny cel nowego projektu?

- Celem projektu jest przeciwdziałanie narastaniu bezrobocia szczególnie wśród absolwentów i ludzi młodych, poprzez zagwarantowanie dostępu do wszelkich informacji mogących zwiększyć szanse na zatrudnienie, poprzez promowanie kształcenia ustawicznego oraz szerzenie idei wolontariatu. Projekt jest adresowany przede wszystkim do absolwentów i ludzi młodych, do osób długotrwale bezrobotnych i wreszcie osób gotowych zaangażować się w działania wolontarystyczne.

- Skoro planowany jest rozwój, to pewnie będą nowe zadania? Kto będzie uczestniczyć w realizacji projektu?

Reklama

- Osoby związane z realizacją projektu będą stanowiły częściowo kadrę Grudziądzkiego Centrum Caritas, posiadającą już odpowiednie doświadczenie zawodowe w pracy z osobami bezrobotnymi, m.in. z uwagi na dotychczasowe działania Caritas na polu przeciwdziałania bezrobociu. Pozostałe osoby to bezrobotni młodzi wolontariusze pozyskani celowo do projektu. Podzieleni zostaną na trzy zespoły zadaniowe do spraw: wolontariatu, public relations i pozyskiwania informacji i aktywizacji i poradnictwa osobom bezrobotnym. Pracownicy i wolontariusze przejdą również cykl szkoleń w zakresie umiejętności interpersonalnych, zarządzania zasobami ludzkimi, komunikacji społecznej, planowania przedsięwzięć, pozyskiwania funduszy.

- Jak będzie wyglądała bieżąca działalność Centrum Informacji, Aktywizacji Zawodowej i Wolontariatu?

- Bieżąca działalność w dużej mierze uzależniona będzie od solidności wykonania poprzednich zadań. Pracownicy i wolontariusze posiadający odpowiedni zasób wiedzy i mający do dyspozycji w pełni wyposażone biuro będą podejmować działania zmierzające do osiągnięcia celów projektu, czyli: informować, aktywizować, propagować, usamodzielniać, pośredniczyć itd. Planujemy również zorganizować dwie konferencje nawiązujące tematyką do problematyki projektu. Konferencje będą stanowiły dopełnienie programu. Problemy poruszane podczas takowych spotkań i ukazywanie pewnych możliwości mają na celu skuteczniejsze dotarcie do świadomości osób bezrobotnych. Będzie to doskonała okazja do zwrócenia uwagi bezrobotnej części grudziądzkiego społeczeństwa na takie działania, jak przekwalifikowania zawodowe, kursy dokształcające, w istocie będące podnoszeniem własnych kwalifikacji. Druga dotyczyć będzie szerzenia idei wolontariatu, a przede wszystkim ukazania nowych obszarów i możliwości pracy wolontarystycznej oraz jej prawnych usankcjonowań po wejściu w życie ustawy.

- Dziękuję za rozmowę i życzę jak najlepszego zrealizowania zamierzonych planów.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś protest rolników, leśników, myśliwych i transportowców

2025-01-03 12:35

[ TEMATY ]

myśliwi

leśnicy

Europejski Zielony Ład

Protest rolników

transportowcy

Mercosour

Łukasz Brodzik

Protest rolników w maju 2024 r. w Warszawie

Protest rolników w maju 2024 r. w Warszawie

Już dzisiaj w Warszawie odbędzie się protest rolników, transportowców, leśników i myśliwych przeciwko szkodliwej polityce Unii Europejskiej. Manifestacja będzie przebiegać pod hasłem: „5xSTOP!” Zgromadzeni wyrażą sprzeciw m.in. wobec umowy z Mercosur, tzw. Zielonego Ładu i niszczenia polskich lasów - podało Radio Maryja.

Protest odbędzie się w dniu inauguracji [polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej]. Z tej okazji do Warszawy przyjadą przedstawiciele unijnych struktur.
CZYTAJ DALEJ

Ursula von der Leyen nie przyjedzie do Polski. Dlaczego?

2025-01-03 14:32

[ TEMATY ]

Rada UE

Ursula von der Layen

polska prezydencja

Łukasz Brodzik

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen nie przyjedzie do Polski w związku z inauguracją polskiej prezydencji w Radzie UE - poinformował PAP rzecznik Komisji Stefan de Keersmaecker. Jak dodał, szefowa KE ma ciężkie zapalenie płuc. Z tego powodu planowane w Polsce posiedzenie KE odbędzie się w innym terminie.

"Przewodnicząca von der Leyen odwołała swoje (...) zobowiązania w pierwszych dwóch tygodniach stycznia" - poinformował de Keersmaecker.
CZYTAJ DALEJ

XVII-wieczna tkanina liturgiczna wozduch na wystawie stałej w Supraślu

2025-01-04 07:16

[ TEMATY ]

XVII wiek

wozduch

Muzeum Ikon

Supraśl

tkanina liturgiczna

Muzeum Ikon w Supraślu Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku

Haftowana tkanina liturgiczna "wozduch" przedstawia wizerunek Chrystusa „Oto Branek Boży”

Haftowana tkanina liturgiczna wozduch przedstawia wizerunek Chrystusa „Oto Branek Boży”

XVII-wieczną haftowaną tkaninę liturgiczną wozduch - najnowszy nabytek Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku - można oglądać na wystawie stałej w siedzibie instytucji. Tkanina - jak zaznacza muzeum - wyróżnia się pod względem techniki i ikonografii.

Muzeum Ikon, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, działa w zabudowaniach zabytkowego męskiego klasztoru prawosławnego Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu. W zbiorach ma jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX w., a także unikatowe XVI-wieczne freski. Rozpoczęło działalność w 2006 roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję