Reklama

Niedziela Łódzka

W trosce o dobro wspólnoty wiary

Niedziela łódzka 42/2012, str. 6-7

[ TEMATY ]

wywiad

Kościół

Ks. Waldemar Kulbat

Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

Kościół pw. św. Józefa Robotnika w Konstantynowie Łódzkim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KS. WALDEMAR KULBAT: - Księże Kanoniku, wizytacja jest stosownym momentem do refleksji nad stanem duchowym i gospodarczym parafii. Jak przedstawia się życie religijne parafii?

Reklama

KS. KAN. KRZYSZTOF WLAZŁO: - Centrum życia religijnego parafii to Msza św. W każdą niedzielę odprawiamy cztery Msze św. Liturgię Mszy św. i nabożeństw ubogacają i ożywiają ministranci i lektorzy, którzy mają swoje spotkania formacyjne. W naszej parafii działa gorliwie asysta parafialna. Osoby te angażują się szczególnie podczas przygotowywania różnych uroczystości religijnych. W każdą środę wierni uczestniczą w Nowennie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, w piątki po Mszy św. odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Każdego dnia przed wieczorną Mszą św. swój wspólny Różaniec mają koła różańcowe; w maju, czerwcu i październiku wierni uczestniczą w nabożeństwach. W niedzielę przed pierwszą Mszą św. o godz. 7.30 śpiewane są Godzinki do Matki Bożej. W I niedzielę miesiąca są odprawiane nabożeństwa eucharystyczne. W Adwencie i Wielkim Poście wierni uczestniczą w rekolekcjach. W okresie Wielkiego Postu dużą frekwencją cieszy się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Z wizyty duszpasterskiej księży korzysta ok. 70 proc. parafian. Odwiedzamy systematycznie chorych w domach w I piątki miesiąca z posługą spowiedzi i Komunii św., a także na indywidualne wezwania. Obejmujemy także opieką duszpasterską Dom Pomocy Społecznej przy ul. Bechcice oraz ul. Lutomierskiej.

- Jakie działania są podejmowane dla przekazywania i umocnienia wiary?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Z radością pragnę powiedzieć, że znaczna część wiernych systematycznie w ciągu roku korzysta z sakramentu pokuty. Wielu, zwłaszcza dzieci, odprawia I piątki miesiąca i przystępuje do Komunii św. Parafianie w ciągu całego roku zamawiają intencje mszalne, najczęściej za swoich bliskich zmarłych, ale są też intencje dziękczynne z okazji rocznicy ślubu, błagalne o zdrowie czy np. o szczęśliwe zdanie egzaminu dojrzałości. Podążając z duchem czasu parafia nasza ma swoją stronę internetową, na której zamieszczane są bieżące informacje duszpasterskie, intencje mszalne oraz inne informacje z życia parafii. 11 czerwca 2010 r. nasza parafia przeżywała Nawiedzenie Matki Bożej w kopii Obrazu Jasnogórskiego. Przybycie Matki Bożej poprzedzone było przygotowaniem całej parafii. Miały miejsce tygodniowe Misje. Wkrótce po tym Nawiedzeniu od września 2010 r. rozpoczęło się w rodzinach naszej parafii tzw. małe Nawiedzenie. Dwa Obrazy Matki Bożej nawiedzały rodziny. Matkę Bożą w swoich domach i rodzinach przyjęło ok. 50 proc. parafian. Każdego roku organizowane są pielgrzymki autokarowe do Częstochowy i Lichenia. Były też wyjazdy do Włoch, Krakowa-Łagiewnik, Wadowic, Oświęcimia, Wieliczki, Kalwarii Zebrzydowskiej i Zakopanego. Parafianie mają możliwość korzystania z prasy katolickiej.

Reklama

- Jak przedstawia się praca z dziećmi i młodzieżą?

Reklama

- Na terenie parafii znajdują się: trzy przedszkola, Szkoła Podstawowa nr 2 oraz Liceum Ogólnokształcące. Wszystkie dzieci oraz młodzież uczęszczające do szkół objęte są katechezą w wymiarze 2 godz. tygodniowo. Katechezę w przedszkolach i w szkole podstawowej prowadzi pani katechetka, natomiast w liceum ks. wikariusz. Pragnę powiedzieć, że współpraca między parafią a dyrekcją przedszkoli oraz szkół i gronem pedagogicznym układa się dobrze. Kapłani uczestniczą w różnych uroczystościach i wydarzeniach szkolnych, nauczyciele wraz z dziećmi i młodzieżą uczestniczą w życiu parafialnym oraz biorą udział w różnych wydarzeniach religijnych. Pani katechetka i inni nauczyciele każdego roku w okresie Bożego Narodzenia przygotowują z dziećmi jasełka i przedstawiają je w szkole, a także w kościele. Dla dzieci sprawowana jest w każdą niedzielę Msza św. o godz. 11. Spora grupa dzieci wraz ze swoimi bliskimi uczestniczy w nabożeństwach różańcowych w październiku; w Wielkim Poście w Drodze Krzyżowej, a w maju, w nabożeństwach majowych. Każdego roku po uroczystości I Komunii św. dla tych dzieci i ich rodziców organizowana jest pielgrzymka autokarowa na Jasną Górę. Przeżywamy w parafii każdego roku także rocznicę I Komunii św. dzieci z kl. III. Młodzież gimnazjalna i starsza uczestniczy w katechezie w swoich szkołach, do których uczęszcza. W parafii naszej jest też grupa młodzieży ze szkół średnich i akademicka, która spotyka się systematycznie co dwa tygodnie, w piątki. Spotkania te rozpoczynają się Mszą św. w kościele, a później znajdują swoją kontynuację w salce, gdzie podejmowane są tematy katechetyczne. W tym roku w okresie wakacji grupa młodzieży wraz z ks. wikariuszem uczestniczyła w tygodniowym wyjeździe w góry. Młodzież podkreśla swoją obecność i aktywność udziałem w życiu parafialnym, a także dekoracjami kościoła i przygotowaniem go na Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Młodzież maturalna każdego roku udaje się z księdzem i nauczycielami na Jasną Górę, by wraz z młodzieżą całej archidiecezji przeżyć swój dzień skupienia. Niepokoi jednak fakt, że znaczny odsetek dzieci oraz młodzieży nie uczestniczy systematycznie w niedzielnych Eucharystiach i życiu religijnym parafii.

- A jak przedstawia się sprawa żywotności wspólnoty parafialnej w dziedzinie gospodarczej?

Reklama

- W przeciągu ostatnich lat zostały podjęte remonty zarówno w domu parafialnym, jak i przy kościele. Remonty kościoła rozpoczęły się w 2010 r. od naprawy dachu i wymiany jego pokrycia, w tym samym roku wykonane zostały nowe schody granitowe do kościoła oraz wykonane dwa nowe dębowe konfesjonały. W kolejnym roku wymieniliśmy 26 okien w kościele - zostały zamontowane okna aluminiowe; zostały zrobione oraz zamontowane nowe dębowe drzwi wejściowe do kościoła, następnie odnowione zostało ogrodzenie kościoła od strony ulic Daszyńskiego i Jana Pawła II. Dużym przedsięwzięciem organizacyjno-finansowym było wykonanie prac elewacyjnych na wieży i ścianach zewnętrznych kościoła. Ogromnie cieszy zaangażowanie parafian, którzy prowadzone prace wspierają w miarę swoich możliwości indywidualnymi ofiarami, co świadczy o przywiązaniu do kościoła i trosce o jego wygląd. W swoim czasie padła propozycja, by dolne okna kościoła upiększyć witrażami. Na naszą prośbę znaleźli się darczyńcy witraży, każdy witraż ma swojego fundatora, co jest uwiecznione na poszczególnych witrażach. W ostatnich tygodniach została ułożona wokół kościoła kostka granitowana i przygotowana droga procesyjna. Został też zagospodarowany odpowiednio teren wokół kościoła. To główne prace gospodarczo-remontowe przeprowadzone w okresie 3 lat mojego pobytu w parafii.

- Przy tych wszystkich osiągnięciach, co niepokoi duszpasterzy?

- Niewątpliwie wiele spraw, które mają miejsce w naszej wspólnocie cieszy. Z radością się nimi dzielę przy różnych okazjach z Księdzem Arcybiskupem, z kapłanami i wiernymi. Są jednak i takie sprawy, które budzą niepokój. Uważam, że zbyt duży procent parafian nie uczestniczy systematycznie w życiu religijnym. Z wieloma rodzinami mamy tylko możliwość spotkać się podczas kolędy (i to także nie ze wszystkimi) lub w kancelarii. Mimo naszych apeli o większe zaangażowanie i włączenie się w życie religijne, nie widać zadawalających efektów. Ufam, że i ci parafianie poczują głód sakramentów świętych i odnajdą swoje miejsce we wspólnocie i w swoim kościele.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Otwieramy się na Bożą łaskę

Z rektorem Wyższego Seminarium Duchownego ks. Piotrem Kotem rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

Ks. Waldemar Wesołowski: Uroczysta inauguracja rozpoczyna nowy rok akademicki. Jakie wyzwania stoją przed seminarium? Ks. Piotr Kot: Rozpoczynamy z radością i wdzięcznością Panu Bogu, że możemy tę formację ku kapłaństwu kontynuować. Jesteśmy po czasie pandemii, która mocno ograniczała naszą działalność. Patrzymy w przyszłość z nadzieją. Nasza inauguracja miała kilka etapów. Rozpoczęliśmy już w sobotę dniem skupienia, podczas którego rozważaliśmy temat duchowości drogi seminaryjnej. Tajemnica Chrystusa przed nami się otwiera i nigdy się nie zamyka. Ona wypełni się po tej drugiej stronie. A dzisiaj inauguracja akademicka. Wyruszamy też z nowym programem formacyjnym, który otrzymaliśmy z Kongregacji ds. Duchowieństwa. On obowiązuje od 1 października. Od strony zewnętrznej mamy przygotowane wszystko, teraz tylko otwieramy się na łaskę Pana Boga i na współpracę z tą łaską. Mam nadzieję, że praca intelektualna i duchowa przyniesie dobre owoce w kandydatach do kapłaństwa.
CZYTAJ DALEJ

Pies we wrocławskim oknie życia. Jak to skomentować?

2024-12-28 19:43

[ TEMATY ]

okno życia

TOZ Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu

O sprawie poinformowało w mediach społecznościowych Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu. "Zawsze mówimy, że nic nas już nie zdziwi, ale dzisiejsza interwencja z ok. 21:00 jednak nas zdziwiła" - napisali w komunikacie.

W piątek wieczorem we wrocławskim oknie życia prowadzonym przez fundację Evangelium Vitae i siostry boromeuszki rozległ się alarm. Zamiast dziecka oczom sióstr ukazał się pies.
CZYTAJ DALEJ

Bp Ważny zapowiada II Synod Diecezji Sosnowieckiej

2024-12-29 19:59

[ TEMATY ]

synod

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Karol Porwich/Niedziela

Bp Artur Ważny

Bp Artur Ważny

Jako wspólnota Kościoła sosnowieckiego mamy do Jezusa i do siebie nawzajem wiele pytań - powiedział bp Artur Ważny w czasie obrzędów otwarcia roku jubileuszowego w Sosnowcu. Zapowiedział otwarcie II Synodu Diecezji Sosnowieckiej.

- Czujemy się więc wezwani, by w kontekście w jakim znajduje się Kościół powszechny, ale szczególnie nasz lokalny Kościół, rozpocząć w tym roku przygotowania do II Synodu Diecezjalnego. Może niektórzy z Was, tak jak obecni wtedy w jerozolimskiej świątyni, są tym zaskoczeni czy zdziwieni, niemniej ufam, że Duch Święty zaprasza nas do słuchania Go w nowym czasie i zaprasza nas do słuchania wzajemnie siebie, by móc właściwie interpretować znaki czasu i przekształcać je w znaki nadziei dla naszej sosnowieckiej diecezji - powiedział bp Ważny.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję