Reklama
Obserwator
6-7
temat numeru
Co mamy czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Czy wystarczy być dobrym człowiekiem? I co tak naprawdę znaczy pojęcie „dobry człowiek”?
8-11
treści wiary
Czy w Niepokalanym Poczęciu chodzi o cudowne poczęcie Maryi bez udziału ojca czy raczej o Jej istnienie jako człowieka od początku bez grzechu? W jakim celu Pan Bóg dokonał tego cudu?
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...
12-15
liturgia tygodnia
W Adwencie oczekujemy na przyjście Mesjasza. Ale przecież On już jest obecny w Kościele. Po co czekać, skoro już jest?
Pierwsze czytanie z dzisiejszej Liturgii Słowa zaczerpnięte jest z trzeciej części Księgi Izajasza, która obejmuje rozdziały 56-66. Zawiera ona prorockie przesłanie skierowane do Judejczyków, którzy powrócili z wygnania w Babilonii. Słowa proroka mają stanowić pocieszenie dla powracających z niewoli w kontekście różnorakich wyzwań o charakterze religijnym i społecznym. Zapowiadają jednocześnie przyszłą chwałę Jerozolimy, która stanie się miejscem powszechnego kultu jedynego Boga.
Starsze pokolenie wspomina czasy komuny, kiedy trzeba było odstać „swoje” w kolejce, bo do sklepu „wrzucono” jakieś produkty. Dziś czekanie nie należy do pożądanych, widzę to także po sobie. Chcielibyśmy mieć wszystko natychmiast. Współczesny człowiek pragnie robić i mieć wszystko od razu, a dodatkowe czekanie powoduje złość, frustrację i wiele nieporozumień.
Jan urodził się w Damaszku (Syria) w chrześcijańskiej rodzinie arabskiej. Był synem ostatniego namiestnika miasta. W domu rodzinnym wychowywał się pod okiem mnicha, chrześcijanina z Italii. Około 700 r. opuścił Damaszek i wstąpił do klasztoru św. Saby nieopodal Jerozolimy. Tu niebawem patriarcha Jan V wyświęcił go na kapłana.
17-20
moim zdaniem
Synodalność to pewien ewangeliczny sposób budowania Kościoła.
21
życie kościoła
Nawet pół godziny ma znaczenie, jeśli jest poświęcone modlitwie – przekonują organizatorzy krucjaty Adwent dla Życia. To inicjatywa, w którą każdy może się włączyć.
Czasem niewiele potrzeba, by móc zmieniać świat. Dowodzi tego działalność Domu Serca w Chile.
22-27
28-29
30-31
moim zdaniem
Tylko naród w swojej potędze, a nie poszczególne osoby, partie lub ugrupowania, może dźwignąć państwo.
Rodzinie młodzi najbardziej ufają, w rodzicach widzą największe autorytety i z rodziną wiążą całe swoje życie.
34-35
36
40
42
Kącik dla dzieci
50-51
niedziela z kulturą
51
dobre rady
Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym.
Czosnek pospolity jest uważany za jedną z najwcześniej udomowionych roślin. Na polskim rynku jest dostępny przez cały rok.
54
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Kropla krwi to mikrokosmos, który zawiera wiele informacji o stanie naszego zdrowia.
Czy miasto może mi wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego, gdy jestem właścicielem innego lokalu?
55-56
Szczęśliwa rodzina
Dostępność dóbr i usług, wszechobecny internet sprawiają, że rodzina jest dziś narażona na zagrożenia, które jeszcze niedawno nie występowały na taką skalę.
Czy rodzicom wolno wypisać dziecko z wychowania do życia w rodzinie? Czy edukacja seksualna to coś złego? Czy powinna zniknąć ze szkół? Dlaczego budzi tyle kontrowersji?
58-61
świat pod lupą
Szukając prawd naukowych nie powinniśmy rezygnować z poznania, jakie niesie wiara.
62-63
Niedziela z kulturą
64
Niedziela Plus
Niedziela bielsko-żywiecka
Przed nami kolejna edycja wręczenia diecezjalnej „Nagrody św. Maksymiliana Kolbego”. Kto otrzyma figurkę Maryi z obozową historią? Kandydatów można zgłaszać do 22 grudnia.
Czytelnia Katolicka, znajdująca się budynku domu parafialnego przy parafii św. Klemensa w Ustroniu, ma już 18 lat. Stanowi miejsce przeróżnych spotkań, wykładów, projekcji filmowych.
Światowy Dzień Ubogich świętowano w kościele NSPJ w Bielsku-Białej.
Niedziela częstochowska
Każdy z nas okres Adwentu przeżywa na swój sposób. Dla wielu z nas jest to czas przemyśleń, zatrzymania się, zastanowienia się nad sobą i własnym życiem.
„To był gorliwy Pasterz, miłujący Kościół i całkowicie oddany posłudze Ludowi Bożemu. Służył z miłością Kościołowi” – napisał Jan Paweł II po śmierci bp. Miłosława Kołodziejczyka, który zmarł 3 marca 1994 r.
Czytanie Biblii przekonuje nas, że człowiek jest nieustannie kochany przez Boga – mówi Niedzieli ks. dr Mariusz Woźniak, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Częstochowskiej.
Niedziela podlaska
„Życie trzeba przeżyć godnie, bo jest tylko jedno” – to hasło tegorocznego konkursu, którego finał miał miejsce 15 listopada w Szkole Podstawowej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego w Kosowie Lackim. W spotkaniu wziął udział bp Piotr Sawczuk.
W Hajnówce odbyła się patriotyczna uroczystość – odsłonięcie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.
W listopadzie, w Domu Rekolekcyjnym Sióstr Karmelitanek w Siemiatyczach, od wielu lat odbywają się rekolekcje członków Kół Różańcowych.
Niedziela kielecka
W połowie grudnia Marian Orliński, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, wybiera się do Lwowa z paczkami mikołajkowymi dla dzieci w polskich parafiach, a sam wcieli się w rolę św. Mikołaja.
Adwent może być początkiem wolności od uzależnień, może przez podjęcie pracy nad sobą w solidarności ze słabszymi, uwikłanymi w chorobę alkoholową czy inne uzależnienia, dać im nadzieję na wolność. Nasza modlitwa za wstawiennictwem Tej, która czuwa i do czuwania zaprasza, oczekując na swojego Syna, drobne wyrzeczenia ofiarowane z serca, mają sens w tejwalce.
W rodzinnej parafii sł. Bożego ojca Rafała z Proszowic, w 570. rocznicę urodzin zasłużonego dla Kościoła i Polski bernardyna, bp Andrzej Kaleta ogłosił dla tej wspólnoty parafialnej Rok Ojca Rafała z Proszowic.
Niedziela małopolska
Dopomóż nam św. Cecylio, by nasza twórczość muzyczna ułatwiała ludziom zrozumienie słów pieśni chwały Bożej – prosił patronkę muzyki ks. Grzegorz Lenart.
Chcą się podzielić z szerszym gronem społeczeństwa tym wszystkim, co im w duszy gra – przekonuje prezes Tadeusz Skiba.
Jedna z pacjentek powiedziała: „Nie mam sił na rozmowę, ale pobądź przy mnie i mnie tylko przytul”– wspomina Monika.
Niedziela lubelska
Kościół może wiele dać młodym ludziom, ale też wiele się od nich nauczyć – powiedział bp Adam Bab.
W tym roku przypada 300. rocznica powstania pierwszego bractwa poświęconego Sercu Jezusowemu.
Lubelskie Centrum Wolontariatu wkracza w 25. rok działalności.
Niedziela legnicka
– Męczeństwo stało się pieczęcią, która potwierdziła ich święte życie – powiedział biskup pomocniczy Piotr Wawrzynek podczas pożegnania relikwii bł. rodziny Ulmów.
15 listopada w Legnicy rozpoczęła działalność przychodnia rehabilitacji dla dzieci i młodzieży FizjoDUO.
W dniach 11-18 listopada gościliśmy na terenie diecezji, wędrujące po Polsce, relikwie bł. rodziny Ulmów. W tym czasie nawiedziły 7 kościołów. Oto relacje z ich pobytu.
Niedziela łódzka
To są proste rzeczy, że możesz kogoś zaprosić na herbatę, podzielić się kanapką, pójść do chorego. To nie są skomplikowane historie. Ewangelia sprowadza się do prostych rzeczy – mówił do młodych kard. Grzegorz Ryś.
Taki, jaki nosimy w sobie obraz Jezusa, taki też mamy obraz Kościoła – zaznaczył ks. Andrzej Michalak.
Człowiek powinien chcieć nie tylko rozwijać się religijnie, ale również i duchowo – podkreślił o. Maciej Biskup.
Niedziela przemyska
Oby nasza parafia była tak jak matka, jak ojciec – powiedział abp Adam Szal.
W Krośnie odbyła się kolejna edycja Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego pod hasłem: „Co chcesz, abym Ci uczynił”. Rozważania poprowadził o. Hayden.
Parafia Przemienienia Pańskiego w Polanie obchodziła dziesięciolecie poświęcenia nowego kościoła parafialnego.
Niedziela rzeszowska
Przychodzimy dzisiaj, by tę świątynię na zawsze oddać Bogu. Chcemy w tym uroczystym, liturgicznym obrzędzie poświęcić to miejsce wyłącznie Trójjedynemu Bogu – powiedział bp Jan Wątroba w Wólce Podleśnej.
Spotkania z prof. Wandą Półtawską, organizowanie kolonii letnich dla dzieci, wydawanie gazetki to niektóre wydarzenia z kroniki koła Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.
Święto Niepodległości na ziemi sokołowskiej miało szczególny charakter. Wiązało się to z XXII Koncertem Cecyliańskim.
Niedziela sandomierska
W auli konferencyjnej Kurii Diecezjalnej odbył się finał Olimpiady Liturgicznej.
Odbył się uroczysty pogrzeb żołnierza niezłomnego kapitana NSZ Władysława Żwirka, związanego z ziemią sandomierską.
Składamy na ołtarzu dziękczynienie i modlitwę błagalną za cały personel i wszystkich podopiecznych. Przywołujemy tych, którzy byli u początku, wraz ze śp. ks. prał. Michałem Józefczykiem – powiedział ks. Jan Biedroń.
Niedziela sosnowiecka
Początek stycznia warto spędzić w Będzinie. W Polsce, we Włoszech, na Litwie, Ukrainie i Białorusi trwają eliminacje, które wyłonią najlepszych kolędników. Usłyszymy ich w czasie finału 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika.
A gdyby Pan Jezus przyszedł dzisiaj – czy znalazłby na ziemi wiarę? Czy znalazłby ją na tej ziemi, którą ja jestem, którą jest moje życie? – zapytał w homilii abp Adrian Galbas.
Gdzież, jak nie we wspólnocie Betlejem w Jaworznie, którą tworzą bezdomni, ubodzy, ich przyjaciele i wolontariusze z ks. Mirosławem Toszą na czele – mogły się odbyć diecezjalne uroczystości związane z VII Światowym Dniem Ubogiego.
Niedziela świdnicka
Ten innowacyjny pomysł, zaprojektowany jako aplikacja telefoniczna na papierze, ma na celu głębokie przeżycie Adwentu.
W niewielkich Piszkowicach w Kotlinie Kłodzkiej mieści się zespół placówek, który zajmuje się edukacją i leczeniem dzieci z niepełnosprawnościami.
Misterium Tajemnice Eucharystii to wyjątkowy spektakl, który pozwala na głębsze zrozumienie i doświadczenie Mszy świętej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Arcybiskup Andrzej Dzięga dokonał poświęcenia i konsekracji trzech dzwonów w parafii Przemienienia Pańskiego.
Tę liturgię, która była kiedyś, której śladem są świece na ścianach w miejscach uroczystych namaszczeń olejem krzyżma, dzisiaj dopełniamy – powiedział abp Andrzej Dzięga.
W świetlicy w Reptowie miało miejsce spotkanie autorskie Piotra Słomskiego, dziennikarza od lat współpracującego z tygodnikiem Niedziela-Kościół nad Odrą i Bałtykiem.
Niedziela toruńska
Od początku listopada sklepy atakują nas komunikatami o tym, co koniecznie musimy mieć, bo inaczej święta nie wyjdą. Umykamy przed tym hałasem na Roraty, ślizgając się z lampionami po chodnikach skrzących lodem.
W parafii Matki Bożej Częstochowskiej spotkali się małżonkowie.
O obozie śmierci w Działdowie oraz o świetle w ciemności z Andrzejem Ruteckim rozmawia ks. Paweł Borowski.
Niedziela warszawska
To opowieść o ojcostwie, prawdziwości, uczciwości i przebaczeniu. Klerycy III roku Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie swoim tegorocznym spektaklem podejmują tematy aktualne dla człowieka XXI wieku.
Ojcowizna to nazwa corocznego spotkania uczestników ruchu Rodzina Rodzin. W tym roku odbyło się ono w Pallotyńskim Ośrodku Misyjnym w Ząbkach i w całości było poświęcone problemom współczesnej polskiej rodziny
„mali bracia Ubogich” świętują 20-lecie działalności nad Wisłą. Mottem stowarzyszenia są słowa „kwiaty przed chlebem”. Jak w praktyce są one realizowane?
Niedziela wrocławska
W Domu Sióstr de Notre Dame odbyło się spotkanie dla kobiet zorganizowane przez Stowarzyszenie „Witaj Piękna”.
Ośrodek Spotkań Małżeńskich świętował jubileusz 40-lecia.
Instytut Naturalnego Planowania Rodziny (INER) skupia ludzi związanych z metodą, której twórcą jest austriacki lekarz prof. Josef Rötzer. W bieżącym roku INER świętuje 30-lecie działalności.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Pod honorowym patronatem pasterza diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp. Mariana Rojka, w dniach 5-12 listopada odbył się 36. Tydzień Kultury Chrześcijańskiej pod hasłem „Pod Twoją obronę”.
14 listopada po ciężkiej chorobie, w wieku 66 lat, zmarł ks. kan. Krzysztof Gajewski, proboszcz parafii Korytków Duży i duszpasterz strażaków rejonu biłgorajskiego.
Ojcowie Bernardyni z Hrubieszowa zapraszają na nowennę przed uroczystością 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Sokalskiej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sanktuarium Matki Bożej Gospodyni Babimojskiej odbyły się uroczystości odpustowe.
Niejeden się zdziwi, widząc na ulicy Drezdenka księdza, który nosi strój łudząco podobny do białej papieskiej sutanny z pelerynką. To nie papież, ale kanonik regularny laterański!
Do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szprotawie powrócił zabytkowy obraz przedstawiający cud eucharystyczny, który wydarzył się w tym mieście w XVI wieku.