„Modlimy się także o poprawę bezpieczeństwa w naszym kraju. Maryjo, Matko Nieustającej Pomocy, módl się za nami ”- powiedział arcybiskup.
Reklama
2 grudnia Dajo został uwolniony przez swoich porywaczy. W ciągu 10 dni, kiedy Dajo był przetrzymywany w niewoli, Kaigama wielokrotnie apelował do ludzi o modlitwę o jego bezpieczne uwolnienie, a także za innych przetrzymywanych w niewoli.
Dnia 1 grudnia kanclerz archidiecezji Abudży powiedział: „Jego Łaska domaga się, abyście wraz z parafianami nie ustępowali, w modlitwie o bezpieczny powrót Dajo oraz za nasz kraj, Nigerię. Niech Matka Boża Królowa Nigerii nadal wstawia się za nami. Amen."
Dajo został porwany przez bandytów w nocy 22 listopada podczas ataku na miasto Yangoji, gdzie znajduje się jego kościół parafialny pod wezwaniem św. Antoniego.
„Uzbrojeni napastnicy napadli na miejscowość i sporadycznie strzelali przez około 30 minut” – powiedział ks. Kevin Oselumhense Anetor afrykańskiemu parterowi prasowemu CNA, ACI Africa.
„Pewna część uzbrojonych bandytów przedarła się do domu księdza, podczas gdy pozostali ubezpieczali ich z zewnątrz przed wtargnięciem do sypialni księdza i zabraniem go ze sobą”.
Powtarzające się porwania katolików w Nigerii to nie ustający problem, który dotyka nie tylko księży, seminarzystów, ale także świeckich wiernych, powiedział Kaigama podczas wirtualnego wydarzenia 25 listopada poświęconego prześladowanym chrześcijanom.
Pojawiały się przypadki uprowadzeń, i zabójstw dokonywanych przez grupy terrorystyczne i gangi porywaczy dodał.
Reklama
„W zeszłym tygodniu w jednej z naszych parafii w archidiecezji Abudża za domem parafialnym, porwano pięcioro dzieci tych samych rodziców, a następnego dnia porwano także kobietę przygotowującą się do ślubu kościelnego. Nie udało się ich odnaleźć.”
Islamistyczna grupa Boko Haram stoi za wieloma porwaniami. 28 listopada islamscy bojownicy dokonali masakry, co najmniej 110 rolników i ścięli głowy około 30 osobom w północno-wschodnim stanie Borno w Nigerii.
Papież Franciszek powiedział 2 grudnia, że modli się za Nigerię po dokonanym ataku, który to przedstawiciel ONZ nazwał najbardziej brutalnym atakiem w kraju na ludność cywilną w tym roku.
„Narody zachodnie muszą zwracać taką samą uwagę na tę rzeczywistość, jak energicznie czynią to w swoich krajach w przypadku pandemii COVID-19” – powiedział papież.
„Zdominowany przez chrześcijan środkowy pas i niektóre części północnej Nigerii nie będą miały przyszłości, jeśli grupy takie jak Boko Haram i sprzymierzone grupy terrorystyczne nadal będą je nękać”.