Reklama

Niedziela Częstochowska

W centrum Częstochowy można obejrzeć wystawę zdjęć z pogrzebu kard. Stefana Wyszyńskiego

Na pl. Biegańskiego została otwarta 12 sierpnia wystawa pt. „Doświadczyć wspólnoty” ukazująca zdjęcia z uroczystości pogrzebowej kard. Stefana Wyszyńskiego. Autorem fotografii jest ówczesny fotoreporter „Tygodnika Solidarność”, obecny senator Jan Maria Jackowski.

Ekspozycja przedstawia 35 czarno-białych, niepublikowanych dotąd zdjęć. Fotografie sprzed 40 lat wraz z opisami w języku polskim oraz angielskim prezentują emocje i nastroje panujące na ulicach Warszawy podczas pożegnania Prymasa Tysiąclecia.

Uroczystości pogrzebowe kard. Stefana Wyszyńskiego odbyły się 31 maja 1981 r. Przewodniczył im watykański sekretarz stanu kard. Agostino Casaroli. Liturgię koncelebrowało ponad 50 biskupów z całego świata, w tym ówczesny arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Joseph Ratzinger.

„W swoich pracach, których wybór mogą Państwo zobaczyć na wystawie, starałem się ukazać wielkość Prymasa Tysiąclecia, tego, kim był dla Polaków, i jak potrafił jednoczyć” – napisał autor na jednej z plansz wystawowych.

– To bardzo ważne, że dzisiaj możemy się tu spotkać i zaprezentować tę unikalną wystawę w publicznej przestrzeni Częstochowy – powiedział podczas otwarcia ekspozycji Ryszard Majer, senator PiS. Dodał, że „wystawa jest ważna, bo ważna jest postać Prymasa Tysiąclecia”.

Wskazał również, że koresponduje ona z wystawą pt. „Kardynał Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata” udostępnioną w ostatnich dniach w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Majer przytoczył także fragment testamentu Prymasa Tysiąclecia, który kard. Wyszyński napisał na Jasnej Górze 15 sierpnia 1969 r.: „Kościołowi w Polsce służyłem według najlepszego mojego zrozumienia jego sytuacji i potrzeb. Chciałem obronić Kościół przed zaprogramowaną ateizacją, przed nienawiścią społeczną, przed rozwiązłością. Uważam sobie za łaskę, że mogłem z pomocą episkopatu Polski przygotować naród przez Wielką Nowennę, śluby jasnogórskie, akt oddania narodu Bogurodzicy w macierzyńską niewolę miłości i Społeczną Krucjatę Miłości na nowe milenium. Gorąco pragnę, by naród polski pozostał wierny tym zobowiązaniom”.

Reklama

– Jest wielką rzeczą, że pamiętamy o wybitnej postaci, jaką był prymas Wyszyński – zaznaczył Stanisław Gmitruk, radny Sejmiku Województwa Śląskiego z ramienia PSL. Mówiąc o swoich wspomnieniach z uroczystości pogrzebowych prymasa, które oglądał w telewizji, zauważył, że „cały naród czcił w sposób autentyczny tego wybitnego Polaka i męża stanu”.

W uroczystości otwarcia wystawy pt. „Doświadczyć wspólnoty” uczestniczył również Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. Przypomniał, że kard. Wyszyński zmarł w bardzo ważnym dla Polski czasie, w roku zjednoczenia społeczeństwa i zrywu solidarnościowego. – Myślę, że odchodził z przekonaniem, że Polska będzie szła w lepszym kierunku. Niestety musieliśmy później przeżyć stan wojenny, lata smutne i szare, ale dzięki podwalinom Prymasa Tysiąclecia możemy dzisiaj cieszyć się wolnością i nadzieją na lepsze jutro – powiedział. Podsumowując, Magdziarz przyznał, że na wystawie możemy zobaczyć „to, co jest najcenniejsze w naszej historii miasta i ojczyzny”.

Ekspozycję pt. „Doświadczyć wspólnoty” będzie można oglądać do 31 sierpnia na pl. Biegańskiego w Częstochowie.

Twórcami wystawy są Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Organizatorem ekspozycji na terenie województwa śląskiego jest Panteon Górnośląski, a koordynatorem w stolicy subregionu północnego jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

2021-08-12 14:08

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwie wystawy

Niedziela zamojsko-lubaczowska 1/2018, str. VII

[ TEMATY ]

wystawa

Adam Łazar

Joanna Filipczuk, kurator wystawy prac Cybisa, opowiedziała o życiu artysty i jego dziełach

Joanna Filipczuk, kurator wystawy prac Cybisa, opowiedziała o życiu artysty i jego dziełach

W galerii Oficyna przy Muzeum Kresów w Lubaczowie można obejrzeć dwie wystawy: „Jan Cybis – malarstwo” i „Spotkania w Krzemieńcu (2015-2016) – wystawa poplenerowa”

Na grudniowe otwarcie tych wystaw przybyli artyści i wykładowcy wyższych uczelni z Polski, Szwecji, Niemiec, Ukrainy. – Na wystawie można obejrzeć obrazy olejne Jana Cybisa pochodzące ze zbiorów Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. To nie przypadek, że posiada ono największą kolekcje prac tego znakomitego malarza i rysownika, pedagoga i publicysty, czołowego reprezentanta nurtu kolorystycznego w malarstwie lat 30. XX wieku i sztuce powojennej.

CZYTAJ DALEJ

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

[ TEMATY ]

święty

Hiszpania

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Zanim sam został zabity, Ignacio Echeverría ocalił życie wielu ludzi. Do dramatu doszło 3 czerwca 2017 r. na Borough Market, największym targu spożywczym w Londynie, przy London Bridge. Ignacio był w drodze do skateparku, by spotkać się z przyjaciółmi, gdy zauważył mężczyznę, który z nożem rzucił się na policjanta, a następnie zaatakował kobietę. Wcześniej bandyci wjechali w tłum furgonetką. Ignacio chwycił deskorolkę i uderzył nią jednego z napastników, dzięki czemu kilkoro ludzi zdążyło uciec. Wtedy zobaczył drugiego terrorystę, atakującego policjanta. Zanim ruszył w jego stronę, został dwukrotnie pchnięty nożem w plecy. Zmarł z powodu odniesionych ran.

CZYTAJ DALEJ

Recepta na trudną miłość

2023-01-29 23:11

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jacek Pulikowski

Szkoła Nazaretu

Maciej Orman/Niedziela

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

Jacek Pulikowski z żoną Jadwigą

– Jedynym źródłem szczęścia na ziemi jest relacja miłości – powiedział dr Jacek Pulikowski, od wielu lat zaangażowany w działalność duszpasterstwa rodzin i poradnictwo rodzinne. 29 stycznia w Archidiecezjalnym Ośrodku Duszpasterstwa Rodzin Nazaret w Częstochowie, w ramach Szkoły Nazaretu wygłosił konferencję nt. „Jak wyjść z kryzysu i wygrać trudne małżeństwo?”.

Dr Pulikowski przestrzegał mężczyzn przed podporządkowaniem życia „działaniom, firmom, jakimkolwiek sukcesom”. – Jest jedno źródło szczęścia: relacja między istotą obdarzoną wymiarem duchowym a drugą istotą obdarzoną wymiarem duchowym – zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję