We Wniebowzięcie - jak wierzy polski lud - Maryja chodzi z Dzieciątkiem po lasach i polach i święci zioła i kwiaty. Oczami wyobraźni widzimy postać owianą zapachami pól, łąk i lasów. Cofnijmy się o 2000 lat. Maryja odchodzi, a przy niej są uczniowie Jezusa. Jakże wielkie było ich zdumienie, kiedy okazało się, że z ciałem i duszą została wzięta do nieba. „Maryja dzisiaj przez Syna Swego (...) do pałaców niebieskich z ciałem została wyniesiona” - pisał św. Ildefons w VII wieku. Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty i na pamiątkę tego podania święci się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Lud wierzy, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól. Jest to szczególny dzień - uroczystość Wniebowzięcia Matki Najświętszej, które w tradycji ludowej nazywa się świętem Matki Bożej Zielnej.
W diecezji rzeszowskiej mamy wiele miejsc poświęconych Wniebowziętej Matce. To choćby sanktuarium Pani Rzeszowskiej - Matki Bożej Wniebowziętej w kościele Ojców Bernardynów w Rzeszowie, parafia Matki Bożej Wniebowziętej w Rzeszowie-Zalesiu. Tego dnia każda świątynia, a zwłaszcza wielkie sanktuaria maryjne wypełnią się rzeszami wiernych oraz zapachem tegorocznych ziół i kwiatów.
Tak będzie także w Lipinkach k. Gorlic, gdzie znajduje się figura Matki Bożej Lipińskiej z drewna lipowego, której kult sięga XV wieku. Średniowieczna „Piękna Madonna”, choć część jej uległa zniszczeniu w pożarze w 1972 r., ukazuje Maryję jako Królową Wniebowziętą.
Wyjątkowy koloryt i nastrój święta Wniebowzięcia można będzie przeżyć w Ostrowach Tuszowskich - pośród lasów, z daleka od głównych dróg. Tu w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny znajduje się łaskami słynący obraz Madonny z Puszczy. Maryja - piękna, pełna ciepła i łagodności, z wdziękiem na lewej ręce trzyma Dzieciątko o łagodnej buzi i ślicznych oczach. Z obrazu płynie niezwykły spokój, przywodzący na myśl szum leśnych kniei i szept modlitw zanoszonych tu przez wieki. Nie wiadomo kiedy i w jaki sposób w tej leśnej wiosce pojawił się obraz Madonny. Według tradycji umieszczenie go w głównym ołtarzu wiąże się z konsekracją kościoła ok. 1630-40 r., a podarowany został być może przez króla Zygmunta Augusta - kolatora świątyni. Data 1630 r. wypisana jest na książce trzymanej przez Jezusa i być może oznacza datę powstania obrazu.
Od samego początku wizerunek czczony był jako słynący łaskami, o czym świadczą już XVII-wieczne wota. Madonna z Puszczy według opinii wiernych pochodzi z Rzymu i jest wczesną kopią obrazu Matki Boskiej Śnieżnej z Bazyliki Santa Maria Maggiore. Dzisiaj Madonna z Puszczy jest patronką leśników, króluje pośród lasów i „zaprasza” na odpust Wniebowzięcia 15 sierpnia.
Pomóż w rozwoju naszego portalu