Świat coraz bardziej pogrąża się w otchłani grzechu - napisali biskupi Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (PAKP). W liście na Boże Narodzenie, które prawosławni obchodzić będą 7 stycznia, biskupi zachęcają wiernych by starali się rozwijali dobro w swoich sercach i wcielać je w życie. Dzisiaj spotykamy się z wieloma problemami i trudnościami odnoszącymi się do naszego świadectwa światu o Chrystusie – głosi przesłanie. – Zauważamy osłabnięcie wiary i miłości do Chrystusa i Jego św. Kościoła. Świat coraz bardziej pogrąża się w otchłani grzechu, pozbawiając się tego, co 'jest jedyne, czego potrzeba'" (Łk 10,39) – oceniają prawosławni hierarchowie.
W liście na Boże Narodzenie biskupi zwracają uwagę, że sekularyzacja i globalizacja współczesnego życia nie pozostają bez wpływu na życie duchowe. "Dzisiaj wymaga się od nas wiele męstwa, świadomości i wytrwałości w zachowaniu norm duchowych św. Kościoła. Święta Ewangelia i nauka Kościoła są dla nas wszystkich największą wartością i jej zachowanie jest dzisiaj największą odpowiedzialnością" – czytamy w liście.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W Bożonarodzeniowym przesłaniu prawosławni biskupi podkreślają, że "jedynie moc i ogień Bożego Dzieciątka Chrystusa i dary Świętego Ducha mogą zwyciężyć zło i umocnić dobro, gdy uczniowie Zbawiciela będą starać się je rozwijać w swoim sercu i wcielać w życie".
Reklama
Autorzy listu przekonują, że świętując tajemnicę Narodzenia Jezusa Chrystusa chrześcijanie przypominają światu wieczne Boże wartości, które są potrzebne światu, bowiem "bez nich świat nie może istnieć".
W odróżnieniu od chrześcijan zachodnich, świętujących od wieków narodzenie Chrystusa 25 grudnia, większość prawosławnych obchodzi to święto 7 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, który w stosunku do obowiązującego niemal wszędzie na świecie kalendarza gregoriańskiego jest "opóźniony" o 13 dni.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tysięcy. Największe ich wspólnoty żyją w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w południowo-zachodniej części województwa podlaskiego – Hajnówce, Bielsku Podlaskim, Gródku, Michałowie.