Z tej okazji 2 lutego uroczystej celebrze w katedrze świdnickiej przewodniczył bp Marek Mendyk. Liturgię, która zgromadziła osoby życia konsekrowanego z terenu diecezji, rozpoczęła procesja ze świecami, które na początku pobłogosławił biskup świdnicki.
ks. Mirosław Benedyk
Trzeba mieć odwagę
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W wygłoszonej homilii bp Mendyk zwrócił uwagę, że dzisiejsze czasy rzucają wyzwanie wszystkim członkom Kościoła, nie tylko świeckim, ale może zwłaszcza osobom życia konsekrowanego, także osobom duchownym, by mieli odwagę być misjonarzami. - Co to znaczy? – pytał hierarcha, odpowiadając. - By mieli odwagę ponieść Ewangelię w jej pełni poza Galileę, poza miejsce odkrycia swojego życiowego powołania, czyli wszędzie tam, gdzie ich Duch Święty pośle. Podjęcie tego wyzwania wymaga kontynuacji drogi, której wytycznymi są bliźniacze kryteria: prawdy i misji. Biskup świdnicki zauważył, że katolicy prowadzący życie konsekrowane - mężczyźni i kobiety - składający publicznie wieczyste śluby ubóstwa, czystości i posłuszeństwa - to dzisiaj mniej więcej jeden procent światowego Kościoła. Jednak w ciągu całej jego historii ta zawsze znikoma mniejszość stanowiła zarazem jego istotny element i klucz do odnowy.
ks. Mirosław Benedyk
Brak powołań
Reklama
W dalszej części rozważań, pasterz diecezji postawił diagnozę dotyczącą braku powołań. – Może właśnie dlatego, że jesteśmy za bardzo zabiegani. Wracamy po kilku godzinach pracy w szpitalu, przeraźliwie hałaśliwej szkole, zmęczeni, sfrustrowani, często bez radości z wykonywanej wydawałoby się bezowocnej pracy. I nie mamy już czasu na nic. Często nie mamy siły, a co raz częściej i motywacji, by się spotkać, porozmawiać, tkać wzajemne relacje, budować więzi, razem się modlić – mówił, zachęcając, aby się zatrzymać i podjąć refleksję nad swoim życiem. Na koniec hierarcha zachęcił zebranych do podążania drogą świętości. - Wszyscy razem pokazujmy światu, że jest w nas światło, które nie tylko pokazuje drogę, ale też daje poczucie, zwykłej codziennej życzliwości, ciepła, wrażliwości, otwartości. Bądźcie święci – zakończył.
ks. Mirosław Benedyk
W diecezji świdnickiej mamy 315 sióstr z 22 zgromadzeń zakonnych zamieszkujących w 48 klasztorach, a także 78 księży, ojców i braci z 11 zgromadzeń, przebywających w 21 domach zakonnych - relacjonował ks. prał. Marek Korgul - referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego
Domy zakonne
Mszę świętą poprzedziło słowo ks. prał. Marka Korgula, który wyraził radość i wdzięczność, a także szacunek wobec wszystkich osób konsekrowanych. Referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego wymienił charyzmaty zgromadzeń i przypomniał, że w diecezji świdnickiej mamy 315 sióstr z 22 zgromadzeń zakonnych zamieszkujących w 48 klasztorach, a także 78 księży, ojców i braci z 11 zgromadzeń, przebywających w 21 domach zakonnych. Ten szczególny dzień stał się także okazją do dziękczynienia za dar życia konsekrowanego, które w imieniu wspólnot życia konsekrowanego wypowiedzieli ich przedstawiciele. Następnie uczestnicy modlitewnego spotkania przeszli do gmachu świdnickiego seminarium, na ciepły posiłek.
ks. Mirosław Benedyk