Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kampinosie to jedna z największych pereł architektonicznych na Mazowszu. Niemniej ciekawa jest również sama historia ponad 100-letniej świątyni oraz wydarzenia, jakie w jej pobliżu miały miejsce. Niestety, jak na razie te fascynujące dzieje znają tylko nieliczni. Podobnie rzecz się ma z innymi mazowieckimi świątyniami. Na szczęście sytuacja ta może się wkrótce zmienić. Wszystko za sprawą Spółki Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej, która realizuje projekt „Skarbiec Mazowiecki. Szlak obiektów sakralnych w Warszawie i na Mazowszu”.
Gdy współfinansowany przez Unię Europejską projekt dobiegnie końca, każdy bez większych trudności będzie mógł poznać historię najważniejszych budowli sakralnych w regionie. A także zaplanować: kiedy i w jakiej kolejności najlepiej je odwiedzić.
Już 20 maja przed kampinoskim kościołem zostanie odsłonięta tablica informacyjna, na której znajdą się podstawowe wiadomości o historii świątyni i jej architekturze. Wierni, którzy - przejeżdżając przez Kampinos - zatrzymają się przy tablicy, dowiedzą się z niej również o najważniejszych wydarzeniach z historii związanych z tym miejscem. A na zdjęciach zobaczą wnętrze kościoła. Ponadto, na tablicy będzie numer telefonu do księdza, który sprawuje opiekę nad świątynią. Dzięki temu wierni czy turyści, będą mogli dowiedzieć się, kiedy w świątyni sprawowane są Msze św. lub kiedy można zwiedzić kościół.
Podobne tablice jak w Kampinosie zostaną zamontowane również przed innymi kościołami. W najbliższym czasie m.in. przed: Sanktuarium Matki Bożej Niepokalanej i św. Maksymiliana Kolbego w Teresinie, kościele pw. Świętej Trójcy w Błoniu, Sanktuarium Matki Bożej Prymasowskiej Wspomożycielki w Rokitnie. A także przed kościołami w Babicach Starych, Lipkowie oraz przed późnoklasycystycznym kościołem pw. św. Wincentego Ferreriusza w Borzęcinie Dużym i zbudowanym w latach 1788-91 kościołem pw. św. Anny w Zaborowie. - W sumie wybraliśmy dziesięć kościołów. Utworzą one szlak pilotażowy warszawsko-zachodni. Jego długość wyniesie ok. 60 km. Tak więc wszystkie te świątynie będzie można zwiedzić jednego dnia samochodem lub rowerem - mówi Marek Pasek-Paszkowski, prezes Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej i dodaje. - Kiedy projekt dobiegnie końca, takich tablic będzie ok. 120. Utworzą one kilka szlaków, które oprowadzą ludzi np. po drewnianej architekturze sakralnej Mazowsza. A jeden ze szlaków w stolicy będzie nosił nazwę „Bijące Serce Historii” i wiódł po najstarszych kościołach Warszawy.
W krajach zachodnich trasy turystyczne po obiektach sakralnych istnieją już od dawna. Cieszą się one dużą popularnością, szczególnie wśród osób preferujących indywidualny sposób poznawania przeszłości. Tak jest w Niemczech, Francji i Hiszpanii. Z kolei we Włoszech to samorządy inwestują w promowanie kościołów o ważnym dla kultury znaczeniu. - To się opłaca, bo turyści zagraniczni zostawiają w tych miejscowościach pieniądze, natomiast miejscowi zawiązują wokół świątyni lokalne organizacje społeczne - mówi „Niedzieli” Jacek Chromy, kierownik projektu ze spółki CDAW.
W Polsce na razie tak nie jest. Projekt realizowany przez Spółkę Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej ma charakter pionierski. Pracownikom centrum udało się przygotować projekt, który wygrał z ponad 100 innymi propozycjami. Współfinansowanie przez UE jest jednak cząstkowe, aby zrealizować całość zamierzeń, potrzebni są sponsorzy. Wypada mieć nadzieję, że spółce z ul. Nowogrodzkiej 49 uda się pozyskać donatorów i doprowadzić projekt do końca.
A plany są ambitne. - Podstawowa część projektu znajdzie się w internecie. Już teraz na stronie
Historia naszego kraju tak się toczyła, że to właśnie w budynkach sakralnych zachowało się wiele ważnych dla naszej tożsamości pamiątek z przeszłości. W krajach zachodnich podobne eksponaty są np. w pałacach. U nas dworki zostały zniszczone, a te odrestaurowane rzadko kiedy są zamieniane na muzea. Warto o tym pamiętać i planując najbliższe wycieczki wziąć pod uwagę propozycje przygotowywane przez Spółkę Centrum Duszpasterstwa Archidiecezji Warszawskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu