W listopadzie br. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” będzie trzykrotnie gościł na telewizyjnych ekranach. 11 listopada TV Polonia wyemitowała nagrany w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu koncert „Nas w powstaniu nie było”, natomiast 20 listopada ekipy „Śląska” i „Mazowsza” zmierzyły się w popularnym teleturnieju „Familiada” - wywalczone pieniądze zostały przekazane na cel charytatywny. Fani „Śląska” będą mogli go zobaczyć także 27 listopada w telewizyjnej „Jedynce” w teleturnieju „Jaka to melodia?”.
Większość występów zespołu odbywa się, oczywiście, poza szklanym ekranem. „Śląsk” odbył już w tym sezonie zagraniczne tournée po Białorusi i Ukrainie - był z koncertami w Mińsku i Mołodecznie oraz Kijowie i Żytomierzu. W drugiej połowie listopada „Śląsk” koncertował we Wrocławiu, Warszawie i Gdyni z Goranem Bregoviciem. Zaczątkiem współpracy z bałkańskim artystą był - zorganizowany 3 lata temu - wspólny występ w katowickim „Spodku” przed ponadpięciotysięczną widownią.
Warto też wiedzieć, że pod koszęcińskim adresem mieści się znacznie więcej niż tylko siedziba zespołu. Od wielu lat organizowane są tutaj przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Są to m.in.: Przegląd Piosenki Dziecięcej im. prof. Adolfa Dygacza „Śląskie Śpiewanie”, Międzynarodowy Konkurs Muzyki i Pieśni im. Stanisława Hadyny, Wojewódzka Scena Prezentacji Nauczycieli i Uczniów. W okresie wakacyjnym działa tu Letnia Szkoła Artystyczna, odbywają się plenery. Te i inne przedsięwzięcia, m.in. możliwość zwiedzenia siedziby zespołu, sal prób i kostiumerni, powodują systematyczny wzrost popularności powołanego tutaj w 2001 r. Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej. Tylko w roku ubiegłym Centrum objęło swoją działalnością ponad 100 tys. osób - uczestników wycieczek, warsztatów, konferencji, koncertów edukacyjnych i imprez plenerowych. Oferta propozycji jest zresztą coraz bogatsza. 18 listopada został zainaugurowany cykl edukacyjnych spotkań „Ze «Śląskiem» w świat”, poświęconych krajom, które zespół odwiedził w trakcie swoich artystycznych wojaży.
W ciągu najbliższych trzech lat „Śląsk” będzie musiał także zmierzyć się z pracami inwestycyjnymi i remontami, bowiem dzień przed inauguracją obecnego sezonu została podpisana umowa na realizację II i III etapu projektu rewitalizacji Zespołu Pałacowo-Parkowego w Koszęcinie. To duże zadanie, bowiem cały kompleks ma ok. 12 ha powierzchni, a remonty będą prowadzone m.in. w pomieszczeniach reprezentacyjnych, administracyjnych i magazynowych. Przewidziano też przywrócenie dawnej formy wieży pałacowej, tj. kopuły z tarasem widokowym, odrestaurowanie kaplicy, adaptacje kolejnych pomieszczeń na bazę noclegową, urządzenie galerii, wykonanie boisk sportowych i renowację parku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu