W Studiu im. Władysława Szpilmana w siedzibie Polskiego Radia 16 listopada odbyło się ogłoszenie wyników jednego z najbardziej prestiżowych polskich konkursów w dziedzinie reportażu. Grand Prix KRRiT zdobyła dziennikarka Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia Patrycja Gruszyńska-Ruman. Otrzymała ona nagrodę za „ukazanie z wielką wrażliwością i kulturą mało znanego faktu historii najnowszej oraz znakomity warsztat radiowy”. Jej reportaż „Wrócę, kiedy słońce już nie będzie mi potrzebne” opowiada o Emilu Barchańskim, uczniu warszawskiego liceum im. Mikołaja Reja, jednym z najmłodszych opozycjonistów, który zginął w 1982 r. w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. Ponadto jury przyznało wyróżnienie honorowe Hannie i Adamowi Bogoryja-Zakrzewskim ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, autorom audycji „Szukałam Was”, za „przejmujący portret matki, która z determinacją przez 20 lat poszukiwała własnych dzieci”.
Rozstrzygnięto również konkurs „Mazury Cud Natury”, który odbył się pod patronatem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Jury przyznało I nagrodę Ewie Michałowskiej za audycję „Szlakiem błękitnej nostalgii”, przygotowaną przy współpracy Wiesława Paszty. II nagrodę otrzymał Bartosz Panek z Programu II Polskiego Radia za reportaż „Łuczywa mówić sia po warnijsku”. Dwa równorzędne wyróżnienia przyznano dziennikarzom Studia Reportażu i Dokumentu: Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej za audycję pt. „Jestem szczęściarą” oraz Janowi Kasi za „Wieżę czarownic”.
W uroczystości udział wzięli m.in. Jan Dworak - przewodniczący KRRiT, Krzysztof Luft i Sławomir Rogowski - członkowie KRRiT oraz Andrzej Siezieniewski - prezes Zarządu Polskiego Radia i Henryk Cichecki - członek Zarządu Polskiego Radia. Spotkanie uświetnił występ Anny Sroki-Hryń, która przy akompaniamencie Klaudiusza Barana wykonała piosenki Edith Piaf.
Na podst.
Pomóż w rozwoju naszego portalu