Reklama
dookoła świata
5
dookoła Polski
6-7
z Jasnej Góry
8
z różnych stron
9
Polak w Watykanie
Z ks. dr. Krzysztofem Marcjanowiczem, nowym papieskim ceremoniarzem, rozmawia Włodzimierz Rędzioch
10-11
Europa Christi
16-17
kard. Ernest Simoni - męczennik komunizmu
Gdy papież Franciszek usłyszał historię jego życia, powiedział tylko jedno zdanie: „Ty jesteś męczennikiem!”. A potem się rozpłakał.
18-21
życie z wiary
W życiu czerpiemy inspirację z różnych źródeł. Nie zawsze jednak są one w stanie ugasić nasze najgłębsze pragnienia. Ale jest źródło szczególne – źródło wiary. Kto z niego czerpie, potrafi pięknie żyć.
30-31
liturgia tygodnia
Dzisiejsza Ewangelia ukazuje Jezusa gwałtownego, bezwzględnego, stosującego przemoc. Może to nas dziwić. Tym bardziej że konstrukcja świątyni jerozolimskiej w czasach Heroda miała pomieszczenia pomocnicze dla sprawowania kultu.
32-33
felieton
Sięgam pamięcią wstecz, jeszcze do lat szkolnych, i przypominam sobie obserwowane latami parlamentarne debaty, i wszędzie ten wątek odnajduję. Aż tu nagle – przełom. „Gazeta” pana Michnika postanowiła w lutym 2018 r. rzucić czytelnikom okładkę z przekazem szokująco szczerym.
35
temat numeru: za kulisami historii
Na Politechnice Warszawskiej mieliśmy znakomitych profesorów. Często zaczynali oni wykład od powiedzenia jakiegoś żartu. Spróbujmy ich naśladować
36-38
39
temat numeru: za kulisami historii
Za jego kadencji w obozie koncentracyjnym w Świętochłowicach-Zgodzie zginęło więcej osób niż podczas niemieckiej okupacji. W latach 90. ubiegłego wieku zbrodniarz wojenny schronił się w Tel Awiwie, a władze Izraela nigdy nie zgodziły się na jego ekstradycję
40
temat numeru: za kulisami historii
O konieczności mocnego zaznaczania sprzeciwu wobec nieuzasadnionych zarzutów pod adresem Polski i Polaków z prof. Wiesławem Janem Wysockim rozmawia Wiesława Lewandowska
42-43
fakty, opinie
Trwająca od kilku tygodni dyskusja o nowelizacji ustawy o IPN ujawniła, jak bardzo ważna w naszej sytuacji jest polska polityka historyczna
44
z prasy zagranicznej
45
felietony
Chadeków i socjaldemokratów w Niemczech nic niemal nie łączy.
46-47
rodzina - poradnik
Połowy jeszcze wprawdzie nie przebyliśmy, ale spora część Wielkiego Postu jest już za nami. Jakiś czas temu pisałam Wam o tym, jak szybko padają bastiony postanowień noworocznych. Niestety, często mam wrażenie (i żeby była jasność, mówię przede wszystkim o samej sobie), że z Wielkim Postem jest podobnie
Moja żona stwierdziła ostatnio, że wszystko można ze mną załatwić, jeśli się mnie dobrze nakarmi. „Dobrze” oznacza jakość, nie ilość, choć jeśli np. spaghetti carbonara akurat wyjdzie perfekcyjnie, to i ilość bywa istotna. Zatem powiedzenie „przez żołądek do serca” w moim przypadku się sprawdza.
48
kultura
Gdy pisarz, czasami literat, a niekiedy felietonista, pozazdrości kolegom występów z mikrofonem, wychodzi to, co musi wyjść, np. płyta „Mickiewicz – Stasiuk – Haydamaky”, na której słowa udostępnia Mickiewicz, muzykę – Haydamaky, a Stasiuk, Andrzej Stasiuk – melodeklamację.
Życie jest tak krótkie, że naprawdę szkoda go marnować na sprawy nieistotne – tę zasadę przyjęła Helenka – mówi Dariusz „Maleo” Malejonek, muzyk.
50
bliżej świata - Kuryle
Mimo upływu ponad 72 lat od zakończenia drugiej wojny światowej Japonia i Rosja wciąż nie podpisały traktatu pokojowego. Powodem są cztery niewielkie wyspy na Pacyfiku
51
52
różne
53
Niedziela Młodych
W ciekawym momencie, bo w dniu rozpoczęcia Wielkiego Postu, a jednocześnie w dniu, w którym wielu obchodzi walentynki, bo 14 lutego, odbyło się w Duszpasterstwie Akademickim „Emaus” w Częstochowie kolejne spotkanie w ramach cyklu „Mężczyzną i Kobietą stworzył ich”
Jak dziś wygląda obecność młodych ludzi w Kościele? Jak się modlą, jak działają? Czym żyją? Czym jest dla nich zaangażowanie w ruchy i stowarzyszenia?
54-57
Niedziela bielsko-żywiecka
Do 8 kwietnia potrwają zapisy na Pieszą Pielgrzymkę do Łagiewnik. Został więc trochę ponad miesiąc, aby zdecydować się na udział w wędrówce do światowego centrum kultu Miłosierdzia Bożego.
Trwają prace remontowo-konserwatorskie w parafii Narodzenia NMP w Kończycach Małych. Konserwacji został poddany jedyny w swoim rodzaju zabytkowy obraz przedstawiający wizerunek Matki Boskiej Kończyckiej, inaczej nazywaną Matką Boską z dmuchawcem.
Wirtualne zwiedzanie 22 kościołów i kaplic znajdujących się po polskiej i czeskiej stronie Śląska Cieszyńskiego przygotowały dwa muzea – w polskim i czeskim Cieszynie w ramach jednego projektu.
Niedziela częstochowska
W Wielkim Poście dużo mówimy o nawróceniu. Są różne rodzaje nawrócenia. Nawrócenie dotyczy grzechów, z którymi musimy w końcu zerwać i wejść na dobrą drogę. Dotyczy zmiany myślenia, żeby spojrzeć na rzeczywistość bardziej z perspektywy Boga niż własnych poglądów.
Rok 2018 jest przeżywany w Kościele polskim jako Rok św. Stanisława Kostki, którego 450. rocznicę śmierci w tym roku obchodzimy.
Od wieków wieś Panki przynależała do parafii w Truskolasach. Samodzielną parafią stała się w 1919 r., czyli, jak łatwo policzyć, za rok miejscowa wspólnota świętować będzie 100. urodziny.
Ponad pół tysiąca unikatowych pamiątek związanych z marszałkiem Józefem Piłsudskim można oglądać do 24 marca 2018 r. na wystawie w Muzeum Częstochowskim mieszczącym się w Ratuszu.
Niedziela podlaska
W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu 18 lutego br. bp Tadeusz Pikus udzielił posług lektoratu i akolitatu alumnom Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie.
Tajemnice Męki Pańskiej związane z misterium odkupienia człowieka odżywają w wyjątkowy sposób w okresie Wielkiego Postu. Krzyż w życiu wielu świętych odgrywał fundament ich duchowości i konkretną drogę życia ku świętości.
Tym tytułem nazywał św. Siostrę Faustynę sam Pan Jezus w czasie objawień.
Niedziela kielecka
Wydarzeniem artystycznym, literackim była w styczniu br. promocja czwartego tomu wierszy Anny Zielińskiej-Brudek „Ugina się dzień”.
Schronisko dla Kobiet przy ul. Urzędniczej 7 b w Kielcach, prowadzone przez Caritas Diecezji Kieleckiej to dla osób potrzebujących dużo więcej niż dach nad głową i zabezpieczenie potrzeb materialnych, związanych z wyżywieniem, higieną i ubraniem.
Święci Piotr i Paweł, gorliwi głosiciele zmartwychwstania Jezusa i męczennicy za wiarę, są patronami kościoła w Widomej, małej miejscowości leżącej dwadzieścia kilometrów od Krakowa.
Niedziela małopolska
Walczcie, aby każdemu człowiekowi przyznano prawo do urodzenia się. Nie zniechęcajcie się trudnościami, sprzeciwami czy niepowodzeniami, jakie możecie spotkać na tej drodze.
Pantomima, Eucharystia, koncert i adoracja Najświętszego Sakramentu; to stałe punkty scenariusza Walentynki dla JEZUSA, organizowanej przez młodzież parafii św. Stanisława Biskupa w Pustkowie-Osiedlu.
Początek historii ich zakonu wiąże się z wyprawami, których celem był wykup uczestników krucjat krzyżowych z niewoli muzułmańskiej. A jak dziś krakowscy trynitarze wypełniają charyzmat uwalniania z niewoli?
Niedziela lubelska
O pasterskiej wizycie w krajach Ameryki Południowej z abp. Stanisławem Budzikiem rozmawia Urszula Buglewicz.
W pierwszą sobotę Wielkiego Postu 17 lutego miało miejsce spotkanie społeczności parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie z abp. Stanisławem Budzikiem.
Wtedy też był śnieg, ale jakże inne były realia – powiedział 15 lutego wicewojewoda Robert Gmitruczuk do zebranych pod ośnieżonym pomnikiem Matki Sybiraczki, przywołując zdarzenia z masowej pierwszej wywózki rodzin do Związku Sowieckiego w lutym 1940 r.
Niedziela legnicka
Kobiety katolickie ze wspólnoty Magnificat spotkały się w Legnicy. Spotkanie, w którym uczestniczyły panie z różnych miejscowości diecezji legnickiej i nie tylko, odbyło się 16 lutego br. w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II.
Teatr Żywego Słowa, działający przy parafii św. Jadwigi w Legnicy, wystawił sztukę „Mały Książę”.
W Jeleniej Górze-Sobieszowie zakończono renowację i konserwację zabytku stanowiącego dumę miejscowej parafii.
Niedziela łódzka
Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem. Absolutnie potrzebujemy tego dialogu! – mówił abp Grzegorz Ryś
Na spotkaniu w Wielkim Poście rozpoczęliśmy wspólne wędrowanie przez IV Synod Archidiecezji w kręgu ministranckiego zespołu synodalnego naszej parafii św. Jadwigi Królowej.
700 gram. Tyle ważył najmniejszy noworodek, który trafił pod opiekę ośrodka dla wcześniaków „Otulinka”. Dziecko lżejsze niż torebka mąki mieszczące się, dosłownie, na dłoni
Niedziela przemyska
W Orędziu Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2018 r. zostaliśmy zachęceni do włączenia się w ogólnokościelną inicjatywę „24 godziny dla Pana”
Z ks. dr. Waldemarem Janigą – dyrektorem Wydziału Nauki Katolickiej, nauczycielem-konsultantem w Podkarpackim Centrum Edukacji Nauczycieli w Przemyślu, wykładowcą katechetyki w Wyższym Seminarium Duchownym – rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 2)
O Puchar Posła na Sejm RP Kazimierza Gołojucha i Burmistrza Łańcuta Stanisława Gwizdaka
Niedziela rzeszowska
Chrystus Frasobliwy, stawiany w przeszłości przed niemal każdym domostwem i w przydrożnych kapliczkach, był dla ludzi szczególnie bliski
Rekolekcje są dla wszystkich po to, aby je przeżyć całym swoim sercem.
Z racji Światowego Dnia Chorego, który obchodzony jest 11 lutego, biskupi naszej diecezji przez kilka dni odwiedzali chorych w szpitalach i placówkach leczniczo-opiekuńczych.
Niedziela sandomierska
W ramach obchodzonej 200. rocznicy powstania Diecezji Sandomierskiej jubileusz świętowali pracownicy Służby Zdrowia.
Wspólnota Rycerzy Kolumba Wielki Post rozpoczęła od Dnia Skupienia.
Towarzyszymy wypoczywającym uczniom na obozach parafialnych, miedzyparafialnych oraz organizowanych przez ruchy i stowarzyszenia.
Niedziela sosnowiecka
Powołanie kapłańskie to dar pochodzący od Boga. On jest źródłem i dawcą wszelkiego powołania
W Ewangelii często czytamy o uzdrowieniach, których dokonywał Jezus. Zauważmy, że zanim to nastąpi, Jezus pyta o wiarę.
Jak co roku, każdy z nas ma możliwość przekazania 1% swojego podatku na organizację pożytku publicznego.
Niedziela świdnicka
Czas Wielkiego Postu w Kościele katolickim zachęca nas do podejmowania uczynków pokutnych. Post, modlitwa i jałmużna – te trzy uczynki są niekiedy naszym wyznacznikiem w tym szczególnym czasie.
Dlaczego warto wybrać Liceum Sióstr Niepokalanek? Na to i inne pytania będzie można uzyskać odpowiedź, odwiedzając Żeńskie Liceum Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin.
W tym roku Środa Popielcowa wypadła 14 lutego, w dniu, w którym wielu młodych przedłuża przybyłą z Zachodu tradycję walentynek.
W polskiej pobożności występuje szereg nabożeństw i pieśni, które stanowią o jej bogactwie i oryginalności.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Grupa katechetów i dziennikarzy, która 31 stycznia br. poleciała do Kenii, aby w imieniu ludzi dobrej woli wręczyć piórnik każdemu uczniowi szkoły podstawowej w Kipsing, jest już w Polsce. Oto relacja z wyprawy do Afryki.
Wielki Post to czas „uporządkowania naszego systemu wartości i celów życia doczesnego”. To zatrzymanie się i skoncentrowanie uwagi na sprawach najistotniejszych, to skierowanie – jak mówi abp Andrzej Dzięga – myśli „na ewangeliczną drogę Bożej nadziei”.
Na spotkanie z 28-letnim Łukaszem Rzążewskim do stargardzkiego klubu przyjechałem kilkanaście minut wcześniej. Wychodząc z auta, zauważyłem kuśtykającego w moim kierunku mężczyznę, starającego się zdążyć na czas.
Niedziela toruńska
W lutym Kościół wspominał św. Hieronima Emilianiego
W hali sportowej w Grudziądzu-Mniszku w dniach 9-11 lutego odbyło się święto żywej wiary w Boga.
Wraz z rozpoczęciem Wielkiego Postu klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu rozpoczęli rekolekcje wielkopostne
Niedziela warszawska
Historia 200 lat pokazuje wielki wkład archidiecezji warszawskiej w budowanie narodowej tożsamości Polaków
Choć liturgia stacyjna swymi korzeniami sięga starożytności i słonecznego, śródziemnomorskiego klimatu Italii, to zadomowiła się także w panoramie mroźnej Warszawy
W tym miesiącu zapadnie decyzja, który z dwóch portów lotniczy znajdujących się na Mazowszu będzie wspomagał Lotnisko Chopina, a w przyszłości Centralny Port Komunikacyjny
Koncertowy Dzień Kobiet z Agnieszką Musiał.
Niedziela wrocławska
Nie przepadam za gotowaniem, delikatnie pisząc. No, żeby to było jeszcze samo gotowanie...
Trzy dni trwały rekolekcje z Dorotą Seweryn, świadkiem życia sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.
Honorowe oddanie krwi, Bieg Tropem Wilczym, Eucharystia, Marsz Pamięci, inscenizacje. Wrocław pamięta o Żołnierzach Wyklętych
Kaplica na Kruczej jest wyjątkowa. W samo południe tonie w ciepłym, złotym świetle. W centrum monstrancja, za nią obraz Matki Bożej Łaskawej, z każdej strony gablota pełna relikwiarzy.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Świątynia pusta. Tylko jedna siostra zakonna odprawia Drogę Krzyżową. Przypatruje się obrazom namalowanym na ścianach naw bocznych, jakby czegoś szukała
Pod takim hasłem odbyły się w Biłgoraju spotkania rekolekcyjne z Lechem Dokowiczem
W Dzień Kobiet, czyli 8 marca, liczą się nie tyle goździki, ile to, że ktoś o nas pamięta, że jesteśmy ważne. Coraz rzadziej jednak cieszy nas to święto. Dostajemy kwiatka, wkładamy go do wazonika i myślimy „no to poświętowaliśmy”
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
10 lutego w niektórych parafiach naszej diecezji klerycy rozpoczęli praktyki duszpasterskie. W tym roku odbywa je 7 alumnów IV roku Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu.
28 marca br. w Zespole Szkół Elektronicznych i Samochodowych w Zielonej Górze została odsłonięta Tablica Pamięci Edwarda Kuli
Rokrocznie okolice świąt religijnych sprzyjają wzmożonemu podejmowaniu gestów miłosierdzia i jałmużny.