Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 41/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

VI Jasnogórskie Spotkanie Środowiska Policyjnego

Świadomość granicy między dobrem a złem

Policjanci ze wszystkich wojewódzkich komend policji, członkowie stowarzyszeń policyjnych, emerytowani funkcjonariusze oraz rodziny policjantów przybyły 30 września na Jasną Górę. Obecni byli m.in.: minister spraw wewnętrznych i administracji Władysław Stasiak, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa min. Andrzej Przewoźnik, komendant główny policji insp. Tadeusz Budzik, komendant wojewódzki policji w Katowicach mł. insp. Zbigniew Stawarz. Mszy św. na Szczycie przewodniczył bp Marian Duś, krajowy duszpasterz policji, z którym koncelebrowało 40 kapłanów. 5-tysięczną rzeszę powitał przeor Jasnej Góry o. Bogdan Waliczek.
- Jak w rzadko której posłudze społecznej, świadomość granicy między dobrem a złem musi być niezwykle mocna w waszych sercach - powiedział bp Duś. - Stąd dzisiaj wasza obecność tutaj, przed Matką Bożą, która przyniosła światu Chrystusa.
W imieniu prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego głos zabrał marszałek prof. Andrzej Stelmachowski. Wystąpił także minister MSWiA Władysław Stasiak.
Podczas pielgrzymki został poświęcony sztandar dla Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939” w Katowicach. Po Eucharystii delegacja środowiska policyjnego złożyła kwiaty przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” - „Chwała Zwyciężonym!” w Kaplicy Matki Bożej.

Jubileuszowa Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej

Wiatr znad Bałtyku

W nocnym czuwaniu 28 września modliło się na Jasnej Górze ok. 4 tys. pątników z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, którzy 35. raz przybyli na Jasną Górę. Z pielgrzymami przybyli: abp Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko-kamieński, oraz bp Marian Błażej Kruszyłowicz i bp Jan Gałecki, 80 kapłanów oraz klerycy WSD. Hasłem pielgrzymki były słowa: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”, szczególną intencją natomiast - wypraszanie łask na zakończenie pierwszego Synodu Diecezjalnego. - Przychodzimy dzisiaj do tego świętego Sanktuarium, jak czynili to przez wieki nasi bracia i nasze siostry (…). Przybywamy z radością, by powiedzieć o tym „wietrze znad Bałtyku”, o którym wspominał Jan Paweł II. Dlatego pragnę z wami dzisiaj modlić się do Matki Najświętszej, aby Synod Diecezjalny, który dobiega końca, stał się tym „wiatrem” od Bałtyku po krańce naszej archidiecezji - mówił abp Kamiński. Za organizację pielgrzymki odpowiadał ks. Piotr Kordula, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.

Uczniowie i nauczyciele razem

Pielgrzymka szkół im. Jana Pawła II

Ponad 800 polskich szkół nosi imię Jana Pawła II. Uczy się w nich ok. 250 tys. dzieci i młodzieży. Uczniowie i nauczyciele zgromadzili się na siódmej pielgrzymce na Jasną Górę. Mszę św. odprawił dla nich biskup radomski Zygmunt Zimowski, duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Pielgrzymi modlili się w intencjach Ojca Świętego Benedykta XVI, a także o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II. Prosili też Boga „o poszanowanie godności człowieka w naszej Ojczyźnie i na świecie”.
Na pamiątkę pielgrzymki jej uczestnicy i otrzymali gwoździe do sztandarów, poświęcone 14 lipca br. przy grobie Jana Pawła II. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 17 tys. osób. Przyjechali też przedstawiciele szkoły z Wilna na Litwie. Szkoły noszące imię Jana Pawła II skupione są w Rodzinie Szkół im. Jana Pawła II. Jak mówią ich przedstawiciele, jest to „niezwykły owoc pontyfikatu Papieża Polaka”. Szkoły im. Jana Pawła II prowadzą aktywną działalność charytatywną oraz organizują ogólnopolskie konkursy wiedzy o swoim patronie.

Zapowiedzi

17, 18 października - Maturzyści Archidiecezji Warszawskiej (I, II seria)

19 października - Maturzyści Diecezji Bydgoskiej

19-21 października - Kongregacja Referentów Powołaniowych

19, 26 października - Maturzyści Diecezji Łomżyńskiej (I, II seria)

20 października - Pielgrzymka Kobiet

20 października - Pielgrzymka Ruchu „Komunia i Wyzwolenie”

20 października - Pielgrzymka Taksówkarzy

Krótko

W dniach 24-27 września ponad 140 księży kapelanów Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego odprawiało swoje doroczne rekolekcje. Uczestniczył w nich także bp gen. dyw. Tadeusz Płoski, biskup polowy Wojska Polskiego. Nauki głosił ks. prof. dr hab. Sławomir Nowosad z KUL-u.

26 września przybyli na Jasną Górę przedstawiciele Stowarzyszenia Maximilian-Kolbe-Werk. Stowarzyszenie niesie pomoc żyjącym więźniom obozów koncentracyjnych, więzień hitlerowskich i gett. Powstało ono w 1973 r. we Fryburgu w Niemczech. W jego działalność zaangażowani są Polacy, tzw. honorowi współpracownicy Stowarzyszenia.

27 września metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak odprawił Mszę św. dla uczestników 2. Pielgrzymki Stowarzyszenia Transplantacji Serca. W spotkaniu uczestniczyło ok. 50 osób po transplantacji serca, a także ich rodziny oraz lekarze i pielęgniarki.

29 września w ogólnopolskim nocnym czuwaniu grup modlitewnych św. Ojca Pio uczestniczyło ok. 3 tys. osób. Obecny był o. Eugeniusz Lorek, kustosz sanktuarium św. Ojca Pio na Przeprośnej Górce k. Częstochowy. Czuwanie rozpoczął Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka.

29 września w 3. ogólnopolskiej pielgrzymce na Jasnej Górze modliło się ok. tysiąca nadzwyczajnych szafarzy z 26 diecezji

W minionym tygodniu przybyło ok. tysiąca maturzystów z archidiecezji białostockiej wraz z abp. Edwardem Ozorowskim; ok. 4, 5 tys. młodzieży z diecezji rzeszowskiej wraz z bp. Kazimierzem Górnym i maturzyści - ok. 4, 5 tys. młodych z archidiecezji lubelskiej wraz z abp. Józefem Życińskim.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trump: w poniedziałek zakończy się inwazja naszych granic

2025-01-20 07:43

[ TEMATY ]

USA

Donald Trump

PAP/EPA/WILL OLIVER

Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem, inwazja naszych granic dobiegnie końca, a wszyscy nielegalni imigranci będą w drodze do domu - ogłosił w niedzielę prezydent elekt Donald Trump podczas przedinauguracyjnego wiecu w Waszyngtonie. Trump zapowiedział też przejęcie 50 proc. udziałów w TikToku, zakończenie wojny w Ukrainie i wszystkich innych kryzysów.

"Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem, inwazja naszych granic dobiegnie końca i wszyscy nielegalnie przekraczający granice, w tej formie czy innej, będą w drodze do domu" - zapowiedział Trump podczas wystąpienia w hali sportowej Capital One Arena.
CZYTAJ DALEJ

„Godzina Różańcowa” Ojca Justyna

Niedziela w Chicago 48/2004

[ TEMATY ]

różaniec

Adobe Stock

„Godzina Różańcowa” jest najstarszym na świecie katolickim programem nadawanym w języku polskim, który działa od 6 grudnia 1931 r. nieprzerwanie do dzisiaj. Obecnie sieć radiowa składa się z 40 radiostacji w USA i Kanadzie. Program prowadzony jest przez franciszkanów, Braci Mniejszych Konwentualnych z Prowincji św. Antoniego Padewskiego w USA.

Niektórym nie wystarcza coniedzielne pójście do kościoła i uczestnictwo we Mszy św. Chcieliby coś więcej wiedzieć, pogłębić wiadomości religijne, inni mają wątpliwości i pytania, a inni są spragnieni słowa Bożego w języku polskim. Szczególnie w dawnych czasach, kiedy nie było ani komputerów, ani telewizji, ani nawet radia, Rodacy rozsiani po całej Ameryce, oddaleni od skupisk ludzkich, bardzo odczuwali brak mowy polskiej, a zwłaszcza nauki Ewangelii w ojczystym języku. Te potrzeby wiernych dostrzegł przełożony franciszkańskiej Prowincji św. Antoniego Padewskiego w USA - o. Justyn Figas. Uważał on, że do szerzenia nauki Chrystusa trzeba wykorzystywać wszelkie środki przekazu i najnowsze osiągnięcia. Były lata 20. XX wieku i takim najnowszym osiągnięciem techniki było radio. Dlatego, kiedy nadarzyła się okazja, Ojciec Justyn w 1928 r. rozpoczął swoje wystąpienia radiowe. Najpierw trwały one 10 minut, a później 30 minut lokalnego programu radiowego w Bufflo, w którym odpowiadał na pytania słuchaczy. 6 grudnia 1931 r. z Bufflo Ojciec Justyn nadał pierwszą audycję programu, który nazwał Godzina Różańcowa. W 1959 r. audycję transmitowało już 79 stacji. Ojciec Justyn przeniósł nadawanie Godziny Różańcowej najpierw do kościoła Bożego Ciała w Bufflo, a później do kaplicy Gimnazjum św. Franciszka w Athol Springs. Program nadawany był na żywo przez godzinę. Była w nim skrzynka pytań i odpowiedzi, urozmaicały go pieśni kościelne. We wstępie do pierwszego programu Ojciec Justyn powiedział: „Ten pierwszy program poświęcam naszym ojcom Polakom i matkom Polkom, tym cichym i pokornym pionierom, którzy swą głęboką wiarą Kościół katolicki ozdobili, którzy swą ciężką i bezustanną pracą ten kraj amerykański wzbogacili, którzy swym życiem praktycznym na pochwałę u obcokrajowców sobie zasłużyli, którzy w spuściźnie cnoty Boskie i staropolskie nam zostawili. Im wyłącznie sercem, miłością, szacunkiem i wdzięcznością przepełniony ten program poświęcam”. Ojciec Justyn w ciągu 28 lat swojej posługi radiowej (1931-59) nadał 750 programów, docierając do 5 mln słuchaczy w USA i Kanadzie. Za swój wysiłek dla Kościoła i Polonii otrzymał m.in. order „Polonia Restituta” i medal „Fidelitas”.
CZYTAJ DALEJ

Święto Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej

2025-01-20 19:42

screen

Eucharystia w katedrze wrocławskiej w patronalne święto Kapituły

Eucharystia w katedrze wrocławskiej w patronalne święto Kapituły

Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski przewodniczył Mszy św. z udziałem Kanoników Kapituły Metropolitalnej Wrocławskiej z racji patronalnego wspomnienia św. Wincentego diakona i męczennika.

– W Roku Jubileuszowym 2025 przybywamy do katedry jako pielgrzymi nadziei. Papież Franciszek w bulli ogłaszającej ten jubileusz napisał: „Nadzieja wraz z wiarą i miłością tworzy tryptyk cnót teologalnych, które wyrażają istotę życia chrześcijańskiego. W ich nierozerwalnym dynamizmie nadzieja jest tą, która niejako nadaje orientację i wskazuje kierunek i cel chrześcijańskiej egzystencji”. Te słowa stają się naszą intencją podczas patronalnego święta, abyśmy podobnie jak św. Wincenty napełnieni nadzieją, wypełniając z miłością powołanie, którym obdarzył nas Bóg, stawali się już nie tylko pielgrzymami nadziei, ale również jej świadkami – mówił w słowie powitania ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję