Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Anioł Pański” z Papieżem

Papież Jan Paweł II zaapelował do wszystkich chrześcijan o udział w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. „W świecie spragnionym pokoju sprawą naglącą jest, by wspólnoty chrześcijan zgodnie głosiły Ewangelię, by dawały świadectwo Bożej miłości, która je jednoczy, by niosły radość, nadzieję i pokój, stając się zaczynem nowej ludzkości” - powiedział Ojciec Święty podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański 18 stycznia w Watykanie.
Jan Paweł II zwrócił uwagę, że temat rozpoczynającego się Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - zaczerpnięty z Ewangelii wg św. Jana: „Mój pokój wam daję” (por. 14, 27) - zaproponowały Kościoły Bliskiego Wschodu. Powiedział, że podczas najbliższych ośmiu dni „w każdej części świata chrześcijanie różnych wyznań i tradycji będą się gromadzić, by gorąco wypraszać u Pana łaskę umocnienia i wspólnego zaangażowania na rzecz ich pełnej jedności”. Będą to czynili, „wychodząc od bogactwa znaczenia zawartego w obietnicy Chrystusa, zastanawiając się dzień po dniu nad ewangelicznym darem pokoju i zaangażowaniem, jakiego on wymaga”.
„Obiecując swój pokój, Chrystus zapewnił uczniów o wsparciu w różnych próbach - powiedział Jan Paweł II. - Czyż nie taką bolesną próbą jest podział trwający wśród chrześcijan?” - zastanawiał się Papież, podkreślając, że właśnie dlatego chrześcijanie odczuwają żywą potrzebę, by zwrócić się do ich jedynego Pana, aby dopomógł im przezwyciężyć pokusę zniechęcenia na długiej i żmudnej drodze prowadzącej do pełnej jedności.

Jan Paweł II do Polaków

Podczas audiencji generalnej 21 stycznia Jan Paweł II zaapelował do rodaków o modlitwy w intencji jedności chrześcijan oraz pokoju. Wcześniej jeden z księży z Polskiej Sekcji Sekretariatu Stanu odczytał streszczenie katechezy, którą Jan Paweł II wygłosił po włosku. Wśrod pielgrzymów z Polski obecny był biskup polowy Sławoj Leszek Głódź. Do Polaków Ojciec Święty powiedział:
„Serdecznie pozdrawiam moich rodaków! Dzisiaj w szczególny sposób modlimy się o jedność chrześcijan i o pokój w świecie. Dzieło jedności rodzi się w sercu człowieka pojednanego z Bogiem i z ludźmi. Niech nam Bóg dopomoże, abyśmy byli jedno: ut unum sint.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Audiencja generalna, 21 stycznia 2004 r.

Audiencja dla naczelnych rabinów Izraela

16 stycznia Jan Paweł II przyjął na prywatnej audiencji dwóch naczelnych rabinów Izraela - Jonę Metzgera i Shlomo Amara, którzy przybyli do Watykanu na „Koncert pojednania”. Zorganizowała go Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan z okazji obchodzonego już po raz 15. we Włoszech Dnia Dialogu z Judaizmem.
Witając gości, Ojciec Święty powiedział, że w ciągu 25 lat pontyfikatu dokładał wszelkich starań na rzecz dialogu żydowsko-katolickiego i większego zrozumienia, szacunku i współpracy. „Jednym z najważniejszych wydarzeń mojego pontyfikatu pozostanie na zawsze jubileuszowa pielgrzymka do Ziemi Świętej wraz z jej wzruszającymi momentami wspomnień, refleksji i modlitwy w Instytucie Pamięci Yad Vashem i przy Ścianie Płaczu” - powiedział Papież. Dodał, że oficjalny dialog nawiązany między Kościołem katolickim a Naczelnym Rabinatem Izraela jest znakiem wielkiej nadziei.

Kolędowanie z Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie

18 stycznia Jan Paweł II kolędował z Papieskim Kolegium Polskim w Rzymie. Wieczór kolęd i wspomnień odbył się w Papieskiej Bibliotece. Uczestniczyli w nim: rektor Kolegium - ks. Marek Stępień, księża, studenci, zakonnice i zakonnicy pracujący w placówce.
Spotkanie przebiegające w scenerii pięknej szopki oraz choinki z ręcznie malowanymi bombkami rozpoczęła, z akompaniamentem gitary, kolęda Przybieżeli do Betlejem pasterze. W trakcie jej wykonywania każdy z uczestników mógł przywitać się z Ojcem Świętym.
Podczas robienia pamiątkowego zdjęcia Ojciec Święty wspominał z uśmiechem: „Kolegium Polskie na Piazza Remuria... Ja tam też mieszkałem... i stamtąd wywieźli mnie do Watykanu, i nie wróciłem jeszcze...” Po tych słowach uczestnicy gromkim głosem zaprosili Papieża do odwiedzenia placówki. Po wykonaniu kolejnej kolędy jeszcze raz powtórzono zaproszenie, na które Jan Paweł II odpowiedział: „Dzięki” i dodał: „Tak jak mówię, wywieźli mnie i nie wróciłem... Niech Wam Bóg błogosławi. Bóg zapłać! Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. W czasie spotkania Ojciec Święty otrzymał „prezent” - upieczone przez siostry z Kolegium pączki. Kolędowanie zakończyło Lulajże, Jezuniu.
Po audiencji osobisty sekretarz Papieża - abp Stanisław Dziwisz przekazał wszystkim podarunki od Ojca Świętego, m.in. polskie wydanie orędzia Jana Pawła II na tegoroczny Światowy Dzień Pokoju.

Reklama

„Media w rodzinie: Ryzyko i bogactwo” orędzie papieskie

Media w rodzinie: ryzyko i bogactwo - to temat orędzia Jana Pawła II na 38. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. Tradycyjnie dokument został ogłoszony 24 stycznia - we wspomnienie św. Franciszka Salezego, patrona dziennikarzy.
W większości krajów Dzień obchodzony jest w ostatnią niedzielę przed Zesłaniem Ducha Świętego, czyli w tym roku - 23 maja. Wiele Kościołów lokalnych ustala własne terminy obchodów tego Dnia. W Polsce jest to trzecia niedziela września - w tym roku będzie to 19 września.
I Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu był obchodzony w Kościele z inicjatywy Pawła VI w niedzielę 7 maja 1967 r.
Sprawami mediów zajmuje się Papieska Rada ds. Środków Społecznego Przekazu, istniejąca pod tą nazwą od 1 marca 1989 r. Wcześniej była to Papieska Komisja ds. Środków Społecznego Przekazu, ustanowiona 2 kwietnia 1964 r., która z kolei kontynuowała działalność kilku innych instytucji watykańskich, powołanych głównie przez Piusa XII. Obecnie na czele Papieskiej Rady stoi Amerykanin - abp John Patrick Foley.

„Koncert Pojednania” w Watykanie

O odnalezienie w sobie odwagi pokoju zaapelował Ojciec Święty podczas uroczystego „Koncertu pojednania”, który odbył się 17 stycznia w Auli Pawła VI w Watykanie z inicjatywy Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan i Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. Koncert zorganizowano dla upamiętnienia spotkania przedstawicieli wielkich religii świata w Asyżu w 1986 r.
„Wspólnie wyrażamy życzenie, aby ludzie zostali oczyszczeni z nienawiści i zła, które zagrażają nieustannie pokojowi, i potrafili wyciągnąć do siebie ręce nie znające przemocy, lecz gotowe nieść pomoc i pociechę temu, kto ich potrzebuje” - powiedział Papież podczas koncertu.
Orkiestra Symfoniczna z Pittsburgha pod batutą Gilberta Levine’a wykonała motety Abraham Johna Harbisona oraz II symfonię Zmartwychwstanie Gustava Mahlera. Wśród muzyków byli przedstawiciele trzech wielkich religi monoteistycznych. Obok chórów z Krakowa i Londynu wystąpił także Chór Państwowej Filharmonii z Ankary.
W wygłoszonym przemówieniu kard. Walter Kasper stwierdził, że wyznawcy trzech religii monoteistycznych są jedną rodziną. Ich historia obfitowała w bolesne wydarzenia, teraz jednak nadszedł czas na pojednanie, do którego zachęca Jan Paweł II. Przypomniał najważniejsze wydarzenia na tej drodze, a więc wizyty Papieża w rzymskiej synagodze i pod jerozolimską Ścianą Płaczu, na uniwersytecie islamskim w Kairze i w meczecie Omajadów w Damaszku.
Wszystko, co Ojciec Święty zrobił dla zwalczenia pogardy, niechęci i nienawiści, uznać należy za wkład na rzecz pokoju na świecie - powiedział kard. Kasper i zakończył życzeniem: Pace, Shalom, Salam.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święta Mama

Niedziela Ogólnopolska 17/2019, str. 12-13

[ TEMATY ]

św. Joanna Beretta Molla

Ewa Mika, Św. Joanna Beretta Molla /Archiwum parafii św. Antoniego w Toruniu

Jest przykładem dla matek, że życie dziecka jest darem. Niezależnie od wszystkiego.

Było to 25 lat temu, 24 kwietnia 1994 r., w piękny niedzielny poranek Plac św. Piotra od wczesnych godzin wypełniał się pielgrzymami, którzy pragnęli uczestniczyć w wyjątkowej uroczystości – ogłoszeniu matki rodziny błogosławioną. Wielu nie wiedziało, że wśród nich znajdował się 82-letni wówczas mąż Joanny Beretty Molli. Był skupiony, rozmodlony, wzruszony. Jego serce biło wdzięcznością wobec Boga, a także wobec Ojca Świętego Jana Pawła II. Zresztą często to podkreślał w prywatnej rozmowie. Twierdził, że wieczności mu nie starczy, by dziękować Panu Bogu za tak wspaniałą żonę. To pierwszy mąż w historii Kościoła, który doczekał wyniesienia do chwały ołtarzy swojej ukochanej małżonki. Dołączył do niej 3 kwietnia 2010 r., po 48 latach życia w samotności. Ten czas bez wspaniałej żony, matki ich dzieci, był dla niego okresem bardzo trudnym. Pozostawiona czwórka pociech wymagała od ojca wielkiej mobilizacji. Nauczony przez małżonkę, że w chwilach trudnych trzeba zwracać się do Bożej Opatrzności, czynił to każdego dnia. Wierząc w świętych obcowanie, prosił Joannę, by przychodziła mu z pomocą. Jak twierdził, wszystkie trudne sprawy zawsze się rozwiązywały.

CZYTAJ DALEJ

Boży szaleniec, który uczy nas, jak zawierzyć się Maryi

[ TEMATY ]

Ludwik de Montfort

wikipedia.org

Św. Ludwik Maria Grignion de Montfort jako człowiek oddany Duchowi Świętemu wzrastał w osobistej świętości, „od dobrego ku lepszemu”. Wiemy jednakże, że do tej przygody zaprasza każdego.

Oto o jakich misjonarzy prosi Pana w ekstatycznej Modlitwie płomiennej: „o kapłanów wolnych Twoją wolnością, oderwanych od wszystkiego, bez ojca i matki, bez braci i sióstr, bez krewnych według ciała, przyjaciół według świata, dóbr doczesnych, bez więzów i trosk, a nawet własnej woli. (...), o niewolników Twojej miłości i Twojej woli, o ludzi według Serca Twego, którzy oderwani od własnej woli, która ich zagłusza i hamuje, aby spełniali wyłącznie Twoją wolę i pokonali wszystkich Twoich nieprzyjaciół, jako nowi Dawidowie z laską Krzyża i procą Różańca świętego w rękach (...), o ludzi podobnych do obłoków wzniesionych ponad ziemię, nasyconych niebiańską rosą, którzy bez przeszkód będą pędzić na wszystkie strony świata przynagleni tchnieniem Ducha Świętego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy - po raz dwunasty

2024-04-28 15:17

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze odbył się zjazd zorganizowany po raz dwunasty przez Stowarzyszenie Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy. Odwołuje się ono tradycji przedwojennych regionu. To druga grupa, która rozpoczęła w kwietniu sezon w częstochowskim sanktuarium. Zjazd wpisujący się w obchodzoną dziś XVIII Ogólnopolską Niedzielę Modlitw za Kierowców był czasem prośby o wzajemny szacunek na drodze i szczęśliwe powroty do domu dla motocyklistów i wszystkich użytkowników dróg.

W zjeździe uczestniczyli motocykliści z całej Polski. Marta Fawroska-Sroka z Będzina jeździ z mężem. Jak przyznaje, choć na początku odnosiła się z rezerwą do pasji małżonka, dziś nie wyobraża sobie życia bez wspólnych wypraw. - Co roku jeździmy na rozpoczęcie sezonu na Jasną Górę, bo Jasna Góra to nasza duma narodowa. Modlimy się rozpoczynając kolejny etap motocyklowej przygody - wyjaśnia uczestniczka motocyklowego spotkania. Motocyklowa pasja staje się wśród kobiet coraz popularniejsza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję