Reklama
Obserwator
5-7
9
Temat numeru
Czy można zapewnić sobie i swoim bliskim zmarłym otwarte bramy do nieba? Jak to zrobić? Kościół daje nam ku temu różne możliwości.
Wobec konsekwencji grzechu, czyli należnej za niego winy i kary, człowiek jest absolutnie bezradny. Ponieważ grzechem obraził Boga, tylko On może uwolnić od jego konsekwencji.
12-15
Polecamy
Obecność szatana w świecie nie jest wytworem wyobraźni ludowej czy religijnej. To fakt, z którym musimy się zmierzyć.
Co tak naprawdę wiemy o Jezusie? Jak opowiedzieć o Nim osobom niewierzącym?
19
Życie Kościoła
Człowiek współczesny potrzebuje wrócić do serca – do Serca Boga i do swojego serca. Bez tego codzienne życie staje się koszmarem.
W Watykanie odbyło się spotkanie przywódców politycznych i ekspertów przed szczytem G20.
20-23
Prasa zagraniczna
30
Niedziela z kulturą
Jest to jedno z największych arcydzieł w dziejach sztuki. Podziwiane i krytykowane od chwili jego odsłonięcia, do dziś nie pozostawia obojętnym nikogo, kto z nim obcuje.
Wesele jest kolejną cegiełką, która nauczy laika (również polskiego), jak to Polacy masowo mordowali Żydów. A potem trzeba będzie walczyć ze zwrotem „polskie obozy zagłady”...
31-43
Punkt widzenia
Kancelaria Prezydenta to ma być urząd na miarę godności Rzeczypospolitej, który na najwyższym poziomie obsługuje i wspiera pracę głowy państwa – mówi minister Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP.
Zmieniamy nazwę ustawy z „przemocy w rodzinie” na „przemoc domową”. Stara nazwa stygmatyzowała rodzinę – mówi minister Anna Schmidt, pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.
44-46
47
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
53
Dobre rady
54
Niedziela z kulturą
55-61
Dobre rady
Nieodzowny uczestnik naszego życia – smartfon może być źródłem problemów ze zdrowiem, od tzw. zespołu szyi SMS-owej po wymagające leczenia uzależnienie.
Późną jesienią zbieramy nasiona pokrzywy, aby przed zimą wzmocnić organizm.
Głównym błędem popełnianym przez amatorów kwiatów doniczkowych w domu i na balkonie jest ich nieodpowiednie podlewanie.
Obserwujemy coraz większą liczbę czworonożnych pacjentów z chorobą nowotworową. Szacuje się, że jest ona przyczyną śmierci nawet ok. 50% psów i kotów.
55-57
Niedziela z kulturą
64
dodatek
I-VIII
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 12, 28b-34)
Nazywany jest św. Franciszkiem Ameryki ze względu na swoją miłość do świata stworzonego i ludzi ubogich. Był jednym z ulubionych świętych Papieża Dobroci – św. Jana XXIII.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Kapłan oraz dwie świeckie osoby opracowywać będą diecezjalny dokument synodalny.
Grupa teatralna działająca przy parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie wystawiła spektakl poświęcony jednemu z patronów diecezji.
W Polsce w latach 2017-19 każdego roku ok. 1700 kobiet urodziło martwe dziecko, a ok. 40 tys. poroniło.
Niedziela częstochowska
Parafia Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie przeżywa jubileusz 20-lecia.
W kościele św. Andrzeja Boboli w Zawierciu-Marciszowie 24 października ks. Jan Niziołek, proboszcz zawierciańskiej bazyliki Świętych Apostołów Piotra i Pawła, przewodniczył Mszy św., podczas której poświęcił witraże przedstawiające różańcowe tajemnice światła.
W kaplicy domu parafialnego kościoła św. Jakuba Apostoła w Częstochowie 23 października zgromadzili się sympatycy poezji na spotkaniu autorskim z Tadeuszem Luterkiem.
Niedziela podlaska
Kościół jest gotów reagować na sytuację na wschodniej granicy zgodnie z nakazem Ewangelii – powiedział bp Piotr Sawczuk podczas spotkania dotyczącego kwestii uchodźców.
W tym roku przypada 21. rocznica śmierci ks. kan. Ryszarda Starczewskiego, który kierował budową Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Jest to okazja, aby przybliżyć sylwetkę kapłana
Miejscem nieprzerwanego modlitewnego czuwania przed Najświętszym Sakramentem była sokołowska konkatedra.
Niedziela kielecka
Z ks. Dariuszem Gącikiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
Ciekawe wyposażenie wnętrza kościoła, ciekawa historia i współczesność, w tym ciekawe wspólnoty – taka jest parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Rembieszycach, do której zawiódł mnie kult św. Rity. Nie jedyny, jak się okazało.
Podczas objawień Matka Boża zwracała się do widzących z prośbą: „Odmawiajcie codziennie różaniec”. O to prosiła w Fatimie, Gietrzwałdzie i w innych miejscach.
Niedziela małopolska
O listopadowej polsko-holenderskiej akcji modlitewnej, do której może dołączyć każda parafia, wspólnota czy klasztor, opowiada dr Dominika Krupińska, prezes Stowarzyszenia Brandsma.
To jest symboliczne wezwanie, a zarazem głębokie i wymowne. Zwracamy się nie do jednego świętego, czy dwóch, ale wzywamy… wszystkich świętych. Wierzę w ich orędownictwo i mam na nie dowody – mówi z uśmiechem proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Sobolowie ks. Stanisław Jachym
„Jesteście przyszłością świata. Od was zależy jutrzejszy dzień…” – słowa św. Jana Pawła II wybrzmiały ze sceny na łapanowskim rynku w trakcie wydarzenia upamiętniającego polskiego papieża.
Niedziela lubelska
Kościół w Lublinie dziękował Bogu za dar św. Jana Pawła II oraz za posługę abp. Stanisława Budzika w 10. rocznicę ingresu do katedry lubelskiej.
W archikatedrze 17 października odbyła się uroczysta inauguracja diecezjalnego etapu 16. Synodu Biskupów.
Ks. inf. Kazimierz Bownik wraz z kapłanami wyświęconymi w 1961 r. dziękuje Bogu za 60 lat kapłaństwa.
Niedziela legnicka
Legniccy pielgrzymi kończą tegoroczne pielgrzymowanie.
Dzień liturgicznego wspomnienia św. Jadwigi Śląskiej, był świętem dla Stowarzyszenia Sióstr i Braci Henryka Pobożnego i Anny Śląskiej w Legnicy.
W murach kościoła w Olszynie, zagościły relikwie bł Honorata Koźmińskiego.
Niedziela łódzka
Miłość do Kościoła, mimo niekiedy ciężkich prób, nadal rozpala serca wielu łodzian. Pokazują to choćby wydarzenia takie jak Arena Młodych.
W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbył się pierwszy zjazd drugiej edycji Ekumenicznej Szkoły Biblijnej.
Dzięki powieści Ziemia Obiecana Władysława Reymonta, właśnie to tytułowe określenie Łodzi zadomowiło się nie tylko w polskiej literaturze pięknej, kinematografii, ale także w powszechnej świadomości Polaków.
Niedziela przemyska
W archidiecezji przemyskiej uroczystą Eucharystią zainaugurowano Synod Biskupów na szczeblu diecezjalnym.
Około 1,5 tys. wiernych wyszło na ulice Przemyśla, aby przepraszać Boga i wynagradzać za grzechy Polaków.
Członkowie Domowego Kościoła rejonu Lesko świętowali 40-lecie istnienia Domowego Kościoła w parafii Lesko.
Niedziela rzeszowska
Uroczystość Wszystkich Świętych, Dzień Zaduszny i cały listopad to czas zadumy nad sensem i przemijaniem ludzkiego życia.
Każdy człowiek ma swoją drogę do świętości – mówi ks. Łukasz Ślusarczyk.
Nie miejmy złudzeń, że polskie problemy ktoś rozwiąże lepiej w Brukseli, czy Berlinie niż my sami we własnym kraju.
Niedziela sandomierska
W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu zainaugurowano 201. rok akademicki.
Dzięki zgodzie watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie obrania św. Jana Pawła II jako patrona miasta i gminy.
W Baranowie Sandomierskim oficjalnie otwarto Muzeum Teatru Polskiego Radia – Muzeum Słów i Głosów.
Niedziela sosnowiecka
Mszą św. sprawowaną w bazylice katedralnej w Sosnowcu bp Grzegorz Kaszak rozpoczął diecezjalny etap synodu o synodalności, ogłoszonego przez papieża Franciszka.
Październikowe nabożeństwo ku czci św. Józefa w parafii Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi było poświęcone modlitwie różańcowej.
W Sosnowcu odbyło się multimedialne widowisko słowno-muzyczne Prawda, Krzyż, Wyzwolenie – ks. Blachnicki w służbie narodu.
Niedziela świdnicka
Synodalne podejście musi zachowywać wrażliwość na włączenie do rozmowy wszystkich, nie wiadomo bowiem przez kogo Duch Święty zechce przemówić.
Pod oknami dzierżoniowskiego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego każdy mógł 16 października zasadzić swojego żonkila.
Parafia katedralna zaangażowała się w ogólnopolską akcję modlitewną.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Cmentarz Centralny w Szczecinie jest największą nekropolią w Polsce, a trzecią w Europie. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło 6 grudnia 1901 r.
Niechorze Jednym ze śladów bł. Edmunda Bojanowskiego nad Odrą i Bałtykiem jest dom zakonny sióstr służebniczek starowiejskich.
W parafii św. Stanisława Kostki przy placu Matki Teresy z Kalkuty w Szczecinie został odsłonięty pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Niedziela toruńska
Każdy z nas na mocy chrztu ma być misjonarzem wszędzie tam, gdzie Chrystus go posyła. Barwna historia misji w Kamerunie rozpaliła serca mieszkańców Lidzbarka.
W jednych budzi nadzieję na lepsze jutro i zmiany, w innych lęk i niepewność: co to będzie? Synod – temat trudny, ale jakże potrzebny.
Kiedy tracimy kogoś bliskiego, bez względu na to, ile miał lat, odszedł nagle czy po długiej chorobie, zawsze pozostają tęsknota, wolne miejsce przy stole, pusty fotel, szafa pełna ubrań, książki, zdjęcia.
Niedziela warszawska
O tym, gdzie w Warszawie można uczestniczyć w nieszporach za zmarłych, dlaczego tak ważna jest modlitwa za dusze w czyśćcu i co zrobić, gdy przyśni nam się osoba zmarła z ks. dr. Łukaszem Wiśniewskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
„Nie bójcie się, idźcie i powiedzcie moim braciom, żeby szli do Galilei, tam mnie zobaczą”. Taką misję zlecił Chrystus pierwszym Apostołkom Zmartwychwstania. Ich rola od tamtych czasów nie zmieniła się.
Pomysł na scenariusz serialu ze stolicą w tle? Historia rodziny Palestrów nadaje się do tego jak najbardziej.
Niedziela wrocławska
Fanciszkanie z parafii św. Alberta Wielkiego zaprosili wiernych na spektakl pt.: Życie większe od legend przygotowany przez Teatr „A” z Gliwic.
W parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbyła się instalacja relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Są ludzie, którzy zostawiają niezatarte ślady dobra i odciskają pieczęć w sercach innych. Żyjąc na ziemi, rozdają siebie, jak rozdaje się chleb potrzebującym. Odchodząc do wieczności, nie umierają, zakotwiczeni w pamięci tych, którym udało się ich spotkać.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Pierwsze dni listopada przypominają nam o niezwykłej tajemnicy, która łączy niebo z ziemią. To tajemnica świętych obcowania.
W sanktuarium św. Marii Magdaleny odbył się odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej połączony z Niedzielą Radiową.
Październik to czas spotkania polskich biskupów z Ojcem Świętym Franciszkiem. Wrażeniami z pobytu u grobów apostolskich dzieli się bp Marian Rojek.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W Zielonogórsko-Gorzowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu rozpoczęła obrady sesja plenarna Synodu Diecezjalnego.
Myślicie, że ludzi nie obchodzi ich parafia? Że to dla nich tylko punkt usług religijnych, w którym zostawia się pieniądze przy okazji sakramentów, a poza tym wszystko jedno, co tam się dzieje? Parafianie z Sulęcina przekonują, że to nieprawda.
Biskup Tadeusz Lityński przed dwoma tygodniami zakończył wizytę ad limina Apostolorum. Dziś specjalnie dla Niedzieli zielonogórsko-gorzowskiej dzieli się swoim doświadczeniem pielgrzymki i spotkania z Piotrem naszych czasów. Jakie są dla nas wskazania Ojca Świętego?