Krucjata Adwent dla Życia swoje korzenie ma tak naprawdę w Wielkim Poście. W 2021 r. we wspólnocie Rycerstwa Niepokalanej przy zielonogórskiej konkatedrze zrodził się pomysł, by otoczyć modlitwą zagrożone życie. – Zorganizowaliśmy wtedy po raz pierwszy krucjatę 40 Dni dla Życia, zainspirowani trwającymi wówczas w naszej ojczyźnie demonstracjami, żądaniami aborcyjnymi, aktami nienawiści i promowaniem ideologii śmierci. Naszym zamiarem były pokojowa odpowiedź i demonstracja wiary, które są w stanie pomóc uzdrowić tę sytuację – opowiada Elżbieta Banaszkiewicz. Pomysł polegał na zebraniu grupy ludzi, którzy zadeklarowaliby konkretny czas modlitwy w intencji życia i w ten sposób stworzyli nieprzerwany łańcuch modlitewny na cały Wielki Post. – Nie byliśmy pewni, jak zostanie przyjęta nasza akcja, część z nas była gotowa „obstawiać” te godziny, na które nikt się nie zapisze. Potrzebowaliśmy wypełnić modlitwą 936 godz. Okazało się, że zadeklarowano aż 4350 godz. modlitwy i włączyły się w nią osoby z różnych miejscowości, również spoza Polski. Ludzie mówili, jak bardzo ta modlitwa jest potrzebna, dziękowali za ten pomysł, zachęcali do kolejnych działań. Był to dla nas wielki znak, że Matka Boża tego chce. To nas zmobilizowało to powtórzenia akcji, tym razem w Adwencie 2021 r. I tak już zostało – wspólnotowa modlitwa o życie rusza dwa razy w roku.
Każde życie jest znakiem Bożej miłości
Reklama
Organizatorom bardzo zależy, żeby w akcję włączali się wszyscy, którym na sercu leży obrona życia, żeby w krucjacie nie zabrakło dzieci, ludzi dorosłych, starszych, a przede wszystkim młodzieży. Tak też się dzieje i przykładem mogą być członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy nie tylko przyłączyli się do modlitwy, ale też pomogli stworzyć internetowy system zapisów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Wiele jest świadectw osób, które regularnie podejmują krucjatę. – Mam w sercu głębokie przekonanie, że każde życie jest Bożym darem dla świata, każde życie jest znakiem Bożej miłości, i dlatego zaangażowałam się w akcję Adwent dla Życia. Bóg codziennie daje mi swoją miłość, bo codziennie rano budzi mnie do życia. Wybieram więc to, co Bóg wybiera. A On wybiera życie – mówi Aleksandra Chorążyczewska. – Chcę w ten sposób także podziękować Bogu za dar życia, za swoje życie, za życie moich bliskich: rodziców, rodzeństwa, męża, dzieci, wnuków. Dziś życie jest bardzo zagrożone, gdyż tak wielu ludzi nie poznało Bożej miłości i dlatego wpadło w sidła grzechu. Jestem przekonana, że ci ludzie „nie wiedzą, co czynią”, popierając zabijanie bezbronnych ludzkich istot. Swoją modlitwą w obronie życia chcę także im pomóc zobaczyć prawdę. Ufam, że prawda doprowadzi do wewnętrznej wolności.
Wszystko przez Niepokalaną
Reklama
Krucjacie od początku patronuje Maryja Niepokalana. – Chcemy robić wszystko z Maryją, tego uczy nas św. Maksymilian Maria Kolbe. Jej oddajemy dzieło tej krucjaty – mówi s. Karolina Maria Matejczyk, franciszkanka Rycerstwa Niepokalanej. – Staram się docierać do ludzi, których Niepokalana stawia mi na drodze. Nie wybieram ich specjalnie. Po prostu mówię o naszej inicjatywie, daję ulotkę. Często widzę zdziwienie w oczach. Ale zdarzyło mi się też być świadkiem pokornego schylenia głowy przed tym dzieciątkiem, które jest na naszej ulotce. Dużo osób mówi: „Siostro, ja mogę modlić się tak ogólnie, ale nie chcę się zobowiązywać”. Kiedy jednak dłużej rozmawiamy, większość godzi się na to jedno pół godziny, a są też osoby, które podejmują stałą, codzienną modlitwę. To mnie bardzo cieszy, bo św. Maksymilian mówił, że modlitwą i cierpieniem torujemy drogę do łaski Bożej. Ufamy, że tak złożona modlitwa, która będzie trwać cały Adwent, kiedy nieustannie tylu ludzi będzie wołać do Boga, wyprosi wiele łask. Jesteśmy przekonani, że nawet jedno Zdrowaś Maryjo wypowiedziane w tej intencji przed Bogiem nie będzie zapomniane i otworzy czyjeś serce na dar życia. I w konsekwencji uratujemy kolejne istnienia, które mogą być wielkim darem dla ludzkości – a znamy wiele takich historii.
Przyszedł pokój serca
Można się zastanawiać, czy udział w takiej inicjatywie to coś bardzo trudnego. – Na pewno sporo zależy od tego, którą godzinę sobie wybierzemy. Kiedy pierwszy raz podejmowałam decyzję, wybrałam godziny nocne. Na początku, jak dzwonił budzik, byłam pewna, że nie dam rady. Ale potem przyszedł taki pokój serca i świadomość, że modlimy się przecież za bezbronne dzieci, które mają tylko nas. Dałam radę. I w tym roku też zapisałam się na nocne godziny. Modlitwa to nie tylko intencja, którą powierzamy, ale też wiele łask, które otrzymujemy, a o których nawet nie myślimy – podkreśla Magdalena Słomkowska. – Dla mnie modlitwa za nienarodzone dzieci, ale też o szacunek dla życia osób starszych, chorych, niepełnosprawnych jest czymś pięknym i wartościowym – dodaje Katarzyna Imańska. – Często mi się zdarza, że muszę się odezwać i stanąć w obronie tych Bożych praw. Wiem, że Matka Boża wspiera nas w modlitwie, i kiedy się modlę, czuję Jej wsparcie, Jej przewodnictwo. Modlitwa jest czymś, co każdy z nas może zrobić.
Reklama
Podobnie uważa Zdzisław Marczenia: – Osobiście czuję wielką radość z tego, że moja modlitwa może pomóc ocalić życie dziecka, choć tutaj, na ziemi, pewnie tego dziecka nie poznam. Ale wierzę w Bożą łaskę, w to, że Pan Bóg wysłuchuje takich próśb i ocala dzieci przed straszną śmiercią, jaką jest aborcja. – Wszystkich zachęcam do tego, żeby włączyć się w krucjatę. Pamiętajmy, że kiedy wzywamy pomocy Maryi, Ona przychodzi – dopowiada Zofia Poleszczuk.
Jak przyłączyć się do krucjaty?
Wystarczy wybrać i zadeklarować pół godziny modlitwy w dowolnej porze w okresie Adwentu. Pół godziny to minimum, ale jeśli ktoś chce ofiarować więcej czasu, może modlić się cyklicznie (np. w każdą środę), a nawet codziennie. Ważne, by poświęcić ten czas na modlitwę w intencji życia na każdym jego etapie, a także za rodziny borykające się z problemem przyjęcia życia, za lekarzy i personel medyczny, za sprawujących władzę i mających wpływ na prawne rozstrzyganie o życiu oraz o przemianę serc dla zwolenników aborcji czy eutanazji. Modlić się można w sposób dowolny – ofiarować Różaniec, Koronkę do Miłosierdzia Bożego, lekturę Pisma Świętego, adorację Najświętszego Sakramentu, Mszę św. itd. Modlitwa powinna trwać przez całe zadeklarowane pół godziny.
Zapisać się na krucjatę można na kilka sposobów:
– mailowo: adwentdlazycia.mi.zg@gmail.com ,
– telefonicznie: 784 182 144 (w godz. 16-20),
– przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie: konkatedrazielonagora.pl lub na profilu facebookowym konkatedry zielonogórskiej.
Krucjata Adwent dla Życia 2023 rozpocznie się 3 grudnia o godz. 18 Mszą św. w kościele konkatedralnym w Zielonej Górze, a zakończy 24 grudnia o godz. 12 indywidualną modlitwą Anioł Pański.