Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sakra Biskupia Ordynariusza Diecezji Świdnickiej

25 marca br. biskup nominat Ignacy Dec odbył uroczysty ingres do katedry świdnickiej i przyjął sakrę biskupią. W uroczystości wzięli udział m. in.: abp Józef Michalik - przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Kowalczyk - nuncjusz apostolski, kard. Henryk Gulbinowicz - metropolita wrocławski, biskup polowy Sławoj Leszek Głódź, a także przedstawiciele Kościoła greckokatolickiego i ewangelicko-augsburskiego.
Po homilii wygłoszonej przez abp. Kowalczyka i publicznym wyrażeniu chęci przyjęcia święceń przez ks. prof. Ignacego Deca kard. Henryk Gulbinowicz udzielił święceń biskupich nowemu ordynariuszowi diecezji świdnickiej. Następnie bp Dec odebrał wyrazy szacunku i posłuszeństwa od kapłanów, zakonników i sióstr zakonnych oraz przedstawicieli życia konsekrowanego.
Na wcześniejszej konferencji prasowej bp Dec powiedział, że jego pragnieniem jest utworzenie w przyszłości filii Papieskiego Wydziału Teologicznego w Świdnicy, tak aby świeccy mogli kształcić się na studiach wyższych z zakresu teologii i filozofii bez konieczności wyjazdu do innych miast.
Diecezja świdnicka składa się ze 184 parafii, w których pracuje 347 kapłanów. Liczy ona 687 514 mieszkańców. Ojciec Święty utworzył ją z 13 dekanatów archidiecezji wrocławskiej i 9 dekanatów diecezji legnickiej. Jej patronem jest św. Stanisław Biskup i Męczennik, a katedrą - kościół św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy Śląskiej. Diecezja została włączona do metropolii wrocławskiej.
Ks. prof. Ignacy Dec, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego, został mianowany przez Jana Pawła II biskupem nowo utworzonej diecezji świdnickiej 24 lutego br. Pełni obowiązki konsultora Rady Naukowej Konferencji Episkopatu Polski. Ma 60 lat.
Urodził się 27 lipca 1944 r. w Hucisku k. Leżajska w woj. podkarpackim. Pochodzi z rodziny wielodzietnej (8 dzieci), dwie jego siostry są zakonnicami w Zgromadzeniu Franciszkanek Rodziny Maryi. Święcenia kapłańskie przyjął 21 czerwca 1969 r. z rąk abp. Bolesława Kominka. Studiował m.in. na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu i w KUL, gdzie w 1976 r., uzyskał doktorat, a w 1991 r. habilitację. Był uczniem m.in. o. prof. Alberta Krąpca, prof. Stefana Swieżawskiego i kard. Karola Wojtyły. W 1976 r. został mianowany adiunktem katedry antropologii filozoficznej na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu. Od tego też roku prowadzi zajęcia naukowo-dydaktyczne na Papieskim Fakultecie Teologicznym i w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu. Obecnie jest kierownikiem katedry antropologii filozoficznej i etyki oraz kierownikiem Instytutu Filozofii Chrześcijańskiej w Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. 17 grudnia 1991 r. został mianowany docentem, a 25 września 1993 r. - profesorem nadzwyczajnym.
W latach 1982-95 pełnił funkcje wychowawcze w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym we Wrocławiu: 1982-84 - jako prefekt; 1984-88 - jako wicerektor; 1988-95 - jako rektor Seminarium.
Od 1988 r. jest kapelanem Ojca Świętego (prałatem), od 1992 r. - kanonikiem gremialnym Katedralnej Metropolitalnej Kapituły, a od 1999 r. - protonotariuszem apostolskim (infułatem). Jest także ojcem duchownym kapłanów archidiecezji wrocławskiej.

Tydzień w Polsce

Caritas Polska, największa kościelna organizacja charytatywna, uzyskała status organizacji pożytku publicznego. Oznacza to, że jeszcze w tym roku każdy może przekazać na jej konto 1% swojego podatku dochodowego (termin rozliczania się z Urzędem Skarbowym mija 30 kwietnia, jednak osoby, które złożyły już swoje rozliczenia PIT, mogą jeszcze przekazać na konto Caritas 1% podatku; trzeba tylko dokonać wpłaty i złożyć deklarację korygującą).

„Polska była zwodzona w sprawie broni masowego rażenia w Iraku” - powiedział m.in. prezydent Aleksander Kwaśniewski zagranicznym dziennikarzom. To oświadczenie wywołało niepokój w Stanach Zjednoczonych, gdzie czołowe gazety odebrały je jako zapowiedź wycofania polskich wojsk znad Zatoki Perskiej. Prezydent USA George W. Bush zadzwonił do Aleksandra Kwaśniewskiego, a wkrótce potem minister Marek Siwiec z prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego tłumaczył zamieszanie „nieporozumieniem leksykalno-translatorskim”.

Polski żołnierz został ranny wskutek wybuchu miny-pułapki w Iraku (jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo).

Tuż przed obradami szczytu Unii Europejskiej spotkali się w Warszawie premier rządu RP Leszek Miller i kanclerz Niemiec Gerhard Schröder. L. Miller podkreślił m.in. potrzebę kompromisu w sprawie europejskiej konstytucji. Obserwatorzy twierdzą, że chodzi o kompromis w kształcie zbliżonym do wcześniejszych propozycji Niemiec i Francji. Warunki mają jednak zostać zmienione na korzyść Polski. Złagodzenie sprzeciwu Polski wobec projektu konstytucji europejskiej spowodowane jest faktem, iż nasza dyplomacja straciła najważniejszego sojusznika - Hiszpanię. Dotąd oba kraje wspólnie broniły ustalonego w Nicei systemu głosowania w powiększonej UE.

Od 1 maja br. będziemy mogli podróżować po terytorium Unii Europejskiej tylko z dowodem osobistym zarówno starego, jak i nowego typu - zdecydował Sejm, nowelizując ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

Unia Europejska grozi Polsce potężnymi karami finansowymi, jeśli do dnia akcesji nie wprowadzimy ustawy o opodatkowaniu nadmiernych zapasów. Przeciwko ustawie głosowały sejmowe komisje (nie chce jej ani rząd, ani parlament).

Wiesław Walendziak (PiS) zrzekł się mandatu poselskiego.

Jan Maria Jackowski (LPR) został nowym szefem Rady Warszawy.

Rada Warszawy jednogłośnie przyjęła uchwałę, w której wyraziła zgodę na postawienie w stolicy - na skwerze im. Alojzego Pawełka - pomnika upamiętniającego ofiary hitlerowskiego obozu zagłady KL Warschau. Rada oddała realizację uchwały w ręce Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

Wyprzedaż publicznych zakładów opieki zdrowotnej za bezcen - do takich efektów doprowadziła, zdaniem Najwyższej Izby Kontroli, tzw. restrukturyzacja publicznych szpitali i przychodni.

2 mln Polaków obejrzało Pasję Mela Gibsona w ciągu pierwszych 20 dni jej wyświetlania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

[ TEMATY ]

kapłaństwo

abp Stanisław Gądecki

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

W Eucharystii uczestniczyli generał księży chrystusowców ks. Krzysztof Olejnik TChr, prowincjałowie z Australii, Brazylii, USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, krajów, gdzie posługują chrystusowcy, rektor ks. dr Jan Hadalski i wychowawcy seminaryjni, siostry misjonarki, kapłani diecezjalni i zakonni oraz rodzice, krewni i przyjaciele alumnów.

CZYTAJ DALEJ

Niesamowita święta Rita

22 maja 1628 r. jest dniem wyjątkowo gorącym. W niewielkim kościele wypełnionym pielgrzymami robi się duszno, wręcz nie do wytrzymania, właśnie w chwili, gdy odczytywany jest dekret papieski gloryfikujący świętą. Ciżba napiera na siebie z coraz większą wrzawą i jest tylko krok od bójki. Niespodziewanie zmarła otwiera oczy i kieruje je w stronę wiernych... Zapada absolutna cisza

Umbryjska Cascia od wieków przyjmuje rzesze pielgrzymów i jest świadkiem licznych cudów dokonywanych za wstawiennictwem tej, dla której nie ma spraw beznadziejnych. Św. Rita nieustannie wygrywa w rankingach świętych – we Włoszech ustępuje jedynie św. Antoniemu – a wszystko dzięki skuteczności w największych nawet problemach. Do niej zwracają się o pomoc ludzie dotknięci ciężkimi doświadczeniami, problemami małżeńskimi, matki – także te oczekujące potomstwa czy mające problem z poczęciem dziecka, ale również osoby poniżane, samotne, chore na raka i ranne. Dzięki Ricie wiele małżeństw wybaczyło sobie zdradę małżeńską, wielu podjęło terapię antyalkoholową, a kobiety, które przez lata roniły, urodziły zdrowe dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję