Reklama
Z Jasnej Góry
5
Obserwator
6-7
temat numeru
Papież pragnął, by Polska stała się krajem ludzi świętych.
Wspieranie młodzieży wygląda dziś nieco inaczej. Młodzi ludzie potrzebują bycia ze sobą – w realu, nie zdalnie. To jest nowe wyzwanie, którego 23 lata temu nie było. Dlatego jako fundacja staramy się na bieżąco odkrywać aktualne potrzeby naszych podopiecznych. To naprawdę żywy – żyjący, nieustannie się zmieniający projekt – mówi ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący zarządu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
Jerzy Engel, były trener reprezentacji Polski w piłce nożnej, opowiada czytelnikom "Niedzieli" o wyjątkowym spotkaniu z Janem Pawłem II.
8-13
treści wiary
No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii.
Działo się to w niewielkiej wiejskiej parafii. Do ciężko chorego, umierającego starszego mężczyzny wezwano księdza proboszcza. Kiedy kapłan przybył, ledwo usiadł przy chorym, ten poprosił go, aby razem z nim odmówił Credo, czyli Wierzę w Boga.
To Boże prawo moralne jest dane człowiekowi i dane równocześnie dla człowieka – dla jego dobra. Czyż nie tak jest? Czyż nie dla człowieka jest każde z tych przykazań z góry Synaj: „Nie zabijaj – nie cudzołóż – nie mów fałszywego świadectwa – czcij ojca i matkę”. (...)
Tak najkrócej można podsumować najnowszą adhortację apostolską papieża Franciszka "Laudate Deum".
14-17
życie kościoła
18-19
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Mateusza Mt 22, 1-14 (lub krótsza perykopa: Mt 22, 1-10)
Osądzanie innych przychodzi nam bardzo łatwo i często łączymy je z oszczerstwem i plotką. Warto zadać sobie pytanie: kim ja jestem, abym mógł osądzać innych?
Codzienny posiłek jest niezbędny do podtrzymania życia, ale gdy nabiera on szczególnie uroczystego charakteru, mówimy o uczcie. Dla biblijnych Hebrajczyków zdobywanie pożywienia nie było łatwą sprawą.
Sztandarowym przesłaniem chrześcijaństwa jest nasza wolna wola. Bóg od zarania historii zbawienia wciąż kieruje do nas zaproszenie, aby wraz z Nim wejść na drogę zbawienia.
Ta średniowieczna święta była patronką dnia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża.
21-24
26-27
życie kościoła
Miłość do Boga Stworzyciela przejawia się w szacunku i trosce o świat, który w Opatrzności Bożej został nam powierzony – powiedział bp Tadeusz Lityński.
28-29
moim zdaniem
Wybór przyszłości zawsze zależy od nas samych.
Ponieważ dziedzictwo Jana Pawła II spotyka się z negacją i krytyką, a nawet próbami unieważniania, trzeba nieustannie przypominać znaczenie jego pontyfikatu w wymiarze globalnym.
34-35
niedziela z kulturą
Na to pytanie stara się odpowiedzieć autor fascynującego przewodnika po świecie filozofii.
Opowiedzieć dwadzieścia jeden wielkich tematów chrześcijaństwa za pomocą współczesnego malarstwa – to poważne wyzwanie.
39-49
Kącik dla dzieci
50-51
52-53
54-55
Niedziela z kulturą
55-61
dobre rady
Gaslighting jest niebezpieczny i może być bardzo szkodliwy dla naszej psychiki. Dowiedz się, jak rozpoznać, czy jesteś ofiarą gaslightingu i jak możesz sobie pomóc.
„Różowy październik” to miesiąc, kiedy w mediach częściej niż zwykle pojawia się informacja: „Rak piersi jest najczęściej wykrywanym nowotworem złośliwym wśród kobiet”.
Moja córka mieszka z małymi dziećmi i konkubentem w mieszkaniu, które on wynajmuje. Konkubent nadużywa alkoholu, awanturuje się. Zauważyłam nawet ślady przemocy fizycznej, choć córka zaprzecza. Co można zrobić, żeby nie stała się jej lub dzieciom jakaś krzywda?
56-58
Niedziela z kulturą
64
Niedziela Plus
...przebywał ks. Karol Wojtyła, gdy dowiedział się, że otrzymał nominację na biskupa?
Te wiekowe świątynie są nasiąknięte modlitwą wielu pokoleń. Gdyby mury mogły przemówić, usłyszelibyśmy wiele historii – podkreśla Honorata Siergun, dyrygentka i dyrektorka festiwalu.
Podkreślają, że są najmłodszym rycerskim zakonem na świecie. W swoich szeregach gromadzą świeckich mężczyzn i młodzieńców.
To absolutne świadectwo wiary – mówi Izabela, uczestniczka procesji różańcowej.
Komisja artystyczna podjęła decyzję, którzy organiści i które chóry, będą muzycznie rywalizować w Rumi.
Towarzyszy nam wielka radość, że młodzi dają świadectwo swojej wiary – powiedział biskup radomski Marek Solarczyk.
We wnętrzach pałacu w Nieborowie otwarto wystawę poświęconą niezłomnej księżnej.
Niedziela bielsko-żywiecka
– To nie jest normalny pogrzeb; czekaliśmy na ten moment kilkanaście miesięcy, wiedząc o tragicznej śmierci. Przez ten czas jego grób był w chodniku kopalnianym, gdzie nikt nie przychodził. Dziś oddajemy naszemu bratu Tadeuszowi ostatnią posługę – mówił w Istebnej bp Piotr Greger podczas uroczystości pogrzebowych śp. Tadeusza Gazura.
Z nowym prezesem bielskiego oddziału Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta Michałem Guzdkiem rozmawia Mariusz Rzymek.
Jak modlitwa psalmami może stać się drogą do odnowy życia duchowego i uzdrowienia serca? Jak dzięki wdzięczności można odzyskać szczęście i uzyskać dobrostan? O tym wszystkim dowiadują się uczestnicy modlitwy psalmami i warsztatów w Kozach.
Niedziela częstochowska
Mieszkańców archidiecezji częstochowskiej zapytaliśmy o to, w jakim stopniu św. Jan Paweł II jest nadal obecny w ich życiu.
Bardzo was kocham i Bogu dziękuję, że wiele lat temu zamieszkałem z rodzicami na terenie naszej parafii. Bardzo dobrze tutaj się czuję – powiedział bp Antoni Długosz na początku Mszy św. w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie.
Najważniejsze jest to, że byliśmy razem. Cieszę się, że na Eucharystii wybrzmiał potężny śpiew małych serc a wielkich głosów – raduje się ks. Łukasz Dybowski.
Niedziela podlaska
W niedzielę, 17 września w 84. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę, w Siemiatyczach odbyły się Diecezjalne Obchody Dnia Sybiraka.
30 września w Siemiatyckim Ośrodku Kultury odbył się po raz trzydziesty Jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej Śpiewajmy Panu. Podlasie 2023.
Spotkanie zorganizowane w Mielniku w powiecie siemiatyckim, zaledwie kilka kilometrów od granicy Polski z Białorusią było wyrazem solidarności ze służbami mundurowymi strzegącymi polskiej granicy i bezpieczeństwa Polaków.
Niedziela kielecka
Inauguracja Roku Jubileuszowego, który jest okazją do umocnienia i odbudowania wiary w rodzinach przez wstawiennictwo Matki Bożej Bolesnej, i koronacja obrazu przez bp. Jana Piotrowskiego – to powody do dumy dla parafii Czaple Wielkie.
O procesie wychowania i katechizacji na różnych poziomach oraz przyczynach rezygnacji z lekcji religii z ks. dr. Pawłem Ścisłowiczem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.
O swoistym oknie, przez które Bóg zagląda do naszego świata, dowiedzieli się uczestnicy inicjatywy jednoczącej trzy diecezje.
Niedziela małopolska
Dzielenie się radością życia, wiarą i talentami wyróżnia stypendystów – stwierdza Weronika Karnasiewicz.
Czy jest powołanie do samotności? Gdzie może osoba stanu wolnego szukać relacji z Bogiem i z drugim człowiekiem? Na te pytania odpowiada krakowska wspólnota singli Pełni w Bogu.
To jest szczególny początek, wiem, że się dzieje coś bardzo przełomowego, historycznego – powiedział ks. Krzysztof Gryz w Sieprawiu.
Niedziela lubelska
Matka Boża jest obecna w tajemnicach naszego życia, aby nas prowadzić do Chrystusa – powiedział abp Stanisław Budzik.
Historię życia rodziny Ulmów powinien poznać cały świat – mówi Marta Pietrasiewicz.
Moje trzy światy to medycyna, sztuka i teologia – mówi jezuita o. Paweł Gołaszewski.
Niedziela legnicka
Takie wezwanie towarzyszyło pielgrzymce Służby Liturgicznej diecezji legnickiej do sanktuarium matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.
29 września w katedrze odprawiona została Msza św. dziękczynna, którą Nadleśnictwo Legnica rozpoczęło obchody jubileuszu 100-lecia powstania Lasów Państwowych.
Warto zajrzeć do Miejskiego Muzeum Zabawek ze zbiorów Henryka Tomaszewskiego w Karpaczu.
Niedziela łódzka
Można się tutaj napić kawy, herbaty, podzielić swoim doświadczeniem, a nawet poznać pasje księdza proboszcza.
Już po raz 20. łodzianie oddali cześć św. Faustynie, patronce miasta, przyzywając jej wstawiennictwa w liturgiczne wspomnienie Apostołki Miłosierdzia.
Chcemy, aby nasza parafia była domem otwartym, przyjaznym, gościnnym, ale też takim, którego domownicy wychodzą wciąż na zewnątrz, aby szukać tych, którzy zgubili do niego drogę – mówi ks. Andrzej Michalak, proboszcz.
Niedziela przemyska
Niedziela rzeszowska
Niedziela sandomierska
Niedziela sosnowiecka
Niedziela świdnicka
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Niedziela toruńska
Niedziela warszawska
Niedziela wrocławska
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W czwartek, 27 września w Osuchach odbyły się uroczystości związane z obchodami Dnia Polskiego Państwa Podziemnego.
W parafii św. Michała Archanioła w Soli odbyły się uroczystości odpustowe ku czci patrona parafii, Wodza Zastępów Niebieskich.
Wernisaż wystawy pokonkursowej XI Triennale Polskiego Rysunku Współczesnego Lubaczów 2023 odbył się w Lubaczowie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Tłumy pielgrzymów przybyły 7 października do sanktuarium w Rokitnie na odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. – Wróciliśmy do liczby pątników sprzed pandemii – cieszył się kustosz sanktuarium ks. Marcin Kliszcz.
Można wymienić potrójny wymiar posługi diakona stałego: diakonia liturgii, słowa i miłości – mówi ks. Wojciech Oleśków.
W wieży fary we Wschowie odnaleziono kapsułę czasu.