Reklama
5-8
9
temat numeru
Piętrzące się wokół nas problemy stanowią dla współczesnej cywilizacji nie lada wyzwanie, być może jedno z największych w dziejach świata. Coraz więcej ludzi, nawet tych dalekich od wiary i Kościoła, stwierdza, że z tym światem jest coś nie tak.
Apostołka Miłosierdzia Siostra Faustyna Kowalska czyniła wszystko, aby kult Miłosierdzia Bożego został potwierdzony przez Kościół. Droga okazała się niełatwa. Potrzebna była do tego cała „drużyna” miłosierdzia.
O nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, wielkiej pokorze i cierpieniu ks. Michała Sopoćki opowiada s. Bogdana Łasocha, misjonarka Świętej Rodziny.
10-15
treści wiary
Wartość i piękno liturgii polega m.in. na posłuszeństwie zasadom celebracji obowiązującym w Kościele. Liturgia bowiem jest dziełem Chrystusa i Kościoła, a nie prywatnych osób.
Tworzenie nowej, lepszej rzeczywistości zaczyna się od nas samych. Jak wejść na tę drogę? Dobrym początkiem może być poświęcenie rodzin i wspólnot Sercu Bożemu.
16-19
moim zdaniem
21
życie kościoła
Śpiew i taniec dla Boga? Tak, to rzeczywiście się dzieje, zwłaszcza we wspólnotach, ale takie formy wielbienia Pana powinny być dostępne dla wszystkich wiernych.
22-23
punkt widzenia
Jedenaście lat od katastrofy smoleńskiej to bardzo dużo czasu, by rodziny zakończyły żałobę. Ten ważny dla Polaków temat ciągle jednak powraca. Wtedy odżywają emocje, pamięć i odzywają się niezabliźnione rany.
Nikt nie będzie zmuszał kobiet do tego, by korzystały z hospicjów perinatalnych. My tylko wskazujemy, że tam znajdą najlepszą pomoc i opiekę – mówi dr Michał Wójcik, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, wiceprezes Solidarnej Polski.
26-29
kochane życie
30
niedziela z kulturą
„Na obrazie coś łyska, coś błyszczy! Zbiegł się cały dom, wszyscy widzą, że płacze Matka Boska, krwawe łzy toczą się z oczu! Od tej strugi odczepiły się dwie krople i spadły na czoło i usta Dzieciątka”.
Ludzie potrzebują bezpośredniego kontaktu ze sztuką, tak samo jak pokarmu, powietrza czy poczucia bezpieczeństwa.
31-43
moim zdaniem
Żyjmy tak każdego dnia, jakby miał być naszym ostatnim. Rozdawajmy miłosierdzie słowem, gestem, czynem i świadectwem.
44-45
Kącik dla dzieci
50-51
sprawy rodzinne
Zdrady nie zdarzają się przypadkiem. Zwykle mają bardzo konkretne przyczyny, które często rozwijają się latami.
Wypalenie zawodowe daje w kość zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Coraz częściej dotyka niestety również... uczniów.
50-52
53
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Potocznie nazywany jest mleczem lub dmuchawcem, traktowany przez wielu jako pospolity i uciążliwy do wytępienia chwast, a dla zielarzy jest cennym remedium na wiele dolegliwości.
Potocznie mówimy, że katar leczony trwa 7 dni, a nieleczony tydzień. Powiedzenie to zawiera jednak tylko ułamek prawdy.
Mój ojciec coraz bardziej niedołężnieje i ma problemy z pamięcią. Potrzebuje pomocy przy codziennych czynnościach. Jak prawnie się zabezpieczyć, by w razie potrzeby móc za niego podpisywać dokumenty czy wypłacić pieniądze z banku?
56-59
Niedziela z kulturą
64
prasa zagraniczna
64
65
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 20, 19-31)
Radość ze zmartwychwstania Chrystusa buduje młody Kościół. Budowa ta jednak nie odbywa się bez problemów.
Ewangelie nie wspominają o powołaniu św. Tomasza, jedynie wymieniają jego imię pośród imion dwunastu Apostołów. Jest ono także wspomniane w Dziejach Apostolskich, gdy wymieniani są Apostołowie zgromadzeni w Wieczerniku.
Przyznam, że do momentu przygotowań syna do I Komunii Świętej nie byłam regularnie praktykującą katoliczką. Teraz to się zmieniło. Często też zastanawiam się nad tym, jaki i kim rzeczywiście jest Pan Bóg. Proszę o pomoc.
„Pokładam nadzieję w Jego miłosierdziu, że nie będzie zwlekał i jak przyrzekł, położy kres mojemu losowi” – napisał w liście z wygnania papież św. Marcin I. Te słowa pokazują jego wiarę i odwagę. Kim był?
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Z powodu obostrzeń epidemicznych do Łagiewnik będziemy pielgrzymować duchowo.
W kościele Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach prezentowana jest wystawa „Myśląc Kościół”, która powstała na bazie archiwalnych zdjęć śp. ks. Franciszka Pieli, dawnego gospodarza parafii.
Bielszczanka Ania Olma wyjechała na misje do Hondurasu – jak sama podkreśla – po to, aby obdarowywać innych bezinteresowną miłością i miłosierdziem na wzór Pana Jezusa.
Niedziela częstochowska
Częstochowa ma ogromne zasługi w szerzeniu kultu miłosierdzia Bożego. Jej mieszkańcy zaczęli go praktykować na długo przed jego oficjalnym zatwierdzeniem.
Jesteśmy szczęśliwi, że Opatrzność dała nam tę Patronkę. Wyraża się to w czci, jaką parafianie otaczają obraz Matki Bożej umieszczony w bocznej kaplicy kościoła.
Stacje, krótkie rozważania i profesjonalne oświetlenie – za nami misterium Krzyż ratunkiem rodziny w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
Niedziela podlaska
Wielu ludzi dziś szuka ciszy i pyta, jak zachować harmonię między pracą a modlitwą? Jak budować relację z Bogiem w codzienności, w natłoku pracy i ogromu obowiązków?
Każdy człowiek, który chce pięknie przeżyć swoje życie, szuka wzorców. Może w nich znaleźć autorytet, który będzie przewodnikiem, jak postępować w trudnych sytuacjach i podpowiedzią, czym kierować się wobec innych.
Niedziela kielecka
Monstrancja, przed którą wierni w wielu kościołach nie tylko w Polsce, modlą się o pokój – od Wielkanocy do Niedzieli Miłosierdzia Bożego przebywa w parafii Wszystkich Świętych w Brzezinach.
Gdy patrzymy na różnorodne działania Caritas Diecezji Kieleckiej w dobie pandemii, te słowa Jana Pawła II nabierają nowego znaczenia. Mimo zamknięcia, trzeba być otwartym na potrzeby bliźnich, bo dziś jej podopieczni szczególnie czekają na wsparcie.
Z bp. Marianem Florczykiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Niedziela małopolska
W uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach został zainaugurowany w diecezji Rok Rodziny Amoris laetitia.
Módlmy się, by czcigodny sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki został ogłoszony błogosławionym i dalej wskazywał drogę wewnętrznej odnowy człowieka w Kościele – proszono w czasie Mszy św. w setną rocznicę urodzin twórcy Ruchu Światło-Życie.
Każdy, kto zechce zerwać ze złem i otworzy się na działanie Ducha Świętego, mimo trudów i ponownych upadków, będzie zawsze pragnął powstawać – powiedział Niedzieli o. Łukasz Janecki, trynitarz, kapelan Zakładu Karnego w Krakowie-Nowej Hucie.
Niedziela lubelska
Lubelska Caritas od 30 lat niesie duchową i materialną pomoc każdemu człowiekowi, który jest w potrzebie.
Majdanek przypomina o tym, że Jezus Chrystus wciąż cierpi, bo w świecie wciąż jest wiele zła.
Parafia św. Józefa w Cycowie świętuje w tym roku 100-lecie istnienia.
Niedziela legnicka
W uroczystość św. Józefa 20-osobowa delegacja uczniów legnickich szkół średnich reprezentowała diecezję podczas dorocznej pielgrzymki maturzystów.
Odwiedzamy pracownię mieszkającego w Borowicach artysty malarza Andrzeja Boja Wojtowicza.
To tylko kilka chwil poświęconych na modlitwę, a może zdarzyć się cud.
Niedziela łódzka
Święta Siostra Faustyna Kowalska w Łodzi usłyszała głos powołania zakonnego.
Pan Jezus powiedział św. Siostrze Faustynie Kowalskiej, by całemu światu mówiła o Jego miłosierdziu.
Komunia św., którą przyjmujemy, jest związana i poprzedzona zazwyczaj sakramentem pokuty i pojednania.
Niedziela przemyska
W kolejną rocznicę śmierci rodziny Ulmów, w Markowej odbyły się uroczystości upamiętniające bohaterską postawę rodziny. W kościele parafialnym Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal.
Kiedy mieszkańcy Skołoszowa pojechali do Przemyśla, by prosić abp. Tokarczuka o zbudowanie punktu katechetycznego, ówczesny ordynariusz miał odpowiedzieć: co to, sam punkt katechetyczny!? Zbudujcie kościół!
Początki różnych dobrych dzieł zawsze budzą zainteresowanie. Tutaj początkiem było założenie Bractwa św. Jakuba Apostoła przy Sanktuarium Bożego Grobu w Przeworsku 13 października 2013 r.
Niedziela rzeszowska
Caritas – to ludzie, którzy kierując się wiarą i miłością do Jezusa, niosą tę miłość innym.
Dziś ponad 300-tysięczna rosyjska aglomeracja, kiedyś strategicznie położona twierdza, o którą przez wieki toczono zaciekłe boje.
O trudnym dochodzeniu do prawdy mówi senator Alicja Zając z Prawa i Sprawiedliwości, wdowa po senatorze Stanisławie Zającu.
Niedziela sandomierska
W Dzień Świętości Życia bp Krzysztof Nitkiewicz przyznał tytuł Protector Vitae (Obrońca Życia).
W Tarnobrzegu niebawem ruszy klub seniora. Będzie się mieścił w centrum przy placu Bartosza Głowackiego.
W Tarnobrzegu kapituła konkursowa wyłoniła ośmiu nastolatków spośród uczniów szkół, którzy przez swoją postawę są godnymi naśladowania dla rówieśników.
Niedziela sosnowiecka
Dom Matki i Dziecka prowadzony przez diecezjalną Caritas obchodzi 6-lecie działalności.
Potrzeba nam umocnienia wiary w to, że Chrystus zmartwychwstał, bo owładnięci ograniczeniami pandemii czasem zdajemy się o tym zapominać.
Na murach stacji kolejowej Będzin – Miasto zawisła tablica upamiętniająca grupę Ładosia, która podczas wojny ratowała Żydów.
Niedziela świdnicka
O poranku Niedzieli Palmowej odeszła do wieczności s. Daniela Alicja Myszka ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP.
Istotą kultu Bożego Miłosierdzia jest ufność względem Boga oraz wypełnianie uczynków miłosierdzia względem bliźnich.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Pan Bóg splótł losy tych dwojga świętych, s. Faustyny Kowalskiej i bł. ks. Michała Sopoćki, i posłużył się nimi, by pokazać światu swoje miłosierdzie.
W okresie gospodarczego kryzysu, panowania epidemii, przemian polityczno-społecznych, poszukujemy moralnego wsparcia w życiu charyzmatycznych postaci naszej Ojczyzny.
Zwracamy się z prośbą o pomoc dla naszej córeczki Ingi w walce z największym wrogiem jakim jest SMA – rdzeniowy zanik mięśni.
Niedziela toruńska
Codziennie mamy możliwość, aby zaoferować komuś pomoc. Wydaje nam się, że aby pomagać, musimy dokonywać wielkich czynów, tymczasem wystarczy mały gest.
Prymas po wprowadzeniu do klasztoru w Rywałdzie szybko zorientował się, gdzie się dokładnie znajduje. W celi zakonnej, która stała się celą więzienną, wisiał obraz Matki Bożej podpisany: „Matko Boża Rywałdzka, pociesz strapionych”.
Z fotografii spogląda krucha, starsza pani z twarzą rozjaśnioną uśmiechem. Ten uśmiech jest rozpoznawalny wszędzie, szczególnie w dalekiej Ugandzie. A jednak ślady Wandy Błeńskiej można odnaleźć także w Grodzie Kopernika.
Niedziela warszawska
O tym, jak ewangelizuje się przez film, o popularyzowaniu przesłania Jezusa Miłosiernego i opatrznościowym skrzyżowaniu dróg św. s. Faustyny i bł. ks. Sopoćki, z Michałem Kondratem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Postać św. s. Faustyny, tak niedzisiejsza z punktu widzenia nowoczesnego człowieka, wciąż fascynuje różne kręgi, inicjuje dyskusje i ściąga wiernych do Ostrówka.
Spotykają się, aby wzrastać w wierze i kształtować swój charakter. Poznajcie Skautów Europy z parafii Matki Bożej Królowej Meksyku.
Niedziela wrocławska
Rok Rodziny to czas inicjatyw duszpasterskich mających na celu pogłębienie życia duchowego. Duszpasterze wychodzą do rodzin z wieloma propozycjami. Niektóre zgłaszają sami wierni.
Maryja czuła się bezpieczna przy Józefie. Opiekun Świętej Rodziny wszystko, co robił, robił odpowiedzialnie. Był konsekwentnym, obowiązkowym i troszczącym się mężczyzną – mówił do Wojowników Maryi w Małujowicach ks. Aleksander Sewastynowicz.
Miłosierdzie Boże jest obecne w dziejach człowieka już od samego początku, a s. Faustyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia zapoczątkowała nową erę w postrzeganiu miłosierdzia.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim odbyła się uroczystość złotego jubileuszu małżeństwa.
W Dniu Świętości Życia, który obchodzony był w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, odbył się wspólny pogrzeb dzieci przedwcześnie utraconych.
Przedstawiciele władz samorządu gminy Tarnogród i społeczności lokalnej, a zwłaszcza potomków pomordowanych 18 marca 1943 r., uczcili pamięć ofiar.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W naszej posłudze w hospicjum nie możemy się zatrzymać – mówią siostry ze Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.
Szprotawska fara to dla badaczy historii i konserwatorów dzieł sztuki prawdziwa perła. Wciąż zaskakuje swoją historią, odkrywając po dziś dzień przed kolejnymi pokoleniami swoje tajemnice. W końcu część z nich odkryła także przede mną.
Niedawno pisaliśmy o nowej książce księdza naszej diecezji prof. Andrzej Draguły Kościół na rynku. Eseje pastoralne. Raptem po kilku tygodniach pojawiła się kolejna.