Reklama

Niedziela Podlaska

Jesteście Bożym Teraz

W Lizbonie zakończyły się Światowe Dni Młodzieży. Podczas Mszy św. zamykającej wydarzenie papież Franciszek ogłosił, że następne odbędą się w Seulu, w Korei Południowej w 2027 r.

Niedziela podlaska 34/2023, str. IV

[ TEMATY ]

ŚDM w Lizbonie

Ks. Piotr Jarosiewicz

Torre de Belem, Lizbona - zwiedzanie

Torre de Belem, Lizbona - zwiedzanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 25 lipca do 7 sierpnia grupa 50 młodych osób wraz z ks. Piotrem Jarosiewiczem – koordynatorem ŚDM Drohiczyn oraz ks. Rafałem Oleksiukiem brała udział w Światowych Dniach Młodzieży w Portugalii.

Pierwsze dni w Portugalii

Pierwszy tydzień przeżywali oni na tzw. dniach w diecezji. Młodzież mieszkała u urodzin w miejscowościach Canedo i Vergada pod Porto. Podczas pobytu w Portugalii, uczestnicy mieli możliwość zwiedzania miast, poznawania kultury, smakowania jedzenia, sposobu życia Portugalczyków, ale także nawiązywania znajomości i budowania przyjaźni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Młodzi uczyli Portugalczyków naszych narodowych tańców, w kuchni przyrządzali polskie potrawy oraz dzielili się doświadczeniem wiary. Nawiedzili największe w Portugalii sanktuarium w Fatimie, uczestniczyli w Eucharystii, Drodze Krzyżowej oraz Modlitwie Różańcowej.

Reklama

1 sierpnia grupa przyjechała do Lizbony na tzw. wydarzenia centralne z udziałem papieża Franciszka. W „Polskiej Lizbonie” mogli uczestniczyć we wspólnych Eucharystiach, konferencjach, koncertach i spotkaniach. Korzystali z możliwości spowiedzi, zwiedzania i poznawania bogactwa kulturowego, historycznego i duchowego Lizbony. Inauguracją polskiej sceny były występy artystów: Cukra, Arkadio, Tau i Full Power Spirit podczas koncertu „Rób to, co kochasz”. Na zakończenie odbyła się „Rozmowa z ciekawym człowiekiem”, podczas której Ambasador ŚDM – Tau, opowiedział historię swojego nawrócenia i przemiany życia.

Kolejnego dnia uczestnicy ŚDM zostali zaproszeni do uczestnictwa w koncercie z modlitwą o pokój. Przewodniczył jej chór Jednego Serca, Jednego Ducha. Znamienici artyści związani ze środowiskiem Muza Dei – Centrum Nowej Kultury poprowadzili nas w niezwykłym widowisku! Piękna oprawa muzyczna i odczytywane przez aktorów teksty chwalące Matkę Jezusa, poruszyły zebranych na tyle, że oklaskom nie było końca.

Przyjazd papieża

Niewątpliwie przyjazd papieża Franciszka do parku Edwarda VII w stolicy Portugalii był niezwykłym przeżyciem dla młodych, którzy zgromadzili się na uroczystości powitalnej. Mimo zmęczenia, przywitali oni Franciszka z ogromną radością i entuzjazmem.

Na „Polskiej Lizbonie” młodzi łączyli się modlitewnie z Ojcem Świętym. Liczne grupy z Polski zgromadziły się na Stadionie 1 Maja, aby wspólnie przeżywać Drogę Krzyżową podczas transmisji online. Droga Krzyżowa odbywała się w tym czasie w Parku Edwarda VII w Lizbonie, gdzie zgromadziło się około 800 tysięcy osób.

Zwieńczeniem projektu „Polska Lizbona” był koncert uwielbienia Każdy wschód Słońca Ciebie zapowiada – Strefa Chwały w Lizbonie!.

Czuwanie modlitewne

Reklama

Kulminacją ŚDM był moment czuwania modlitewnego z Ojcem Świętym. Piątego dnia ŚDM, Campo da Graça wypełniło się młodymi pielgrzymami. Spotkanie zostało podzielone na dwie główne części: pierwszą, bardziej performatywną, przygotowującą do drugiej, poświęconej adoracji Najświętszego Sakramentu. Czuwanie prowadził chór oraz orkiestra ŚDM Lizbona 2023. Grupa składająca się z 210 śpiewaków i 100 muzyków ze wszystkich diecezji Portugalii pod dyrekcją dyrygenta Joany Carneiro.

W swoim przemówieniu Franciszek wyraził słowa nadziei i refleksji. Zaproponował, abyśmy pomyśleli o tych, którzy przynieśli nam radość, o tych, którzy są korzeniami naszej radości: „Nie chodzi o dawanie radości ulotnej, chwili, ale raczej o radość, która się zakorzeni”.

Na zakończenie swojego przemówienia papież zachęcał do pójścia za Jezusem i kochania go całym sercem: „W życiu jest tylko jedna rzecz za darmo: Jezus-miłość. Więc z tym darem, który mamy, Jezus-miłość i z wolą chodzenia, idźmy, idźmy z nadzieją”.

Następnie odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu. Pielgrzymi trwali w ciszy na modlitwie. Na koniec papież Franciszek pobłogosławił tłum wiernych z całego świata, a chór i orkiestra wykonały Magnificat Johna Ruttera.

Następnego i ostatniego dnia ŚDM, tuż po godzinie 8, Franciszek dotarł do miejsca, w którym nocowali pielgrzymi, aby odprawić Mszę św. rozesłania. Podczas homilii papież podkreślił, że: „Jaśniejemy, gdy przyjmując Jezusa, uczymy się kochać tak, jak On kochał. Kochać jak Jezus – to czyni nas świetlistymi, sprawia, że czynimy akty miłości”.

Świadectwa uczestników

– Urzekła mnie różnorodność Kościoła, a mimo wszystko jeden, wspólny cel – Asia.

Reklama

– ŚDM w Lizbonie to był cudowny czas. Urzekła mnie Droga Krzyżowa z papieżem Franciszkiem, ludzie których spotykaliśmy na każdym kroku , wspólne śpiewy w autobusach, tańce na ulicach. Dobroć ludzi którzy nas przyjęli do swoich rodzin, poświęcili nam swój czas, zatroszczyli się o nas jak o swoje dzieci. Zyskaliśmy nową rodzinę i nowych przyjaciół, którzy zostaną – Basia.

– ŚDM to czas, w którym przez dwa tygodnie poznawaliśmy się nawzajem. Poznaliśmy nową kulturę, pełnych życia i radości ludzi, którzy sprawili, że ten wyjazd był doskonały. Każda chwila spędzona z nimi zostanie nam w pamięci na zawsze. Najbardziej urzekło mnie to, gdy papież powiedział nam, żebyśmy się nie lękali i robili wszytko to, co nam mówi Bóg. Cały ten wyjazd będę wspominać do końca życia. Mam nadzieje, że uda mi się pojechać w 2027 r. na ŚDM do Korei Południowej – Wiktoria.

– Urzekła mnie liczba młodych ludzi w kościele, szczególnie na „Polskiej Lizbonie” – Ania.

– Na ŚDM zaskoczyła mnie otwartość rodzin, u których się zatrzymaliśmy, a słowa papieża Franciszka urzekły mnie swoją uniwersalnością i przekazem – Oliwia.

– Otwartość ludzi i rodzinna atmosfera na ŚDM pokazała, że Kościół jest naprawdę Kościołem powszechnym, w którym jest miejsce dla każdego człowieka – Daniela.

– Poruszyła mnie życzliwość portugalskich rodzin. Ogromna cierpliwość, ciepłe przyjęcie do własnych mieszkań, w których mogliśmy czuć się jak w własnych domach. Stworzyli miejsce za którym będziemy tęsknić – Karol.

– Największe wrażenie zrobiło na mnie to, że setki tysięcy młodych ludzi potrafiło doskonale bawić się i tańczyć śpiewając, że „Jezus żyje” i że są „młodzieżą papieża”– ks. Rafał.

Reklama

– Największe wrażenie zrobiło na mnie to, jak ludzie traktują się z życzliwością i rozdają swoją miłość wokół – Amelia.

– Największe wrażenie na ŚDM 2023 zrobiła na mnie otwartość rodzin goszczących, którzy ugościli nas na najwyższym według mnie poziomie, jakim mogli. Druga rzecz to atmosfera, jaka była. Było czuć bliskość Chrystusa pośród nas. Setki, tysiące młodych ludzi, którzy szli po Lizbonie śpiewając i modląc się razem z papieżem to było coś pięknego. Takie chwile zostaną ze mną na zawsze – Dawid.

– Urzekły mnie wspaniałe serca portugalskich rodzin, które przyjęły nas do swoich domów jak własne dzieci i przepiękny Kościół, który stworzyli młodzi ludzie w Lizbonie – Ewelina.

2023-08-14 14:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lizbona: Franciszek spotkał się z przedstawicielami ośrodków pomocy

[ TEMATY ]

Franciszek

ŚDM

ŚDM w Lizbonie

PAP/EPA/PEDRO SANTOS / POOL

„Pomaganie innym jest darem dla nas samych i jest dobre dla wszystkich. Tak, miłość jest darem dla wszystkich!” - powiedział Franciszek podczas spotkania z przedstawicielami ośrodków pomocy i ośrodków charytatywnych w „Centro Paroquial de Serafina” – „Ośrodku parafialnym Serafina” w Lizbonie. Papież w radosnej atmosferze spotkał się z nimi, a także z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi z dwóch stowarzyszeń społecznych na ubogich peryferiach stolicy Portugalii. Towarzyszyła mu delegacja watykańska i prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa.

Na wstępie przemówienia, którego nie odczytał do końca, Ojciec Święty podkreślił, że miłosierdzie jest źródłem i celem chrześcijańskiego pielgrzymowania. Odnosząc się do zaprezentowanych wcześniej świadectw podkreślił trzy aspekty: czynienie dobra razem, konkretne działanie i bycie blisko najsłabszych.
CZYTAJ DALEJ

Korea Płd.: Aresztowany prezydent przeniesiony do pojedynczej celi; odmawia składania zeznań

2025-01-20 09:15

[ TEMATY ]

więzienie

cela

Jun Suk Jeol

Korea Południowa

aresztowanie prezydenta

Adobe Stock

Aresztowany prezydent Korei Płd. przeniesiony do pojedynczej celi

Aresztowany prezydent Korei Płd. przeniesiony do pojedynczej celi

Aresztowany za wprowadzenie stanu wojennego prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol został przeniesiony do pojedynczej celi – poinformowało w poniedziałek kierownictwo służby więziennej. Jun ponownie odmówił stawienia się przed śledczymi.

Prezydent został przeniesiony w niedzielę z pomieszczenia dla podejrzanych do głównego skrzydła więziennego i osadzony w celi o powierzchni 12 metrów kwadratowych w centrum zatrzymań w miejscowości Uiwang na południe od Seulu. Również w niedzielę sąd wydał na wniosek biura ds. ścigania korupcji wśród najwyższych rangą urzędników (CIO) formalny nakaz aresztowania polityka w związku z obawami o niszczenie dowodów w śledztwie prowadzonym w związku z zamachem stanu.
CZYTAJ DALEJ

Rada Europy krytykuje platformy internetowe za rozszerzenie wolności słowa

2025-01-20 20:17

[ TEMATY ]

Rada Europy

wolność słowa

Adobe Stock

Komisarz Praw Człowieka Rady Europy Michael O’Flaherty sprzeciwił się ograniczeniom działań związanych z weryfikacją faktów działań platform społecznościowych - informuje Ordo Iuris.

Platformy internetowe, takie jak META (dawniej Facebook) i X (dawniej Twitter), odgrywają dzisiaj kluczową rolę w kształtowaniu dyskursu publicznego. Niedawne decyzje tych platform dotyczące modyfikacji polityki weryfikacji faktów w celu zwiększenia wolności słowa zostały skrytykowane przez Radę Europy. Michael O’Flaherty, Komisarz Praw Człowieka RE, podkreślił, że wycofywanie się platform z działań opartych na dokładnej weryfikacji faktów tworzy próżnię, w której dezinformacja rozwija się bez kontroli, co stanowi potencjalne zagrożenie dla praw człowieka. Komisarz Praw Człowieka Rady Europy, wyraził swoje zaniepokojenie, stwierdzając: „ograniczenie działań platform internetowych, które wcześniej angażowały się w weryfikację faktów, tworzy przestrzeń, w której dezinformacja może rozwijać się bez przeszkód. Taka sytuacja stanowi poważne zagrożenie dla demokracji”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję