Reklama

Konsekracja kościoła parafialnego pw. św. Brata Alberta w Mirkowie koło Wrocławia

Jak miła Panie jest świątynia Twoja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileusz piętnastolecia erygowania obchodziła ostatnio parafia pw. św. Brata Alberta w Mirkowie koło Wrocławia (gmina Długołęka). Proboszcz ks. Wacław Kuriata i wierni zrobili sami sobie - jeśli tak to można określić - najlepszy rocznicowy prezent, jakim niewątpliwie była uroczysta konsekracja kościoła parafialnego. Aktu tego dokonał nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk w obecności m.in. metropolity wrocławskiego abp. Mariana Gołębiewskiego, kard. Henryka Gulbinowicza oraz sufragana wrocławskiego bp. Edwarda Janiaka oraz licznego grona kapłanów z archidiecezji wrocławskiej i diecezji legnickiej. Wśród licznie przybyłych wiernych obecni byli również projektanci i wykonawcy tej świątyni.
W okolicznościowej homilii abp Józef Kowalczyk podkreślił m.in., że „dziś w dwudziestą szóstą niedzielę zwykłą składamy Bogu na Ołtarzu Eucharystycznym dar Waszego życia - nową świątynię.
Cisną się więc na usta słowa wersetu międzylekcyjnego «Jak miła Panie jest świątynia Twoja»”. Rozważając przewidziane na taką ceremonię teksty liturgiczne, Nuncjusz Apostolski zauważył, iż ta budowla jest świadectwem, że parafianie jako wspólnota ludzi wierzących dobrze wiedzą, czym jest świątynia, wiedzą, że jest ona potrzebna, aby człowiek miał swoje miejsce, w którym spotyka się z Bogiem i z braćmi w wierze. Zwłaszcza podczas Uczty eucharystycznej. „Świadczy o tym - akcentował kaznodzieja - wiara Waszych Ojców i dzieje tej budowli, z którą się utożsamiacie. W tej z trudem wybudowanej przez Was świątyni Wasze dzieci i wnuki uczyć się będą o Bogu i Ojczyźnie, jak szanować Ojca i Matkę, tutaj też poznają prawdziwy smak prawdy, wielkość tradycji i dobrodziejstw Ewangelii. Dlatego też ten kościół trzeba sobie cenić. Powinien być on ośrodkiem Waszego życia religijnego i społecznego.
Kto chce zniszczyć Imię Boga, niszczy najpierw świątynię materialną, kto chce natomiast poniżyć wierzących - poniża imię Boga. Obydwa ostatnie totalitaryzmy: nazizm i stalinizm chcąc wymazać imię Boga zwalały krzyże z wież, burzyły kościoły zamieniając je na magazyny, kina lub muzea ateizmu” - akcentował abp Kowalczyk dodając, że my sami stanowimy świątynię Boga. Jej zbudowanie jest zewnętrznym świadkiem obecności Boga.
O ile więcej trzeba dbać o świętość świątyni naszego ciała. Chodzi o to, abyśmy wśród codziennych spraw nie zapomnieli o naszym powołaniu do świętości, by nasze życie stawało się przedłużeniem życia Chrystusa.
„Niech każde Wasze przyjście do tej świątyni wybudowanej na chwałę Boga i ku czci św. Brata Alberta będzie dla Was radością, stwarza okazję do przemiany Waszych serc w duchową świątynię Boga, w której będzie On doznawał najwyższej czci i chwały” - apelował kończąc homilię abp Józef Kowalczyk.
Omawiając w swoim wystąpieniu pracę duszpasterską w parafii ks. kan. Wacław Kuriata podkreślił m.in., że w minionym piętnastoleciu ochrzczonych zostało tutaj 413 dzieci, pobłogosławiono 159 par małżeńskich, do I Komunii św. przystąpiło 414 osób, sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło 521 osób, a do tej pory rozdano ponad 300 tys. Komunii św. Wierni licznie uczestniczą w różnorodnych nabożeństwach oraz pielgrzymkach do Częstochowy, Trzebnicy, Wambierzyc i Lichenia, a także do Watykanu, Lourdes i Fatimy. Ksiądz Proboszcz chwali sobie wspaniałą współpracę z Radą Parafialną, w której aktywnie działają: Albin Nicpoń, Stanisław Szymczak, Grażyna Muźnierowska, Zdzisław Muźnierowski, Barbara Pawlińska, Ryszard Prasał, Leszek Surma, Dariusz Zajfer, Edward Maryniak, Krzysztof Bogucki, Antoni Paszkowski, Wacław Paszkowski, Józef Fuczek oraz Henryk Ryło. Pięknie pracują również m.in.: Komitet Charytatywny, wspólnota Żywego Różańca, schola dziecięca i Liturgiczna Służba Ołtarza. Doskonale układa się również współpraca z miejscowym przedszkolem i szkołą podstawową. We wrocławskim Seminarium Duchownym do kapłaństwa przygotowuje się obecnie jeden alumn pochodzący z parafii, a w Zgromadzeniu Sióstr Urszulanek Szarych w Pniewach jest jedna pochodząca z Mirkowa siostra zakonna.
Przypominając ważniejsze wydarzenia i etapy prac budowlanych ks. Kuriata podziękował serdecznie tym wszystkim, którzy przyczynili się do wzniesienia tej świątyni. Należą do nich projektanci: Andrzej Weber i Gabriel Marek, konstruktor Kazimierz Rzewuski, kierownicy budowy: Sławomir Kachelski, Mikołaj Drelich i Stanisław Sierlecki. Prace murarsko-betoniarskie wykonywały firmy Eugeniusza Kępy z Łagiewnik koło Wielunia i Andrzeja Muszelika z Wrocławia, ciesielskie - Jana Śmietany z Cichego Górnego koło Zakopanego oraz Adama Słowińskiego z Trzęsawic koło Trzebnicy. Roboty dekarskie realizował natomiast Jan Chudaszek z Bierutowa, a metalowe balustrady Romuald Stadniczenko z Wrocławia. Niezwykłe zasłużone dla tej inwestycji okazały się również zdaniem Księdza Proboszcza: wrocławski „Centrostal”, kierowany przez - jak go określilł ks. Kuriata - „Dobrego Pana Prezesa” Bogdana Wojtowicza, betoniarnia „Abet” Andrzeja Pawlaka, Cegielnia „Leszczyna” Józefa Sułka z Kłodzka. Stolarkę okienną wykonywały firmy: „Urzędowski” z Ziębic i „Aluzaro” z Wrocławia, a witraże pracownie: Bolesława Szczypińskiego i Jana Peszko. Prace instalacyjne były natomiast dziełem Henryka Jerchy z Długołęki, Leszka Surmy z Mirkowa oraz Roberta Kaparnika i Sebastiana Kamińskiego z Wrocławia. Robotami wykończeniowymi wewnątrz kościoła zajmowała się natomiast firma Zenon Kiszkiel ze Strzegomia, drewnianymi - Andrzej i Paweł Wesołowscy z Oleśnicy, malarskimi - Henryk Kluska z Sycowa. Anioły i Chrystusa z krzyża wyrzeźbił Zbigniew Podurgiel z Oleśnicy. Nie sposób nie wymienić górali z Nowego Targu i Czorsztyna, którzy pod kierunkiem Stanisława Krzysztonia solidnie zamontowali wszystkie płyty i elementy granitowe. Oświetlenie kościoła wykonał natomiast Leszek Wołoszczyk z Mirkowa. Nieocenione są - zdaniem Księdza Proboszcza - zasługi zmarłego w 2002 r. przewodniczącego Komitetu Budowy Kościoła, Ryszarda Kraski.
Jednak w dziele realizacji budowy tego kościoła imiennie trzeba wyróżnić przede wszystkim - co szczególnie podkreśla Ksiądz Proboszcz - kard. Henryka Gulbinowicza, który zainicjował to przedsięwzięcie, po dziś dzień je wspiera i jest nim wciąż żywo zainteresowany. Wielkie zasługi dla powstania tej świątyni mają także bp Edward Janiak, ks. prał. Jan Suchecki z Oleśnicy oraz ks. kan. Norbert Mania i jego wierni z parafii pw. św. Elżbiety w Paderborn (Niemcy).
Zabierając głos na zakończenie uroczystości konsekracyjnych abp Marian Gołębiewski gratulując Księdzu Proboszczowi i parafianom tej pięknej świątyni wyraził przekonanie, że ich wspaniały patron św. Brat Albert będzie im nadal wypraszał wiele łask Bożych. „Przychodźcie licznie do tego kościoła. Niech jego mury usłyszą Waszą korną modlitwę i pieśni śpiewane na cześć Boga Wszechmogącego” - apelował do wiernych mirkowskiej wspólnoty Metropolita Wrocławski.
Warto dodać, że w czasie obrzędów konsekracyjnych poświęcono również i złożono w ołtarzu relikwie patrona Kongresów Eucharystycznych S. Pier Giuliano Eymard.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowacka odpowiada Episkopatowi: przygotowywanie podstaw programowych jest kompetencją MEN

2024-11-22 13:32

[ TEMATY ]

edukacja

edukacja seksualna

edukacja zdrowotna

PAP/Paweł Supernak

Edukacja zdrowotna nie stoi w sprzeczności z zapisami Konstytucji RP; jest to przedmiot szalenie potrzebny polskiej młodzieży - powiedziała PAP minister edukacji narodowej Barbara Nowacka, odnosząc się w ten sposób do stanowiska KEP.

W piątek Konferencja Episkopatu Polski przekazała stanowisko w sprawie przygotowywanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przedmiotu edukacja zdrowotna.
CZYTAJ DALEJ

Cicha decyzja Ministerstwa Finansów. Od przyszłego roku duchowni zapłacą wyższy podatek

2024-11-22 14:56

[ TEMATY ]

księża

podatek

Karol Porwich/Niedziela

Niezależnie od dochodów, od przyszłego roku duchowni zapłacą wyższy podatek - podaje dziennik „Fakt”. Ministerstwo Finansów decyzję podjęło nieco „po cichu”, choć niemal wszystkie ugrupowania tworzące obecny rząd i większość sejmową wciąż zapowiadają „rozdział Kościoła od państwa”.

W Monitorze Polskim właśnie opublikowano obwieszczenie z nowymi stawkami podatku ryczałtowego na 2025 r. dla duchownych. Chodzi o proboszczów i wikariuszy - informuje dziennik „Fakt”.
CZYTAJ DALEJ

Muzyka kościelna na nowo odkryta

2024-11-22 19:32

Magdalena Lewandowska

Uczestnicy Sympozjum spotkali się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Uczestnicy Sympozjum spotkali się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Trwają I Archidiecezjalne Dni Muzyki Kościelnej.

We wspomnienie św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyło się XVIII Ogólnopolskie Sympozjum dla Muzyków Kościelnych i Organistów, połączone z I Archidiecezjalnymi Dniami Muzyki Kościelnej. Witając zebranych ks dr hab. Dominik Ostrowski, prorektor PWT, przeczytał fragment listu delegata KEP ds. muzyki kościelnej bpa Piotra Gregera: „Wspomnienie św. Cecylii jest najpierw okazją do podziękowania wszystkim, którym sprawa śpiewu i muzyki kościelnej jest bliska sercu(…) Wielowiekowa tradycja muzyczna Kościoła stanowi niezwykły skarbiec wartości – fundamentem może nie jest sama obecność muzyki w obszarze szeroko rozumianej sztuki sakralnej, ale fakt, że śpiew kościelny związany także z tekstem często biblijnym jest nieodzowną integralną częścią sprawowanej liturgii. Na temat muzyki kościelnej nie szczędzi pochwał Pismo Święte, ojcowie Kościoła, a także papieże począwszy od św. Piusa X, który w nauczaniu bardzo jasno określił służebną rolę muzyki w liturgii jako ściśle związaną ze sprawowaniem świętych czynności, wyrażającą ducha modlitwy i stanowiącą ważny czynnik jednoczący wiernych”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję