Paweł Wysoki: - Panie Dyrektorze, 30 czerwca br. Agencja zakończyła przyjmowanie wniosków o płatności bezpośrednie. Ilu rolników z Lubelszczyzny złożyło wnioski o dopłaty?
Zbigniew Kozaczuk: - Do Biur Powiatowych ARiMR wpłynęło ponad 173 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie. Jesteśmy bardzo zadowoleni, iż akcja informacyjno-promocyjna, prowadzona przez Agencję, dała tak wymierny efekt. Biorąc pod uwagę początkową niechęć niektórych rolników, liczba złożonych wniosków świadczy o zmianie opinii wśród „wątpiących”.
- Zakończyły się już losowe kontrole w gospodarstwach, z których wpłynęły wnioski o płatności. Kiedy rolnicy mogą liczyć na pierwsze wypłaty środków?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Rzeczywiście, ARiMR posiada już wyniki kontroli, przeprowadzonych w gospodarstwach rolnych. Znamy już listę gospodarstw uprawnionych do otrzymania dopłat. Prezes ARiMR, Wojciech Pomajda, zapewnia,
że pierwsze wypłaty będą realizowane od 18 października br.
Staraliśmy się wspierać Agencję w jej działaniach. Na łamach Niedzieli Lubelskiej publikowane były słowa abp. J. Życińskiego, przybliżające tematykę dopłat bezpośrednich; w formie wkładek zostały
dołączane wnioski i instrukcje wypełniania wniosków o wpis do ewidencji producentów oraz o płatności obszarowe.
Składam wyrazy uznania abp. Józefowi Życińskiemu oraz gronu współpracowników za poparcie i czynny udział w akcji informowania rolników, za zachętę wlaną w serca tych najbardziej nieufnych. Jestem
przekonany, iż otwartość Księdza Arcybiskupa na problemy rolników Lubelszczyzny będzie miała znaczący wpływ na poprawę sytuacji materialnej wielu rodzin.
- Program SAPARD, który trwa jeszcze na etapie płatności, był wstępem do znacznie poważniejszych zadań, które stoją przed ARiMR. Jakie zadania przedkłada dziś Agencja jako te najbardziej istotne?
- W województwie lubelskim wpłynęło 2718 wniosków, co daje nam trzecie miejsce w kraju pod względem liczby złożonych wniosków (więcej wniosków zanotowano jedynie w województwach mazowieckim i wielkopolskim). Agencja stoi dziś przed nowym wyzwaniem. Rozpoczęliśmy przyjmowanie wniosków w ramach działań Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Sektorowego Programu Operacyjnego. Do 30 września br. w Lubelskim Oddziale Regionalnym w ramach PROW najwięcej wniosków wpłynęło o renty strukturalne, natomiast w ramach SPO największym zainteresowaniem cieszy się program „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich”.
- Dziękuję za rozmowę.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Lubelski Oddział Regionalny, Elizówka 65A,
21-003 Ciecierzyn, tel. (0-81) 756-88-20, fax (0-81) 756-39-42
e-mail: lubelski@arimr.gov.pl