„W 2. roku pontyfikatu Benedykta XVI, w 15. roku istnienia diecezji bielsko-żywieckiej kierowanej od początku przez J. E. Tadeusza Rakoczego, gdy dziekanem dekanatu radziechowskiego był ks. Proboszcz z Cięciny, a parafii przewodził rok 14 (...) po 28 latach od wmurowania kamienia węgielnego przez ks. kard. Karola Wojtyłę, po 20 latach od poświęcenia tego Domu Bożego przez ks. kard. Franciszka Macharskiego, po 15 latach od śmierci budowniczego ks. Tadeusza Masnego przy ofiarnym zaangażowaniu większości parafian (...) kościół do konsekracji oddano. W wigilię uroczystości Przemienienia Pańskiego, w sobotę 5 sierpnia 2006 Roku Pańskiego, J. E. Ksiądz Biskup Tadeusz Rakoczy świątynię tę konsekrował przy licznym udziale duchowieństwa i wiernych Bogu na chwałę”. Takiej treści akt konsekracyjny wmurował Ksiądz Biskup w mury kościoła na zakończenie uroczystości konsekracji kościoła Przemienienia Pańskiego w Cięcinie.
Mszę św. konsekracyjną Ksiądz Biskup celebrował razem z 20 kapłanami w obecności parafian i przedstawicieli różnych środowisk parafii i gminy.
- Dziękujemy Bogu i ludziom za to, że dziś ten słynny na Żywiecczyźnie i poza nią kościół możemy konsekrować, a równocześnie ożywić budowanie duchowego Kościoła, którym jesteśmy my, ludzie ochrzczeni żyjący teraz, i będą nim ci, którzy to wielkie dziedzictwo duchowe i materialne przyjmą po nas” - mówił w homilii bp Tadeusz Rakoczy. Kaznodzieja przypomniał także bogatą historię powstawania nowego kościoła w Cięcinie oraz wskazał na rolę, jaką w dzisiejszym świecie pełni obecność świątyni w życiu społeczeństwa. Podczas obrzędu konsekracji w mensę nowego ołtarza wmurowano relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus.
W procesji ofiarnej przedstawiciele parafii przynieśli do ołtarza m.in. dokumentację związaną z budową kościoła, a także ufundowane przez samorząd gminy Węgierska Górka ornaty.
Uroczystość konsekracyjna była zwieńczeniem wysiłków wykończenia wnętrza kościoła. W ostatnich latach w świątyni zainstalowano stacje drogi krzyżowej i witraże zdobiące nawy boczne, zbudowano 34-głosowe organy ufundowane z okazji Roku Jubileuszowego. W tym roku przebudowano prezbiterium, w którym znalazła się mozaika ze sceną przemienienia oraz marmurowa mensa ołtarza i ambonki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu