Reklama

Polska

Kraków: 10 tys. osób uczestniczyło w obchodach 1. rocznicy Światowych Dni Młodzieży

Około 10 tys. młodych ludzi uczestniczyło w pierwszym dniu obchodów 1. rocznicy Światowych Dni Młodzieży, które pod hasłem „Młodość – projekt życia” 29 lipca odbyły się w Tauron Arenie w Krakowie. W trakcie wydarzenia po raz pierwszy została wręczona nagroda Metropolity Krakowskiego, której celem jest uhonorowanie młodych ludzi, którzy aktywnie włączają się w życie Kościoła i służbę na rzecz drugiego człowieka.

[ TEMATY ]

rocznica

Kraków

ŚDM w Krakowie

wikipedia.pl

Tauron Arena Kraków

Tauron Arena Kraków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenia miały charakter duchowy i artystyczny. W trakcie spotkania odbyły się warsztaty rozwojowe, których celem jest zachęta młodzieży do dalszej działalności w swoich środowiskach po ŚDM. W obchodach uczestniczył m. in. abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, bp Damian Muskus OFM, były koordynator generalny przygotowań do ŚDM w Krakowie, a także kapłani archidiecezji krakowskiej i wolontariusze ŚDM. Obecny był także minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak oraz Beata Kempa, szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W trakcie wydarzenia uczestnicy wzięli udział w nagraniu fragmentu tekstu do superprodukcji Biblii Audio. Wysłuchali też jednego z najbardziej przejmujących nagrań – Psalmu 61 w interpretacji zmagającego się ze skutkami udaru mózgu aktora Krzysztofa Globisza. Do jej współtworzenia zaprosił młodych ludzi inicjator i autor projektu Krzysztof Czeczot. "Biblia Audio, którą rozpocząłem paręnaście miesięcy temu ciągle trwa (…) również dzięki wam” - mówił Krzysztof Czeczot, dodając, że to jedyny taki projekt w całej Europie, a być może również na świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W trakcie koncertu siedmiu laureatom przyznano Nagrodę Metropolity Krakowskiego „Młodość – projekt życia”. Stanowi ona formę docenienia działalności młodych osób, które w swoich środowiskach postanowiły odpowiedzieć na skierowany do nich w czasie ŚDM 2016 apel papieża Franciszka: „Pan chce dokonać jednego z największych cudów, jakiego możemy doświadczyć: sprawić, aby twoje ręce, moje ręce, nasze ręce przekształciły się w znaki pojednania, komunii, tworzenia”. Laureaci twórczo angażują się w życie Kościoła i środowisk lokalnych, służbę na rzecz drugiego człowieka i podejmują działania, które są owocem ich doświadczenia Światowych Dni Młodzieży.

-Pamiętamy, że rok temu papież Franciszek domagał się zwłaszcza do was - młodych, byście zeszli z waszych kanap i żebyście podjęli taki styl życia, żeby zostawić ślad po sobie – mówił abp Marek Jędraszewski przed wręczeniem nagród. Wyjaśniał, że różne są ślady, które po sobie zostawia człowiek, nie o wszystkich mówi, nawet nie o wszystkich powinien powiedzieć, chociaż są to ślady pełne dobroci i miłosierdzia.

Reklama

Metropolita krakowski dodał, że takich wielkich śladów tych mniej znanych, ale wielkich i wspaniałych po Światowych Dniach Młodzieży z zeszłego roku w Krakowie jest na pewno bardzo wiele. - I właśnie te najbardziej widoczne, dzięki którym buduje się nowa epoka i rzeczywistość młodych, młodego Kościoła w Krakowie, w Polsce, w Europie i na świecie, tych śladów jest sporo i te najpiękniejsze i najbardziej przejmujące chcielibyśmy właśnie wspomnieć i wyróżnić statuetkami, które powstały przez szczególnych artystów – mówił abp Jędraszewski.

Nagrodę specjalną w konkursie otrzymał projekt Góra Dobra. To projekt wolontariuszy ŚDM, którzy po zakończeniu spotkania młodych postanowili kontynuować swoją posługę. W ramach tego dzieła wolontariusze szkolą się, formują, służą szkoleniami dla tych, którzy w swoich środowiskach lokalnych chcą bezinteresownie ofiarować swój czas, talenty i kompetencje. W kategorii działalność społeczna uhonorowano Stowarzyszenie GPS Kalwaria Zebrzydowska. Młodzi otrzymali ją za aktywizację rówieśników w duchu nauczania św. Jana Pawła II. Z ich inicjatywy odbywają się w Kalwarii Zebrzydowskiej imprezy kulturalne, sportowe, modlitwy i spotkania młodych.

- To dla nas motywacja do tego, aby dawać z siebie jeszcze więcej i poświęcić swoje życie na rzecz drugiego człowieka – mówiła Marzena Bieniecka ze stowarzyszenia GPS.

Za działalność ewangelizacyjną przyznano wyróżnienie grupie ŚDM Dekanat Dobczyce. Młodzi otrzymali ją za rekolekcje internetowe LOG in LOVE, które zostały zamieszczone na portalu: www.misericors.org. Rekolekcje te pozwalały na uczestnictwo w rozważaniach pisanych przez wolontariuszy na każdy dzień.

Reklama

W kategorii aktywizacja środowiska lokalnego zwyciężył Boży Młyn z Krakowa. Miejsce to powstało po ŚDM przy parafii św. Jana Kantego w Krakowie. Przy Bożym Młynie powstała PanaMa Group skupiająca młodzież, która poprzez różne aktywności jednoczy się, integruje i jednocześnie gromadzi fundusze na wspólny wyjazd na ŚDM do Panamy. Młodzi pomagają dzieciom w nauce, wyprowadzają psy, starają się angażować osoby starsze do brania udziału w życiu parafii.

W kategorii dzieła miłosierdzia statuetkę odebrał Wolontariat Młodych w Woli Batorskiej za następujące projekty: „Wylosuj Anioła” – własnoręcznie wykonane kartki świąteczne dla dzieci z jednego oddziału Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu, „Pieluszka dla Maluszka” – zbiórka pieluch na rzecz Fundacji „Małych Stópek” dla dzieci, które ,zagrożone aborcją, miały radość się urodzić, „Daj włos” – zbiórka włosów na rzecz Fundacji „Rak’n’roll” dla kobiet po chemioterapii, „Pomocna dłoń” – zbiórka żywności dla potrzebujących rodzin z parafii.

Nagroda indywidualna trafiła do Dominiki Adamus z Zatora, która prowadzi grupę Dzieci ŚDM. Jest to grupa blisko 40 dzieci, w których rodzinach gościli młodzi z całego świata. Druga nagroda indywidualna została przyznana Justynie Majchrzak z Rabki Zdroju. Współprowadzi ona „Wolontariat codziennego miłosierdzia”. Jest zaangażowana w życie społeczności lokalnej: wszystkich parafii na terenie Rabki – Zdroju, a poprzez swoje zaangażowanie niesie pomoc bliźnim.

Nagroda ma formę statuetki, symbolizującej Iskrę Miłosierdzia, która nawiązuje kształtem do logo ŚDM Kraków 2016. Wykonana została przez osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi i psychicznymi podczas warsztatów ceramicznych prowadzonych w Środowiskowym Domu Samopomocy przy parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie.

Reklama

W trakcie wydarzenia młodzież miała okazję do wsparcia swoich rówieśników - ofiary wojny w Aleppo. W tym celu we foyer prowadzona była sprzedaż płyt-cegiełek „Nieśmiertelni”, z których dochód przeznaczony jest dla dzieci i młodzieży mieszkającej w tym syryjskim mieście. Płyta „Nieśmiertelni” powstała po to, by zwrócić uwagę na skalę dramatu chrześcijan prześladowanych dzisiaj w wielu miejscach świata.

Podczas pre-wydarzeń w Tauron Arenie ideę tego projektu przedstawili jego pomysłodawcy: ks. Adam Parszywka SDB i Michał Król z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego „Młodzi Światu”. Młodzi ludzie zapoznali się z dramatyczną sytuacją swoich rówieśników w zrujnowanym syryjskim mieście i obejrzeli fragment filmu dokumentalnego na temat Aleppo.

Z okazji pierwszej rocznicy ŚDM 2016 w Tauron Arenie w Krakowie odbył się koncert „Młodość – projekt życia”. Podczas niego wystąpili znani polscy artyści m. in. TGD, Marika, Natalia Niemen, Anita Lipnicka, Monika Kuszyńska, Arkadio oraz Adam Sztaba, a także Chór i Orkiestra Światowych Dni Młodzieży. Spotkanie poprowadzili Dominika Gwit i Marcin Korcz oraz Marika i Jasiek Mela.

Koncert w Tauron Arenie poprzedzony został katechezą dla młodych, którą w kościele księży pijarów wygłosił abp Marek Jędraszewski. Świadectwami podzielili się także m, in. raper Michał Bukowski PAX, Teresa, siostra zamordowanej w Boliwii wolontariuszki Heleny Kmieć, a także Marek Warejko ze wspólnoty Betania.

W niedzielę, w drugim dniu obchodów rocznicy ŚDM zaplanowano m. in. mszę św. dziękczynną za owoce ŚDM. Nabożeństwo pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego rozpocznie się o godz. 12.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Organizatorami wydarzeń jest archidiecezja krakowska i Narodowe Centrum Kultury. Patronat medialny nad obchodami sprawuje m. in. Katolicka Agencja Informacyjna.

Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. Uczestniczyło w nich - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów z całego świata.

2017-07-29 22:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30 lat z Bratem Albertem

Niedziela małopolska 48/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica

parafia alberta

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Okrągła rocznica powstania parafii to zawsze wielka radość

Okrągła rocznica powstania parafii to zawsze wielka radość

Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski przewodniczył Mszy św. odprawionej z okazji 30-lecia parafii św. Brata Alberta w Nowym Targu-Niwie.

Uroczystości rocznicowe poprzedziły w nowotarskiej wspólnocie misje parafialne. „To czas szczególnej łaski, którą daje nam Pan Bóg. To także dobra okazja do podziękowania za 30 lat istnienia naszej parafii” – mogliśmy przeczytać w zapowiedzi misji tuż przed ich początkiem.

CZYTAJ DALEJ

Lekarka, matka, święta

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 20-21

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Joanna, spodziewając się kolejnego dziecka, stanęła wobec sytuacji ekstremalnej, w której wybór był zero-jedynkowy: albo jej życie, albo życie dziecka. Nie zawahała się przy podejmowaniu tej trudnej decyzji.

Minęło 100 lat od narodzin i 60 lat od śmierci św. Joanny Beretty Molli. Życie i śmierć tej włoskiej żony, matki czworga dzieci, rzuca wyjątkowo jasne światło na współczesne spory, w których prawo nienarodzonego dziecka do życia ściera się z „prawem” kobiet do aborcji.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce Dzień Dziecka w Rzymie

2024-04-28 16:13

Ewa Pankiewicz

Wy wszyscy, dziewczynki i chłopcy, będący radością waszych rodziców i rodzin, jesteście także radością ludzkości i Kościoła - napisał w orędziu do dzieci papież Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję