Reklama

Moim zawołaniem w kapłaństwie jest „Bóg i Ojczyzna”

Niedziela podlaska 51/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katarzyna Miłkowska: - 11 listopada prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim w dniu Narodowego Święta Niepodległości wręczył ordery zasłużonym żołnierzom-kombatantom oraz działaczom opozycji niepodległościowej. Wśród nich znalazł się również Ksiądz. Za swoją działalność odebrał Ksiądz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Na stronie internetowej Prezydenta RP w uzasadnieniu odznaczenia czytamy: „W okresie PRL organizator spotkań kombatantów AK, działacz Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, KPN i «Solidarności»”. Proszę powiedzieć Czytelnikom, skąd u Księdza takie poczucie patriotyzmu, potrzeba włączenia się w działania opozycyjne?

Ks. Stanisław Falkowski: - Moim zawołaniem w kapłaństwie jest „Bóg i Ojczyzna”. To jest moja dewiza życiowa. Jeżeli spotykam człowieka, który ceni w swoim programie życiowym Boga i Ojczyznę, myślę o nim: „Swój człowiek, ktoś bardzo bliski”. W słowach Bóg i Ojczyzna wszystko dla mnie się zamyka.

- To chyba znaczy, że od najmłodszych lat wzrastał Ksiądz w poszanowaniu najważniejszych dla człowieka wartości życiowych?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak, to prawda. Potrzebę modlitwy i pracy na rzecz dobra ludzi i kraju zawdzięczam rodzicom i środowisku, w którym wzrastałem. Pochodzę z parafii Topczewo, a w jej okolicach w czasach wojny i bezpośrednio po niej działali partyzanci. Od dziecka byłem nimi zafascynowany. To rodzice jako pierwsi tłumaczyli mi, że ci ludzie walczą o wolną Polskę i należy ich za to szanować. Pamiętam, że jako kilkuletni chłopiec bardzo pragnąłem, aby to mój tata właśnie pomagał partyzantom. Bardzo dużo zawdzięczam również ojcu chrzestnemu, który był gorącym patriotą. Kiedy przychodził do nas, godzinami mogłem słuchać jego opowieści o wojnie i działaniach oddziałów AK, o nadziei na bliski pokój i życie w wolnej Polsce.

- Wizja wolnej Polski zapewne spowodowała u Księdza zaangażowanie w działania podziemia?

- Tak, wszystko to wypływało z potrzeby serca, z wiary w wolną Ojczyznę. Było tak wtedy, kiedy powstał KOR, ROPCiO, KPN, potem „Solidarność”. Cały czas byłem i jestem z tymi, którzy byli zaangażowani w konkretną pracę dla Polski, dla jej suwerenności.

Reklama

- Jak Ksiądz trafiał do ludzi podziemia?

- Dzięki kontaktom wśród księży i wielu znajomym w różnych parafiach. Odnalazłem ks. Zieję w Warszawie, który wprowadził mnie do KOR-u. Potem, kiedy powstał ROPCiO, dotarłem do Andrzeja Czumy. Byłem w kontakcie z Leszkiem Moczulskim z KPN-u.

- Czy to znaczy, że był Ksiądz członkiem tych organizacji?

- Nie. Nie należałem bezpośrednio do organizacji podziemia, ale zawsze wspierałem ich członków i działaczy. Zostałem nawet kapelanem „Solidarności” na ziemi sokołowskiej. Kiedy tylko mogłem, bywałem na spotkaniach, manifestacjach czy strajkach. 11 listopada podziemie tradycyjnie organizowało manifestacje w Warszawie i przez kilka lat w nich uczestniczyłem.

- Kiedy najbardziej dało się odczuć zainteresowanie Służby Bezpieczeństwa waszymi działaniami?

- Władze bezpieczeństwa najbardziej interesowały się tym, że składaliśmy co roku kwiaty przed pomnikiem Księdza Brzóski w Sokołowie Podlaskim. Po Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym szliśmy pod pomnik, gdzie modliliśmy się, składaliśmy kwiaty i zapalaliśmy znicze. Po takich naszych spotkaniach SB wprost mnie nie represjonowała. Były co prawda telefony do księdza proboszcza typu: „Niech Ksiądz Stanisław ołtarza pilnuje, a nie jakieś manifestacje urządza”, ale na tym się kończyło.

- Wiem, że poznał Ksiądz ks. Jerzego Popiełuszkę…

- Tak, poznałem go. Odprawiałem z nim Mszę św. za Ojczyznę, a fotografia z tej Eucharystii jest nawet w książce o życiu ks. Popiełuszki. Ujął mnie on wtedy swoją bezpośredniością, szacunkiem do człowieka. Przy pierwszym spotkaniu powiedziałem, że jestem z Sokołowa Podlaskiego, ale zaraz sprostowałem, że z Niecieczy w dekanacie sokołowskim. Wtedy ks. Popiełuszko zaskoczył mnie i ujął jednocześnie. Myślałem, że powie mi: „Siądzie ksiądz do konfesjonału”, a tu słyszę: „Ksiądz odprawi z nami Mszę św.”. Byłem bardzo zaskoczony, ale i szczęśliwy. To było wielkie wydarzenie w moim życiu.

- Wielkim przeżyciem wiele lat później było zapewne znaleźć się w Pałacu Prezydenckim wśród wielu znakomitych osobistości?

- O tak. Nie ma co prawda tu porównania, ale również bardzo to przeżywałem.

- Czy spodziewał się Ksiądz odznaczenia za działalność opozycyjną?

- Nie mogę powiedzieć, że się spodziewałem. Wiedziałem, że dawne środowiska opozycyjne z Sokołowa i Siedlec, z którymi byłem związany, podjęły starania o zgłoszenie mnie do odznaczenia. Pierwszy sygnał, że ktoś stara się o odznaczenie dla mnie, pojawił się w listopadzie ubiegłego roku. Przyjechali do mnie przyjaciele z czasów działalności w Sokołowie i poinformowali, że starają się o odznaczenie mnie za działalność opozycyjną i potrzebują dokumentów, które mogłyby to potwierdzić. Widząc ich zaangażowanie, zgodziłem się i dałem materiał na mój temat, spisany kilka lat temu przez uczennicę szkoły salezjańskiej w Sokołowie. 2 listopada tego roku dostałem list z Kancelarii Prezydenta i zaproszenie na uroczystość w dniu 11 listopada.

- Proszę opowiedzieć jeszcze historię Księdza jako kapłana...

- Jeszcze jako mały chłopiec obserwujący życie dorosłych pragnąłem być urzędnikiem, nauczycielem, a potem lekarzem. Zastanawiałem się tylko, jak można wykonywać te zawody jednocześnie? Lata nauki i doświadczeń, przekazywane wartości duchowe i własne potrzeby uświadomiły mi moje powołanie. Wtedy też zrozumiałem, że będąc księdzem, będę wykonywał jednocześnie zadania zbliżone bardzo do tych, o których marzyłem jako mały chłopiec. Tak trafiłem do szkoły średniej prowadzonej przez Księży Salezjanów w Różanymstoku, a po jej rozwiązaniu przez władze komunistyczne znalazłem się w III klasie Liceum Biskupiego w Siedlcach. Tam też wstąpiłem do seminarium duchownego. Byłem kapłanem diecezji siedleckiej, teraz jestem kapłanem diecezji drohiczyńskiej. Pierwszą parafią, do której trafiłem, był Ostrów Lubelski, potem Ryki, Tuczna, Żelechów, Stoczek Węgrowski, Sokołów, gdzie posługiwałem 10 lat, i wreszcie po tylu latach trafiłem na parafię do Niecieczy. Jestem tu już 25 lat i czuję się jak w rodzinie. Podsumowując moje życie, mogę tylko dziękować Bogu za wszystko, co mnie spotkało, jestem szczęśliwy.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech Święty Piotr daje nam siłę w codziennym wyznawaniu Jezusa jako Mesjasza

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 16, 13-19.

Sobota, 29 czerwca. Uroczystość świętych Apostołów Piotra i Pawła

CZYTAJ DALEJ

„Objawienia” w Trevignano nie są nadprzyrodzone

2024-06-27 18:22

[ TEMATY ]

objawienia

Dykasteria Nauki Wiary

Trevignano

Wikipedia/Emo z włoskiej Wikipedii, Creative Common

Trevignano Romano

Trevignano Romano

Stolica Apostolska wypowiedziała się ostatecznie nt. wydarzeń w podrzymskim Trevignano. Stwierdziła jednoznacznie, że nie mają one charakteru nadprzyrodzonego. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary, zgodny z nowymi normami dotyczącymi rozeznawania domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych. Decyzja ta oznacza, że do tego miejsca nie można pielgrzymować, sprawować tam sakramentów i prowadzić modlitwy, zarówno publicznej jak i prywatnej.

Ordynariusz diecezji Civita Castellana, na terenie której leży Trevignano, już 6 marca 2024 roku zabronił wiernym udawać się do miejsca domniemanych objawień Maryi. Kapłanom zakazał sprawować tam sakramenty i prowadzić modlitwy. Bp Marco Salvi po wysłuchaniu świadectw napływających z okolicy i korzystając z ustaleń komisji ekspertów, wydał dekret. Komisja złożona była z mariologa, teologa, kanonisty, psychologa. Biskup wziął pod uwagę także ekspertyzy zewnętrzne. W dekrecie stwierdził jednoznacznie: „Constat de non supernaturalitate” („Nie ma nic nadprzyrodzonego”). Mimo to wiele osób, także spoza Włoch, wciąż przybywało do tego miejsca. Co więcej, rzekoma „wizjonerka” Gisella Cardia (wg danych Urzędu Stanu Cywilnego - Maria Giuseppa Scarpulla) nadal twierdziła, że otrzymuje przesłania od Matki Bożej. Dokonywała też kolejnych „cudów rozmnożenia gnocchów” (rodzaj włoskiego makaronu typu kopytka). Na swej posesji ustawiła też skrzynkę, a przybywający byli nakłaniani do wrzucania tam „ofiar” za otrzymane słowa Maryi.

CZYTAJ DALEJ

30 czerwca: Kto dziś gra i o której godzinie? 1/8 finału Euro 2024

2024-06-30 06:25

[ TEMATY ]

Euro 2024

PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

W fazie grupowej Gruzini sensacyjnie wygrali z Portugalią 2:0

W fazie grupowej Gruzini sensacyjnie wygrali z Portugalią 2:0

30 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra? 1/8 finału Euro 2024.

W fazie grupowej Gruzini sensacyjnie wygrali z Portugalią 2:0. W Gelsenkirchen pierwszą bramkę dla Gruzji, jedynego debiutanta wśród uczestników turnieju, zdobył już w 94. sekundzie Chwicza Kwaracchelia. Był to piąty najszybszy gol w historii turnieju. Na 2:0 podwyższył Georges Mikautadze w 57. minucie z rzutu karnego. Portugalczycy wypadli kiepsko. Sfrustrowany Cristiano Ronaldo, śrubujący rekord występów na Euro (jest jedynym piłkarzem, który zagrał w sześciu turniejach, w środę rozgrywał 28. mecz), otrzymał żółtą kartkę za niesportowe zachowanie. Inna sprawa, że zespół z Półwyspu Iberyjskiego już wcześniej był pewny awansu z pierwszego miejsca w grupie po zwycięstwach nad Czechami (2:1) i Turcją (3:0). Faza pucharowa, w której przegrywający odpada, rozpoczęła się wczoraj meczami Szwajcaria - Włochy i Niemcy - Dania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję