Reklama

Niedziela Częstochowska

Spojrzenie Boga

W kościele Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie 5 kwietnia, w łączności z rzymską bazyliką Matki Bożej przy Via Lata, została odprawiona Msza św. w ramach stacyjnych nabożeństw wielkopostnych w intencji Kościoła częstochowskiego.

Liturgii przewodniczył abp Wacław Depo. W homilii hierarcha wskazał na nadzieję każdego grzesznika, jaką jest Chrystus Ukrzyżowany, który z wysokości krzyża patrzy na człowieka. – Ta wymiana spojrzeń już jest gwarantem naszego zbawienia. Nasze szczęście wieczne, radość z bliskości Jezusa i Jego miłość są w nas poprzez wiarę, bo do Boga przychodzi się tylko poprzez Jezusa – podkreślił.

– Ten akt stawia wymagania: znoszenie prześladowań, miłość nieprzyjaciół, przebaczanie bez wyjątku. Nie można iść na kompromisy, kiedy poznało się prawdę – kontynuował abp Depo i przytoczył przykład postawy Żydówki św. Edyty Stein, która na obawy swojej matki, że odcina się od swoich korzeni, wskazała na Chrystusa jako na ostateczną drogę swych poszukiwań intelektualnych i egzystencjalnych. – A przecież finałem tej drogi była śmierć w komorze gazowej – zaznaczył metropolita częstochowski.

W dalszej części homilii przywołał postać innego Żyda Romana Brandstaettera, który kiedyś spojrzał na obraz Chrystusa, na Jego twarz tuż po śmierci i zobaczył Jego spojrzenie, mimo tego, że oczy Zbawiciela były zamknięte. Ten martwy Chrystus żył – przytaczał słowa poety abp Depo. – Moment nawrócenia poety był znamienny, bo stało się to w 1943 r., kiedy jego rodzice ginęli w Treblince. Wielu wtedy zwątpiło w Opatrzność Bożą nad światem, ale właśnie wtedy olśniła go Prawda – tłumaczył istotę nawrócenia wybitnego pisarza metropolita częstochowski. Na zakończenie homilii zaapelował, byśmy prosili Boga, aby obdarzył nas łaską głębokiej wiary.

2022-04-05 21:05

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ruszył projekt „Moja Ojczyzna. Mój Dom”

[ TEMATY ]

Częstochowa

Józef Piłsudski

Marian Banasik

„Moja Ojczyzna. Mój Dom”, to nazwa projektu, który został zainaugurowany 27 października w Zespole Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie. W ramach projektu uczniowie zaprezentowali spektakl patriotyczny o Niepodległości Polski.

W ramach projektu Piotr Witkowski nauczyciel, pasjonat historii z Zespołu Szkół nr 3 w Kłobucku przybliżył uczestnikom spotkania sylwetkę i dzieło Józefa Piłsudskiego. Jak podkreśla Agnieszka Cupiał, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 28 w Częstochowie „bardzo ważne jest wychowanie patriotyczne i nauczenie naszych uczniów, że Ojczyzna, także ta Mała Ojczyzna to dom, o który trzeba dbać”.

CZYTAJ DALEJ

Święty Ambroży

CZYTAJ DALEJ

Most gorących serc

2022-12-07 20:55

Paweł Put

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

Rycerze Kolumba, wspólnie z wolontariuszami z Ludźmierza i okolicy, przygotowali 2100 paczek dla potrzebujących na Ukrainie!

    Rycerze Kolumba to MOST łączący tych, którzy potrzebują i tych, którzy pragną pomagać, a nie bardzo wiedzą jak.

    - Biorąc pod uwagę aktualną sytuację wojenną na Ukrainie i cierpiących wskutek działań wojennych, uruchomiliśmy MOST GORĄCYCH SERC pragnących pomóc tym, którzy niewinnie cierpią - mówi Paweł Put - Wielki Rycerz Rady 14001 RK im. Matki Bożej Ludźmierskiej. I dodaje: - Jako Rycerze Kolumba pozyskaliśmy stosowne środki od naszych braci zza Wielkiej Wody na zakup żywności. Parafianie z Ludźmierza, dzieci i młodzież z ludźmierskich szkół, Ochotnicza Straż Pożarna z Krauszowa i Ludźmierza i Rycerze Kolumba, 15 lektorów z Działu, odpowiadając na niedzielny apel ks. proboszcza Jerzego Filka przybyli do sali konferencyjnej w Domu pod Tęczą - (ponad 50 osób), by pakować paczki. Trzeba ich spakować 2100, do każdej włożyć 22 produkty spożywcze długoterminowe. Następnie zostaną one przewiezione do Łańcuta, a stamtąd odjadą za naszą wschodnią granicę. W sumie łączna wartość darów to 280 tys. zł. A nie jest to jeszcze ostatnie słowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję