Reklama
„KTÓŻ JAK BÓG…”
Rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego 12 lutego 2013 r
3-4
REZYGNACJA BENEDYKTA XVI KOLEGIUM KARDYNALSKIE DZIĘKUJE BENEDYKTOWI XVI
Dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Angelo Sodano 11 lutego 2013 r., po ogłoszeniu przez Benedykta XVI swojej rezygnacji z urzędu Następcy św. Piotra, podziękował za „światły pontyfikat”, pełniony z miłością i pokorą. W imieniu kardynałów zgromadzonych na publicznym Konsystorzu zwyczajnym wyraził uznanie, wdzięczność i miłość Ojcu Świętemu.
4-5
REZYGNACJA BENEDYKTA XVI
Z kard. Stanisławem Dziwiszem - metropolitą krakowskim rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś
Z arcybiskupem seniorem Alfonsem Nossolem z Opola - przyjacielem Benedykta XVI - rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś
Już od pewnego czasu można się było spodziewać tego, co zaskoczyło Kościół i zszokowało świat: niespożyty, a w rzeczywistości chylący się pod ciężarem wieku papież Benedykt XVI po 8 latach pontyfikatu uległ nawałowi pracy i ubytkowi sił fizycznych.
Zapraszamy do kontynuowania wpisów w Księdze podziękowań za pontyfikat Benedykta XVI na portalu www.niedziela.pl
Jan Paweł II i Benedykt XVI - dwaj wielcy papieże, dwa wielkie pontyfikaty
Z dumiewające jest, że informację o rezygnacji Benedykta XVI jako pierwsze nie podały ani Radio Watykańskie, ani „L’Osservatore Romano”, ani Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, lecz włoska dziennikarka pracująca dla agencji informacyjnej ANSA, Giovanna Chirri.
6-13
Z WATYKANU
14
ZE ŚWIATA
15
Z POLSKI
17
DZIEŃ MODLITWY, POSTU I SOLIDARNOŚCI Z MISJONARZAMI
18-19
CYKL WIELKOPOSTNY: WRÓĆMY DO NIEDZIELI
Kult ofiarny był praktykowany powszechnie na starożytnym Bliskim Wschodzie. Jest o nim również mowa w całym Piśmie Świętym, a ofiary były swoistym darem człowieka dla Pana Boga
20-21
24-25
FELIETONY
Donald Tusk w tzw. drugim exposé zapewniał, że kierowany przez niego rząd z troską pochyli się nad rodziną. Zapowiedział cały szereg rozwiązań, które miały poprawić w Polsce - najgorszą z wszystkich krajów UE - politykę prorodzinną państwa.
Można powiedzieć, że wszystko sprzysięgło się przeciwko wnioskowi PiS-u o konstruktywne wotum nieufności dla rządu premiera Tuska.
27
W ODPOWIEDZI NA NIEKTÓRE OPINIE
Konkordat to uroczysta umowa między Stolicą Apostolską a państwem, służąca harmonijnemu ułożeniu stosunków między nimi.
28-29
30-31
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
33
LISTY DO „NIEDZIELI"
Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.
36
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Przepis pochodzi z książki wydanej przez Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, zatytułowanej „Z kuchni Siostry Arkadii”. Czytelnik znajdzie tam ponad 500 wypróbowanych receptur na domowe potrawy.
38
NIEDZIELA MŁODYCH
Z homeopatią miałam do czynienia przez 14 lat, była w nią zaangażowana cała moja rodzina. Proces uwolnienia, który podjęłam we współpracy z łaską Bożą, można porównać do odzyskania wzroku przez ślepego.
39-42
Niedziela bielsko-żywiecka
W gmachu Kurii diecezjalnej odbyła się 7 lutego konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano ideę I Diecezjalnej Pieszej Pielgrzymki do Łagiewnik.
Rozmowa z dziennikarzem tygodnika Lisickiego "Do Rzeczy".
Biskup Piotr Libera, ordynariusz diecezji płockiej był głównym celebransem odpustowej liturgii ku czci świętych Cyryla i Metodego, patronów Diecezjalnej Szkoły Nowej Ewangelizacji. Okolicznościowa uroczystość odbyła się 10 lutego w kościele św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej.
Wydawnictwo „Koinonia” z Ustronia wydało książkę „Tato, jakiego potrzebują twoje dzieci”, której patronuje m.in. Tato.Net.
Niedziela częstochowska
Sytuacja młodej polskiej rodziny dzisiaj to temat rzeka. Spotyka się jeszcze młodych z jednym dzieckiem, czasem z dwojgiem dzieci, ale większe rodziny są już rzadkością. To problem, który powinien spędzać sen z powiek rządzących i stanowić ich największą troskę.
Wiara jest darem, a Rok Wiary, który trwa w Kościele od 11 października ub.r., jest darem szczególnym. Nie można przejść wobec niego obojętnie.
Rozmowa z koordynatorką akcji „Makulatura na misje - budujemy studnie w Sudanie Południowym” w rejonie częstochowskim.
Niedziela podlaska
Gdy świat stał się „globalną wioską”, gdy praktycznie każdy człowiek - jeśli tylko dysponuje odpowiednią gotówką - może pojechać, dokądkolwiek chce, i zamieszkać, gdzie mu się żywnie podoba, trudno pojąć dylematy ludzi przywiązanych do swego skrawka ziemi i trzymających się kurczowo ojcowizny.
W ramach stałej formacji kapłanów oraz katolików świeckich 9 lutego w Wyższym Seminarium Duchownym w Drohiczynie odbył się kolejny Diecezjalny Dzień Formacji Pastoralnej.
Modlitwa, post, jałmużna to słowa nieodmiennie kojarzące się z Wielkim Postem, a zarazem filary, które powinny nam, katolikom, wyznaczać sposób postępowania w tym szczególnym okresie liturgicznym, znane niemal od dzieciństwa.
Niedziela kielecka
Ruch Czystych Serc! A co to jest? - pytają zdumieni koledzy z liceum Dagny. - Aaa,...jakieś towarzystwo kardiologiczne.
Wybrały Jezusa Miłosiernego. Każda z nich - Sióstr Jezusa Miłosiernego, usłyszała kiedyś w sobie wewnętrzne przynaglenie, ów nieporównywalny z niczym impuls, aby oddać się życiu sławiącemu nieograniczone Boże Miłosierdzie.
100 lat temu powstała w Kielcach parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. Z tej okazji księża salezjanie, którzy pracują w tej parafii, przygotowali szereg uroczystości, mających na celu uświetnienie tego wydarzenia.
Niedziela małopolska
Oświadczenie Metropolity Krakowskiego z dnia 11 lutego 2013 r. w związku z decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI o zakończeniu pontyfikatu
To już prawie rok, odkąd w ostatnie czwartki miesiąca, przy Ołtarzu Wita Stwosza, gromadzi się młodzież studiująca i pracująca. Po Eucharystii, która rozpoczyna się o godz. 18.30, klękają przed Najświętszym Sakramentem i niemal do godz. 21 prowadzą rozważania, śpiew, cichą modlitwę.
Do osób zranionych na płaszczyźnie seksualnej skierowane są zamknięte rekolekcje, które odbędą się w dniach 15-17 marca w Domu Rekolekcyjnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy ul. Zamoyskiego w Krakowie.
Niedziela lubelska
Po prawie dwóch tygodniach od ogłoszenia decyzji o rezygnacji z urzędu Piotrowego świat próbuje się otrząsnąć, a przede wszystkim zrozumieć jego decyzję.
Śmierć nie targa życia, ona je uwydatnia. Te słowa szczególnie mocno wybrzmiały w niedzielny wieczór 10 lutego. Przywołał je abp Stanisław Budzik, który w 2. rocznicę śmierci abp. Józefa Życińskiego przewodniczył modlitwie.
Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci z Chorobami Krwi oraz Klinika Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Lublinie podjęły trud organizacji II Spotkania Dzieci Wyleczonych z Chorób Nowotworowych.
Niedziela legnicka
Niektóre dzieci nudzą się także podczas ferii zimowych, ale na pewno nie te, które zetknęły się z parafią pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu. Tutaj powstało kilka ciekawych pomysłów na spędzenie wolnego czasu
Często słyszymy, że liberalizm wkracza w obszar będący domeną rodziny. Powstały opinie, że liberalizm niszczy rodzinę. Czy to prawda?
W diecezji legnickiej zostały podjęte starania zmierzające do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego księcia Henryka II Pobożnego i jego małżonki księżnej Anny Śląskiej. Duszpasterstwo Ludzi Pracy ’90 w Legnicy jest wnioskodawcą w tej sprawie.
Niedziela łódzka
W niedzielę 10 lutego, w łódzkim kościele Ojców Jezuitów pw. Najświętszego Imienia Jezus obchodzono 71. rocznicę powołania Armii Krajowej. Była to największa i najlepiej zorganizowana armia podziemna działająca w Europie w czasie II wojny światowej.
Arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski wydał dekret ustanawiający Kościoły Stacyjne, w których w okresie Wielkiego Postu wspólnie z wiernymi będą się modlić Księża Biskupi.
Wszyscy, którzy przeglądają internetowe fora, mogą przekonać się o rozmiarach i zaciekłości antykościelnych ataków, w których wykorzystuje się wszelkie metody od półprawd i insynuacji, po najbardziej jaskrawe kłamstwa i oszczerstwa.
Niedziela przemyska
Kapituła Przeworska przy Bożym Grobie została erygowana 19 marca 2003 r. przez abp. Józefa Michalika. Jej celem jest szerzenie kultu męki Pańskiej oraz apostolstwo Pisma Świętego.
Bractwa od wieków służyły pogłębianiu tajemnic wiary i większej integracji wiernych ze swoim kościołem.
1 marca 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie zastrzelono, uprzednio brutalnie przesłuchiwanych podczas śledztwa nadzorowanego przez radziecki NKWD przywódców tzw. podziemia niepodległościowego. Dziś 1 marca jest Dniem Żołnierzy Wyklętych...
Niedziela rzeszowska
Obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji rzeszowskiej rozpoczęły się już w niedzielę 10 lutego. W tym dniu Biskup Rzeszowski nawiedził Dom Pomocy Społecznej przy ul. Powstańców Styczniowych w Rzeszowie.
12 grudnia 2012 r. w Paryżu rozpoczęto obchody 850-lecia istnienia katedry Notre Dame. Wiąże się z nią wiele ważnych wydarzeń, o których warto wspomnieć przy okazji tej rocznicy
Pamiętam, gdy kilka lat temu właśnie w Wielkim Poście emitowano słynny film Mela Gibsona pt. „Pasja”, podniosły się głosy, że film jest za brutalny, za krwawy. Cóż za wrażliwość krytyków.
Niedziela sandomierska
14 księży diakonów Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu zasiliło pracę duszpasterską w diecezji.
Ten tekst jest próbą przybliżenia losów dwóch żołnierzy podziemia antykomunistycznego, związanych z naszym regionem.
Coraz popularniejsze w całej Polsce jest odpisywanie ze swojego podatku 1 proc. dla organizacji pożytku publicznego.
Niedziela sosnowiecka
Każda parafia co 5 lat przeżywa wizytację kanoniczną. Biskup przybywa do wspólnoty, aby zapoznać się z całością działań duszpasterskich, stara się także poznać jej kondycję duchową i materialną.
W kościele Świętych Wojciecha i Katarzyny w Jaworznie odbyło się 10 lutego spotkanie inaugurujące Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu w naszej diecezji.
W sobotę, 9 lutego w sosnowieckiej katedrze uroczystą Eucharystią rozpoczęły się obchody Światowego Dnia Chorego.
Niedziela świdnicka
Wielki Post w kalendarzu Kościoła katolickiego to czas pokuty, przygotowujący do przeżycia najważniejszych świąt dla chrześcijan, Wielkanocy. Rekolekcje to okazja do modlitwy, refleksji i zbliżenia się do Boga.
Nawrócić się można od czegoś i ku czemuś. Trzeba odejść od naszego myślenia po ludzku, wedle reguł tego świata, który natrafiamy dziś w mediach, w rozmowach codziennych i nawrócić się na myślenie Boże, które zawarte jest w Słowie Bożym.
Głowa Matki Bożej pomimo pewnych oboczności, jak choćby zbyt długa i wydawać by się mogło zbyt mocno budowana szyja - zachwyca niezwykle starannym i przemyślanym modelunkiem.
Pierwsze czytanie dzisiejszej niedzieli przywołuje postać Saula, pierwszego króla Izraela. Saul należał do małego, choć walecznego pokolenia Beniamina. Wybrał go i namaścił na proroka Samuel, jako pierwszego władcę narodu.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
40-dniowy okres postu przygotowujący nas do świąt Zmartwychwstania Pańskiego jest wezwaniem do nawrócenia i pokuty. Uczynki pokutne to: modlitwa, jałmużna i post.
Gryfice nie zapomniały swojego proboszcza. Wystawiono mu piękny nagrobek, jedna z ulic nosi jego imię, a w kościele NSP Jezusa znajduje się pamiątkowa tablica.
To wydarzenie bez precedensu - ostatni raz coś podobnego wydarzyło się w XIII wieku, a tło tamtych średniowiecznych wydarzeń było najzupełniej inne. Papież Benedykt XVI zapowiedział swoją abdykację.
Niedziela toruńska
W sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach 11 lutego pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego sprawowano Mszę św. w ramach diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Chorego.
Czym różni się dieta od postu? Jeżeli głodówka może uzdrowić ciało, to w takim razie, jaką wartość ma post dla ducha?
Ks. Blericq pomagał parafianom pokrzywdzonym przez wojnę, często żyjącym na skraju nędzy. Wszystko starał się oddawać bliźnim, stawiając swoje potrzeby na ostatnim miejscu Marcin Łangowski.
Niedziela warszawska
Unikajmy języka sensacji w szukania przyczyn abdykacji Benedykta XVI, bo takich nie ma - przekonuje kard. Kazimierz Nycz, który jest w gronie 117. kardynałów elektorów, jacy wezmą udział w wyborze nowego papieża
Stolica Polski była jednym z pierwszych miast, które odwiedził Ojciec Święty. Teraz, gdy Benedykt XVI ustępuje z papieskiego tronu, przypominamy znaczenie jego pielgrzymki w 2006 r.
Narodowy dzień pamięci "Żołnierzy wyklętych"
Niedziela wrocławska
Zakochani, narzeczeni, małżonkowie zawieszają na jednym z wrocławskich mostów kłódki ze swoimi imionami, inicjałami, datą poznania, datą ślubu… Zawieszają i wyrzucają kluczyki do Odry - na znak tego, że nic nie jest w stanie otworzyć tej kłódki ich związku. Dzieje się jednak inaczej.
Polska na naszych oczach przestaje być państwem konstytucyjnym. Decyzje PO w kwestii sposobu ratyfikacji paktu fiskalnego i przywilejów dla związków partnerskich dowodzą, że partia rządząca traktuje konstytucję jako akt nieobowiązujący.
Krzyż w mojej rodzinie jest traktowany w kategorii miłości, a nie cierpienia. Tę miłość, Jego miłość, przyjęliśmy z mężem Jarosławem 22 września 1984 r. w dniu naszego ślubu. Oddaliśmy nasze życie również pod opiekę Matki Bożej. Taki był początek naszej wspólnej drogi z krzyżem.
Fundacja Mamy i Taty w raporcie o rozwodach w Polsce i na świecie podsumowującym kampanię „Rozwód? Przemyśl to” podaje za Głównym Urzędem Statystycznym, że każdego roku w naszym kraju około 60 000 dzieci przeżywa rozwód rodziców.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Uroczystości 150. rocznicy powstania styczniowego rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny pod przewodnictwem bp. Mariana Rojka. Eucharystia sprawowana była w intencji Ojczyzny, śp. ojców franciszkanów i styczniowych powstańców Puszczy Solskiej oraz Roztocza.
W sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Starym Dzikowie 3 lutego br. zainaugurowano imprezę, która nosi nazwę: Regionalny Przegląd Grup Obrzędowych pt. „Wątki folkloru ludowego”.
To był początek mojego słuchania góreckich legend, które - jak się okazało - opowiadają o tutejszym wikariuszu z lat trzydziestych ubiegłego stulecia - ks. Błażeju Nowosadzie, który dzisiaj jako sługa Boży czeka na swoją beatyfikację.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W kościołach całej diecezji obchodzono 11 lutego Światowy Dzień Chorego. Tego dnia wraz z osobami dotkniętymi cierpieniem, a także tymi, którzy się nimi opiekują, modlili się biskupi Paweł Socha i Tadeusz Lityński.
16 lutego odbyła się inauguracja zajęć na Studium nad Małżeństwem i Rodziną.
Od kilku miesięcy trwają przygotowania do Diecezjalnej Pielgrzymki do Grobów Apostołów w Roku Wiary. Związana jest ona z trwającym Rokiem Wiary oraz z beatyfikacją sługi Bożego ks. Luigiego Novarese. Pielgrzymi wyruszą do Włoch 7 maja.
Jak każdy biskup rzymski Benedykt XVI był związany także z naszą diecezją. Choć nie był u nas jako papież, to jednak życzliwością oraz podejmowanymi decyzjami także odcisnął swe oblicze w dziejach naszego Kościoła.
Nie dam się wirusom, choćby szalały z prędkością ponaddźwiękową i siały spustoszenie! Żaden medyczny interes nie będzie się kręcił moim kosztem! Dość afer z białym personelem w tle! Takie hasła przyświecały mi, gdy opatulona wybrałam się do warzywniaka po leki.