Turyści odwiedzający Rzym licznie przybywają do Fontanny di Trevi. Wrzucają do niej (stojąc tyłem, przez lewe ramię) monety, by zapewnić sobie powrót do Wiecznego Miasta. Monety – głównie euro, dolary i japońskie jeny, ale także praktycznie ze wszystkich krajów, z których przybywają turyści – są regularnie wyławiane przez służby miejskie. Pieniądze są następnie przekazywane do rzymskiej Caritas, z czego finansowane są m.in. posiłki dla ubogich, mieszkania dla nich, opieka medyczna oraz odzież.
Według Caritas, w ub. roku „wyłowiono” ok. 1,4 mln euro. Pod koniec ub. roku dziennik „Il Messaggero” poinformował, że od kwietnia monety z fontanny nie będą przekazywane wyłącznie do Caritas, ale także do władz miejskich Rzymu, które pragną sfinansować własne projekty solidarności i pomocy.
Licząca 26 m wysokości i 50 m szerokości barokowa Fontanna di Trevi jest największą fontanną Rzymu i zarazem jednym z miejsc najczęściej odwiedzanych przez turystów. Tę wspaniałą budowlę wzniesiono w latach 1732-1762 według projektu Nicola Salviego w stylu późnego baroku. W 1735 r. poświęcił ją papież Klemens XII (1730-1740). W okresie od czerwca 2014 do listopada 2015 r. przeprowadzono prace konserwatorskie i czyszczenie marmuru. Woda do fontanny doprowadzana jest z akweduktu zbudowanego w 19 r. przed Chr. na rozkaz cesarza Agrypy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu