Reklama
4-5
Z WATYKANU
6
KONFERENCJA POLSKO-ROSYJSKA
Dialog z rosyjskim prawosławiem jest skuteczny, gdy wspólnie bronimy chrześcijańskich wartości. Jednak wciąż nas dzielą niezagojone rany historii.
8
ZE ŚWIATA
9
22. URODZINY RADIA MARYJA
Radio Maryja świętowało 30 listopada br. 22. rocznicę powstania. Główne uroczystości odbywały się w toruńskim sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy.
10
60 LAT APELU JASNOGÓRSKIEGO
Kazanie sprzed 60 lat o. Jerzego Tomzińskiego, ówczesnego przeora Jasnej Góry, zapowiadające codzienną wieczorną modlitwę Polaków na Jasnej Górze, wygłoszone 8 grudnia 1953 r. podczas Nieszporów, którym przewodniczył bp Zdzisław Goliński. Tego dnia o godz. 21.00 miał miejsce pierwszy Apel Jasnogórski.
Mija już 60 lat od historycznego dnia 8 grudnia 1953 r., gdy wprowadzono codzienny Apel Jasnogórski jako wspólnotową modlitwę w intencji Kościoła w Polsce.
12-17
60 LAT WIECZORNEJ MODLITWY POLAKÓW
Potwierdzam, że każde stawanie przed Bogiem w akcie modlitwy Apelu Jasnogórskiego jest jakąś tajemnicą łaski i „szkoły wiary Polaków”.
17
UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY A.D. 2013
Zapowiedzi przyjścia na świat Matki Bożej możemy szukać już w Starym Testamencie. W Księdze Rodzaju jest mowa o stworzeniu świata, o ukoronowaniu dzieła stwórczego i umieszczeniu w raju pierwszych rodziców.
18-19
II FORUM KRAJOWE WIECZYSTEJ ADORACJI NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W PARAFIACH
W jakim stopniu adoracja Najświętszego Sakramentu może wpływać na wzrost pobożności? Jak uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, by chcieć jej więcej?
20-21
NIEBEZPIECZNE IDEOLOGIE
Ideologia gender jest bardzo groźna dla cywilizacji ludzkiej w ogóle.
22-23
CYKL ADWENTOWY: W DRODZE DO BETLEJEM
Wszyscy kochamy Boże Narodzenie. Zwyczaje świąteczne tak nas jednak absorbują, że tracimy z oczu Boga, który na świat przychodzi. Zamiast ciszy Adwentu słuchamy kolęd. Zamiast czekać na Wigilię „objadamy się” wrażeniami i marzeniami.
30
32-33
POŻEGNANIE
O śmierci Marianny Popiełuszko matki bł. ks. Jerzego pisali i mówili dziennikarze różnych mediów. Jedną z najpiękniejszych wypowiedzi było rozważanie ks. inf. Ireneusza Skubisia podczas modlitwy Apelu Jasnogórskiego 19 listopada br. Uczestniczyłam w tym Apelu poprzez Telewizję Trwam.
34
FELIETONY
Jest chyba 6.00 rano. Zimno i ciemno. Trzymam w zmarzniętej dłoni lampkę ze świecą. Idę z ojcem do kościoła. Jestem siedmioletnim chłopcem, który nie może nadążyć za ojcowskimi krokami.
Struktura własności polskich mediów gwarantuje dominację Niemcom i Rosjanom. Fatalny stan mediów publicznych powoduje, że ta dominacja zmienia się dziś niemal w monopol.
35
ROZMAWIAMY O POLSCE
O polityce i strategii energetycznej Polski z dr. Piotrem Naimskim rozmawia Wiesława Lewandowska
36-37
PROSTO I JASNO
Któż nie pamięta ataków na księży wkrótce po odzyskaniu wolności w 1990 r.? Lewicowe partie i gazety wsparte głosami tzw. katolewicy atakowały duchownych, strasząc Polaków „państwem rządzonym przez proboszczów”.
38
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39
INTERPELACJE POSELSKIE
42
MUZEUM IM. RODZINY ULMÓW
Poświęcony przez papieża Franciszka kamień węgielny został 20 listopada wmurowany pod budowę Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Polsce. Jej oddanie zaplanowano na wiosnę 2015 r
43
KSIĄŻKA Z WYSOKIEJ PÓŁKI
46-47
FELIETONY
Dlaczego w Ojczyźnie, dużym państwie środkowoeuropejskim, w Polsce, nie mają pracy, środków do życia?! Kto za to odpowie przed Bogiem i historią?
47
FILM DOKUMENTALNY O MEDJUGORIE
Rozmowa o pracy nad dokumentem filmowym i tajemnicy Medjugorie.
48
POD PATRONATEM MEDIALNYM „NIEDZIELI”
Otoczone jaśniejącą chwałą Dzieciątko, trzymane w czułych ramionach Maryi, stojący z boku opiekuńczy i troskliwy Józef oraz klęczący z pokorą przed żłóbkiem pasterze, a w górze posłańcy niebiescy, aniołowie oto kwintesencja sceny Bożego Narodzenia.
49
APEL O WYSYŁANIE SKARG OBYWATELSKICH
Choć telewizja ojców redemptorystów dostała koncesję na naziemne nadawanie cyfrowe, to wciąż jest bezprawnie blokowana. Dlatego też Fundacja Lux Veritatis zaapelowała o wysyłanie skarg obywatelskich.
51
52
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Pierniczki to nieodłączny element przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. W wielu polskich domach w czasie Adwentu piecze się je nawet kilka razy. Pachnie wtedy wspaniale cynamonem i przyprawą korzenną, przywołując cudowną atmosferę świąt. Mogą być ozdobą stołów, ale także choinki.
54
Niedziela bielsko-żywiecka
Propaganda komunistyczna zarzucała kardynałowi Augustowi Hlondowi między innymi porzucenie kraju w 1939 r., podczas gdy był on jedynym hierarchą w okupowanych przez Niemców krajach, który nie poszedł na najmniejszą nawet współpracę z okupantem.
„Pokój i dobro dla świata i natury” oratorium inspirowane życiem założyciela Zakonu Franciszkanów za sprawą „Gangu Marcela” zagościło 24 listopada w kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Bielsku-Białej Wapienicy.
Amerykanin Donald Turbitt, założyciel ruchu Mężczyźni św. Józefa, 21 listopada był gościem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej Komorowicach.
Niedziela częstochowska
W codziennej modlitwie maryjnej zwanej Pozdrowieniem Anielskim słynnym „Zdrowaś Maryjo”, przypominamy sobie spotkanie Maryi pełnej łaski, błogosławionej między niewiastami z wysłannikiem Boga.
W niedzielę 8 grudnia przeżywamy Dzień Modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie. Jest on także okazją nie tylko do przypomnienia działań podejmowanych wobec katolików żyjących za naszymi wschodnimi granicami, ale także zachętą do podjęcia przez nas konkretnej pomocy na ich rzecz.
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Częstochowskiej świętowało uroczyście swoje XX-lecie.
Niedziela podlaska
Pozdrowienie Anielskie” płynie codziennie z milionów ust rozmiłowanych w Maryi. W tym roku Kościół w Polsce korzysta ze specjalnej dyspensy, która mimo że 8 grudnia przypada II niedziela Adwentu umożliwia obchodzenie akurat tego dnia uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Modlitwa za zmarłych, w tym za zmarłych kapłanów, powinna wzmocnić naszą wiarę w zmartwychwstanie.
W październiku, miesiącu, w którym obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej, odbyły się pierwsze spotkania Duszpasterstwa Nauczycieli Diecezji Drohiczyńskiej.
Niedziela kielecka
Tak do kilkuset młodych ludzi wolontariuszy szkolnych kół Caritas z całej diecezji mówił Bertus Servaas prezes Vive Targi Kielce podczas VI Forum Szkolnych Kół Caritas, które odbyło się 18 listopada w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kielcach.
Gdyby żyła w XIX wieku, nazywano by ją może „siłaczka”, dziś lepiej pasuje określenie „kobieta kreatywna”. Dla mnie jedna z bohaterek tegorocznej edycji SzP, która udowodniła po raz kolejny: „niemożliwe jest możliwe”.
Od listopada br. Archiwum Diecezjalne w Kielcach udostępnia dla osób prywatnych, badaczy historii, literaturoznawstwa, socjologów, politologów cyfrową bazę danych sporządzoną z ksiąg parafialnych.
Niedziela małopolska
Ile razy idziemy gdzieś, nie oglądając się na ludzi, na świat? Automatycznie wykonujemy nasze zajęcia, niczym sklepowa kasjerka, zmuszona mówić: „Dzień dobry” i „Zapraszam ponownie” bo spece od marketingu uczą, by nawiązywać kontakt wzrokowy z klientem, który ma się poczuć zauważony...
Z ideą wolontariatu karmelita, o. Stanisław Wysocki, zetknął się w na początku lat 80. XX wieku we Włoszech. Doświadczenia tam zdobyte przeniósł do Krakowa, gdzie już drugą dekadę pełni funkcję opiekuna Stowarzyszenia Wolontariatu św. Eliasza.
Zacytowany tu tekst to fragmenty apelu, jaki wystosował do braci kapłanów ks. Marcin Węcławski, proboszcz parafii Maryi Królowej w Poznaniu. Idąc za tą myślą zapytałam kilku księży z naszej archidiecezji, czym dla nich jest celibat.
Niedziela lubelska
Z ks. Wiesławem Kosickim, dyrektorem Caritas Archidiecezji Lubelskiej, rozmawia Urszula Buglewicz
Ruch Światło-Życie w archidiecezji lubelskiej ma już 40 lat. Jubileuszowe spotkanie, połączone z Eucharystią i koncertem, odbyło się 17 listopada w gmachu Metropolitalnego Seminarium Duchownego.
W uroczystościach odpustowych ku czci Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia w Wierzbicy uczestniczył abp Stanisław Budzik. To w naszej archidiecezji jedyna parafia pod takim wezwaniem.
Niedziela legnicka
Nieszpory i uroczysta Msza św., podczas której ustanowiono 26 stałych lektorów, były ostatnim wydarzeniem kończącym Rok Wiary w diecezji legnickiej.
Ewangelia wzywa nas do dobroci. Przykład takiej postawy widzimy w św. Mikołaju Biskupie powiedział metropolita Bari-Bitonto abp Francesco Cacucci podczas uroczystej intronizacji relikwii św. Mikołaja w Bolesławcu.
Chojnów po raz 2. stał się miejscem spotkania dla działających w diecezji wspólnot Eucharystycznego Ruchu Młodych. W sobotę 23 listopada, w przededniu uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, ulicami miasta przeszedł korowód świętych i błogosławionych.
Niedziela łódzka
Liturgicznym zwieńczeniem XVII Międzynarodowego Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej była Msza św. dziękczynna, której przewodniczył metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski.
Ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Dialogi w katedrze” odbędzie się w piątek 13 grudnia o godz. 19.30 w archikatedrze łódzkiej.
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny położona w łódzkiej dzielnicy Bałuty przeżywała doroczną uroczystość odpustową ku czci Matki Bożej Miłosiernej.
Niedziela przemyska
Stowarzyszenie „Rajska Dolina” prowadzi w miejscowości Rajskie międzynarodowe plenery artystyczne z udziałem artystów z Polski, Ukrainy, Niemiec.
13 listopada nastąpiło oficjalne zakończenie prac i oddanie do użytku byłego kompleksu klasztornego sióstr Felicjanek przy ul. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz dawnego kina w Domu Archidiecezjalnym „Roma” w Przemyślu.
Orlęta Przemyskie, broniąc dworca kolejowego pod Niżankowicami i osłaniając chwilowy odwrót wojsk polskich, poległy od granatu rzuconego przez wroga. 13 grudnia 1918 r. tragicznie zgasło ich młode życie.
Niedziela rzeszowska
W katedrze rzeszowskiej 23 listopada br. odbyła się kongregacja kapłanów diecezji rzeszowskiej, w której uczestniczyło ok. 370 księży zakonnych i diecezjalnych.
16 listopada br. bp Jan Wątroba odwiedził placówkę Caritas diecezji rzeszowskiej w Jaśle Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy (nazywany hospicjum), prowadzony przez miejscowy Okręg Caritas, którym kieruje ks. dr Marian Putyra.
Z inicjatywy podkarpackiego europosła Tomasza Poręby, w Parlamencie Europejskim odbyła się debata na temat prześladowania chrześcijan.
Niedziela sandomierska
Już po raz dwudziesty Gorzyce stały się miejscem spotkań dzieci i młodzieży chcącej wyśpiewać Bogu, co im w duszy gra. „Muzyka rytmem bicia serc”, pod takim hasłem 23 listopada 53 zespoły z diecezji prezentowały swoje umiejętności wokalno-instrumentalne.
O grzechu, szatanie i szukaniu ratunku z egzorcystą ks. Jackiem Beksińskim rozmawia ks. Adam Stachowicz
Rola posłannictwa Maryi nie ograniczyła się wyłącznie do narodzin, wychowania, uczestnictwa w męce, ukrzyżowaniu i chwalebnym zmartwychwstaniu Jej Syna. Wystarczy powrócić do historii objawień.
Niedziela sosnowiecka
W katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu zakończono 23 listopada Rok Wiary w naszej diecezji. Uroczystościom przewodniczył biskup ordynariusz Grzegorz Kaszak.
Tutaj „Niedziela” rozchodzi się w mig! Trudno w diecezji sosnowieckiej znaleźć bardziej „rozczytaną” parafię. Każdej niedzieli w parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach sprzedawanych jest 80 egzemplarzy pisma, a przy okazji artykułu o niej ilość ta wzrasta dwukrotnie.
O rodziny Bogiem silne modlili się zgromadzeni na Mszy św. 23 listopada w kościele pw. św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu-Pogoni członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, które obchodziło jubileusz 20-lecia istnienia. Uroczystej Eucharystii przewodniczył biskup Grzegorz Kaszak.
Niedziela świdnicka
Zakończyła się trwająca kilkadziesiąt miesięcy renowacja najcenniejszego zabytku świdnickiej katedry gotyckiego ołtarza Zaśnięcie Najświętszej Maryi Panny.
Na niedzielę Chrystusa Króla papież Benedykt XVI zaplanował w liście „Porta fidei” zakończenie Roku Wiary. Diecezja świdnicka włączyła się uroczyście w te obchody, gromadząc się wokół swojego Biskupa w świdnickiej katedrze na Eucharystii.
Wyszydzanie Jezusa z Golgoty przedłużyło się i trwa do dzisiaj. Pod krzyżem szydzili z Jezusa przedstawiciele ówczesnej władzy: członkowie Wysokiej Rady. Szydzili także żołnierze, współuczestnicy w zbrodni, szydził również jeden z powieszonych zbrodniarzy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Kościół szczecińsko-kamieński zjednoczył się w bazylice archikatedralnej na wspólnej modlitwie dziękczynnej za dar Roku Wiary 23 listopada, w wigilię uroczystości Chrystusa Króla.
Całe dzieje Kościoła są takim wołaniem: nawróćcie się. I jest w tym wołaniu wiara w człowieka i przekonanie, że może być lepszy. Każdy więc Adwent, mimo że unoszą się nad nim ciemne wersety proroków, powinien być prostowaniem dróg człowieczych.
Co przeszkadza w dialogu społeczeństw?
Niedziela toruńska
Tegoroczny listopad jest bogaty w wydarzenia ważne dla Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Toruńskiej. W niedzielę Chrystusa Króla przeżywało ono wraz z Akcją Katolicką swoje święto patronalne.
W dniach 13-14 listopada w Centrum Dialogu Jana Pawła II w Toruniu odbyło się V Toruńskie Sympozjum poświęcone Alternatywnym Ruchom Religijnym.
Ślepy los często uderza tam, gdzie nieszczęść nie brakuje. Mieszkańcowi Kuczwał zadał kolejny cios.
Niedziela warszawska
Tradycyjnie rozpoczynane przed wschodem słońca roraty mają specjalną oprawę. Niekiedy są odprawiane także po południu lub wieczorem.
Czy kolej dużych prędkości, która ma łączyć Warszawę z kilkoma polskimi metropoliami, ma sens? To zależy dla kogo. Dla mieszkańców okolic Błonia, Ożarowa, Nieborowa, które ma przeciąć, na pewno nie. Dlatego protestują.
Choć Archidiecezjalne Liceum bł. Romana Archutowskiego może pochwalić się osiągnięciami uczniów i niezłymi wynikami w rankingach, to jednak nie statystyki w są najważniejsze. Chcemy, aby nasi absolwenci byli dobrze wykształceni i przygotowani do dalszej nauki.
Niedziela wrocławska
Mszy św. w uroczystość Chrystusa Króla przewodniczył abp Józef Kupny.
Święty Mikołaj w kulturze masowej to postać starszego mężczyzny z brodą, ubranego w czerwony strój, który według różnych legend w okresie świąt Bożego Narodzenia rozwozi grzecznym dzieciom prezenty. Jak to robi?
Dla rodziny okres Adwentu jest czasem wyjątkowym, czasem radosnego oczekiwania na narodziny Zbawiciela, czasem nawrócenia i nadziei. Dla Ewy i Krzysztofa Janików ten Adwent jest podwójnie radosny, bo sami też oczekują na narodziny dziecka. Jest to ich siódme dziecko.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Cały świat jest nasycony wieloma dźwiękami i odgłosami. Pochodzą one z różnych źródeł, najczęściej ze strony przyrody, albo są owocem działalności człowieka. Głosy oraz dźwięki mają różną barwę i natężenie, są przyjemne lub nieznośne.
W dniach 16-17 listopada br. odbył się w Hrubieszowie XVIII Festiwal Pieśni Patriotycznej i Religijnej Wojska Polskiego, któremu przewodziły słowa: „Piszcie piękną historię ludzi wiernych ideałom” (bp J. Guzdek, Kazanie do młodych, WAT). Do Hrubieszowa przybyło 49 podmiotów wykonawczych, stanowiących ogółem liczbę ponad 200 osób.
Ogłaszamy, orzekamy i określamy, że nauka, która utrzymuje, iż Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego, jest prawdą przez Boga objawioną i dlatego wszyscy wierni powinni w nią wytrwale i bez wahania wierzyć.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W niedzielę 1 grudnia Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie świętował swoje 15-lecie.
Rekolekcje połączone z warsztatami to wciąż zupełnie świeża propozycja dla ministrantów i lektorów z poszczególnych dekanatów.
Jak wygląda Kościół katolicki na Syberii, w diecezji św. Józefa w Irkucku, która jest 33 razy większa od Polski opowiada pracujacy tam od 7 lat misjonarz.